Samotność w związku - razem ale osobno | Jesteś w związku, ale towarzyszy Ci samotność?

Gnębi Cię samotność w związku? Jesteście razem ale osobno, niczym dwa samotne serca? Czujesz, że oddalacie się od siebie i nic już nie jest takie jak kiedyś? Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl wyjaśnia jakie mogą być przyczyny braku troski o związek.

Czujesz, że jesteście razem ale osobno?

„Na zewnątrz” wszystko wygląda niemal idealnie. Jest przy Tobie mężczyzna/kobieta, być może razem już mieszkacie lub planujecie wspólną przyszłość a nawet jesteście małżeństwem. Razem wybieracie meble do wspólnej kuchni, planujecie wakacje, dyskutujecie o wspólnie obejrzanych filmach, a może nawet ustalacie, kto ma iść na wywiadówkę do szkoły syna, jednak tak naprawdę czujesz, że jesteście razem ale osobno. Dzielisz z tą drugą osobą znaczną część Twojego życia. Znajomi, zwłaszcza Ci, którzy nie znaleźli jeszcze swojej drugiej połówki, mówią o Tobie „szczęściarz” lub „szczęściara”. Uśmiechasz się, ale gdzieś w głębi Ciebie pojawiają się te uczucia: niepewność, smutek, poczucie, że „życie ucieka Ci przez palce”. Odczuwasz coś, co pozornie nie pasuje do Twojej sytuacji: przytłaczającą samotność w związku. Pojawiają się wyrzuty sumienia, że zamiast radości i wdzięczności znajdujesz w sobie tylko smutek i samotność. Coraz bardziej również oddalasz się od partnera, to już prawie obcy dla Ciebie człowiek. Zastanawiasz się gdzie podziała się bliskość i jak szukać, aby znaleźć ją na nowo?

Przyczyny samotności w związku

Sytuacja, w której czujesz, że w Twoim związku brakuje czegoś ważnego, może mieć kilka przyczyn. Jedną z nich jest:

Potrzeba zajęcia się samym sobą. Być może od dłuższego czasu jesteś w tym samym związku lub przerwy pomiędzy kolejnymi związkami były krótkie. Wchodząc w relację uczuciową z drugim człowiekiem, podporządkowałeś prawie wszystkie swoje cele i działania wspólnemu życiu. Skupiałeś się na tym, co miało służyć Wam obojgu a nie tylko Tobie. Plany, które miałeś przed wejściem w związek, związane tylko z Twoją osobą, odłożyłeś na później lub starałeś się o nich zapomnieć. Jeżeli te marzenia były ważne dla Ciebie, to prawdopodobnie wcale nie umarły, wciąż gdzieś tlą się w Tobie. W tym przypadku poczucie samotności w związku to inaczej potrzeba, aby przynajmniej w pewnych kwestiach lub przez jakiś czas skupić się tylko na sobie. Innymi słowy, dopiero wówczas, kiedy możesz spełniać się w dziedzinach dla Ciebie ważnych, a niekoniecznie związanych ze związkiem uczuciowym, zyskujesz energię życiową, którą możesz przekazywać drugiej osobie i wnosić we wspólne życie z partnerem.

Gdy zabraknie wspólnych wartości w związku

Różnica wartości pomiędzy Tobą i Twoim partnerem. Wspólne wartości to bardzo ważny, chociaż przez wielu wciąż niedoceniany, składnik związku, bez nich Ty i Twój partner jesteście jak dwa samotne serca. W początkowej fazie zakochania, kiedy ludzie dobrze rozumieją się na kilku płaszczyznach, kwestia różnicy w postrzeganiu jedynie niektórych wartości nie wydaje się tak istotna. Wartości mają jednak niezaprzeczalny wpływ na nasze zachowanie czy też dokonywane wybory. Dlatego różnica pomiędzy partnerami w ważnych obszarach życia nabiera znaczenia wraz z czasem i wzrostem wagi wspólnie podejmowanych decyzji. Jeżeli w tym przypadku pojawia się uczucie samotności w związku, to wynika ono z bycia niezrozumianym przez osobę, która zdawała się być dla nas najważniejsza lub myśli, iż tak naprawdę nie znamy człowieka, z którym spędziliśmy wiele lat lub myliliśmy się co do jego oceny.

Brak troski o związek przez pogoń za pieniędzmi

Brak troski o związek jest specyficzny dla czasów, w których żyjemy. Pogoń za dobrą pracą, najnowszymi trendami czy po prostu „byciem na czasie” sprawia, że czasem odkładamy na bok czynności czy gesty, które mogą nas zbliżać z partnerem. Czujemy się ciągle zmęczeni, jesteśmy zmuszeni, aby pamiętać o milionie ważnych spraw. Żyjąc w chaosie nie dostrzegamy, kiedy ważna dla nas osoba zaczyna czuć się odsunięta, samotna, ma poczucie, że żyje obok zupełnie innego człowieka niż ten, którego poznała na początku. Jeżeli brak troski o związek trwa przez dłuższy okres czasu, nietrudno aby doprowadzić do całkowitego rozpadu związku.

Syndrom „pustego gniazda”. Samotność w związku pojawia się również u małżeństw, których dzieci niedawno opuściły dom rodzinny (np. poprzez wyjazd na studia, założenie własnej rodziny). W takiej sytuacji często okazuje się, że tematy dotyczące syna czy córki, wspólna troska o dziecko były od lat jedynym obszarem rozmów partnerów. W tym czasie zaniedbali oni swoje wspólne zainteresowania, czułość wobec siebie czy ogólnie pielęgnację łączącego ich uczucia. Pojawia się paradoks związany z faktem, iż pomimo życia we dwójkę, jedno lub oboje partnerów odczuwa samotność.

Przyjrzyj się problemom w związku

Samotność to jedno z trudniejszych doświadczeń życiowych. Odbiera siły, energię do działania, przepełnia nas smutkiem. Tym bardziej trudna wydaje się samotność w związku, kiedy jesteśmy razem ale osobno; często niezrozumiana przez otoczenie, w tym również przyjaciół i rodzinę. Jak każde z doświadczeń warto jednak potraktować to jako lekcję lub szansę: być może Twoja samotność ma za zadanie wyzwolić w Tobie siły, które w przyszłości przyczynią się do poprawy relacji z partnerem lub zbudowania nowego, szczęśliwego związku, pozbawionego „starych” błędów.

Dla wielu osób jedynym ze sposobów na to jak pokonać samotność w związku wydaje się porzucenie dotychczasowego partnera i rozpoczęcie życia z zupełnie nową osobą lub też życie w pojedynkę pod hasłem: jestem samotny. Portal dla Singli MyDwoje.pl wyjaśnia, że nie zawsze jest to jedyne rozwiązanie. Dużo zależy od tego, co uznajesz za powód sytuacji, w której się znalazłeś. Owszem, czasem mogą być to Twój partner i jego cechy, których nie jesteś w stanie zmienić (np. uzależnienia, całkowicie rozbieżna z Twoją hierarchia wartości). Zanim jednak zrzucisz całą winę na drugą osobę i porzucisz go, by rozpocząć życie Singla, przyjrzyj się dokładniej problemom w Twoim związku. Być może poniższe rady, które przygotował nasz portal dla Singli, pozwolą Ci na zrobienie pierwszego, pozytywnego kroku.

Nie tylko Twój partner ponosi winę

Zamiast narzekać: jestem samotny, zastanów się, co możesz zmienić w swoim zachowaniu. Obarczanie winą drugiej strony jest bardzo łatwe i w porywach emocji wydaje się niezwykle słuszne. Czy na pewno chcesz zakończyć Wasz związek, by zacząć życie Singla? Należy pamiętać o tym, że jest to również najłatwiejsze rozwiązanie. Najłatwiejsze nie zawsze niestety oznacza najlepsze. Spróbuj chociaż na chwilę odsunąć na bok swoje emocje i zastanów się, co Ty mógłbyś zrobić, aby sytuacja uległa zmianie. Jeżeli chcesz, aby Twój partner bardziej o Ciebie dbał, okaż mu więcej troski. Przygotuj jego ulubione danie, kup bilety na film, który chciał obejrzeć, zaproponuj jakąś wspólną formę spędzania wolnego czasu. Okazuj partnerowi czułość. Bardzo często wystarczy, że jedna ze stron związku zmieni swoje zachowanie, aby druga zaczęła reagować w ten sam sposób. Po prostu kochaj swojego partnera.

Powiedz wprost: jestem samotny

Portal dla Singli MyDwoje.pl radzi: rozmawiajcie, starajcie się komunikować i wyrażać uczucia. W zjawisku, którym jest samotność w związku bardzo często zdarza się, że partnerzy nie rozmawiają ze sobą przez długie okresy czasu. Potem każdemu z nich trudno jest zrobić ten pierwszy krok i rozpocząć szczerą rozmowę. Tymczasem może ona zmienić naprawdę wiele. Przecież możesz zacząć od szczerego wyznania: jestem samotny albo czuję się samotny. Tylko wchodząc w dialog dowiesz się, co czuje i myśli Twój partner. Bardzo prawdopodobne, że jego uczucia są zbliżone do Twoich. Wspólnie zastanówcie się również nad tym, co musiałoby się zmienić w Waszej relacji, abyście oboje zaczęli odczuwać szczęście i satysfakcję z bycia razem. Znając swoje wzajemne emocje i potrzeby łatwiej będzie połączyć siły, aby wspólnie rozpocząć walkę o Wasz związek.

Ustal Wasze wspólne cele i Twoje osobiste

Określ swoje potrzeby i cele. Budowanie związku wcale nie jest łatwe. Wymaga pokonywania wielu trudnych sytuacji, jedną z nich jest samotność w związku, zaakceptowania różnic oraz nauki trudnej sztuki kompromisu. Dlatego nierzadko zdarza się, że rezygnujemy z własnych planów na rzecz dobrobytu naszego związku. Niezbyt korzystna dla naszego rozwoju jest natomiast sytuacja, w której jesteśmy gotowi zrezygnować ze wszystkich naszych dążeń, także tych, które uznajemy za najważniejsze życiowe marzenia. Uśpione, ciągle będą w nas tkwiły, od czasu do czasu powodując frustrację. Warto tutaj zmienić swoje podejście i przyjąć, że Wasz związek nie wymaga od Was wycofania się z osobistych dążeń. Wypisz na kartce te Twoje cele, które są związane ze związkiem oraz te, które należą tylko do Ciebie (np. studia, rozwój w interesującej Cię dziedzinie, hobby). Następnie porozmawiaj o tym ze swoim partnerem. Istnieje duża szansa na to, iż kochający partner wykaże tutaj zrozumienie, nawet jeżeli zajmie to sporo czasu. Następnie rozpocznij nowy plan samorealizacji na wielu płaszczyznach. Robiąc coś tylko dla siebie, zyskasz nową energię, która wnieść wiele dobrego również w jakość relacji z partnerem.

Jowita Wójcik, psycholog

Literatura polecana:

Gottman John „10 sposobów, które pomogą naprawić nasze małżeństwo”, GWP

McGraw Philip „Jak ratować związek”, Wydawnictwo Rebis


Czytaj także o samotności:

Samotność - jak sobie z nią radzić?
Pożegnaj swoją samotność
Samotność a umiejętność dawania i brania
Dom rodzinny a samotność
Stres straty przyczyną odczuwania samotności
Życie w samotności - jak pokonać lęk i bezradność


 
Komentarze (170)

Samotność w związku - razem ale osobno  | Jesteś w związku, ale towarzyszy Ci samotność? - dodaj komentarz
Mariusz ; 2016-10-30 06:22:42 
20 lat po ślubie - lata przecudne, ale to co ofiarowane było z mojego sercai pracy rąk, stało się dla żony moim obowiązkiem, a oczekiwania były niewielkie, odrobina miłości, teraz każde z nas zajmuje inny pokój.
kasiaS; 2016-10-29 22:10:00 
16 lat małżeństwa, sobota wieczór ja na kanapie z bezmyslnym oglądaniem tv i Pan który poszedł już spać bo zmęczony ....każdy Dzień taki sam Dzieci ze mną a tatuś obok Nie potrafię tak dalej .......nie mam już sil
zła; 2016-10-22 19:36:27 
kurcze czytam i załapałam doła.....u mnie 9 lat po ślubie 2ka dzieci i tez pustka.Fakt huśtawki nastrojów ...wazniejszy alkohol.Teraz udawany abstynet...ma mnie w dupie ...i tak w koło.nic do przodu...tylko do tyłu.
JS; 2016-10-21 20:40:48 
Mam 43 lata, dzieci dorosłe
Przez ostatnie 15 lat mojego związku czułam się samotna.
Próbowałam rozmów nic nie pomogło.
Teraz wiem, że co najmniej 10 lat temu powinnam się rozstać..
Nie zrobiłam tego dla dobra dzieci. Teraz dzieci są dorosłe, a ja nie mam 😞 odwagi na zmianę.
Na zewnątrz, w pracy wszyscy myślą, że zawsze wiem co zrobić, a ja się po prostu boję.
Magda; 2016-09-26 22:29:40 
komentarz usunięty przez moderatora
Siuni; 2016-09-26 11:03:28 
Myslalam, ze tylko ja jestem nie normalna bo ciagle wedlug meza nic mi nie pasuje...10 lat zwiazku, 8 małżeństwa, 2 dzieci i pustka.... zero wspolnych spraw, wyjsc, wsparcia, rozmowy...nic..seks? jak z gumową lalka dla meza potrzeb gorzej niz z prostytutka bez rozmowy nieistnieja, nawet napisalam list meza ale bez reakcji..bez zadnej inicjatywy..checi...tylko komunikaty..a ja mam juz dosc starania, organizowania naszego zyci..wspolne dni i wieczory w domu terror ciszy i bycia... dziecmi zajmuje sie tylko ja, zadnych wspolnych wyjazdow, wyjsc, wakacji.
Bo po co?
bezsilnaa; 2016-09-11 12:30:45 
Leze i czytam te komentarze tak jakby większość byla pisana o mnie i aż lezka kreci sie w oku taka bezsilna ...... Nie wiem od czego by tu zacząć .. Mam 22lata jestem z chlopakiem 6 lat od 4 mieszkamy razem bardzo go kocham a jednak jestem samotna... Mam pseudo przyjaciolke ktora jak cos potrzebuje to jest nie ma więcej znajomych bo chłopak zabronił mi z nimi kontaktu nigdzie nie mogę wyjść sama chyba ze do sklepu albo musze z nim do jego znajomych i musze byc kierowca i to tez bardzo rzadko bo zazwyczaj wychodzi sam ... Nie mam marzeń pasji mam dopiero 22 lata a czuje jakbym sie wypalila nie mam sensu życia zyje bo zyje nie mam z kim porozmawiać mój facet pracuje od rana do wieczora a ja natomiast na4 -brygadowce często sie mijamy gdy jesteśmy razem to zazwyczaj ja przeglądam Internet a on gra w swoje gry nie rozmawiamy bo nie mamy o czym gdy jednak próbujemy zazwyczaj konczy sie kłótnia jestem przemęczona tym wszystkim w domu tylko ja sprzątam i gotuje bo on twierdzi ze po 10 godz pracy nie musi przatac bo się napracowal ja natomiast po 8 godz mam dużo sily i sama sobie poradzę w nocy nie mogę zasnąć jak zasne to snia mi się jakies koszmary dlatego staram się odsypiać w dzień co jest kolejnym powodem do kłótni a ja ciągle jestem przemęczona jestem sama nie mam z kim porozmawiać o swoich problemach ze swoim facetem jak zaczynam temat to albo przesadzam albo mnie wysmieje albo kłótnia ehh ale bardzo go kocham nie wyobrażam sobie życia bez niego a jednak mam ochotę go zostawić ale nie mam na tyle odwagi jestem młoda a czuje sie jak 40 letnia babcia musi być tak jak on chce chodź w pracy staram się być usmiechnieta to gdy przchodze do domu chce mi się tylko plakac nie wiem juz co mam robic moje życie się wypalilo.......
Aaass; 2016-08-27 12:17:00 
Czesc, przeczytałam parę komentarzy i jest mi bardzo przykro, że ci którzy kiedyś byli nam tak bliscy są dziś tak dalecy..... Nie wiem w sumie od czego zacząć,ale tak po krotce to jestem chyba za przeproszeniem w szarej dopie,bo... Jestem w związku od 3 lata,od 3 miesięcy jesteśmy małżeństwem i od 2 lat mieszkamy razem. Za 2 miesiące ma przyjść na świat nasz pierwszy dzidziuś... Wszystko na początku było dobrze, jakoś zaczęło się psuć w tym roku jak zaszłam w ciążę,później ślub to już wogole się wszystko zmieniło o 180 stopni.... Prawie że sobą nie gadamy, on przychodzi z pracy,je,myje się,idzie na trening i po gra w Fife.... Było by wszystko ok jakby pomiędzy tymi rzeczami w przerwie przypomniał sobie ze ja tez istnieje. Wieczorem zwykle albo czekając na niego w łóżku zwyczajnie zasypiam,albo leczymy obok siebie,on przegląda fejsa,lub słucha muzyki przez słuchawki. I tak wygląda nasz każdy pier.... dzień,chyba że zechce mu się kochać to wtedy na te parę minut jest przekonany. Nie rozmawiamy ze sobą prawie w cale,rano jak się budzę jego już nie ma, po pracy nie ma czasu,po treningu jest zajęty,a wieczorem jak zaczynam jaki kolejek temat mówi że pogadamy jutro.... Czuję się samotna jak palec moje codzienne zajęcia to zmywanie,pranie i ogólnie sprzątanie i tak w dzień w dzień,bo on uważa że zarabia na nas i nie musi mi nic pomagać. Kiedy mówię mu ze brakuje mi tego.co było kiedyś,tej bliskości,rozmowy,czułości,spacerów,spontanicznych wypadów,czasami po prostu zrozumienia,on mówi że marudze,bo przecież nic się nie zmieniło między nami... Co robić....!?????
życzliwa; 2016-07-24 12:09:38 
Nie martw się Agusx; . Cyber kochanka to żadne zagrożenie - ona żyje w swoim nierealnym , super - science fiction - świecie. Sprowadź swojego mężusia na ziemię, ma syna - to jest dla niego wielkie szczęście. A tej cyber kochance to przekaż - ,, szlag ją traf " .
Agusx; 2016-07-14 12:12:14 
Witajcie,jestem w związku od kilku lat,a od dwóch jesteśmy malzensstwem i mamy rocznego synka. Niedawno dowiedziałam się,ze mój mąż ma jak to nazwał cyber kochankę,a co gorsza ona pracuje razem z nim. Błagam pomóżcie mi co robić, bo nie moge odnaleźć się w tej sytuacji.

1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-60 | 61-70 | 71-80 | 81-90 | 91-100 | 101-110 | 111-120 | 121-130 | 131-140 | 141-150 | 151-160 | 161-170 |

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij