Biuro matrymonialne > Poradnik > Samotność > Sposób na samotność > Samotność - jak sobie z nią radzić?

Samotność - jak sobie z nią radzić?

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Portal randkowy lekiem na samotność?

Samotność jak sobię z nią radzić

Samotność jest problemem, z którym zmagają się nie tylko samotni, osoby porzucone lub nieśmiałe, lecz również ambitni single, tacy, jak większość Użytkowników, którzy odwiedzają portal randkowy MyDwoje.pl. Samotność doskwiera w większym lub mniejszym stopniu, częściej lub rzadziej niemal każdemu z nas. Single w portalach randkowych chcą poznać swoją drugą połówkę, najpierw korespondować, przeglądać prywatne anonse, umawiać się na randki we dwoje, a potem stworzyć trwały związek. O słowo wprowadzenia do tematyki: samotność - jak sobie z nią poradzić? - poprosiliśmy Andrzeja Rutowskiego, psychologa, terapeutę małżeńskiego.

Samotność jako ucieczka przed stadem

Człowiek jest istotą stadną. Każde „stado” złości, ogranicza, pęta, narzuca normy, hierarchie, posłuszeństwo, wymaga odprawiania różnych rytuałów. Dlatego niektórzy wolą samotność, przynajmniej w domu, skoro i tak muszą żyć w jakiejś społeczności zawodowej i terytorialnej, nie w głowie im randki we dwoje. Przynajmniej tu są wolni. Nikt nie powie, co mają robić, jak układać swoje rzeczy, jak umeblować mieszkanie i jakiego koloru zasłony powiesić w oknach. Można w wolne dni wylegiwać się w łóżku, nawet do wieczora, można w ogóle nie słać łóżka! Można czytać przy jedzeniu, w telewizji oglądać, co się chce, czytać do późna w nocy. Wolność i swoboda! W czym więc problem?

Święta spędzaj z innymi samotnymi

Samotność najbardziej doskwiera w dwóch momentach w życiu. Jest szczególnie odczuwalna w okresie świąt, kiedy wszyscy wydają się mieć rodziny i są bardzo zajęci przygotowaniami i spędzaniem ich w gronie "najbliższych". Święta to straszny okres dla samotnych. Najczęściej wtedy zupełnie niespodziewanie pragnie się czyjegoś towarzystwa. Szybko okazuje się, że nikt nie jest dostępny. Samotni w Święta, na Boże Narodzenie, w Sylwestra - wtedy czujemy się wyjątkowo podle! Najlepsza rada to mieć spis telefonów do innych samotników i właśnie wtedy spróbować zadzwonić. 

Samotność wynikająca ze stresu

Drugą sytuacją, w której czujemy się samotni, jest stres. Wszyscy go doznajemy, nie można przed nim uciec. W stresie samotność nie jest wskazana. Zdarza się także samotność w związku, wśród bliskich. Można żyć obok - choć razem, ale to patologia i możemy ją pominąć.

Są trzy rodzaje przyczyn stresu: zagrożenie, przeszkoda i strata. Najgłębszy stres wywołuje strata kogoś bliskiego, zdrowia, majątku, pracy, uznania, pozycji społecznej, stanowiska, poczucia własnej wartości. O ile adekwatną reakcją na zagrożenie jest mobilizacja energetyczna, na przeszkodę mobilizacja intelektualna, to na stratę – zapadnięcie się w siebie. Stres straty przyczyną odczuwania samotności, dlatego w takich momentach wręcz niezbędna jest obecność kogoś bliskiego. Ludzie samotni, gdy przeżywają stres straty, narażeni są na szczególnie przykre doznania. Zapominają wtedy o najzwyklejszych rzeczach: zjedzeniu czegoś, posłaniu łóżka, upraniu koszuli. Gdy jesteśmy w takim stanie, niezbędna jest obecność drugiego człowieka, i to takiego, który jest życzliwy, wyrozumiały, który rozumie – jednym słowem kocha. Takiego darmowego psychologa, który, choćby był informatykiem, to dziwnie empatycznie potrafi zrozumieć, co należy zrobić. Jak trzeba – usmaży jajecznicę, przytuli, potrzyma za rękę, wspólnie się wypłacze, może nawet razem upić się i jest blisko, tuż, tuż. Taką rolę może spełnić tylko życiowy partner, który jest jednocześnie przyjacielem, ale przecież partner nie będący przyjacielem – to nie partner! Samotni w stresie powinni szukać pomocy u psychologa. Sęk w tym, że pewnie nie domyśli się, że jest potrzebny i sam nie przyjdzie, a brakuje nam siły, by do niego zadzwonić lub dojechać.

Czy Internet pomaga pokonać samotność?


Nikt nie jest stworzony do życia w samotności. Samotne dziewczyny, samotni mężczyźni - każdy potrzebuje drugiej osoby, którą możesz znaleźć już nie tylko w pubach, kawiarniach, na imprezach kulturalnych, w pracy lub na uczelni, ale również w Internecie. Czy Internet pomaga pokonać samotność Czy dzięki osobom poznanym w sieci możesz zmienić swoje życie?Czytaj także:

Życie w samotności - jak pokonać lęk i bezradność
Pożegnaj swoją samotność
Samotność a umiejętność dawania i brania
Samotność w związku na odległość
Samotność po nagłej śmierci partnera
Samotni w sieci
Rozstanie - znowu jesteś sam
Samotny mężczyzna - jak mężczyzna odczuwa samotność
Samotny wdowiec pozna panią
Portale dla samotnych po 50
Forum dla samotnych
Strona dla samotnych
Bank samotnych serc

oceń artykuł:
[ 5.1 / 6 z 12 oddanych głosów ]
 

Komentarze (21)


dodaj komentarz
dodaj komentarz
 gg 2017-06-13 00:46:34 
Samotność jest atrakcyjna. Do czasu. Pamiętajmy, że drugi raz nie będzie nam dane przeżyć swojego życia. To nie film. A jeśli nawet to tylko jeden i jeden raz. Łatwo się pisze... ale gdy się próbuje raz, drugi trzeci i spotyka się tylko z odrzuceniem... Człowiek zamyka się w sobie. Czasem w nieoczekiwanym przypływie optymizmu otwiera się i wtedy można coś zmienić. Powodem odrzucenia jest wybór niewłaściwego partnera/tki. Bo nie jest zainteresowana, bo akurat nie jest w nastroju, bo nie ma ochoty bliżej mnie poznać. I wreszcie - bo już kogoś ma (ten argument jest nie do obalenia). Winę za te wszystkie przypadki i nieporozumienia ponosimy my sami. Bo nie chcemy, nie potrafimy szczerze rozmawiać, nawet sam na sam. Bo nie mówimy czego oczekujemy, czego się boimy. wreszcie - bo nic nas to nie obchodzi.
 sisi 2015-11-13 23:47:27 
To prawda, najgorsze są święta, wtedy samotność najmocniej się odczuwa, ale wydaje mi się, że szukanie na siłę miłości nie ma sensu, owszem lepiej być otwartym na nowe znajomości, bo to zawsze zwiększa szansę na odnalezienie swojej drugiej połówki, lecz gdy samotność mocno doskwiera, najlepsze co możemy zrobić to zająć się sobą, znaleźć sobie jakieś hobby, rozwijać zainteresowania, udzielać się na różnych forach, zapisać się na jakiś kurs. To pomaga, wtedy nie odczuwa się tak mocno samotności.
 Kama 2015-08-01 17:05:46 
Skąd ja to znam, sama sama i raczej nie chcąca juz być z kimś bo i po co w jakim celu żeby się bać żeby znów płakać żeby znów myśleć żeby samemu nie zostać ale to miłe nie jest nie mieć z kimś pogadać zwyczajnie bez sensu
 Maria 2015-07-08 12:34:22 
Samotność jako ucieczka przed stadem to nie samotność. To wolność i dobordziejstwo samotnosci wtedy czujemy całym sobą. Problemem jest samotność ta z porzucenia, z osamotnienia. WTedy tesknimy za wyrozumialym partnerem, ktorzy pocieszy, przytuli, zrozumie, zrobi herbate lub obiad i zaproponuje wspolny spacer. To tez odpowiedz gotowa jest ze nalepszymi parnterami sa nasi najlepsi przyjaciele. Potrafia przegonic samotność, rozchmurzyć nas i otworzyc na nowo na swiat. Eh, tylko jak znaleźć takiego parntea, przyjaciela co pomoze wyjsc z tej czarnej dziury samotnosci?
  2015-04-07 11:37:20 
komentarz usunięty przez moderatora
 samotni? 2015-03-20 15:31:35 
A może zamiast zgorzknienia i tetrycyzmu trochę optymizmu i samokrytyki? Każdy mierzy swoją miarą.
 do "Obiektywna" 2015-03-20 12:25:38 
większośc Pań traktuje facetów jak bankomat....
A jakie romatyczne frazesy wypisują w swoich wizytówkach.... a oakzuje sie że chodzi tylko o dojenie faceta z kasy
 sewa mobil surabaya 2015-03-13 08:59:38 
komentarz usunięty przez moderatora
 do przylaszczki pospolitej 2013-09-01 10:40:53 
komentarz usunięty przez moderatora
 do naiwnej 2013-08-27 16:19:15 
komentarz usunięty przez moderatora
 do przylaszczki pospolitej 2013-08-22 08:18:14 
komentarz usunięty przez moderatora
 Obiektywa 2013-07-02 08:45:18 
Na samotność - to najlepsze ,,smalić cholewki" do zamożnych żonatych facetów. Istnieją singielki, które zajmują się tym perfekcyjnie. Smaczku dodaje fakt,że swoje przeżycia i marzenia( czyt. mrzonki) na bieżąco dokumentują w sieci. Gdzie tylko rozpoczną swoją działalność to wyrządzają tyle zła, że tylko rozpacz i łzy. Taki sposób na życie i starzenie się z ohydnym wnętrzem.
 pff 2013-06-08 21:56:51 
gdzieś tam czekają? heh sam jestem romantykiem
ale wiem że to wszystko przypadek i często chory przypadek:)
 kicsim 2013-05-22 16:51:57 
komentarz usunięty przez moderatora
 grunt to pozytywne myślenie mimo że czasem nie łatwo 2013-04-22 20:26:58 
Odrzucenie lub zabicie w sobie uczuć i dążenie do typu"lidera" na dłuższą metę nie ma sensu, mówię oczywiście o ludziach dla których uczucia i drugi człowiek znaczy więcej niż bycie liderem(zimny, oschły, perfekcyjny)). Jakiś czas temu zostawiła mnie kobieta.Na początku myślałem że jak będę taki zimny i pozbawiony uczuć jak ci macho z filmów to będzie dobrze ale niestety i to nie dla tego że jestem ciotka tylko dla tego że zawsze chciałem i dalej chce mieć kobietę z którą można iść przez życie i dzielić radości i troski dnia codziennego, planować przyszłość, po prostu żyć pełnią życia. Moja rada na samotność(wiem że nie łatwa i wymaga czasu) to żyć swoim życiem i się nie zmieniać, być sobą, zająć się swoimi sprawami ale nigdy nie przestawać być po prostu sobą. Jeśli ktoś jest romantykiem niech dalej taki będzie jeśli ktoś jest niespokojną duszą i lubi np. podróżować lub balować albo uprawiać ekstremalne sporty niech to robi a jak ktoś lubi siedzieć w domu i oglądać filmy z chipsami w ręku to niech i tak będzie, jedno jest pewne trzeba wyjść do ludzi, pogadać, spotkać się ze znajomymi(a jak się ich nie ma to popisać na forum) nasze połówki gdzieś tam na nas czekają.Pozdrawiam:)
 ewik 2012-10-09 21:55:09 
Jarvis-b.dobry komentarz, ucze się. Pozdrawiam!
 Jarvis 2012-09-01 01:26:54 
Proces dostosowywania się do życia w samotności jest przeżyciem bardzo traumatycznym i bolesnym i nie każdy da radę przejść taką ewolucję .Najpiękniejsze jest to że człowiek ma wszystko w dupie ,zero bólu ,wstydu skromności ,można być terminatorem można wręcz sterować uczuciami jak procesami w komputerze ,sam to przerobiłem i dąrze do całkowitej likwidacji uczuć w życiu ,okazując je tylko najbliższym innych traktować zimno ,ale z kulturą .Obecne standardy społeczne nagradzają ludzi ,którzy potrafią kontrolować swoje stany emocjonalne i wpływać na innych to są cechy liderów.
 k 2012-07-16 14:40:18 
Powiedział co wiedział. (mówie o filmiku)
 Żan. 2008-02-19 02:24:20 
pff.. jedyne co napisał to co to jest samotność..
ładny mi psycholog.. ^^
 RAF 2008-01-20 04:57:50 
Jak dla mnie to w jakimś tam procencie napisano prawdę,każdy indywidualnie może sobie dostosować do własnych potrzeb.A reszta jest zbyt ogólnikowo napisana.PROŚBA-KONKRETY KONKRETY KONKRETY.
 emila 2008-01-12 13:53:35 
też mi porada....
co to za psycholog???

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Serwisu
Tak, chcę być informowany o w trendach i ofertach specjalnych dla Singli. Rezygnacja jest możliwa w każdej chwili.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register
Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij