Seksualność po 50-tce, stereotypy i udane życie życie erotyczne.

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Jak cieszyć się seksem mimo upływu lat?

Seksualność po 50-tce
Życie erotyczne po 50-tce-, 60-tce, czy to jest normalne? Czy seks jest tylko dla młodych, pięknych i zdrowych? Na pewno NIE! Życie seksualne singli i par po 50-tce może być równie satysfakcjonujące i udane, jak w młodym wieku. Bycie seniorem nic tu nie zmienia, no prawie nic.... Udany seks seniorów bierze się stąd, że potrzeba seksualna sama z siebie nie zanika z wiekiem, natomiast na libido i formy realizacji tej potrzeby wpływają wtedy różne czynniki, z których tylko część ma charakter wyhamowujący seksualność po 50-tce.

Seks z partnerem jest naturalną potrzebą człowieka

Osoby starsze nadal mogą budować swoje życie intymne, niezależnie od tego, czy jest to seks z partnerem, z którym jesteśmy już od dłuższego czasu, czy też jest to tylko związek bez zobowiązań. Istnieje także zjawisko „odmładzania się”, kiedy partner jest znacząco młodszy i można to wtedy symbolicznie interpretować, jako próbę walki z umykającym czasem...

Jakiekolwiek decyzje odnośnie seksualności są wtedy podejmowane, to można śmiało powiedzieć, iż seks w wieku starszym ma wiele oblicz, i jest tak samo częścią życia seniorów, jak i młodszych osób. Seks jest naturalną funkcją życia ludzkiego, i tak samo może dotyczyć młodych osób (oczywiście z wykluczeniem osób poniżej wieku ochronnego – w Polsce ukończone 15 lat), jak i pań i panów już niekoniecznie młodych metrykalnie. Dla niektórych par może być to nawet sposób na długotrwały i szczęśliwy związek. Każdy ma prawo cieszyć się seksem, ponieważ jedną z podstawowych funkcji seksualnych jest funkcja rekreacyjna seksu, a w końcu seniorzy generalnie mają więcej czasu na rekreację, skoro już zakończyli swoje kariery...


Udane życie seksualne seniorów

Ale przejdźmy do szczegółów. Otóż generalnie osoby w trakcie menopauzy i andropauzy przechodzą szereg zmian hormonalnych i fizjologicznych, które między innymi mogą wpływać na seksualność po 50-tce. Wraz z obniżeniem się poziomu estrogenów u kobiet i testosteronu u mężczyzn, wiele osób zauważa niekoniecznie entuzjastycznie, że narządy płciowe mogą nie działać tak sprawnie, jak wcześniej. Obniżone libido, suchość pochwy, trudność osiągnięcia orgazmu, trudności z uzyskaniem i/lub utrzymaniem erekcji, zaburzenia wytrysku, to bardzo częste skargi osób w wieku srebrnym, które mogą również wpływać na dopasowanie seksualne partnerów. Oczywiście nie jest to regułą, i dane statystyczne pokazują, że wielu seniorów nadal ma udane życie seksualne i funkcjonuje sprawnie w obszarze seksu. Jednak także jest prawdą, iż duża grupa będzie niezadowolona ze zmian organicznych w tym wieku.

Utrudnienia na drodze do seksu

Aktywność seksualna w wieku starszym wymagać może czasami dodatkowych „zabiegów” przygotowawczych. U kobiet czasami zaleca się stosowanie lubrykantów, które w formie żelu można kupić bez recepty. Mężczyźni mający problemy erekcyjne czasem potrzebują skorzystać ze środków farmakologicznych, albo pomp próżniowych, czy nawet zastrzyków do ciał jamistych prącia, by móc być zdolnymi do efektywnej penetracji. Jeżeli nawet fizjologicznie wszystko działa prawidłowo, to czasami występują inne dolegliwości zdrowotne, których leczenie wtórnie oddziałuje na funkcjonowanie seksualne, ponieważ istnieje całkiem długa lista leków znanych z tego, iż mogą wywoływać skutki uboczne w postaci trudności i zaburzeń seksualnych. A czasem po prostu ogólne problemy zdrowotne i dolegliwości z tym związane przesuwają seksualność na dalszy plan.

Wiek starszy może też łączyć się z czasem owdowienia i mimo, że czujemy samotność po nagłej śmierci partnera, niekoniecznie myślimy wtedy o seksie z kimś nowym. Dodatkowym utrudnieniem na drodze do seksu w tym wieku są społeczne stereotypy starości, kiedy częściej oczekuje się, że starsza osoba bardziej będzie „cieszyć się wnukami”, a potem myśleć o spisaniu testamentu, niż zaglądać na portale dla samotnych po 50, a następnie umawiać się na randki i seks z partnerem. Niestety wciąż pokutują stereotypy starości i przeświadczenie, że wiek starszy z podbojami seksualnymi niewiele ma wspólnego...

Po 50-tce samoocena obniżania się

Również samoocena i postrzeganie siebie samej/samego, jako osoby atrakcyjnej seksualnie, w wieku srebrnym ma tendencję do obniżania się i często wręcz dochodzi do negacji, że można być seksowną starszą panią, czy atrakcyjnym starszym panem. Osoby w tym wieku uruchamiają różne strategie radzenia sobie ze zmieniającym się ciałem i psychologicznym autowizerunkiem, ale właściwie każdy człowiek w pewnym momencie staje przed dylematem, czy wreszcie zaakceptować te zmarszczki i mniej jędrną skórę, czy też oszukiwać siebie i otoczenie, że wciąż jesteśmy „jak młody bóg”. To prawda, że seksowność potocznie częściej kojarzy się z młodymi osobami, i pewnie dlatego na targach motoryzacji zatrudnia się ledwo dorosłe dziewczyny o „nogach do szyi”, ale bycie odbieranym jako źródło pożądania jest zdecydowanie procesem psychologicznym, i wiele osób przyznaje otwarcie, że seks z osoba starszą może być doświadczeniem radosnym i rozpalającym zmysły. Ważna jest więc wysoka samoocena i postrzeganie siebie jako osoby atrakcyjnej.


Autorem tekstu jest:

Dr n.hum. Dariusz P. Skowroński

psycholog i seksuolog kliniczny (Filmy i porady)

http://poradnictwo-psychologiczne.pl/

Porady gratis dr Skowrońskiego dostępne są także gratis w Klubie MyDwoje i Partnerów dla singli


Czytaj i oglądaj inne filmy i porady psychologa:

Czytaj również:


 
Komentarze (5)

Seksualność po 50-tce, stereotypy i udane życie życie erotyczne.  - dodaj komentarz
Jagódka; 2016-05-23 10:06:34 
Stasio masz rację. Po 50-ce to prawdziwa uczta, degustacja w pełnym tego słowa znaczeniu. Ważne by być ciągle praktykiem / od młodości- raz dziennie / by nie wypaść z transu. Takie codzienne zbliżenia umacniają więzi partnerów życiowych. Kobiety po 50-ce mają dodatkowo komfort / nie grozi dzidziusiem/ a doświadczenie w temacie pozwala na pełną rozkosz. Jeśli prowadzimy zdrowy tryb życia, odżywiamy się odpowiednio to tylko czerpać z tego źródła słodkości i radości. Tego z serducha życzę dojrzałym do miłości.
Stanisław; 2015-11-05 12:04:32 
Seks po 60-tce nie musi być gorszy od tego z przeszłości. Można się też pięknie starzeć. Wszystko zależy jednak od mężczyzny. Jeżeli potrafi dać kobiecie to o czym ona nie mówi a oczekuje, to może spodziewać się tego samego od niej, a może nawet więcej. Oboje niech pielęgnują tylko uczucia.
Basia; 2015-10-01 22:59:45 
Seks po 50-tce może być udany, pod warunkiem, że u boku mamy partnera, któremu ufamy, który darzy nas uczuciem i w pełni akceptuje nasze niemłode już ciało. Poza tym jak mawiają – kobieta jest jak wino, im starsza tym lepsza - także w łóżku ;) Ma już pewne doświadczenia, wie co sprawia jej przyjemność i najczęściej nie musi się obawiać, że zajdzie w ciąże, dlatego seks może dawać jej dużo więcej satysfakcji.
Marek ; 2015-06-29 18:27:42 
Jesteś piękna Bo wiOSNA JEST Między Nami a Może być tylko lato
Wioletta; 2015-05-03 10:23:36 
nie jest tak łatwo o udany seks na starość, ba w ogóle pieszczoty lub pocałunki. Ja mam 60 lat, nie czuję sie stara, ale ciało już nie to samo co w młodości. Do tego samotność. Nie wolno się jednak poddawac, przede mną może jeszcze 40 lat życia. Moze poznam jeszcze partnera, który bedzię umiał dotknąć moje czułe punkty i obudzić we mnie ta młodkę sprzed 30 lat :) Tak dużo zależy od wrażliwości mężczyzny...

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij