Dwa kolory, zalety i wady samotności. | Towarzyszy Ci uczucie samotności?

Samotność z wyboru to mit. Wmawiamy sobie, że to nasza świadoma decyzja, ale tak naprawdę każdy chce być z kimś bliskim. Samotność to wybór czy konieczność? Być może dla każdego odpowiedź na to pytanie jest inna. Jedni sami decydują się być samotni, inni chcą się związać. Życie w pojedynkę jest może wygodniejsze, ale ma swoją cenę. Żaden Singiel nie chce pozostać Singlem na dłużej, uczucie samotności to żadna przyjemność. To wyjaśnia dlaczego się zakochujemy... Wniosek jest taki, że najlepiej jest kogoś poznać. Portal dla Singli MyDwoje.pl opisuje dwa kolory samotności.

Samotność z wyboru sposobem na życie?

Singli jest już w Polsce prawie 5 milionów. To, że ta liczba będzie rosnąć, jest tak samo pewne jak to, że na dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem znów usłyszymy w radiu „Last Christmas” zespołu Wham! Do roku 2030 singli ma być 7 milionów, czyli mniej więcej co piąty Polak będzie należał do tej grupy i co piątemu Polakowi będzie towarzyszyło uczucie samotności. Gdzie upatrywać przyczyn takiego stanu rzeczy? Czy jest to ich świadoma decyzja - samotność z wyboru? Powodem nie jest wcale to, że spędzamy coraz więcej czasu w pracy, przez co nie mamy kiedy poznać drugiej osoby. Problem tkwi raczej w społecznie akceptowanej powierzchowność relacji międzyludzkich. 

Strony dla singli lekiem na samotność?

Strony randkowe dają nam nieograniczoną możliwość nawiązywania kontaktów, wystarczy tylko pamiętać, iż ważna jest netykieta w Internecie. Dobra strona dla samotnych daje duże szanse nawiązania nowych, wartościowych znajomości. Podczas internetowej rozmowy, możesz pokonać nieśmiałość, ponieważ współrozmówca nie widzi Cię. Im więcej relacji międzyludzkich, tym bardziej stają się one płytkie, a w tej powierzchowności trudno jest nawiązać bliższą więź. Mimo wielu znajomych i licznych pasji, którym się poświęcamy, nadal czujemy się samotni. Stwierdzenia typu: „jestem sam, ale nie samotny”, wydają się mało przekonujące, nawet jeśli uważamy, że istnieją dobre strony samotności. Samotność zawsze ma swoje przyczyny i nikt nie wybiera jej dobrowolnie na dłuższy czas. Jeśli znudziły Ci się już dwa kolory samotności, pewnie zastanawiasz się jak szukać, aby znaleźć partnera?

Zalety i wady samotności - Komfort życia w pojedynkę oraz jej zimna strona

Samotność z wyboru to, moim zdaniem, albo efekt odreagowania po nieudanym związku (chyba o żadnym związku, który się zakończył, nie można mówić, że był udany), albo świadoma decyzja skoncentrowania się na pracy lub zainteresowaniach, wynikająca z przekonania, że druga osoba będzie od tego odciągać. W moim przypadku to połączenie obu tych rzeczy – mówi Marek Życki, 31-letni architekt z Warszawy. – Jestem Singlem od półtora roku. Mam dużo znajomych, pracę, w której się realizuję, zarabiam tyle, by wyjeżdżać w ciekawe miejsca, mam samochód, mieszkanie. Po pracy ćwiczę jogę, gram w kolegami w piłkę. To prawda, że cały czas szukam, umawiam się na randki internetowe i nie tylko, nie mogę się pozbyć uczucia samotności. Kiedyś już znalazłem…a przynajmniej tak mi się wtedy wydawało… Może dziwnie to zabrzmi, ale naprawdę nie chce mi się już powtarzać po raz tysięczny tych samych tekstów na pierwszej randce. W tym momencie wolę swoje życie w samotności – dodaje Marek.

Takich osób jak Marek jest coraz więcej - rozczarowani poprzednim związkiem, nie chcą tak szybko powtórnie się angażować, wolą czerpać przyjemność z bycia Singlem i czasem umawiać się na randki internetowe. Czasowa samotność jest nawet niezbędna: pozwala pozbierać myśli po rozstaniu i choć ten okres bywa bolesny, często działa lepiej niż metoda „klina klinem”, czyli spotykanie się z nową osobą zaraz po zakończeniu poprzedniej relacji tylko po to, by zagłuszyć uczucie pustki. Zbyt długa samotność może jednak zamienić się w cierpienie.

Jestem Singlem od długiego czasu. To prawda, że takie życie w samotności jest wygodniejsze niż w związku, bo mogę robić dokładnie to, co chcę. Najchętniej jednak poświęciłabym te przyjemności dla bliższej więzi – twierdzi 28-letnia Magda Wysocka z Wrocławia. Na pytanie, dlaczego w takim razie jest sama, Magda odpowiada: – W moim przypadku to akurat kwestia nieśmiałości. W pracy muszę kontaktować się z tysiącem osób, ale dużo mnie to kosztuje. Po pracy zamykam się w sobie.

Niezależnie od przyczyn, życie w samotności jest na dłuższą metę doświadczeniem trudnym do udźwignięcia. Komfort życia w pojedynkę i duże grono znajomych to tylko forma ucieczki. Dwa kolory samotności - samotność z wyboru czy samotność z konieczności? Wmawiamy sobie, że bycie singlem to nasz wybór, ale tak naprawdę nikt nie chce być sam. W ciągu dnia, w wirze pracy może jest dobrze, ale wieczorami, gdy siedzimy sami w czterech ścianach często własnego, pięknego mieszkania, sytuacja taka staje się dla nas mniej zabawna. Idziemy ze znajomymi do pubu albo na kręgle, a wśród nich są też pary i nikt mi nie powie, że nie ma takich chwil, kiedy go to nie wkurza lub nawet przez chwilę nie jest zazdrosny! – mówi 26-letnia Agata Malińska z Krakowa.

Paradoks samotności. Czas na randki internetowe?

Powierzchowność relacji międzyludzkich, odreagowanie po nieudanym związku, komfort życia w pojedynkę, nieśmiałość – to najczęstsze, choć na pewno nie jedyne, przyczyny samotności. Nie ulega jednak wątpliwości, że człowiek nie jest stworzony do tego, żeby być sam. I nie chodzi tu o charakterystyczną dla naszych czasów „stadność”, bo samotność w tłumie, a nawet samotność w związku to również powszechne zjawiska. Chodzi raczej o nawiązanie bliższej, trwałej więzi i o to, żeby nie uciekać przed samotnością w pracę, konsumpcjonizm, rozrywkę. Konia z rzędem temu, kto znajdzie receptę na paradoks naszych czasów: nikt nie chce być sam, a za chwilę samotnych Polaków będzie już 7 milionów! Może czas zacząć umawiać się na randki internetowe i nie tylko?

Artykul pochodzi z portalu tocos.pl
 
Komentarze (8)

Dwa kolory, zalety i wady samotności. | Towarzyszy Ci uczucie samotności? - dodaj komentarz
Agusia; 2016-08-16 10:43:48 
Często byłam nagabywana przez żonatych , miałam szczęście do podpitych facetów , tak właśnie weszłam w ten świat dorosłych. Byłam traktowana jako łatwy cel na przelotne romansidło. Uważam, że samotna dziewczyna jest narażona na zaczepki, pikantne komentarze, niemoralne propozycje. Natomiast wyjść za mąż za życiowego nieudacznika to nie dla mnie. Jestem ambitną panną. Trzeba przyznać, że chamski podryw w to norma, od raz rozpoznaję, że chodzi tylko o seks. - Czy ktoś szanuje takie samotne kobiety jak ja ? dlaczego trafiają mi się lubieżnicy i zboczki. Tak bardzo brakuje mi przyjaciela lecz takiego
,, od serca ".
Samotna; 2016-08-13 13:37:49 
Myślę że z tą samotnością jest trochę tak że coraz częściej miłość traktujemy jak towar z marketu. Jesteśmy nastawieni na łatwe przyjemności (smartfony, internet, gry, wycieczki), a ze związkiem nigdy tak nie jest. Jeżeli dwoje ludzi chce stworzyć coś fajnego to musi byś nad tym pracować i wiedzieć że w każdym związku pojawiają się ciężkie momenty, kłótnie, problemy. Trzeba pamiętać że jesteśmy dla siebie i nawet jak mamy ochotę teraz zadusić swojego partnera poduszką to przecież to jest chwila, więc trzeba zacisnąć zęby i znaleść kompromis. Warto akceptować te nasze małe różnice bo właśnie w nich kryje się całe piękno tej drugiej osoby. Myślę że właśnie te małe niedoskonałości pokazują nam że nasz partner jest takim samym człowiekiem jak my.
Anita; 2015-11-17 21:52:24 
Myślę, że samotność z wyboru jest dobra, ale max. na 3 lata, później zaczyna nam brakować tej bliskiej osoby. Nie wierzę, aby ktoś chciał być singlem do końca życia. Owszem życie w pojedynkę jest czasem fajne, bo możemy bez reszty poświęcić się swoim pasjom, zainteresowaniom, można robić to na co ma się ochotę, nie tłumacząc się nikomu z tego. Ale na pewno w którymś momencie odczujemy tą samotność, która z każdym dniem coraz bardziej będzie nam doskwierać.
sewa; 2015-03-13 08:43:53 
komentarz usunięty przez moderatora
rockskh; 2014-04-15 11:09:11 
There are points in all our lives when we feel lonely. We feel completely alone in the world, if we are going through something you can not speak oz people around us. Loneliness can take over, if we are in the midst of relationship problems, or not in a relationship at all. Do not let yourself feel alone any longer.
top essay writing services
mikahan; 2014-03-10 15:42:52 
komentarz usunięty przez moderatora
naiwna; 2013-08-27 16:41:44 
komentarz usunięty przez moderatora
lazarus; 2013-08-23 12:25:47 
komentarz usunięty przez moderatora

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij