Biuro matrymonialne > Poradnik > Psychologia > Zgodność osobowości

Psychologia związków: zgodność osobowości partnerów

szukaj

Na czym polega zgodność osobowości w związku?

Czy zgodność osobowości partnerów jest ważna dla trwałości i jakości związku? Czy przeciwieństwa się przyciągają? Na te i inne pytania odpowiada Andrzej Rutowski, psycholog i terapeuta małżeński, autor Testu Doboru Partnerskiego MyDwoje.pl.

Ważniejsze są podobieństwa, czy różnice związku?

Andrzej Rutowski: Aby odpowiedzieć na pytanie, co jest ważniejsze w związku - podobieństwa czy różnice, trzeba przyjrzeć się temu, co tę zgodność i różnice tworzy – czyli osobowości.

Ważne dla związku cechy powinny występować u partnerów w pewnym nasileniu, różnym dla każdej pary. Wychodząc od indywidualnego ukształtowania jednej osoby określamy jej „idealnego partnera”. Każda z istotnych tutaj cech rządzi się własną regułą. W przypadku „wrażliwości” obowiązuje zasada podobieństwa, w przypadku „dominacji” – różnicy. Gdy jeden z partnerów jest mocno dominujący, jego partner powinien być bardziej uległy. Uległość w związku jednego z partnerów jest zatem pożądaną cechą. Tak dobierają się szczęśliwe pary.

Dzięki osiągnięciom psychologii i nowoczesnych technologii możliwe stało się masowe stosowanie testów osobowości w celu kojarzenia partnerów w oparciu o zgodność ich charakterów i życiowych wartości. Opracowany przeze mnie Test Doboru Partnerskiego jest szeroko stosowany przez internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl. Mierzy on zgodność osobowości partnerów i podaje procentowy wynik dopasowania dla każdej pary.

Różnice w związku, które łączą

Badaniem w ramach Testu zostały objęte pewne obszary osobowości, które w każdym szczęśliwym związku muszą stanowić wspólny fundament. Do nich należy na przykład temperament. Pojęcie to obejmuje m.in.: towarzyskość, żywiołowość i potrzebę bliskości.

Psychologia związków tłumaczy zalety różnić między partnerami. Aby utrzymać wzajemne zainteresowanie, pewne cechy powinny partnerów różnić. Z wielu pozostałych składowych charakteru najistotniejsze dla związku są cechy opisane przez skale: ugodowość-dominacja, ufność-podejrzliwość, chaotyczność-drobiazgowość, liberalizm-konserwatyzm. Uwieńczeniem jest dojrzałość psychiczna, czyli oznaki dojrzałości partnera. Dojrzałość to cecha charakteru, na którą pracujemy całe życie, choć wielu nie osiąga jej nigdy. Z dwojga partnerów przynajmniej jedno musi być dojrzałe, inaczej związek będzie zabawą z bardzo ograniczoną odpowiedzialnością!


Jakie znaczenie ma zgodność osobowości w związku:


Profesjonalizm i naukowość Testu

AR: Nie każdy zestaw pytań czy zadań nazywany testem jest narzędziem pomiaru. Test psychologiczny musi spełniać określone warunki metodologiczne: musi być rzetelny, trafny i wystandaryzowany. Musi mierzyć właśnie to, do czego został skonstruowany i to z określoną dokładnością. Musi korzystać z naukowych koncepcji i być z nimi zgodny, powinien też być określony błąd pomiaru. Powinien diagnozować zgodnie z rzeczywistością oraz umożliwiać obliczenie i porównywanie wyników na podstawie badań określonej populacji. W tym wypadku test powinien diagnozować szanse danej pary na zgodne, długie życie we dwoje.

Test Doboru Partnerskiego MyDwoje.pl spełnia wszystkie te warunki. Dodatkowo w MyDwoje.pl, gdzie test wykonało już ponad 300 tysięcy Użytkowników, wyniki są stale analizowane przez zespół fachowców. Dzięki temu Test MyDwoje.pl jest systematycznie udoskonalany, aby stał się precyzyjnym narzędziem doboru szczęśliwych par. Jeśli wybór partnera następuje z grupy wcześniej dopasowanych kandydatów, prawdopodobieństwo, że strzała Amora trafi właściwą osobę, jest nieporównywalnie większe, niż gdy mówimy o przypadkowo zapoznanych osobach. Dlatego polecam wykonanie Testu i zapoznanie osób najlepiej dopasowanych. Jeżeli z kimś z wysokim wynikiem Punktów Dopasowania poczują Państwo szczególną bliskość, jest duża szansa, że zgodne cechy charakteru pozwolą Państwu stworzyć szczęśliwy i trwały związek.


Wybrane cechy osobowości a związek

Osobowość człowieka to twórczy kompromis, system wzajemnie zależnych od siebie cech występujących u każdego człowieka w różnym nasileniu. To właśnie nasilenie tych cech u różnych osób decyduje, czy akurat dana para ma szanse na stworzenie długotrwałego związku. System cech osobowości obejmuje cztery obszary.

  • I  - (TE) temperament emocjonalny - ekspresyjność, towarzyskość, potrzeby bliskości. 
  • II - (CHW) charakter wewnętrzny - zespół zasad i wartości życiowych wpojonych przez wychowawców, a więc też i stereotypy, uprzedzenia, przesądy, które silnie tkwią w psychice, choć wcale nie muszą być obiektywne. Mogą utrudniać związek.
  • III - (TU) temperament uczuciowy - wrażliwość na dobro i piękno, wrażliwość zmysłowa na dotyk, zapach, ból etc.
  • IV - (CHA) charakter aktywny - potrzeba dominacji i opieki, umiejętność właściwej samooceny, dojrzałość emocjonalna i społeczna, jak również osobiste zainteresowania. Zainteresowania to wypadkowa zdolności i doświadczeń życiowych (sukcesów i porażek). One nie wynikają bezpośrednio z żadnej struktury osobowości. Teoretyczne podstawy Testu MyDwoje.pl.

    Powyższe 4 obszary podzielone zostały w Teście Doboru Partnerskiego MyDwoje.pl na 10 skal osobowości. Na każdej skali Użytkownik otrzymuje swój wynik i partnera, który będzie do niego pasował. Obejrzyj przykład w skali Uległość - Dominacja obok, oraz Przykładowy Wynik Testu - Zgodność Osobowości.


oceń artykuł:
[ 5.3 / 6 z 14 oddanych głosów ]
 

Komentarze (1)


dodaj komentarz
dodaj komentarz
 Edyda 2015-11-09 23:16:38 
Właśnie dlatego wybrałam portal MyDwoje, bo jest tu Test Doboru Partnerskiego. Wydaje mi się, że jeśli ktoś poważnie podchodzi do poszukiwań swojej drugiej połówki, pragnie stworzyć stały związek to taki test jest bardzo pomocny. Pytań jest dużo, ale dzięki temu, test wydaje się naprawdę rzetelny. Uważam, że zgodność osobowości jest ważna, zwłaszcza jeśli wcześniejszy związek rozpadł się właśnie z tego powodu i drugi raz nie chcemy popełnić tego samego błędu.

 
Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Serwisu
Tak, chcę być informowany o w trendach i ofertach specjalnych dla Singli. Rezygnacja jest możliwa w każdej chwili.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register
Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij