Biuro matrymonialne > Poradnik > Samotność > Sposób na samotność > Stres straty przyczyną odczuwania samotności

Stres straty przyczyną odczuwania samotności

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Samotność - jak sobie z nią radzić?

Samotni, tacy samotni...

Samotni, "tacy samotni" jak śpiewa Krzysztof Krawczyk... Samotność jest problemem, z którym zmagają się nie tylko osoby porzucone lub nieśmiałe, lecz również ambitni i aktywni Single, tacy, jak większość Użytkowników Serwisu, którym jest portal dla Singli MyDwoje.pl. Samotność doskwiera w większym lub mniejszym stopniu, częściej lub rzadziej niemal każdemu z nas. O słowo wprowadzenia do tematu: stres straty przyczyną odczuwania samotności oraz wskazówki, jak radzić sobie z uczuciem samotności, poprosiliśmy Andrzeja Rutowskiego, psychologa, terapeutę par małżeńskich.

Rodzina nie cieszy, samotnyś jak pies

„Rodzina nie cieszy, nie cieszy, gdy jest, lecz jeśli jej nie ma – samotnyś jak pies.....” - można zacytować za Kabaretem Starszych Panów. Człowiek jest istotą stadną. Każde „stado” złości, ogranicza, pęta, narzuca normy, hierarchie, posłuszeństwo, wymaga odprawiania różnych rytuałów. Dlatego niektórzy wolą życie w pojedynkę, przynajmniej w domu, skoro i tak muszą żyć w jakiejś społeczności zawodowej i terytorialnej. Przynajmniej tu są wolni, tworzą sobie swoje cztery ściany i uważają to za dobre strony samotności. Nikt nie powie, co mają robić, jak układać swoje rzeczy, jak umeblować mieszkanie i jakiego koloru zasłony powiesić w oknach. Można w wolne dni wylegiwać się w łóżku, nawet do wieczora, można w ogóle nie słać łóżka! Można czytać przy jedzeniu, w telewizji oglądać, co się chce, czytać do późna w nocy. Wolność i swoboda! W czym więc problem? Skąd te wszystkie anonse w portalach dla Singli? Pani szuka pana, wdowiec szuka żony...

Święta, trudny czas dla singli

Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl zaobserwowało, że samotność najbardziej doskwiera w dwóch momentach w życiu. Jest szczególnie odczuwalna w okresie Świąt, kiedy wszyscy wydają się mieć rodziny i są bardzo zajęci przygotowaniami i spędzaniem ich w gronie "najbliższych".
Samotni w Święta, na Boże Narodzenie, w Sylwestra - Święta to straszny okres dla samotnych. Najczęściej wtedy zupełnie niespodziewanie pragnie się czyjegoś towarzystwa. Szybko okazuje się, że nikt nie jest dostępny. Wtedy czujemy się wyjątkowo podle! Najlepsza rada to odwiedzić portal randkowy albo mieć spis telefonów do innych samotników i właśnie wtedy spróbować zadzwonić - stworzyć sobie pewnego rodzaju kącik dla samotnych. Drugą sytuacją, w której czujemy się samotni, jest stres. Wszyscy go doznajemy, nie można przed nim uciec. W stresie samotność nie jest wskazana.

Stres straty powoduje ból samotności

Są trzy rodzaje przyczyn stresu: zagrożenie, przeszkoda i strata. Najgłębszy stres wywołuje strata kogoś bliskiego, zdrowia, majątku, pracy, uznania, pozycji społecznej, stanowiska, poczucia własnej wartości. O ile adekwatną reakcją na zagrożenie jest mobilizacja energetyczna, na przeszkodę mobilizacja intelektualna, to na stratę – zapadnięcie się w siebie. W takich momentach wręcz niezbędna jest obecność kogoś bliskiego. Ludzie samotni, gdy przeżywają stres straty, narażeni są na szczególnie przykre doznania. Zapominają wtedy o najzwyklejszych rzeczach: zjedzeniu czegoś, posłaniu łóżka, upraniu koszuli. Gdy jesteśmy w takim stanie, niezbędna jest obecność drugiego człowieka, i to takiego, który jest życzliwy, wyrozumiały, który rozumie – jednym słowem kocha. Takiego darmowego psychologa, który, choćby był informatykiem, to dziwnie empatycznie potrafi zrozumieć, co należy zrobić. Jak trzeba – usmaży jajecznicę, przytuli, potrzyma za rękę, wspólnie się wypłacze, może nawet razem upić się i jest blisko, tuż, tuż. Stąd ogłoszenia, że wdowiec szuka żony, a samotna matka męża. To im najbardziej potrzebna jest bratnia dusza. Taką rolę może spełnić tylko życiowy partner, który jest jednocześnie przyjacielem, ale przecież partner nie będący przyjacielem – to nie partner! Samotnikowi w stresie może pomóc tylko psycholog. Sęk w tym, że pewnie nie domyśli się, że jest potrzebny i sam nie przyjdzie, a brakuje nam siły, by do niego zadzwonić lub dojechać.


Andrzej Rutowski, psycholog, terapeuta

Czyta także o przyczynach samotności:

Przyczyny samotności
Samotni w Święta, na Boże Narodzenie, w Sylwestra
Sam wśród par
Rozstanie - znowu jesteś sam

Samotny mężczyzna - jak mężczyzna odczuwa samotność
Forum dla samotnych
Strona dla samotnych
Imprezy dla samotnych

 
Komentarze (3)

Stres straty przyczyną odczuwania samotności  - dodaj komentarz
Magda; 2015-11-16 11:14:55 
Dużo ludzi samotnych boi się nawiązywać nowe relacje, bo towarzyszy im strach przed odrzuceniem. Ale jeśli nie przełamią się, nie podejmą walki ze swoimi lękami, to ciężko będzie im stworzyć związek. Każdy z nas ma jakieś doświadczenia, na pewno nie należy kierować się swoimi obawami - to, że ktoś nas kiedyś skrzywdził nie oznacza, że wszyscy ludzie są źli i każda kolejna osoba tak samo będzie postępowała. Najważniejsze to trafić na tę właściwą osobę, która w pełni odwzajemni nasze uczucie.
Praktyczna; 2015-10-09 09:44:00 
To szczera prawda, nie szukać księcia bo go nie znajdziemy. Trzeba brać grzecznego młodego mężczyznę i we dwoje - poznawać tajniki wspólnego życia. My kobiety same musimy być o.k. żeby docenić takiego męża.
Maria z Kielc; 2015-06-26 11:47:02 
ciekawe to, ale fakt. Najbardziej samotni jestesmy, gdy wlasnie jestesmy smutni, nie powodzi sie nam, jestesmy chorzy lub nie mamy pieniedzy. Wtedy przyjaciel parnter pomogłby nam, pocieszył. Wtedy nam go najbardziej brakueje. Po co chodzic do psychologa, jak mamy przy sobie czlowieka wyrozumialego, kochajacego, pelnego troski. Czy nie wlasnie po to wiazemy sie w pary, by sobie pomagac, na dobre i na zle? piekne to i madre

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij