Komunikować i wyrażać uczucia

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Umiejętność komunikacji sposobem na samotność?

Komunikować i wyrażać uczucia
Czy masz czasem przeczucie, że Twój partner lub Ty sam, specjalnie nie brylujecie, jeśli chodzi o umiejętność komunikacji i ekspresji? Nie wiecie jak się komunikować i wyrażać uczucia? Bez obaw, komunikacji i ekspresji można się nauczyć, gdyż każdą umiejętność można nabyć. Portal dla Singli radzi jak zrozumieć partnera i język miłości.

Języka miłości można się nauczyć

Aby nabyć umiejętność komunikacji, potrzebne są zdolności i motywacja. Szczęściu trzeba pomóc i nie pozwolić, by samotność towarzyszyła nam przez całe życie. Zdolności to predyspozycje do nauczenia się umiejętności. Im większe zdolności, tym łatwiej możemy posiąść umiejętności, a tym samym zacząć rozumieć język miłości mniejszym nakładem pracy, mniejszym wysiłkiem. Do nabycia dowolnej umiejętności, oprócz zdolności, potrzebna jest motywacja. Motywację do czegoś możemy wzbudzać z zewnątrz (poprzez system kar i nagród), ale najsilniejsza bywa motywacja płynąca z naszego wnętrza, z naszej psychiki. Ponieważ mamy naturę rozumną u podłoża motywacji do czegoś jest uświadomienie sobie potrzeby posiadania pewnej umiejętności, zrozumienie wartości tejże umiejętności. Jednak siłę motywacji dają uczucia, które powstają z silnych przeżyć. Powiedzmy, że bardzo nam zależy na kimś, na jego stosunku do nas, na jego uczuciach. Tymczasem okazuje się, że nie potrafimy przekazać mu naszych uczuć, emocji, przemyśleń, intencji, jesteśmy wcale lub wręcz odwrotnie rozumiani. Wówczas silnie przeżywamy niezadowolenie z siebie. Warto więc posiąść umiejętność komunikacji, aby uniknąć nieporozumień i wiedzieć jak zrozumieć partnera.

Czy nieśmiałość wpływa na związek?

Niezadowolenie z siebie może mieć różne skutki. Może wzbudzić w nas niezwykle silną motywację nauki komunikowania (tak postąpią osoby silne psychiczne) albo wyzwoli w nas załamanie, apatię i rezygnację, a język miłości pozostanie dla nas niezrozumiały. Ta siła psychiczna czy słabość też nie bierze się tylko z genów. Kształtujemy ją w procesie wychowywania. Jeżeli wychowawcy ganią nas za to, że czegoś nie umiemy, wmawiają, że jesteśmy mało zdolni, że nie potrafimy, a w końcu robią coś za nas, to nie dają nam szans na wytworzenie siły psychicznej, czyli umiejętności pokonywania przeciwności. Stopniowo ulegamy sugestii, że nie potrafimy. Uczymy się, że nie umiemy się nauczyć. Uczymy się, że najprostszą rzeczą jest prosić kogoś o pomoc, albo zrezygnować. Robienie czegoś za dzieci czyni je kalekami życiowymi! Często wpędza je w nieśmiałość, a ta może mieć negatywne skutki dla ich przyszłego związku, może spowodować, że będą czuli się nierozumiani przez partnera i sami nie będą potrafili zrozumieć partnera, a co za tym idzie, mogą odczuć, iż są skazani na samotność. Istotne jest zatem, by wiedzieć, jak pokonać nieśmiałość?

Jak poprawić umiejętność komunikacji?

Każdy może poprawić swoją umiejętność komunikacji. Sposoby praktyczne, które pomogą nam nauczyć się jak komunikować i wyrażać uczucia, a tym samym zmniejszyć naszą samotność, to kółko teatralne, kółko dyskusyjne, Akademia Umiejętności Polskiego Radia lub kursy komunikacji interpersonalnej. Samemu będzie trudniej co nie znaczy, że niemożliwe. Musimy zaopatrzyć się w dowolny podręcznik komunikacji czy choćby inteligencji emocjonalnej, duże lustro, dyktafon i... czas. Niech nam przyświeca motto pożyczone od Juliusza Słowackiego („Beniowski”): „Chodzi mi o to, żeby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa, a czasem był jak piorun, jasny, prędki, a czasem piękny jak Aniołów mowa ...”   Stawiajmy sobie zadania – tematy, np. streść (głośno mówiąc do siebie przed lustrem) przeczytaną książkę, obejrzany film, wiadomości dnia z dziennika, wykaż wyższość jednej partii politycznej nad drugą lub beznadziejność obydwu, wyższość jednego polityka nad innymi, ćwiczysz w ten sposób umiejętność komunikacji. Oczywiście jeden temat na dzień. Posłuchanie siebie daje komunikacje zwrotną, jest lepszym krytykiem niż przyjaciel. Lustro jest potrzebne, by lepiej zauważać i kontrolować swoją mimikę. Gwarantuje, że po miesiącu pilnej nauki nasza komunikatywność wzrośnie o 2 punkty w skali 10-cio stopniowej! A i to nie będzie wyczerpaniem wszystkich Twoich możliwości. 


Andrzej Rutowski, psycholog MyDwoje, autor Testu Doboru Partnerskiego

Czytaj również: 
Komentarze (1)

Komunikować i wyrażać uczucia  - dodaj komentarz
Olga; 2015-10-15 20:21:14 
Komunikacja to podstawa udanego związku. Dlatego nie powinniśmy się obawiać wyrażać emocji i uczuć. Gdy para nie potrafi komunikować się ze sobą, mówić o swoich potrzebach to najczęściej dochodzi do spięć i konfliktów. Szczera rozmowa buduje też poczucie bezpieczeństwa, kiedy zabraknie dobrej komunikacji, tracimy poczucie stabilizacji. Niestety mężczyźni mają skłonności do zamykania się w swojej „jaskini”, nie chcą na ogół mówić o tym co czują, uciekają od rozmowy z partnerką.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij