strona główna Strona główna     mapa serwisu Mapa serwisu     kanały RSS RSS     kontakt Kontakt     wersja mobilna Wersja mobilna
Biuro matrymonialne > Poradnik > Samotność > Sposób na samotność > Samotność - jak sobie z nią radzić?

Samotność - jak sobie z nią radzić?

Podziel się na:
Dodaj do gogole+
linkedin
pinterest

Portal randkowy lekiem na samotność?

Samotność jak sobię z nią radzić
Podobne artykuły
 Uległość w związku
 Samotność w związku - razem ale osobno
 Komunikować i wyrażać uczucia
 Puste gniazdo
 Gdy taty zabraknie

Samotność domeną nie tylko porzuconuych i nieśmiałych

Samotność jest problemem, z którym zmagają się nie tylko osoby porzucone lub nieśmiałe, lecz również ambitni single, tacy, jak większość Użytkowników, którzy odwiedzają portal randkowy. Samotność doskwiera w większym lub mniejszym stopniu, częściej lub rzadziej niemal każdemu z nas. Single w portalach randkowych chcą poznać swoje drugie połówki, najpierw korespondować, umawiać się na randki we dwoje, a potem stworzyć trwały związek. O słowo wprowadzenia do tej tematyki i kilka wskazówek, jak radzić sobie z uczuciem samotności i jak wyjść z samotności, poprosiliśmy naszych zaprzyjaźnionych ekspertów-psychologów.

Samotność jako ucieczka przed stadem

Samotność - jak sobie z nią radzić?

Człowiek jest istotą stadną. Każde „stado” złości, ogranicza, pęta, narzuca normy, hierarchie, posłuszeństwo, wymaga odprawiania różnych rytuałów. Dlatego niektórzy wolą samotność, przynajmniej w domu, skoro i tak muszą żyć w jakiejś społeczności zawodowej i terytorialnej, nie w głowie im randki we dwoje. Przynajmniej tu są wolni. Nikt nie powie, co mają robić, jak układać swoje rzeczy, jak umeblować mieszkanie i jakiego koloru zasłony powiesić w oknach. Można w wolne dni wylegiwać się w łóżku, nawet do wieczora, można w ogóle nie słać łóżka! Można czytać przy jedzeniu, w telewizji oglądać, co się chce, czytać do późna w nocy. Wolność i swoboda! W czym więc problem?

Święta spędzaj z innymi samotnymi

Samotność najbardziej doskwiera w dwóch momentach w życiu. Jest szczególnie odczuwalna w okresie świąt, kiedy wszyscy wydają się mieć rodziny i są bardzo zajęci przygotowaniami i spędzaniem ich w gronie "najbliższych". Święta to straszny okres dla samotnych. Najczęściej wtedy zupełnie niespodziewanie pragnie się czyjegoś towarzystwa. Szybko okazuje się, że nikt nie jest dostępny. Wtedy czujemy się wyjątkowo podle! Najlepsza rada to mieć spis telefonów do innych samotników i właśnie wtedy spróbować zadzwonić.

Samotność wynikająca ze stresu

Drugą sytuacją, w której czujemy się samotni, jest stres. Wszyscy go doznajemy, nie można przed nim uciec. W stresie samotność nie jest wskazana. Zdarza się czasem samotność w związku, wśród bliskich, można żyć obok - choć razem, ale to patologia i możemy ją pominąć.

Są trzy rodzaje przyczyn stresu: zagrożenie, przeszkoda i strata. Najgłębszy stres wywołuje strata kogoś bliskiego, zdrowia, majątku, pracy, uznania, pozycji społecznej, stanowiska, poczucia własnej wartości. O ile adekwatną reakcją na zagrożenie jest mobilizacja energetyczna, na przeszkodę mobilizacja intelektualna, to na stratę – zapadnięcie się w siebie. W takich momentach wręcz niezbędna jest obecność kogoś bliskiego. Ludzie samotni, gdy przeżywają stres straty, narażeni są na szczególnie przykre doznania. Zapominają wtedy o najzwyklejszych rzeczach: zjedzeniu czegoś, posłaniu łóżka, upraniu koszuli. Gdy jesteśmy w takim stanie, niezbędna jest obecność drugiego człowieka, i to takiego, który jest życzliwy, wyrozumiały, który rozumie – jednym słowem kocha. Takiego darmowego psychologa, który, choćby był informatykiem, to dziwnie empatycznie potrafi zrozumieć, co należy zrobić. Jak trzeba – usmaży jajecznicę, przytuli, potrzyma za rękę, wspólnie się wypłacze, może nawet razem upić się i jest blisko, tuż, tuż. Taką rolę może spełnić tylko życiowy partner, który jest jednocześnie przyjacielem, ale przecież partner nie będący przyjacielem – to nie partner! Samotni w stresie powinni szukać pomocy u psychologa. Sęk w tym, że pewnie nie domyśli się, że jest potrzebny i sam nie przyjdzie, a brakuje nam siły, by do niego zadzwonić lub dojechać.

Andrzej Rutowski psycholog, terapeuta


Portale dla samotnych po 50
Forum dla samotnych
Strona dla samotnych
Bank samotnych serc

Życie w samotności - jak pokonać lęk i bezradność
Pożegnaj swoją samotność
Samotność w związku
Samotność a umiejętność dawania i brania
Samotność w związku na odległość
Samotność po nagłej śmierci partnera
Stres straty przyczyną odczuwania samotności
Samotni w sieci
Rozstanie - znowu jesteś sam
Samotny mężczyzna - jak mężczyzna odczuwa samotność
Samotny wdowiec pozna panią


oceń artykuł:
[ 6 / 6 z 5 oddanych głosów ]
 

Komentarze (19)


dodaj komentarz
dodaj komentarz
 Kama 2015-08-01 17:05:46 
Skąd ja to znam, sama sama i raczej nie chcąca juz być z kimś bo i po co w jakim celu żeby się bać żeby znów płakać żeby znów myśleć żeby samemu nie zostać ale to miłe nie jest nie mieć z kimś pogadać zwyczajnie bez sensu
 Maria 2015-07-08 12:34:22 
Samotność jako ucieczka przed stadem to nie samotność. To wolność i dobordziejstwo samotnosci wtedy czujemy całym sobą. Problemem jest samotność ta z porzucenia, z osamotnienia. WTedy tesknimy za wyrozumialym partnerem, ktorzy pocieszy, przytuli, zrozumie, zrobi herbate lub obiad i zaproponuje wspolny spacer. To tez odpowiedz gotowa jest ze nalepszymi parnterami sa nasi najlepsi przyjaciele. Potrafia przegonic samotność, rozchmurzyć nas i otworzyc na nowo na swiat. Eh, tylko jak znaleźć takiego parntea, przyjaciela co pomoze wyjsc z tej czarnej dziury samotnosci?
  2015-04-07 11:37:20 
komentarz usunięty przez moderatora
 samotni? 2015-03-20 15:31:35 
A może zamiast zgorzknienia i tetrycyzmu trochę optymizmu i samokrytyki? Każdy mierzy swoją miarą.
 do "Obiektywna" 2015-03-20 12:25:38 
większośc Pań traktuje facetów jak bankomat....
A jakie romatyczne frazesy wypisują w swoich wizytówkach.... a oakzuje sie że chodzi tylko o dojenie faceta z kasy
 sewa mobil surabaya 2015-03-13 08:59:38 
komentarz usunięty przez moderatora
 do przylaszczki pospolitej 2013-09-01 10:40:53 
komentarz usunięty przez moderatora
 do naiwnej 2013-08-27 16:19:15 
komentarz usunięty przez moderatora
 do przylaszczki pospolitej 2013-08-22 08:18:14 
komentarz usunięty przez moderatora
 Obiektywa 2013-07-02 08:45:18 
Na samotność - to najlepsze ,,smalić cholewki" do zamożnych żonatych facetów. Istnieją singielki, które zajmują się tym perfekcyjnie. Smaczku dodaje fakt,że swoje przeżycia i marzenia( czyt. mrzonki) na bieżąco dokumentują w sieci. Gdzie tylko rozpoczną swoją działalność to wyrządzają tyle zła, że tylko rozpacz i łzy. Taki sposób na życie i starzenie się z ohydnym wnętrzem.
 pff 2013-06-08 21:56:51 
gdzieś tam czekają? heh sam jestem romantykiem
ale wiem że to wszystko przypadek i często chory przypadek:)
 kicsim 2013-05-22 16:51:57 
komentarz usunięty przez moderatora
 grunt to pozytywne myślenie mimo że czasem nie łatwo 2013-04-22 20:26:58 
Odrzucenie lub zabicie w sobie uczuć i dążenie do typu"lidera" na dłuższą metę nie ma sensu, mówię oczywiście o ludziach dla których uczucia i drugi człowiek znaczy więcej niż bycie liderem(zimny, oschły, perfekcyjny)). Jakiś czas temu zostawiła mnie kobieta.Na początku myślałem że jak będę taki zimny i pozbawiony uczuć jak ci macho z filmów to będzie dobrze ale niestety i to nie dla tego że jestem ciotka tylko dla tego że zawsze chciałem i dalej chce mieć kobietę z którą można iść przez życie i dzielić radości i troski dnia codziennego, planować przyszłość, po prostu żyć pełnią życia. Moja rada na samotność(wiem że nie łatwa i wymaga czasu) to żyć swoim życiem i się nie zmieniać, być sobą, zająć się swoimi sprawami ale nigdy nie przestawać być po prostu sobą. Jeśli ktoś jest romantykiem niech dalej taki będzie jeśli ktoś jest niespokojną duszą i lubi np. podróżować lub balować albo uprawiać ekstremalne sporty niech to robi a jak ktoś lubi siedzieć w domu i oglądać filmy z chipsami w ręku to niech i tak będzie, jedno jest pewne trzeba wyjść do ludzi, pogadać, spotkać się ze znajomymi(a jak się ich nie ma to popisać na forum) nasze połówki gdzieś tam na nas czekają.Pozdrawiam:)
 ewik 2012-10-09 21:55:09 
Jarvis-b.dobry komentarz, ucze się. Pozdrawiam!
 Jarvis 2012-09-01 01:26:54 
Proces dostosowywania się do życia w samotności jest przeżyciem bardzo traumatycznym i bolesnym i nie każdy da radę przejść taką ewolucję .Najpiękniejsze jest to że człowiek ma wszystko w dupie ,zero bólu ,wstydu skromności ,można być terminatorem można wręcz sterować uczuciami jak procesami w komputerze ,sam to przerobiłem i dąrze do całkowitej likwidacji uczuć w życiu ,okazując je tylko najbliższym innych traktować zimno ,ale z kulturą .Obecne standardy społeczne nagradzają ludzi ,którzy potrafią kontrolować swoje stany emocjonalne i wpływać na innych to są cechy liderów.
 k 2012-07-16 14:40:18 
Powiedział co wiedział. (mówie o filmiku)
 Żan. 2008-02-19 02:24:20 
pff.. jedyne co napisał to co to jest samotność..
ładny mi psycholog.. ^^
 RAF 2008-01-20 04:57:50 
Jak dla mnie to w jakimś tam procencie napisano prawdę,każdy indywidualnie może sobie dostosować do własnych potrzeb.A reszta jest zbyt ogólnikowo napisana.PROŚBA-KONKRETY KONKRETY KONKRETY.
 emila 2008-01-12 13:53:35 
też mi porada....
co to za psycholog???

Darmowa rejestracja

e-mail
hasło
minimum 6 znaków
Jesteś
kobietą mężczyzną
Data urodzenia
Skąd nas znasz?
Akceptuje Regulamin i Politykę prywatności
Kontakt z biurem
Test Doboru Partnerskiego
Twarze MyDwoje
Praca z niepełnosprawnymi, Piła, 40 lat, KA588D37
KA588D37, 40 lat
Praca z niepełnosprawnymi, Piła
Kierowca, DUBLIN, 50 lat, MBC18C17
MBC18C17, 50 lat
Kierowca, DUBLIN
 
 więcej mężczyzn  więcej kobiet
Opinie Użytkowników MyDwoje.pl
IT Spezialist, Hannover, 51 lat, M31DE149
M31DE149, 51 lat
IT Spezialist, Hannover
Selbstständig, Kiel, 59 lat, MC45669F
MC45669F, 59 lat
Selbstständig, Kiel
 więcej ofert zagranicznych
Wydarzenia dla singli
Wydarzenia dla Singli
 więcej wydarzeń
| Praca | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności | Usługi i cennik | Biuro prasowe | Partnerzy | Reklama | Mapa Serwisu |

2007 - 2015 © MyDwoje.pl ® ; Wszelkie prawa zastrzeżone

CMS, WEB interface

Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Serwisu MyDwoje.pl
zamknij