Biuro matrymonialne > Poradnik > Samotność > Sposób na samotność > Samotność - jak sobie z nią radzić?

Samotność - jak sobie z nią radzić?

Portal randkowy lekiem na samotność?

Samotność jak sobię z nią radzić

Samotność domeną nie tylko porzuconuych i nieśmiałych

Samotność jest problemem, z którym zmagają się nie tylko osoby porzucone lub nieśmiałe, lecz również ambitni single, tacy, jak większość Użytkowników, którzy odwiedzają portal randkowy. Samotność doskwiera w większym lub mniejszym stopniu, częściej lub rzadziej niemal każdemu z nas. Single w portalach randkowych chcą poznać swoje drugie połówki, najpierw korespondować, umawiać się na randki we dwoje, a potem stworzyć trwały związek. O słowo wprowadzenia do tej tematyki i kilka wskazówek, jak radzić sobie z uczuciem samotności i jak wyjść z samotności, poprosiliśmy naszych zaprzyjaźnionych ekspertów-psychologów.

Samotność jako ucieczka przed stadem

Człowiek jest istotą stadną. Każde „stado” złości, ogranicza, pęta, narzuca normy, hierarchie, posłuszeństwo, wymaga odprawiania różnych rytuałów. Dlatego niektórzy wolą samotność, przynajmniej w domu, skoro i tak muszą żyć w jakiejś społeczności zawodowej i terytorialnej, nie w głowie im randki we dwoje. Przynajmniej tu są wolni. Nikt nie powie, co mają robić, jak układać swoje rzeczy, jak umeblować mieszkanie i jakiego koloru zasłony powiesić w oknach. Można w wolne dni wylegiwać się w łóżku, nawet do wieczora, można w ogóle nie słać łóżka! Można czytać przy jedzeniu, w telewizji oglądać, co się chce, czytać do późna w nocy. Wolność i swoboda! W czym więc problem?

Święta spędzaj z innymi samotnymi

Samotność najbardziej doskwiera w dwóch momentach w życiu. Jest szczególnie odczuwalna w okresie świąt, kiedy wszyscy wydają się mieć rodziny i są bardzo zajęci przygotowaniami i spędzaniem ich w gronie "najbliższych". Święta to straszny okres dla samotnych. Najczęściej wtedy zupełnie niespodziewanie pragnie się czyjegoś towarzystwa. Szybko okazuje się, że nikt nie jest dostępny. Wtedy czujemy się wyjątkowo podle! Najlepsza rada to mieć spis telefonów do innych samotników i właśnie wtedy spróbować zadzwonić.

Samotność wynikająca ze stresu

Drugą sytuacją, w której czujemy się samotni, jest stres. Wszyscy go doznajemy, nie można przed nim uciec. W stresie samotność nie jest wskazana. Zdarza się czasem samotność w związku, wśród bliskich, można żyć obok - choć razem, ale to patologia i możemy ją pominąć.

Są trzy rodzaje przyczyn stresu: zagrożenie, przeszkoda i strata. Najgłębszy stres wywołuje strata kogoś bliskiego, zdrowia, majątku, pracy, uznania, pozycji społecznej, stanowiska, poczucia własnej wartości. O ile adekwatną reakcją na zagrożenie jest mobilizacja energetyczna, na przeszkodę mobilizacja intelektualna, to na stratę – zapadnięcie się w siebie. W takich momentach wręcz niezbędna jest obecność kogoś bliskiego. Ludzie samotni, gdy przeżywają stres straty, narażeni są na szczególnie przykre doznania. Zapominają wtedy o najzwyklejszych rzeczach: zjedzeniu czegoś, posłaniu łóżka, upraniu koszuli. Gdy jesteśmy w takim stanie, niezbędna jest obecność drugiego człowieka, i to takiego, który jest życzliwy, wyrozumiały, który rozumie – jednym słowem kocha. Takiego darmowego psychologa, który, choćby był informatykiem, to dziwnie empatycznie potrafi zrozumieć, co należy zrobić. Jak trzeba – usmaży jajecznicę, przytuli, potrzyma za rękę, wspólnie się wypłacze, może nawet razem upić się i jest blisko, tuż, tuż. Taką rolę może spełnić tylko życiowy partner, który jest jednocześnie przyjacielem, ale przecież partner nie będący przyjacielem – to nie partner! Samotni w stresie powinni szukać pomocy u psychologa. Sęk w tym, że pewnie nie domyśli się, że jest potrzebny i sam nie przyjdzie, a brakuje nam siły, by do niego zadzwonić lub dojechać.

Andrzej Rutowski psycholog, terapeuta

Jakie jest życie w samotności? Czy Internet pomaga pokonać samotność?Nikt nie jest stworzony do życia w samotności. Każdy potrzebuje drugiej osoby, którą możesz znaleźć już nie tylko w pubach, kawiarniach, na imprezach kulturalnych, w pracy lub na uczelni, ale również w Internecie. Czy Internet pomaga pokonać samotność Czy dzięki osobom poznanym w sieci możesz zmienić swoje życie?


Portale dla samotnych po 50
Forum dla samotnych
Strona dla samotnych
Bank samotnych serc

Życie w samotności - jak pokonać lęk i bezradność
Pożegnaj swoją samotność
Samotność w związku
Samotność a umiejętność dawania i brania
Samotność w związku na odległość
Samotność po nagłej śmierci partnera
Stres straty przyczyną odczuwania samotności
Samotni w sieci
Rozstanie - znowu jesteś sam
Samotny mężczyzna - jak mężczyzna odczuwa samotność
Samotny wdowiec pozna panią


 

Komentarze (19)


dodaj komentarz
dodaj komentarz
Kama; 2015-08-01 17:05:46 
Skąd ja to znam, sama sama i raczej nie chcąca juz być z kimś bo i po co w jakim celu żeby się bać żeby znów płakać żeby znów myśleć żeby samemu nie zostać ale to miłe nie jest nie mieć z kimś pogadać zwyczajnie bez sensu
Maria; 2015-07-08 12:34:22 
Samotność jako ucieczka przed stadem to nie samotność. To wolność i dobordziejstwo samotnosci wtedy czujemy całym sobą. Problemem jest samotność ta z porzucenia, z osamotnienia. WTedy tesknimy za wyrozumialym partnerem, ktorzy pocieszy, przytuli, zrozumie, zrobi herbate lub obiad i zaproponuje wspolny spacer. To tez odpowiedz gotowa jest ze nalepszymi parnterami sa nasi najlepsi przyjaciele. Potrafia przegonic samotność, rozchmurzyć nas i otworzyc na nowo na swiat. Eh, tylko jak znaleźć takiego parntea, przyjaciela co pomoze wyjsc z tej czarnej dziury samotnosci?
; 2015-04-07 11:37:20 
komentarz usunięty przez moderatora
samotni?; 2015-03-20 15:31:35 
A może zamiast zgorzknienia i tetrycyzmu trochę optymizmu i samokrytyki? Każdy mierzy swoją miarą.
do "Obiektywna"; 2015-03-20 12:25:38 
większośc Pań traktuje facetów jak bankomat....
A jakie romatyczne frazesy wypisują w swoich wizytówkach.... a oakzuje sie że chodzi tylko o dojenie faceta z kasy
sewa mobil surabaya; 2015-03-13 08:59:38 
komentarz usunięty przez moderatora
do przylaszczki pospolitej; 2013-09-01 10:40:53 
komentarz usunięty przez moderatora
do naiwnej; 2013-08-27 16:19:15 
komentarz usunięty przez moderatora
do przylaszczki pospolitej; 2013-08-22 08:18:14 
komentarz usunięty przez moderatora
Obiektywa; 2013-07-02 08:45:18 
Na samotność - to najlepsze ,,smalić cholewki" do zamożnych żonatych facetów. Istnieją singielki, które zajmują się tym perfekcyjnie. Smaczku dodaje fakt,że swoje przeżycia i marzenia( czyt. mrzonki) na bieżąco dokumentują w sieci. Gdzie tylko rozpoczną swoją działalność to wyrządzają tyle zła, że tylko rozpacz i łzy. Taki sposób na życie i starzenie się z ohydnym wnętrzem.
pff; 2013-06-08 21:56:51 
gdzieś tam czekają? heh sam jestem romantykiem
ale wiem że to wszystko przypadek i często chory przypadek:)
kicsim; 2013-05-22 16:51:57 
komentarz usunięty przez moderatora
grunt to pozytywne myślenie mimo że czasem nie łatwo; 2013-04-22 20:26:58 
Odrzucenie lub zabicie w sobie uczuć i dążenie do typu"lidera" na dłuższą metę nie ma sensu, mówię oczywiście o ludziach dla których uczucia i drugi człowiek znaczy więcej niż bycie liderem(zimny, oschły, perfekcyjny)). Jakiś czas temu zostawiła mnie kobieta.Na początku myślałem że jak będę taki zimny i pozbawiony uczuć jak ci macho z filmów to będzie dobrze ale niestety i to nie dla tego że jestem ciotka tylko dla tego że zawsze chciałem i dalej chce mieć kobietę z którą można iść przez życie i dzielić radości i troski dnia codziennego, planować przyszłość, po prostu żyć pełnią życia. Moja rada na samotność(wiem że nie łatwa i wymaga czasu) to żyć swoim życiem i się nie zmieniać, być sobą, zająć się swoimi sprawami ale nigdy nie przestawać być po prostu sobą. Jeśli ktoś jest romantykiem niech dalej taki będzie jeśli ktoś jest niespokojną duszą i lubi np. podróżować lub balować albo uprawiać ekstremalne sporty niech to robi a jak ktoś lubi siedzieć w domu i oglądać filmy z chipsami w ręku to niech i tak będzie, jedno jest pewne trzeba wyjść do ludzi, pogadać, spotkać się ze znajomymi(a jak się ich nie ma to popisać na forum) nasze połówki gdzieś tam na nas czekają.Pozdrawiam:)
ewik; 2012-10-09 21:55:09 
Jarvis-b.dobry komentarz, ucze się. Pozdrawiam!
Jarvis; 2012-09-01 01:26:54 
Proces dostosowywania się do życia w samotności jest przeżyciem bardzo traumatycznym i bolesnym i nie każdy da radę przejść taką ewolucję .Najpiękniejsze jest to że człowiek ma wszystko w dupie ,zero bólu ,wstydu skromności ,można być terminatorem można wręcz sterować uczuciami jak procesami w komputerze ,sam to przerobiłem i dąrze do całkowitej likwidacji uczuć w życiu ,okazując je tylko najbliższym innych traktować zimno ,ale z kulturą .Obecne standardy społeczne nagradzają ludzi ,którzy potrafią kontrolować swoje stany emocjonalne i wpływać na innych to są cechy liderów.
k; 2012-07-16 14:40:18 
Powiedział co wiedział. (mówie o filmiku)
Żan.; 2008-02-19 02:24:20 
pff.. jedyne co napisał to co to jest samotność..
ładny mi psycholog.. ^^
RAF; 2008-01-20 04:57:50 
Jak dla mnie to w jakimś tam procencie napisano prawdę,każdy indywidualnie może sobie dostosować do własnych potrzeb.A reszta jest zbyt ogólnikowo napisana.PROŚBA-KONKRETY KONKRETY KONKRETY.
emila; 2008-01-12 13:53:35 
też mi porada....
co to za psycholog???

Dołącz do nas!
e-mail:*
hasło:*
(min. 6 znaków)
powtórz hasło:*
Jesteś:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
Data urodzenia:*
Skąd znasz
mydwoje.pl?
*pole obowiązkowe
   *Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Serwisu
   Tak, chcę być informowany o trendach i ofertach specjalnych dla Singli. Rezygnacja jest możliwa w każdej chwili

lub
facebook register
Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 89


codziennie 9.00 - 24.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface