Samotność w związku - razem ale osobno | Jesteś w związku, ale towarzyszy Ci samotność?

Gnębi Cię samotność w związku? Jesteście razem ale osobno, niczym dwa samotne serca? Czujesz, że oddalacie się od siebie i nic już nie jest takie jak kiedyś? Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl wyjaśnia jakie mogą być przyczyny braku troski o związek.

Czujesz, że jesteście razem ale osobno?

„Na zewnątrz” wszystko wygląda niemal idealnie. Jest przy Tobie mężczyzna/kobieta, być może razem już mieszkacie lub planujecie wspólną przyszłość a nawet jesteście małżeństwem. Razem wybieracie meble do wspólnej kuchni, planujecie wakacje, dyskutujecie o wspólnie obejrzanych filmach, a może nawet ustalacie, kto ma iść na wywiadówkę do szkoły syna, jednak tak naprawdę czujesz, że jesteście razem ale osobno. Dzielisz z tą drugą osobą znaczną część Twojego życia. Znajomi, zwłaszcza Ci, którzy nie znaleźli jeszcze swojej drugiej połówki, mówią o Tobie „szczęściarz” lub „szczęściara”. Uśmiechasz się, ale gdzieś w głębi Ciebie pojawiają się te uczucia: niepewność, smutek, poczucie, że „życie ucieka Ci przez palce”. Odczuwasz coś, co pozornie nie pasuje do Twojej sytuacji: przytłaczającą samotność w związku. Pojawiają się wyrzuty sumienia, że zamiast radości i wdzięczności znajdujesz w sobie tylko smutek i samotność. Coraz bardziej również oddalasz się od partnera, to już prawie obcy dla Ciebie człowiek. Zastanawiasz się gdzie podziała się bliskość i jak szukać, aby znaleźć ją na nowo?

Przyczyny samotności w związku

Sytuacja, w której czujesz, że w Twoim związku brakuje czegoś ważnego, może mieć kilka przyczyn. Jedną z nich jest:

Potrzeba zajęcia się samym sobą. Być może od dłuższego czasu jesteś w tym samym związku lub przerwy pomiędzy kolejnymi związkami były krótkie. Wchodząc w relację uczuciową z drugim człowiekiem, podporządkowałeś prawie wszystkie swoje cele i działania wspólnemu życiu. Skupiałeś się na tym, co miało służyć Wam obojgu a nie tylko Tobie. Plany, które miałeś przed wejściem w związek, związane tylko z Twoją osobą, odłożyłeś na później lub starałeś się o nich zapomnieć. Jeżeli te marzenia były ważne dla Ciebie, to prawdopodobnie wcale nie umarły, wciąż gdzieś tlą się w Tobie. W tym przypadku poczucie samotności w związku to inaczej potrzeba, aby przynajmniej w pewnych kwestiach lub przez jakiś czas skupić się tylko na sobie. Innymi słowy, dopiero wówczas, kiedy możesz spełniać się w dziedzinach dla Ciebie ważnych, a niekoniecznie związanych ze związkiem uczuciowym, zyskujesz energię życiową, którą możesz przekazywać drugiej osobie i wnosić we wspólne życie z partnerem.

Gdy zabraknie wspólnych wartości w związku

Różnica wartości pomiędzy Tobą i Twoim partnerem. Wspólne wartości to bardzo ważny, chociaż przez wielu wciąż niedoceniany, składnik związku, bez nich Ty i Twój partner jesteście jak dwa samotne serca. W początkowej fazie zakochania, kiedy ludzie dobrze rozumieją się na kilku płaszczyznach, kwestia różnicy w postrzeganiu jedynie niektórych wartości nie wydaje się tak istotna. Wartości mają jednak niezaprzeczalny wpływ na nasze zachowanie czy też dokonywane wybory. Dlatego różnica pomiędzy partnerami w ważnych obszarach życia nabiera znaczenia wraz z czasem i wzrostem wagi wspólnie podejmowanych decyzji. Jeżeli w tym przypadku pojawia się uczucie samotności w związku, to wynika ono z bycia niezrozumianym przez osobę, która zdawała się być dla nas najważniejsza lub myśli, iż tak naprawdę nie znamy człowieka, z którym spędziliśmy wiele lat lub myliliśmy się co do jego oceny.

Brak troski o związek przez pogoń za pieniędzmi

Brak troski o związek jest specyficzny dla czasów, w których żyjemy. Pogoń za dobrą pracą, najnowszymi trendami czy po prostu „byciem na czasie” sprawia, że czasem odkładamy na bok czynności czy gesty, które mogą nas zbliżać z partnerem. Czujemy się ciągle zmęczeni, jesteśmy zmuszeni, aby pamiętać o milionie ważnych spraw. Żyjąc w chaosie nie dostrzegamy, kiedy ważna dla nas osoba zaczyna czuć się odsunięta, samotna, ma poczucie, że żyje obok zupełnie innego człowieka niż ten, którego poznała na początku. Jeżeli brak troski o związek trwa przez dłuższy okres czasu, nietrudno aby doprowadzić do całkowitego rozpadu związku.

Syndrom „pustego gniazda”. Samotność w związku pojawia się również u małżeństw, których dzieci niedawno opuściły dom rodzinny (np. poprzez wyjazd na studia, założenie własnej rodziny). W takiej sytuacji często okazuje się, że tematy dotyczące syna czy córki, wspólna troska o dziecko były od lat jedynym obszarem rozmów partnerów. W tym czasie zaniedbali oni swoje wspólne zainteresowania, czułość wobec siebie czy ogólnie pielęgnację łączącego ich uczucia. Pojawia się paradoks związany z faktem, iż pomimo życia we dwójkę, jedno lub oboje partnerów odczuwa samotność.

Przyjrzyj się problemom w związku

Samotność to jedno z trudniejszych doświadczeń życiowych. Odbiera siły, energię do działania, przepełnia nas smutkiem. Tym bardziej trudna wydaje się samotność w związku, kiedy jesteśmy razem ale osobno; często niezrozumiana przez otoczenie, w tym również przyjaciół i rodzinę. Jak każde z doświadczeń warto jednak potraktować to jako lekcję lub szansę: być może Twoja samotność ma za zadanie wyzwolić w Tobie siły, które w przyszłości przyczynią się do poprawy relacji z partnerem lub zbudowania nowego, szczęśliwego związku, pozbawionego „starych” błędów.

Dla wielu osób jedynym ze sposobów na to jak pokonać samotność w związku wydaje się porzucenie dotychczasowego partnera i rozpoczęcie życia z zupełnie nową osobą lub też życie w pojedynkę pod hasłem: jestem samotny. Portal dla Singli MyDwoje.pl wyjaśnia, że nie zawsze jest to jedyne rozwiązanie. Dużo zależy od tego, co uznajesz za powód sytuacji, w której się znalazłeś. Owszem, czasem mogą być to Twój partner i jego cechy, których nie jesteś w stanie zmienić (np. uzależnienia, całkowicie rozbieżna z Twoją hierarchia wartości). Zanim jednak zrzucisz całą winę na drugą osobę i porzucisz go, by rozpocząć życie Singla, przyjrzyj się dokładniej problemom w Twoim związku. Być może poniższe rady, które przygotował nasz portal dla Singli, pozwolą Ci na zrobienie pierwszego, pozytywnego kroku.

Nie tylko Twój partner ponosi winę

Zamiast narzekać: jestem samotny, zastanów się, co możesz zmienić w swoim zachowaniu. Obarczanie winą drugiej strony jest bardzo łatwe i w porywach emocji wydaje się niezwykle słuszne. Czy na pewno chcesz zakończyć Wasz związek, by zacząć życie Singla? Należy pamiętać o tym, że jest to również najłatwiejsze rozwiązanie. Najłatwiejsze nie zawsze niestety oznacza najlepsze. Spróbuj chociaż na chwilę odsunąć na bok swoje emocje i zastanów się, co Ty mógłbyś zrobić, aby sytuacja uległa zmianie. Jeżeli chcesz, aby Twój partner bardziej o Ciebie dbał, okaż mu więcej troski. Przygotuj jego ulubione danie, kup bilety na film, który chciał obejrzeć, zaproponuj jakąś wspólną formę spędzania wolnego czasu. Okazuj partnerowi czułość. Bardzo często wystarczy, że jedna ze stron związku zmieni swoje zachowanie, aby druga zaczęła reagować w ten sam sposób. Po prostu kochaj swojego partnera.

Powiedz wprost: jestem samotny

Portal dla Singli MyDwoje.pl radzi: rozmawiajcie, starajcie się komunikować i wyrażać uczucia. W zjawisku, którym jest samotność w związku bardzo często zdarza się, że partnerzy nie rozmawiają ze sobą przez długie okresy czasu. Potem każdemu z nich trudno jest zrobić ten pierwszy krok i rozpocząć szczerą rozmowę. Tymczasem może ona zmienić naprawdę wiele. Przecież możesz zacząć od szczerego wyznania: jestem samotny albo czuję się samotny. Tylko wchodząc w dialog dowiesz się, co czuje i myśli Twój partner. Bardzo prawdopodobne, że jego uczucia są zbliżone do Twoich. Wspólnie zastanówcie się również nad tym, co musiałoby się zmienić w Waszej relacji, abyście oboje zaczęli odczuwać szczęście i satysfakcję z bycia razem. Znając swoje wzajemne emocje i potrzeby łatwiej będzie połączyć siły, aby wspólnie rozpocząć walkę o Wasz związek.

Ustal Wasze wspólne cele i Twoje osobiste

Określ swoje potrzeby i cele. Budowanie związku wcale nie jest łatwe. Wymaga pokonywania wielu trudnych sytuacji, jedną z nich jest samotność w związku, zaakceptowania różnic oraz nauki trudnej sztuki kompromisu. Dlatego nierzadko zdarza się, że rezygnujemy z własnych planów na rzecz dobrobytu naszego związku. Niezbyt korzystna dla naszego rozwoju jest natomiast sytuacja, w której jesteśmy gotowi zrezygnować ze wszystkich naszych dążeń, także tych, które uznajemy za najważniejsze życiowe marzenia. Uśpione, ciągle będą w nas tkwiły, od czasu do czasu powodując frustrację. Warto tutaj zmienić swoje podejście i przyjąć, że Wasz związek nie wymaga od Was wycofania się z osobistych dążeń. Wypisz na kartce te Twoje cele, które są związane ze związkiem oraz te, które należą tylko do Ciebie (np. studia, rozwój w interesującej Cię dziedzinie, hobby). Następnie porozmawiaj o tym ze swoim partnerem. Istnieje duża szansa na to, iż kochający partner wykaże tutaj zrozumienie, nawet jeżeli zajmie to sporo czasu. Następnie rozpocznij nowy plan samorealizacji na wielu płaszczyznach. Robiąc coś tylko dla siebie, zyskasz nową energię, która wnieść wiele dobrego również w jakość relacji z partnerem.

Jowita Wójcik, psycholog

Literatura polecana:

Gottman John „10 sposobów, które pomogą naprawić nasze małżeństwo”, GWP

McGraw Philip „Jak ratować związek”, Wydawnictwo Rebis


Czytaj także o samotności:

Samotność - jak sobie z nią radzić?
Pożegnaj swoją samotność
Samotność a umiejętność dawania i brania
Dom rodzinny a samotność
Stres straty przyczyną odczuwania samotności
Życie w samotności - jak pokonać lęk i bezradność


 
Komentarze (170)

Samotność w związku - razem ale osobno  | Jesteś w związku, ale towarzyszy Ci samotność? - dodaj komentarz
Sandra; 2021-09-28 11:05:25 
Samotność w związku może się zdarzyć każdemu, ale powody mogą być różne. Najgorzej jest według nie, kiedy partnerzy po prostu oddalają się od siebie i nie czują potrzeby bycia razem. To oczywiście może się zdarzyć, bo wszyscy się zmieniamy z czasem, ale bywa, że trudno przeskoczyć fakt, że jesteśmy innymi ludźmi niż wtedy, kiedy się poznaliśmy. Drugim powodem może być po prostu kryzys. Czasami, kiedy zmieniamy się, czujemy się niezrozumiani i samotni. To dlatego, że jeszcze nie do końca uświadomiliśmy sobie kierunek zmian, które w nas zachodzą i nie potrafimy się w tym odnaleźć. Mnie bardzo pomogła terapia w Psychologgii. Dzięki regularnym rozmowom z terapeutą lepiej zrozumiałam siebie. Przestałam się tak skupiać na spięciach w związku i zajrzałam do swojego wnętrza.
Beti; 2020-12-28 21:35:53 
Jesteśmy 13lat razem pierwsza miłość dziecko dom , codziennie rano zakładana nowa maska szczęśliwej matki ,żony , cudownego życia . A ja wewnątrz umieram , nie mam siły - już jej nie mam... Nie proszę o miłość ,gęsty , zainteresowanie ,O-kocham cię... Czasem tylko gdy nikt nie widzi pojawia się łza jedna tak samo samotna jak ja
Anonim; 2020-11-20 01:06:25 
Jestem samotny w związku, śpię w oddzielnym pokoju. Próbuję się zbliżyć do żony, jestem cały czas odrzucany. Z tego powodu korzystałem z usług prostytutek. Człowiek potrzebuje bliskości, jeżeli nie ma od żony, to idzie do prostytutek. Robiłem wszystko żeby zbliżyć się do żony.
nati; 2020-06-01 15:21:22 
Jestem mężatką od ponad 6 lat, jesteśmy ze sobą od 14. Teraz jestem w ciąży i czuje, że przestaje go kochać. Wypaliłam się uczuciowo. Być może mam za duże oczekiwania, może to hormony? Sama nie wiem co myśleć?Zanim zaszłam w ciążę było mi z mężem bardzo dobrze, czułam się szczęśliwa, kochana, rozumiana. Teraz jest zupełnie inaczej. Mąż ciągle jest w pracy. Myślami jest nieobecny. Niby jeździ ze mną do lekarza, na badania itp, ale nic poza tym. Zero entuzjazmu związanego z ciążą i mną. Jak przychodzi do domu, to jest ciągle zmęczony, nic mu się nie chce. Nie spędzamy ze sobą w ogóle czasu. Tłumaczy, że praca daje mu w kość i najchętniej siedziałby na kanapie, albo spał. Ostatnio wrócił z pracy z sobotę rano i miał mieć dalszy weekend wolny od nie wiem juz sama kiedy. Rozbudziło to moją nadzieję, że będzie tak jak kiedyś, że zrobimy coś razem, że moje uczucia ożyją. Ale on wyszedł na imprezę, świętować urodziny kolegi z pracy. Ja znowu zostałam sama, było mi bardzo przykro, tym bardziej, że jestem w ciąży i już od dawna nic razem nie robiliśmy. Kolejny raz bardzo się na nim zawiodłam (były też inne sytuacje, które sprawiły mi wiele przykrości w ciąży, włącznie z tym, że fascynował się inną kobietą i wychwalał jej zalety, nawet myślał o budowaniu z nią przyszłości, ale to już mieliśmy za sobą i uważam temat za zamknięty). Ale ta impreza, mnie dobiła, jestem bardzo samotna i nieszczęśliwa, naprawdę czuje, że moje uczucie do niego się skończyło. Poważnie myślę o odejściu, bo ile człowiek jest w stanie wytrzymać, przepłakałam przez niego wiele nocy, czuje że zmieniam się w starą zrzędliwą, sfrustrowaną babę. Kiedyś taka nie byłam, brałam życie garściami z niecierpliwością wyczekiwałam weekendów, wakacji itp. byłam szczęśliwa. Wiem, że 9 miesiąc ciąży to nienajlepszy czas na takie decyzje, ale czy będę potrafiła być dobrą mamą, będąc nieszczęśliwa? Może to jest właśnie moment, w którym powinnam odnleźć w sobie siłę?Może jeszcze spotkam w życiu kogoś, kto obdarzy mnie uczuciem i poczuje się ważna i znowu szczęśliwa?
Ewa; 2020-04-21 16:01:14 
Ja już nic nie rozumiem byłam czy jestem w związku wszytko było dobrze do czasu aż mój partner nie dostał jakieś sumy pieniędzy .Przestałam się liczyć ale jak żyliśmy skromnie było wszystko wporzadku teraz uważa że on jest najważniejszy i jego pasją ,nie dba o mnie już mnie nie wspiera nie pomaga w niczym .Kiedyś krytykował mnie za wszystko że nie czas na coś ze nie ma pieniędzy ,że coś jest w ważniejsze go ale teraz pokazuje że on jest ważny jego celem pasją mnie nie ma .Niestety z tytułu ze sama wychowuje syna i zmagam się z opłatami a na chwilę obecną zostałam bez pracy słuchając go serce mi pęka .Zadzwoni od czasu do czasu kiedy ma on czas ,nie mam żadnego wsparcia w nim .
Leszek; 2020-04-05 10:00:53 
Masz masę odwagi podziwiam to sam mam cudowną żonę niestety pracując za granicą część mnie umarła czuję ogromną samotność kiedyś próbowałem rozmawiać o tym cóż zostało to źle odebrane potem spotkałem kobietę która to rozumiała jednak poczucie przyzwoitości kazało uciekać więc jestem tak jak gdyby martwy za życia pozdrawiam całym sercem
Słońce ; 2020-03-01 20:57:21 
Bardzo smutne. W moim przypadku... byłam z mężem 6 lat, 5 lat razem tok po ślubie. Przed ślubem zaszłam w ciaze, jego wielkie marzenie! Po ślubie wszystko się zmieniło.. mieliśmy swoją firmę, wiele obowiązków, dziecko którym wiecznie zajmowała się babcia. Zarazbialiy nie małe pieniądze, nowy samochód o którym nasi rówieśnicy mogli pomarzyć, piękny duży dom, następny samochód, wszystkiego pod dostatkiem.. mój mąż miał wypadek podczas swojego hobby(motocross) nie mógł pracować, wszystkim zajmowałam się sama, praca fizyczna, rachunkowość, zamówienia, towar itp zostało wszystko na moich barkach do tego dom, dziecko które miałam pół roku nie widziało mamy, żyłam w przekonaniu, ze tak powinno być bo jego rodzina tak żyje, wiedziałam ze to nie moja bajka, ale ciągnęła to dalej. Kłótnie, po których uciekał z domu. Mieszkaliśmy w jego rodzinnym mieście nie znałam nikogo, zero znajomych przyjaciół czy rodziny, była tylko moja mama która musiała wysłuchiwać po nocach mojego płaczu. Mój mąż pracować nie mógł.. ale.. z kolegami czy koleżankami jeździć, bawić się, spotykać na kawę mógł. Dalsze kłótnie.. mój mąż był miłością (jest) mojego życia, mój najlepszy przyjaciel.. stało się tak a nie inaczej, mój mąż poznał kobietę o pare lat starsza, niby koleżanka. Zostawił mnie, kazał mi się wyprowadzić, zrobiłam to. Zostali para tydzień po mojej wyprowadzce. Jesteśmy po rozwodzie, już 2 lata osobno. Rozmawiamy tylko o naszym dziecku, po dwóch latach wojny poznałam kogoś.. czy jestem szczęśliwa nie wiem. Jest inaczej, jestem silniejsza. Pytaniem moim jest czy można zyc z kimś kto nie jest miłością naszego życia?
Lusii; 2020-01-20 13:04:41 
Czemu usuneliscie moj komentarz ???
Lusii; 2020-01-19 19:09:36 
komentarz usunięty przez moderatora
Mroweczka; 2019-09-03 22:57:24 
No to nie jest dobre! Nie jest! Facet z dala od rodziny i wychowywania dzieci. Pisze to na podstawie własnego doświadczenia. Ściągnij Go do Polski. Nie dom jest ważny bo dom tworzą ludzie. Trzeba wszystko robić zeby byc komo siebie nawet za cene braku tego wymarzonego domu.

1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-60 | 61-70 | 71-80 | 81-90 | 91-100 | 101-110 | 111-120 | 121-130 | 131-140 | 141-150 | 151-160 | 161-170 |

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij