Biuro matrymonialne > Poradnik > Samotność > Sposób na samotność > Samotność - jak sobie z nią radzić?

Samotność - jak sobie z nią radzić?

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Portal randkowy lekiem na samotność?

Samotność jak sobię z nią radzić

Samotność jest problemem, z którym zmagają się nie tylko samotni, osoby porzucone lub nieśmiałe, lecz również ambitni single,  tacy, jak większość Użytkowników, którzy odwiedzają portal randkowy MyDwoje.pl. Samotność doskwiera w większym lub mniejszym stopniu, częściej lub rzadziej niemal każdemu z nas. Single w portalach randkowych chcą poznać swoją drugą połówkę, najpierw korespondować, przeglądać prywatne anonse, umawiać się na randki we dwoje, a potem stworzyć trwały związek. O słowo wprowadzenia do tematyki: samotność - jak sobie z nią poradzić? - poprosiliśmy Andrzeja Rutowskiego, psychologa, terapeutę małżeńskiego.

Samotność jako ucieczka przed stadem

Człowiek jest istotą stadną. Każde „stado” złości, ogranicza, pęta, narzuca normy, hierarchie, posłuszeństwo, wymaga odprawiania różnych rytuałów. Dlatego niektórzy wolą samotność, przynajmniej w domu,  skoro i tak muszą żyć w jakiejś społeczności zawodowej i terytorialnej, nie w głowie im randki we dwoje. Przynajmniej tu są wolni. Nikt nie powie, co mają robić, jak układać swoje rzeczy, jak umeblować mieszkanie i jakiego koloru zasłony powiesić w oknach. Można w wolne dni wylegiwać się w łóżku,  nawet do wieczora, można w ogóle nie słać łóżka! Można czytać przy jedzeniu, w telewizji oglądać, co się chce, czytać do późna w nocy. Wolność i swoboda! W czym więc problem?

Święta spędzaj z innymi samotnymi

Samotność najbardziej doskwiera w dwóch momentach w życiu. Jest szczególnie odczuwalna w okresie świąt, kiedy wszyscy wydają się mieć rodziny i są bardzo zajęci przygotowaniami i spędzaniem ich w gronie "najbliższych". Święta to straszny okres dla samotnych. Najczęściej wtedy zupełnie niespodziewanie pragnie się czyjegoś towarzystwa. Szybko okazuje się, że nikt nie jest dostępny. Samotni w Święta, na Boże Narodzenie, w Sylwestra - wtedy czujemy się wyjątkowo podle! Najlepsza rada to mieć spis telefonów do innych samotników i właśnie wtedy spróbować zadzwonić. 

Samotność wynikająca ze stresu

Drugą sytuacją, w której czujemy się samotni, jest stres. Wszyscy go doznajemy, nie można przed nim uciec. W stresie samotność nie jest wskazana. Zdarza się także samotność w związku, wśród bliskich. Można żyć obok - choć razem, ale to patologia i możemy ją pominąć.

Są trzy rodzaje przyczyn stresu: zagrożenie, przeszkoda i strata. Najgłębszy stres wywołuje strata kogoś bliskiego, zdrowia, majątku, pracy, uznania, pozycji społecznej, stanowiska, poczucia własnej wartości. O ile adekwatną reakcją na zagrożenie jest mobilizacja energetyczna, na przeszkodę mobilizacja intelektualna, to na stratę – zapadnięcie się w siebie. Stres straty przyczyną odczuwania samotności, dlatego w takich momentach wręcz niezbędna jest obecność kogoś bliskiego. Ludzie samotni, gdy przeżywają stres straty, narażeni są na szczególnie przykre doznania. Zapominają wtedy o najzwyklejszych rzeczach: zjedzeniu czegoś, posłaniu łóżka, upraniu koszuli. Gdy jesteśmy w takim stanie, niezbędna jest obecność drugiego człowieka, i to takiego, który jest życzliwy, wyrozumiały, który rozumie – jednym słowem kocha. Takiego darmowego psychologa, który, choćby był informatykiem, to dziwnie empatycznie potrafi zrozumieć, co należy zrobić. Jak trzeba – usmaży jajecznicę, przytuli, potrzyma za rękę, wspólnie się wypłacze, może nawet razem upić się i jest blisko, tuż, tuż. Taką rolę może spełnić tylko życiowy partner, który jest jednocześnie przyjacielem, ale przecież partner nie będący przyjacielem – to nie partner! Samotni w stresie powinni szukać pomocy u psychologa. Sęk w tym, że pewnie nie domyśli się, że jest potrzebny i sam nie przyjdzie, a brakuje nam siły, by do niego zadzwonić lub dojechać.

Czy Internet pomaga pokonać samotność?


Nikt nie jest stworzony do życia w samotności. Samotne dziewczyny, samotni mężczyźni - każdy potrzebuje...
 
Komentarze (21)

Samotność - jak sobie z nią radzić?  - dodaj komentarz
gg; 2017-06-13 00:46:34 
Samotność jest atrakcyjna. Do czasu. Pamiętajmy, że drugi raz nie będzie nam dane przeżyć swojego życia. To nie film. A jeśli nawet to tylko jeden i jeden raz. Łatwo się pisze... ale gdy się próbuje raz, drugi trzeci i spotyka się tylko z odrzuceniem... Człowiek zamyka się w sobie. Czasem w nieoczekiwanym przypływie optymizmu otwiera się i wtedy można coś zmienić. Powodem odrzucenia jest wybór niewłaściwego partnera/tki. Bo nie jest zainteresowana, bo akurat nie jest w nastroju, bo nie ma ochoty bliżej mnie poznać. I wreszcie - bo już kogoś ma (ten argument jest nie do obalenia). Winę za te wszystkie przypadki i nieporozumienia ponosimy my sami. Bo nie chcemy, nie potrafimy szczerze rozmawiać, nawet sam na sam. Bo nie mówimy czego oczekujemy, czego się boimy. wreszcie - bo nic nas to nie obchodzi.
sisi; 2015-11-13 23:47:27 
To prawda, najgorsze są święta, wtedy samotność najmocniej się odczuwa, ale wydaje mi się, że szukanie na siłę miłości nie ma sensu, owszem lepiej być otwartym na nowe znajomości, bo to zawsze zwiększa szansę na odnalezienie swojej drugiej połówki, lecz gdy samotność mocno doskwiera, najlepsze co możemy zrobić to zająć się sobą, znaleźć sobie jakieś hobby, rozwijać zainteresowania, udzielać się na różnych forach, zapisać się na jakiś kurs. To pomaga, wtedy nie odczuwa się tak mocno samotności.
Kama; 2015-08-01 17:05:46 
Skąd ja to znam, sama sama i raczej nie chcąca juz być z kimś bo i po co w jakim celu żeby się bać żeby znów płakać żeby znów myśleć żeby samemu nie zostać ale to miłe nie jest nie mieć z kimś pogadać zwyczajnie bez sensu
Maria; 2015-07-08 12:34:22 
Samotność jako ucieczka przed stadem to nie samotność. To wolność i dobordziejstwo samotnosci wtedy czujemy całym sobą. Problemem jest samotność ta z porzucenia, z osamotnienia. WTedy tesknimy za wyrozumialym partnerem, ktorzy pocieszy, przytuli, zrozumie, zrobi herbate lub obiad i zaproponuje wspolny spacer. To tez odpowiedz gotowa jest ze nalepszymi parnterami sa nasi najlepsi przyjaciele. Potrafia przegonic samotność, rozchmurzyć nas i otworzyc na nowo na swiat. Eh, tylko jak znaleźć takiego parntea, przyjaciela co pomoze wyjsc z tej czarnej dziury samotnosci?
; 2015-04-07 11:37:20 
komentarz usunięty przez moderatora
samotni?; 2015-03-20 15:31:35 
A może zamiast zgorzknienia i tetrycyzmu trochę optymizmu i samokrytyki? Każdy mierzy swoją miarą.
do "Obiektywna"; 2015-03-20 12:25:38 
większośc Pań traktuje facetów jak bankomat....
A jakie romatyczne frazesy wypisują w swoich wizytówkach.... a oakzuje sie że chodzi tylko o dojenie faceta z kasy
sewa mobil surabaya; 2015-03-13 08:59:38 
komentarz usunięty przez moderatora
do przylaszczki pospolitej; 2013-09-01 10:40:53 
komentarz usunięty przez moderatora
do naiwnej; 2013-08-27 16:19:15 
komentarz usunięty przez moderatora

1-10 | 11-20 |21-21 |
Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej przez (za uprzednią zgodą) Katarzynę Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij