Biuro matrymonialne > Poradnik > Poszukiwanie partnera > Podobieństwa i różnice > Tak dobierają się szczęśliwe pary

Tak dobierają się szczęśliwe pary

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest
Jak powstają szczęśliwe związki

Co może nas różnić, a gdzie powinniśmy być podobni by tworzyć udaną parę?

Pewnie znajomo brzmią te powiedzenia: “Podobieństwa się przyciągają”, albo „Kto się czubi, ten się lubi.”, nieprawdaż? No właśnie, czy bardziej przyciągają nas podobieństwa, czy różnice? Czy związki oparte o zasadę komplementarności mają większą szansę trwałości i szczęśliwy związek mimo różnic, niż te budowane o zasadę homogamii, czyli podobieństwa?

Wiele badań w obszarze psychologii miłości i małżeństwa wskazuje na różne czynniki doboru i satysfakcji partnerskiej ich podobieństwa i różnice. Niestety autorzy czasami reprezentują znaczne różnice interpretacyjne, ponieważ chociażby psychologowie ewolucyjni będą wskazywać na diametralnie inne dane, niż psychologowie osadzeni w nurcie feministycznym. Mimo znacznych różnic paradygmatu badawczego wyłania się obraz wskazujący, iż obie zasady, zarówno komplementarność i podobieństwo, są siłami napędzającymi dobór partnerski. I obie zasady mają swoich zagorzałych zwolenników i oponentów.

Uwaga mocne przyciąganie - wspólny światopogląd, status ekonomiczny i lifestyle zbliżają pary


Czyli jak zbudować szczęśliwy związek? Zacznijmy od tego, iż faktycznie generalnie rzecz ujmując, osoby reprezentujące podobne wartości, spostrzeganie świata, sposoby spędzania czasu, aktywności, a nawet nawyki kulinarne, mają szansę osiągnąć wysoki poziom satysfakcji, ponieważ teoretycznie łatwiej będzie o porozumienie i wspólne podejmowanie decyzji. Przemawia za tym wiele danych, chociażby to, że podobny poziom wykształcenia, status ekonomiczny, światopogląd, religijność, częściej są elementami łączącymi partnerów. To często pierwszy etap przyciągania, ponieważ podobieństwo w aspektach społecznych jest czytelnym znakiem rozpoznawczym, na ile mamy szansę stworzyć trwały związek. Nawet tak oczywiste cechy jak poziom wykształcenia będą wstępnym kryterium doboru. Chyba trudniej jest sobie wyobrazić, iż kobieta z doktoratem będzie czuła przyciąganie do mężczyzny, który zakończył edukację na poziomie szkoły podstawowej.

Drugi magnes kochanków - podobieństwa psychologiczne, potrzeby seksu, władzy i pieniędzy


Te społeczne znaki rozpoznawcze to takie wstępne sito selekcyjne, i badania tu wyraźnie sugerują, iż podobieństwa będą cenione bardziej. Mówiąc inaczej, potrzebna jest pewna baza, na której można budować dalej. Potem pojawiają się podobieństwa psychologiczne, powiązane z systemem wartości i strukturą potrzeb. Tu także podobieństwa mają tendencję do większej siły przyciągania, ponieważ kwestie kardynalne lepiej jest odbierać podobnie. Co należy do tej grupy podobieństw podstawowych? Na pewno stosunek do miłości, dopasowanie seksualne partnerów, ról kobiecych i męskich, światopogląd religijny, pieniądze, itp. Trochę upraszczając, dobrze jest być podobnym w kwestii seksu, władzy i pieniędzy. Generalnie też mamy dane, iż związki rozpadają się szybciej, jeżeli partnerzy różnią się w tym podstawowym zakresie wartości. Na przykład znaczne niedopasowanie poziomu libido seksualnego  bardzo często będzie wskaźnikiem ryzyka rozpadu, albo dwóm osobom mającym kontrastowe poglądy na antykoncepcję trudniej będzie znaleźć obopólnie satysfakcjonujące rozwiązanie na dłuższą metę.

Co może nas różnić bez uszczerbku dla związku?

Istnieje tez dużo danych mówiących, iż partnerzy różniący się od siebie mają większą szansę być inspiracją dla siebie, motywować do zmiany, i łatwiej unikają rutyny, która zabija wiele związków podobnie, jak telewizja i Internet są zagrożeniem w związku. Osoby reprezentujące inne umiejętności, inny sposób myślenia, różnice temperamentu partnerów, czy nawet różne poglądy, będą stymulować się wzajemnie i budować dynamikę pary, gdzie osoby poszerzają swój zakres doświadczenia, co samo w sobie jest wzmocnieniem. Te różnice mogą się okazać atrakcyjne i...

 
Komentarze (1)

Tak dobierają się szczęśliwe pary - dodaj komentarz
Ewa; 2016-01-27 10:41:45 
Zgadzam się fundamentem związku powinny być podobieństwa, choćby w kwestii stosunku do miłości, ról kobiecych i męskich, w dopasowaniu seksualnym, światopoglądzie religijnym, ale drobne różnice dodają pikanterii i pozwalają uniknąć nudy i stagnacji - dzięki temu związek "żyje" :)

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij