Samotność w związku - razem ale osobno | Jesteś w związku, ale towarzyszy Ci samotność?

Gnębi Cię samotność w związku? Jesteście razem ale osobno, niczym dwa samotne serca? Czujesz, że oddalacie się od siebie i nic już nie jest takie jak kiedyś? Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl wyjaśnia jakie mogą być przyczyny braku troski o związek.

Czujesz, że jesteście razem ale osobno?

„Na zewnątrz” wszystko wygląda niemal idealnie. Jest przy Tobie mężczyzna/kobieta, być może razem już mieszkacie lub planujecie wspólną przyszłość a nawet jesteście małżeństwem. Razem wybieracie meble do wspólnej kuchni, planujecie wakacje, dyskutujecie o wspólnie obejrzanych filmach, a może nawet ustalacie, kto ma iść na wywiadówkę do szkoły syna, jednak tak naprawdę czujesz, że jesteście razem ale osobno. Dzielisz z tą drugą osobą znaczną część Twojego życia. Znajomi, zwłaszcza Ci, którzy nie znaleźli jeszcze swojej drugiej połówki, mówią o Tobie „szczęściarz” lub „szczęściara”. Uśmiechasz się, ale gdzieś w głębi Ciebie pojawiają się te uczucia: niepewność, smutek, poczucie, że „życie ucieka Ci przez palce”. Odczuwasz coś, co pozornie nie pasuje do Twojej sytuacji: przytłaczającą samotność w związku. Pojawiają się wyrzuty sumienia, że zamiast radości i wdzięczności znajdujesz w sobie tylko smutek i samotność. Coraz bardziej również oddalasz się od partnera, to już prawie obcy dla Ciebie człowiek. Zastanawiasz się gdzie podziała się bliskość i jak szukać, aby znaleźć ją na nowo?

Przyczyny samotności w związku

Sytuacja, w której czujesz, że w Twoim związku brakuje czegoś ważnego, może mieć kilka przyczyn. Jedną z nich jest:

Potrzeba zajęcia się samym sobą. Być może od dłuższego czasu jesteś w tym samym związku lub przerwy pomiędzy kolejnymi związkami były krótkie. Wchodząc w relację uczuciową z drugim człowiekiem, podporządkowałeś prawie wszystkie swoje cele i działania wspólnemu życiu. Skupiałeś się na tym, co miało służyć Wam obojgu a nie tylko Tobie. Plany, które miałeś przed wejściem w związek, związane tylko z Twoją osobą, odłożyłeś na później lub starałeś się o nich zapomnieć. Jeżeli te marzenia były ważne dla Ciebie, to prawdopodobnie wcale nie umarły, wciąż gdzieś tlą się w Tobie. W tym przypadku poczucie samotności w związku to inaczej potrzeba, aby przynajmniej w pewnych kwestiach lub przez jakiś czas skupić się tylko na sobie. Innymi słowy, dopiero wówczas, kiedy możesz spełniać się w dziedzinach dla Ciebie ważnych, a niekoniecznie związanych ze związkiem uczuciowym, zyskujesz energię życiową, którą możesz przekazywać drugiej osobie i wnosić we wspólne życie z partnerem.

Gdy zabraknie wspólnych wartości w związku

Różnica wartości pomiędzy Tobą i Twoim partnerem. Wspólne wartości to bardzo ważny, chociaż przez wielu wciąż niedoceniany, składnik związku, bez nich Ty i Twój partner jesteście jak dwa samotne serca. W początkowej fazie zakochania, kiedy ludzie dobrze rozumieją się na kilku płaszczyznach, kwestia różnicy w postrzeganiu jedynie niektórych wartości nie wydaje się tak istotna. Wartości mają jednak niezaprzeczalny wpływ na nasze zachowanie czy też dokonywane wybory. Dlatego różnica pomiędzy partnerami w ważnych obszarach życia nabiera znaczenia wraz z czasem i wzrostem wagi wspólnie podejmowanych decyzji. Jeżeli w tym przypadku pojawia się uczucie samotności w związku, to wynika ono z bycia niezrozumianym przez osobę, która zdawała się być dla nas najważniejsza lub myśli, iż tak naprawdę nie znamy człowieka, z którym spędziliśmy wiele lat lub myliliśmy się co do jego oceny.

Brak troski o związek przez pogoń za pieniędzmi

Brak troski o związek jest specyficzny dla czasów, w których żyjemy. Pogoń za dobrą pracą, najnowszymi trendami czy po prostu „byciem na czasie” sprawia, że czasem odkładamy na bok czynności czy gesty, które mogą nas zbliżać z partnerem. Czujemy się ciągle zmęczeni, jesteśmy zmuszeni, aby pamiętać o milionie ważnych spraw. Żyjąc w chaosie nie dostrzegamy, kiedy ważna dla nas osoba zaczyna czuć się odsunięta, samotna, ma poczucie, że żyje obok zupełnie innego człowieka niż ten, którego poznała na początku. Jeżeli brak troski o związek trwa przez dłuższy okres czasu, nietrudno aby doprowadzić do całkowitego rozpadu związku.

Syndrom „pustego gniazda”. Samotność w związku pojawia się również u małżeństw, których dzieci niedawno opuściły dom rodzinny (np. poprzez wyjazd na studia, założenie własnej rodziny). W takiej sytuacji często okazuje się, że tematy dotyczące syna czy córki, wspólna troska o dziecko były od lat jedynym obszarem rozmów partnerów. W tym czasie zaniedbali oni swoje wspólne zainteresowania, czułość wobec siebie czy ogólnie pielęgnację łączącego ich uczucia. Pojawia się paradoks związany z faktem, iż pomimo życia we dwójkę, jedno lub oboje partnerów odczuwa samotność.

Przyjrzyj się problemom w związku

Samotność to jedno z trudniejszych doświadczeń życiowych. Odbiera siły, energię do działania, przepełnia nas smutkiem. Tym bardziej trudna wydaje się samotność w związku, kiedy jesteśmy razem ale osobno; często niezrozumiana przez otoczenie, w tym również przyjaciół i rodzinę. Jak każde z doświadczeń warto jednak potraktować to jako lekcję lub szansę: być może Twoja samotność ma za zadanie wyzwolić w Tobie siły, które w przyszłości przyczynią się do poprawy relacji z partnerem lub zbudowania nowego, szczęśliwego związku, pozbawionego „starych” błędów.

Dla wielu osób jedynym ze sposobów na to jak pokonać samotność w związku wydaje się porzucenie dotychczasowego partnera i rozpoczęcie życia z zupełnie nową osobą lub też życie w pojedynkę pod hasłem: jestem samotny. Portal dla Singli MyDwoje.pl wyjaśnia, że nie zawsze jest to jedyne rozwiązanie. Dużo zależy od tego, co uznajesz za powód sytuacji, w której się znalazłeś. Owszem, czasem mogą być to Twój partner i jego cechy, których nie jesteś w stanie zmienić (np. uzależnienia, całkowicie rozbieżna z Twoją hierarchia wartości). Zanim jednak zrzucisz całą winę na drugą osobę i porzucisz go, by rozpocząć życie Singla, przyjrzyj się dokładniej problemom w Twoim związku. Być może poniższe rady, które przygotował nasz portal dla Singli, pozwolą Ci na zrobienie pierwszego, pozytywnego kroku.

Nie tylko Twój partner ponosi winę

Zamiast narzekać: jestem samotny, zastanów się, co możesz zmienić w swoim zachowaniu. Obarczanie winą drugiej strony jest bardzo łatwe i w porywach emocji wydaje się niezwykle słuszne. Czy na pewno chcesz zakończyć Wasz związek, by zacząć życie Singla? Należy pamiętać o tym, że jest to również najłatwiejsze rozwiązanie. Najłatwiejsze nie zawsze niestety oznacza najlepsze. Spróbuj chociaż na chwilę odsunąć na bok swoje emocje i zastanów się, co Ty mógłbyś zrobić, aby sytuacja uległa zmianie. Jeżeli chcesz, aby Twój partner bardziej o Ciebie dbał, okaż mu więcej troski. Przygotuj jego ulubione danie, kup bilety na film, który chciał obejrzeć, zaproponuj jakąś wspólną formę spędzania wolnego czasu. Okazuj partnerowi czułość. Bardzo często wystarczy, że jedna ze stron związku zmieni swoje zachowanie, aby druga zaczęła reagować w ten sam sposób. Po prostu kochaj swojego partnera.

Powiedz wprost: jestem samotny

Portal dla Singli MyDwoje.pl radzi: rozmawiajcie, starajcie się komunikować i wyrażać uczucia. W zjawisku, którym jest samotność w związku bardzo często zdarza się, że partnerzy nie rozmawiają ze sobą przez długie okresy czasu. Potem każdemu z nich trudno jest zrobić ten pierwszy krok i rozpocząć szczerą rozmowę. Tymczasem może ona zmienić naprawdę wiele. Przecież możesz zacząć od szczerego wyznania: jestem samotny albo czuję się samotny. Tylko wchodząc w dialog dowiesz się, co czuje i myśli Twój partner. Bardzo prawdopodobne, że jego uczucia są zbliżone do Twoich. Wspólnie zastanówcie się również nad tym, co musiałoby się zmienić w Waszej relacji, abyście oboje zaczęli odczuwać szczęście i satysfakcję z bycia razem. Znając swoje wzajemne emocje i potrzeby łatwiej będzie połączyć siły, aby wspólnie rozpocząć walkę o Wasz związek.

Ustal Wasze wspólne cele i Twoje osobiste

Określ swoje potrzeby i cele. Budowanie związku wcale nie jest łatwe. Wymaga pokonywania wielu trudnych sytuacji, jedną z nich jest samotność w związku, zaakceptowania różnic oraz nauki trudnej sztuki kompromisu. Dlatego nierzadko zdarza się, że rezygnujemy z własnych planów na rzecz dobrobytu naszego związku. Niezbyt korzystna dla naszego rozwoju jest natomiast sytuacja, w której jesteśmy gotowi zrezygnować ze wszystkich naszych dążeń, także tych, które uznajemy za najważniejsze życiowe marzenia. Uśpione, ciągle będą w nas tkwiły, od czasu do czasu powodując frustrację. Warto tutaj zmienić swoje podejście i przyjąć, że Wasz związek nie wymaga od Was wycofania się z osobistych dążeń. Wypisz na kartce te Twoje cele, które są związane ze związkiem oraz te, które należą tylko do Ciebie (np. studia, rozwój w interesującej Cię dziedzinie, hobby). Następnie porozmawiaj o tym ze swoim partnerem. Istnieje duża szansa na to, iż kochający partner wykaże tutaj zrozumienie, nawet jeżeli zajmie to sporo czasu. Następnie rozpocznij nowy plan samorealizacji na wielu płaszczyznach. Robiąc coś tylko dla siebie, zyskasz nową energię, która wnieść wiele dobrego również w jakość relacji z partnerem.

Jowita Wójcik, psycholog

Literatura polecana:

Gottman John „10 sposobów, które pomogą naprawić nasze małżeństwo”, GWP

McGraw Philip „Jak ratować związek”, Wydawnictwo Rebis


Czytaj także o samotności:

Samotność - jak sobie z nią radzić?
Pożegnaj swoją samotność
Samotność a umiejętność dawania i brania
Dom rodzinny a samotność
Stres straty przyczyną odczuwania samotności
Życie w samotności - jak pokonać lęk i bezradność


 
Komentarze (170)

Samotność w związku - razem ale osobno  | Jesteś w związku, ale towarzyszy Ci samotność? - dodaj komentarz
M29 ; 2016-07-05 08:41:43 
Witaj K24. Powiem tak , próby szczerej rozmowy kończą się ciszą , czasem nerwami (znaczy : czego ja chce w ogóle , o co ty mnie pytasz, daj mi spokój) , albo od razu zmianą tematu , a przy standardowym pytaniu się o cokolwiek to zazwyczaj jest jedna odpowiedz : jak chcesz :/ . Trudno jest się nie dołować i nie wiem czy ułoży się coś w ogóle. Dziękuję Ci za miłe słowa.
K24; 2016-07-02 01:18:08 
M29 powinieneś poprostu z nią porozmawiać ale tak od serca
Myśle ze ona wtedy sie otworzy i dowiesz sie dużo
Wtedy łatwiej dostrzeżesz swoją przyszłość z nią a moze bez nie
Głowa do góry :) wszystko sie ułoży
M29 ; 2016-06-30 18:51:07 
Witajcie, i od razu przepraszam , że wylewam tu swoje żale . Mam podobnie , znaczy mam żonę i od paru lat jesteśmy małżeństwem teraz prawie nie rozmawiamy ze sobą jedynie co kupić albo co trzeba opłacić i czasami co tam w pracy . Mamy też synka . 3-4 lata temu zostałem przez nią zdradzony , bardzo mnie to bolało ale wróciliśmy do siebie ale już nie jest tak jak przedtem . Powodem tej zdrady były 2 rzeczy , pierwsza to to że po całych dniach mnie nie było bo pracowałem i nie miałem praktycznie czasu na nic ponieważ chciałem jakoś utrzymać naszą rodzinę (tak to sobie wmawiam) a 2 ,że wtedy ona szukała kogoś do pogadania i wylania żali przeze mnie bo byłem pochłonięty pracą, potem nawet zaczęliśmy sobie sprawdzać telefony i co kto robił, potem oboje przestaliśmy. Teraz jest tak że siedzi przez większość dnia na tel lub komputerze i albo gra albo pisze z takim jednym "kolegą" z którym niby jusz od dawna nie pisze. Ogólnie mam dość , od pewnego czasu zastanawiam się czy ją kocham i co zrobić dalej ,ale co w tej sytuacji z dzieckiem , nie chcę go zostawiać więc jestem w kropce. W pracy nie chcę rozmawiać o moich problemach rodzinnych bo mi głupio , a tu jakoś się przemogłem . zresztą nie wiem czy komuś będzie się chciało to czytać w ogóle ale to i tak nic nie szkodzi i tak marnuję jedynie wpis.
Ewe74; 2016-06-27 20:29:10 
A jednak tutaj trafilam..Zachlannie czytam wszystkie komentarze, w zasadzie mogę sie pod nimi podpisać...pod tym z 26 czerwca zwłaszcza...tak zimno w moim zwiazku, tak bolą dłonie zaciśniete w bezsilne pięści.
Samotna; 2016-05-20 21:02:57 
Bardzo długo starałam się żeby mój mąż zwrócił na mnie uwagę. Niestety, nie udało się. Chciałabym znowu poczuć się kobietą a nie służącą od wykonywania Jego poleceń.
To okropne, że mając 38 lat zastanawiam się czy spotka mnie jeszcze coś miłego w życiu. Tyle myśli kłębi się w głowie, że trudno to wszystko opisać.
Nie wiem co dalej robić...
gregory krako; 2016-03-06 19:15:56 
komentarz usunięty przez moderatora
Ursus Maritimus; 2016-02-26 23:13:13 
Tak sobie czytam artykuł, czytam Wasze komentarze... przykro to czytać, ale ja chyba wsadzę przysłowiowy patyk w szprychy.
Mam żonę, małe dziecko i kredyt, także czuje się osamotniony w związku. Ale nie chcę szukać rozmowy, ratowania, czegokolwiek. Nie chcę patrzeć na jej potrzeby, nie chcę szukać wspólnych tematów.
Po prostu nie widzę w tym sensu.
To ja jestem ten zły. Ten, co nie daje czułości, nie pamięta o imieninach i nie przynosi kwiatów. Tylko płaci za zakupy i naprawia zepsutą spłuczkę. Nie szepta czułych słówek i nie chce odwiedzić mamusi.
I ten zły ma swoje potrzeby, swoje marzenia, ale nawet nie ma komu ich powiedzieć. Jasna cholera, jak mi brakuje intymności. Takiego leżenia z kobietą, nago, w nocy, widząc co najwyżej jej uśmiech, a resztę grają zmysły. Tego przekonania, że mogę nagle zacząć temat o Wagnerze, o nadciągającym niżu albo o tym, że mam głupią koleżankę w pracy. Że przeszkadza mi, albo nie przeszkadza mi mój brzuch. A co najważniejsze, nie zostanę wyśmiany czy zignorowany. Wyjść wieczorem, albo wyjechać na weekend, wrócić z historiami i dobrym nastrojem do kogoś, kto się ucieszy moim wyjazdem a nie tylko powrotem.
Ale nie ma już "mnie" i "moich" potrzeb. Są tylko "nasze" potrzeby. I dziecko, wobec którego jest mi przykro, że je tu powołałem, bo nie powinno go tu być.
Naprawdę? 30 lat na karku i na tym ma się życie skończyć...?
ZdołowanaKD; 2015-12-05 15:57:47 
Ja ze swoim partnerem jestem przeszło 3 lata początki były cudowne...dopóki nie okazało się,że jestem w ciąży.Zmienił się o 360 stopni.Można powiedzieć że sama opiekuję się synkiem,bo on ciągle pracuje a jak nawet znajdzie chwilę i przyjdzie do nas( mieszkamy osobno,jego ojciec nie chce nas znać a on nie chce zostawić tatusia) to albo kładzie się i śpi i my mamy być cichutko albo ogląda TV rozwalony na cały regulator i najlepiej gdybyśmy wyszli z domu i mu nie przeszkadzali.Nie da sobie nic powiedzieć,nic wytłumaczyć nie chce zrozumieć że to synek jest najważniejszy a nie on.Może i ja źle do tego podchodzę ale myślę że skoro żyje na co dzień tylko z dzieckiem sama to synek ma większe prawo np leżeć na łóżku czy oglądać bajkę kiedy mu się umyśli a nie podporządkować się ojcu który jest na dochodnego. Jestem sama ze wszystkim nie mam komu się wyżalić,komu opowiedzieć co się dzieje.Tak bardzo go kocham...a na pewno kochalam bo teraz to nie wiem co czuję,sama się zastanawiam.Wiem jedno jestem bardzo samotna i dobija mnie fakt,że zawsze już tak będzie,bo mój facet się nie zmieni a mnie nie chce się już starać,nie mam siły na to.Żyję tylko z dnia na dzień,nie mam planów,marzeń chęci do życia,nie dbam już o siebie tak jak dawniej( nawet fryzjera nie odwiedzam,chodze w dresach-jestem brzydka)Gdyby nie mój synek to już dawno by mnie nie było na tym świecie...Żyję tylko dla niego to jedyna radość mojego istnienia tu.Wszystkie pieniądze jakie mam przeznaczam na dziecko,na mnie nie warto.Tak bardzo bym chciała żeby usiadł przy mnie przytulił mnie i powiedział że mnie kocha że jestem dla niego ważna- ale to tylko moje głupie nieosiągalne życzenie😢
wioleta; 2015-11-29 20:52:40 
komentarz usunięty przez moderatora
kitty; 2015-11-16 00:14:26 
Wydaje mi się, że samotność w związku pojawia się tam gdzie partnerzy nie rozmawiają ze sobą na temat emocji, uczuć. Wymieniają się listą spraw do załatwienia i każdy idzie w swoją stronę. Jeśli brakuje wspólnych zainteresowań, jakiś rytuałów to najczęściej oddalają się od siebie. No niestety, związek trzeba pielęgnować, tyle tylko, że to wymaga pracy z obu stron. Jeśli jeden z partnerów stara się, a drugi jest obojętny, nie wykazuje żadnych chęci do dbania o związek, to nie ma to raczej sensu, lepiej będzie, jak każdy z partnerów pójdzie w swoją stronę.

1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-60 | 61-70 | 71-80 | 81-90 | 91-100 | 101-110 | 111-120 | 121-130 | 131-140 | 141-150 | 151-160 | 161-170 |

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij