Samotność - jak sobie z nią radzić? | Portal randkowy lekiem na samotność?

Samotność jest problemem, z którym zmagają się nie tylko samotni, osoby porzucone lub nieśmiałe, lecz również ambitni single, tacy, jak większość Użytkowników, którzy odwiedzają portal randkowy MyDwoje.pl. Samotność doskwiera w większym lub mniejszym stopniu, częściej lub rzadziej niemal każdemu z nas. Single w portalach randkowych chcą poznać swoją drugą połówkę, najpierw korespondować, przeglądać prywatne anonse, umawiać się na randki we dwoje, a potem stworzyć trwały związek. O słowo wprowadzenia do tematyki: samotność - jak sobie z nią poradzić? - poprosiliśmy Andrzeja Rutowskiego, psychologa, terapeutę małżeńskiego.

Samotność jako ucieczka przed stadem

Człowiek jest istotą stadną. Każde „stado” złości, ogranicza, pęta, narzuca normy, hierarchie, posłuszeństwo, wymaga odprawiania różnych rytuałów. Dlatego niektórzy wolą samotność, przynajmniej w domu, skoro i tak muszą żyć w jakiejś społeczności zawodowej i terytorialnej, nie w głowie im randki we dwoje. Przynajmniej tu są wolni. Nikt nie powie, co mają robić, jak układać swoje rzeczy, jak umeblować mieszkanie i jakiego koloru zasłony powiesić w oknach. Można w wolne dni wylegiwać się w łóżku, nawet do wieczora, można w ogóle nie słać łóżka! Można czytać przy jedzeniu, w telewizji oglądać, co się chce, czytać do późna w nocy. Wolność i swoboda! W czym więc problem?

Święta spędzaj z innymi samotnymi

Samotność najbardziej doskwiera w dwóch momentach w życiu. Jest szczególnie odczuwalna w okresie świąt, kiedy wszyscy wydają się mieć rodziny i są bardzo zajęci przygotowaniami i spędzaniem ich w gronie "najbliższych". Święta to straszny okres dla samotnych. Najczęściej wtedy zupełnie niespodziewanie pragnie się czyjegoś towarzystwa. Szybko okazuje się, że nikt nie jest dostępny. Samotni w Święta, na Boże Narodzenie, w Sylwestra - wtedy czujemy się wyjątkowo podle! Najlepsza rada to mieć spis telefonów do innych samotników i właśnie wtedy spróbować zadzwonić. 

Samotność wynikająca ze stresu

Drugą sytuacją, w której czujemy się samotni, jest stres. Wszyscy go doznajemy, nie można przed nim uciec. W stresie samotność nie jest wskazana. Zdarza się także samotność w związku, wśród bliskich. Można żyć obok - choć razem, ale to patologia i możemy ją pominąć.

Są trzy rodzaje przyczyn stresu: zagrożenie, przeszkoda i strata. Najgłębszy stres wywołuje strata kogoś bliskiego, zdrowia, majątku, pracy, uznania, pozycji społecznej, stanowiska, poczucia własnej wartości. O ile adekwatną reakcją na zagrożenie jest mobilizacja energetyczna, na przeszkodę mobilizacja intelektualna, to na stratę – zapadnięcie się w siebie. Stres straty przyczyną odczuwania samotności, dlatego w takich momentach wręcz niezbędna jest obecność kogoś bliskiego. Ludzie samotni, gdy przeżywają stres straty, narażeni są na szczególnie przykre doznania. Zapominają wtedy o najzwyklejszych rzeczach: zjedzeniu czegoś, posłaniu łóżka, upraniu koszuli. Gdy jesteśmy w takim stanie, niezbędna jest obecność drugiego człowieka, i to takiego, który jest życzliwy, wyrozumiały, który rozumie – jednym słowem kocha. Takiego darmowego psychologa, który, choćby był informatykiem, to dziwnie empatycznie potrafi zrozumieć, co należy zrobić. Jak trzeba – usmaży jajecznicę, przytuli, potrzyma za rękę, wspólnie się wypłacze, może nawet razem upić się i jest blisko, tuż, tuż. Taką rolę może spełnić tylko życiowy partner, który jest jednocześnie przyjacielem, ale przecież partner nie będący przyjacielem – to nie partner! Samotni w stresie powinni szukać pomocy u psychologa. Sęk w tym, że pewnie nie domyśli się, że jest potrzebny i sam nie przyjdzie, a brakuje nam siły, by do niego zadzwonić lub dojechać.

Czy Internet pomaga pokonać samotność?


Nikt nie jest stworzony do życia w samotności. Samotne dziewczyny, samotni mężczyźni - każdy potrzebuje drugiej osoby, którą możesz znaleźć już nie tylko w pubach, kawiarniach, na imprezach kulturalnych, w pracy lub na uczelni, ale również w Internecie. Czy Internet pomaga pokonać samotność Czy dzięki osobom poznanym w sieci możesz zmienić swoje życie?Czytaj także:
 
Komentarze (27)

Samotność - jak sobie z nią radzić? | Portal randkowy lekiem na samotność? - dodaj komentarz
Psycho_terapeutka; 2021-03-25 16:07:38 
Osamotnienie to bardzo trudny stan psychiczny. Może sprawiać, że jest nam bardzo trudno zbliżyć się do innych osób oraz nawiązywać z nimi bliskie emocjonalne relacje. Ludzie samotni z jednej strony obawiają się, że po raz kolejny zostaną odrzucone, odczuwają silny lęk przed bliskością, z drugiej strony podświadomie szukają gdzieś tej bliskości i sposobu na nawiązanie relacji. Na tą relacyjność i sposób wchodzenia w kontakt z drugim człowiekiem, mają wpływ przede wszystkim nasze wzorce i doświadczenia z dzieciństwa. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę.
Marek; 2021-03-24 12:37:01 
Strasznie smutno się zrobiło tutaj na forum. Ja powiem tak: dobrze, że jest taka strona jak myDwoje.pl. Bardzo długo byłem sam. Całkowicie straciłem nadzieję, że poznam kogoś wartościowego. Teraz mam świetną dziewczynę dzięki Wam. Planujemy ślub i wiem, że samotność jest dla mnie już tylko wspomnieniem. POZDRAWIAM!
Greace; 2021-01-12 22:25:21 
Niektórzy z decydowanie wolą samotność, niż kolejny nieudany związek…
Zyta; 2021-01-08 06:09:21 
; Ja rozdzieliłabym dwie kwestie: samotność z wyboru i samotność będąca wynikiem porzucenia, czy odrzucenia. To dwa różne stany. O ile samotność z wyboru jest zazwyczaj następstwem naszych świadomych decyzji, że chcemy być sami, nie potrzebujemy związku, nie szukamy partnera, o tyle samotność po opuszaniu przez partnera (z różnych względów) jest dużo trudniejszym stanem z psychologicznego punktu widzenia.
Kamil; 2020-06-25 12:43:40 
komentarz usunięty przez moderatora
Greg; 2019-08-04 09:53:47 
Sporo racji ale ta jest też taka że te wszytkie porady lekarskie , jakieś psychologiczne zagrywki itd to tak naprawdę tylko wymysły ludzi szczęśliwych dla tych nieszczęśliwych że niby o to chodzi a tak naprawdę w życiu liczy się tylko atrakcyjny wygląd i zamożność czasami jedno drugie zastępuje, ot tyle. Reszta to tylko image. A te wszelakie porady, to jak dyskusja G8, przy kawiorze, o sytuacji biednych
gg; 2017-06-13 00:46:34 
Samotność jest atrakcyjna. Do czasu. Pamiętajmy, że drugi raz nie będzie nam dane przeżyć swojego życia. To nie film. A jeśli nawet to tylko jeden i jeden raz. Łatwo się pisze... ale gdy się próbuje raz, drugi trzeci i spotyka się tylko z odrzuceniem... Człowiek zamyka się w sobie. Czasem w nieoczekiwanym przypływie optymizmu otwiera się i wtedy można coś zmienić. Powodem odrzucenia jest wybór niewłaściwego partnera/tki. Bo nie jest zainteresowana, bo akurat nie jest w nastroju, bo nie ma ochoty bliżej mnie poznać. I wreszcie - bo już kogoś ma (ten argument jest nie do obalenia). Winę za te wszystkie przypadki i nieporozumienia ponosimy my sami. Bo nie chcemy, nie potrafimy szczerze rozmawiać, nawet sam na sam. Bo nie mówimy czego oczekujemy, czego się boimy. wreszcie - bo nic nas to nie obchodzi.
sisi; 2015-11-13 23:47:27 
To prawda, najgorsze są święta, wtedy samotność najmocniej się odczuwa, ale wydaje mi się, że szukanie na siłę miłości nie ma sensu, owszem lepiej być otwartym na nowe znajomości, bo to zawsze zwiększa szansę na odnalezienie swojej drugiej połówki, lecz gdy samotność mocno doskwiera, najlepsze co możemy zrobić to zająć się sobą, znaleźć sobie jakieś hobby, rozwijać zainteresowania, udzielać się na różnych forach, zapisać się na jakiś kurs. To pomaga, wtedy nie odczuwa się tak mocno samotności.
Kama; 2015-08-01 17:05:46 
Skąd ja to znam, sama sama i raczej nie chcąca juz być z kimś bo i po co w jakim celu żeby się bać żeby znów płakać żeby znów myśleć żeby samemu nie zostać ale to miłe nie jest nie mieć z kimś pogadać zwyczajnie bez sensu
Maria; 2015-07-08 12:34:22 
Samotność jako ucieczka przed stadem to nie samotność. To wolność i dobordziejstwo samotnosci wtedy czujemy całym sobą. Problemem jest samotność ta z porzucenia, z osamotnienia. WTedy tesknimy za wyrozumialym partnerem, ktorzy pocieszy, przytuli, zrozumie, zrobi herbate lub obiad i zaproponuje wspolny spacer. To tez odpowiedz gotowa jest ze nalepszymi parnterami sa nasi najlepsi przyjaciele. Potrafia przegonic samotność, rozchmurzyć nas i otworzyc na nowo na swiat. Eh, tylko jak znaleźć takiego parntea, przyjaciela co pomoze wyjsc z tej czarnej dziury samotnosci?

1-10 | 11-20 | 21-27 |

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij