strona główna Strona główna     mapa serwisu Mapa serwisu     kanały RSS RSS     kontakt Kontakt     wersja mobilna Wersja mobilna
Biuro matrymonialne > Poradnik > Samotność > Sposób na samotność > Samotność - jak sobie z nią radzić?

Samotność - jak sobie z nią radzić?

Podziel się na:
Dodaj do gogole+
linkedin
pinterest

Portal randkowy lekiem na samotność?

Samotność jak sobię z nią radzić
Podobne artykuły
 Uległość w związku
 Samotność w związku
 Związek na odległość
 Komunikować i wyrażać uczucia
 Puste gniazdo

Przyjdzie czas na randki we dwoje

Samotność jest problemem, z którym zmagają się nie tylko osoby porzucone lub nieśmiałe, lecz również ambitni single, tacy, jak większość Użytkowników, którzy odwiedzają portal randkowy MyDwoje.pl. Samotność doskwiera w większym lub mniejszym stopniu, częściej lub rzadziej niemal każdemu z nas. Single w portalach randkowych chcą poznać swoje drugie połówki, najpierw korespondować, umawiać się na randki we dwoje, a potem stworzyć trwały związek. Jeśli naprawdę znudziły Ci się kolory samotności zrób sobie prezent dla Singla! Portal randkowy MyDwoje.pl jest dużo osób pragnących trwałego związku. 

Single w portalach randkowych

Zastanawiasz się jak wybrać dobry portal randkowy?  Ważne jest podejście na serio. Single w portalach randkowych nie szukają wyłącznie flirtu, chcą lepiej się poznać, a potem zbudować związek. Wybór właściwego portalu to dopiero (a może już) połowa powodzenia. I w końcu przyjdzie czas na randki we dwoje..., ale najpierw pokochaj siebie!  - tak zacznie się Twój sukces

O słowo wprowadzenia do tej tematyki i kilka wskazówek, jak radzić sobie z uczuciem samotności i jak wyjść z samotności, poprosiliśmy naszych zaprzyjaźnionych ekspertów-psychologów.

Samotność - jak sobie z nią radzić?

„Rodzina nie cieszy, nie cieszy, gdy jest, lecz jeśli jej nie ma – samotnyś jak pies.....” - można zacytować za Kabaretem Starszych Panów. Człowiek jest istotą stadną. Każde „stado” złości, ogranicza, pęta, narzuca normy, hierarchie, posłuszeństwo, wymaga odprawiania różnych rytuałów. Dlatego niektórzy wolą samotność, przynajmniej w domu, skoro i tak muszą żyć w jakiejś społeczności zawodowej i terytorialnej, nie w głowie im randki we dwoje. Przynajmniej tu są wolni. Nikt nie powie, co mają robić, jak układać swoje rzeczy, jak umeblować mieszkanie i jakiego koloru zasłony powiesić w oknach. Można w wolne dni wylegiwać się w łóżku, nawet do wieczora, można w ogóle nie słać łóżka! Można czytać przy jedzeniu, w telewizji oglądać, co się chce, czytać do późna w nocy. Wolność i swoboda! W czym więc problem? Samotność najbardziej doskwiera w dwóch momentach w życiu. Jest szczególnie odczuwalna w okresie Świąt, kiedy wszyscy wydają się mieć rodziny i są bardzo zajęci przygotowaniami i spędzaniem ich w gronie "najbliższych". Święta to straszny okres dla samotnych. Najczęściej wtedy zupełnie niespodziewanie pragnie się czyjegoś towarzystwa. Szybko okazuje się, że nikt nie jest dostępny. Wtedy czujemy się wyjątkowo podle! Najlepsza rada to mieć spis telefonów do innych samotników i właśnie wtedy spróbować zadzwonić. Tak z pewnością robią Single w portalach randkowych. Drugą sytuacją, w której czujemy się samotni, jest stres. Wszyscy go doznajemy, nie można przed nim uciec. W stresie samotność nie jest wskazana. Zdarza się czasem samotność w związku, wśród bliskich, można żyć obok - choć razem, ale to patologia i możemy ją pominąć.

Samotni a stres

Są trzy rodzaje przyczyn stresu: zagrożenie, przeszkoda i strata. Najgłębszy stres wywołuje strata. Kogoś bliskiego, zdrowia, majątku, pracy, uznania, pozycji społecznej, stanowiska, poczucia własnej wartości. O ile adekwatną reakcją na zagrożenie jest mobilizacja energetyczna, na przeszkodę mobilizacja intelektualna, to na stratę – zapadnięcie się w siebie. W takich momentach wręcz niezbędna jest obecność kogoś bliskiego. Ludzie samotni, gdy przeżywają stres straty, narażeni są na szczególnie przykre doznania. Zapominają wtedy o najzwyklejszych rzeczach: zjedzeniu czegoś, posłaniu łóżka, upraniu koszuli. Gdy jesteśmy w takim stanie, niezbędna jest obecność drugiego człowieka, i to takiego, który jest życzliwy, wyrozumiały, który rozumie – jednym słowem kocha. Takiego darmowego psychologa, który, choćby był informatykiem, to dziwnie empatycznie potrafi zrozumieć, co należy zrobić. Jak trzeba – usmaży jajecznicę, przytuli, potrzyma za rękę, wspólnie się wypłacze, może nawet razem upić się i jest blisko, tuż, tuż. Taką rolę może spełnić tylko życiowy partner, który jest jednocześnie przyjacielem, ale przecież partner nie będący przyjacielem – to nie partner! Samotni w stresie powinni szukać pomocy u psychologa. Sęk w tym, że pewnie nie domyśli się, że jest potrzebny i sam nie przyjdzie, a brakuje nam siły, by do niego zadzwonić lub dojechać.

[Andrzej Rutowski psycholog, terapeuta]

  

Serwis MyDwoje.pl zgadza się na przedruk tego artykułu w innych serwisach. Warunkiem publikacji jest umieszczenie pod artykułem następującej informacji wraz z linkiem do MyDwoje.pl:

Artykuł pochodzi z Poradnika w Serwisie Doboru Partnerskiego dla wymagających www.MyDwoje.pl

oceń artykuł:
[ 6 / 6 z 2 oddanych głosów ]
 

Komentarze (17)


dodaj komentarz
dodaj komentarz
  2015-04-07 11:37:20 
komentarz usunięty przez moderatora
 samotni? 2015-03-20 15:31:35 
A może zamiast zgorzknienia i tetrycyzmu trochę optymizmu i samokrytyki? Każdy mierzy swoją miarą.
 do "Obiektywna" 2015-03-20 12:25:38 
większośc Pań traktuje facetów jak bankomat....
A jakie romatyczne frazesy wypisują w swoich wizytówkach.... a oakzuje sie że chodzi tylko o dojenie faceta z kasy
 sewa mobil surabaya 2015-03-13 08:59:38 
komentarz usunięty przez moderatora
 do przylaszczki pospolitej 2013-09-01 10:40:53 
komentarz usunięty przez moderatora
 do naiwnej 2013-08-27 16:19:15 
komentarz usunięty przez moderatora
 do przylaszczki pospolitej 2013-08-22 08:18:14 
komentarz usunięty przez moderatora
 Obiektywa 2013-07-02 08:45:18 
Na samotność - to najlepsze ,,smalić cholewki" do zamożnych żonatych facetów. Istnieją singielki, które zajmują się tym perfekcyjnie. Smaczku dodaje fakt,że swoje przeżycia i marzenia( czyt. mrzonki) na bieżąco dokumentują w sieci. Gdzie tylko rozpoczną swoją działalność to wyrządzają tyle zła, że tylko rozpacz i łzy. Taki sposób na życie i starzenie się z ohydnym wnętrzem.
 pff 2013-06-08 21:56:51 
gdzieś tam czekają? heh sam jestem romantykiem
ale wiem że to wszystko przypadek i często chory przypadek:)
 kicsim 2013-05-22 16:51:57 
komentarz usunięty przez moderatora
 grunt to pozytywne myślenie mimo że czasem nie łatwo 2013-04-22 20:26:58 
Odrzucenie lub zabicie w sobie uczuć i dążenie do typu"lidera" na dłuższą metę nie ma sensu, mówię oczywiście o ludziach dla których uczucia i drugi człowiek znaczy więcej niż bycie liderem(zimny, oschły, perfekcyjny)). Jakiś czas temu zostawiła mnie kobieta.Na początku myślałem że jak będę taki zimny i pozbawiony uczuć jak ci macho z filmów to będzie dobrze ale niestety i to nie dla tego że jestem ciotka tylko dla tego że zawsze chciałem i dalej chce mieć kobietę z którą można iść przez życie i dzielić radości i troski dnia codziennego, planować przyszłość, po prostu żyć pełnią życia. Moja rada na samotność(wiem że nie łatwa i wymaga czasu) to żyć swoim życiem i się nie zmieniać, być sobą, zająć się swoimi sprawami ale nigdy nie przestawać być po prostu sobą. Jeśli ktoś jest romantykiem niech dalej taki będzie jeśli ktoś jest niespokojną duszą i lubi np. podróżować lub balować albo uprawiać ekstremalne sporty niech to robi a jak ktoś lubi siedzieć w domu i oglądać filmy z chipsami w ręku to niech i tak będzie, jedno jest pewne trzeba wyjść do ludzi, pogadać, spotkać się ze znajomymi(a jak się ich nie ma to popisać na forum) nasze połówki gdzieś tam na nas czekają.Pozdrawiam:)
 ewik 2012-10-09 21:55:09 
Jarvis-b.dobry komentarz, ucze się. Pozdrawiam!
 Jarvis 2012-09-01 01:26:54 
Proces dostosowywania się do życia w samotności jest przeżyciem bardzo traumatycznym i bolesnym i nie każdy da radę przejść taką ewolucję .Najpiękniejsze jest to że człowiek ma wszystko w dupie ,zero bólu ,wstydu skromności ,można być terminatorem można wręcz sterować uczuciami jak procesami w komputerze ,sam to przerobiłem i dąrze do całkowitej likwidacji uczuć w życiu ,okazując je tylko najbliższym innych traktować zimno ,ale z kulturą .Obecne standardy społeczne nagradzają ludzi ,którzy potrafią kontrolować swoje stany emocjonalne i wpływać na innych to są cechy liderów.
 k 2012-07-16 14:40:18 
Powiedział co wiedział. (mówie o filmiku)
 Żan. 2008-02-19 02:24:20 
pff.. jedyne co napisał to co to jest samotność..
ładny mi psycholog.. ^^
 RAF 2008-01-20 04:57:50 
Jak dla mnie to w jakimś tam procencie napisano prawdę,każdy indywidualnie może sobie dostosować do własnych potrzeb.A reszta jest zbyt ogólnikowo napisana.PROŚBA-KONKRETY KONKRETY KONKRETY.
 emila 2008-01-12 13:53:35 
też mi porada....
co to za psycholog???

Darmowa rejestracja

e-mail
hasło
minimum 6 znaków
Jesteś
kobietą mężczyzną
Data urodzenia
Skąd nas znasz?
Akceptuje Regulamin i Politykę prywatności
Kontakt z biurem
Test Doboru Partnerskiego
Twarze MyDwoje
Pedagog/n. informatyki, Piotrków Trybunalski, 32 lata, MF46CECF
MF46CECF, 32 lata
Pedagog/n. informatyki, Piotrków Trybunalski
działalność gospodarcza, Jasło, 47 lat, KA619A62
KA619A62, 47 lat
działalność gospodarcza, Jasło
 
 więcej mężczyzn  więcej kobiet
Opinie Użytkowników MyDwoje.pl
Luftfahrt, Viersen Grefrath, 53 lata, MDCFAEC1
MDCFAEC1, 53 lata
Luftfahrt, Viersen Grefrath
self Employed, München, 56 lat, MF371B17
MF371B17, 56 lat
self Employed, München
 więcej ofert zagranicznych
Wydarzenia dla singli
| Praca | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności | Usługi i cennik | Kontakt dla mediów | Partnerzy | Reklama | Mapa Serwisu |

2007 - 2015 © MyDwoje.pl ® ; Wszelkie prawa zastrzeżone

CMS, WEB interface

Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Serwisu MyDwoje.pl
zamknij