Różnice temperamentu partnerów

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Jak temperament, towarzyskość, spontaniczność i żywiołość wpływają na związek.

Różnice temperamentów w związku

Temperament a związek partnerski

Niedopasowanie przyczyną rozwodów - to jeden z najczęstszych powodów rozpadu związku. Różnica temperamentów niekiedy jest tak duża, że nie potrafimy się porozumieć. Dlaczego? Temperament to ważny wymiar naszego życia, objawiający się w wielu aspektach zarówno codziennego działania, jak i ważnych wydarzeń czy też podejmowania decyzji. To niezależna właściwość psychiczna, która przejawia się w formie reakcji na wydarzenie, okoliczność, oczekiwanie lub wymóg. Zazwyczaj uznaje się go za wrodzony, poddający się jedynie nieznacznym modyfikacjom ze strony środowiska. To teoria. Zatem jak zrozumieć partnera, gdy jesteśmy osobami o odmiennych temperamentach? Portal randkowy MyDwoje.pl radzi nie zniechęcać się, podjąć próbę stworzenia związku z osobą o innych cechach niż nasze. Choć taki związek będzie wymagał kompromisów, to jednocześnie można się od siebie wiele nauczyć i w pewien sposób uzupełniać.

Temperament, pomimo że stały, jest jednak poznawalny, a odkrycie cech partnera może pomóc zrozumieć jego niepowtarzalność. Wiele zależy od stopnia dojrzałości partnerów i słuchania potrzeb drugiej strony. Dojrzała miłość, traktuje różnice temperamentu, jako wyzwanie, a zatem można stworzyć związek burzliwy, lecz trwały.Inną kwestią jest związek z Narcyzem, taka relacja zawsze skazana jest na niepowodzenie i nie mają tu nic do rzeczy różnice temperamentu.

Test Doboru Partnerskiego sprawdza poziom towarzyskości, spontaniczności i żywiołowości partnerów

Sprawdź swój poziom temperamentu. Składają się na niego Towarzyskość - Komunikatywność, Żywiołowość i Spontaniczność.

Wypełnij Test Doboru Partnerskiego mydwoje.pl.

Otrzymasz Wynik Testu dla Ciebie - Profil Partnerski.

Przykładowy wynik:

Żywiołowość Zgodność Osobowości Partnerów

Spontaniczność i Rozwaga Profil Partnerski

Porównując go z wynikiem potencjalnych partnerów poznasz waszą Zgodności Osobowości i % dopasowania. Zobaczysz,
kto do Ciebie pasuje np:Temperament Zgodność Osobowości partnerów

Ekstrawertyk kontra introwertyk

Jeśli introwertyk i ekstrawertyk stworzą związek, nietrudno o sytuację konfliktową: tych pierwszych może irytować nadmierny chaos, jaki panuje wokół ekstrawertyków, którzy natomiast nie potrafią zrozumieć braku okazywania emocji u introwertyków. Przykładem konfliktu może być tutaj chociażby brak zgodności w zakresie formy spędzania wspólnie wolnego czasu: introwertycy wolą zazwyczaj sytuację sam na sam w domowym zaciszu, podczas gdy dla ekstrawertyka atrakcyjne jest wyjście na zabawę pełną mniej i bardziej znanych osób. Od tego już tylko niewielki krok do konfliktu w związku.

Wyróżniki introwertyka i ekstrawertyka:
  • Introwertyk to osoba czerpiąca energię z własnego wnętrza: rozmyślań, wspomnień, introwersji. Lubi uporządkowany styl życia, spokój oraz przebywanie w wąskim gronie starannie dobranych przyjaciół
  • Ekstrawertyk cechuje się ogromną towarzyskością, umiejętnością „przyciągania do siebie” wielu ludzi. Jest bardzo aktywny, optymistycznie nastawiony do życia. W wielu sytuacjach impulsywny, kieruje się emocjami.


Wpływ reaktywności emocjonalnej

Reaktywność emocjonalna jest jedną z cech temperamentu, to tendencja do intensywnego reagowania na bodźce wywołujące emocje, wyrażająca się w dużej wrażliwości i niskiej odporności emocjonalnej (Strelau). W naszej kulturze przyjęty został wzorzec, zgodnie z którym to kobiety są bardziej reaktywne emocjonalnie, natomiast mężczyźni lubią pokazywać się jako niezależni i „twardzi”. Nie zawsze oznacza to jednak obopólną zgodę w związku. Szczególnie panie często narzekają na fakt, że ich partnerzy wydają się niemal „pozbawieni uczuć”: sytuacja, w której one same nie potrafią powstrzymać się od łez, na mężczyźnie wydaje się nie robić niemal żadnego znaczenia. Wrażliwość emocjonalna to jedna z głównych cech, wymieniana przez kobiety w opisach idealnego partnera. Takie samo natężenie tej cechy u obu stron daje szansę lepszego zrozumienia w związku. Problem mają jednak również ci panowie, którzy wykazują zbyt wysoką reaktywność: istnieje bowiem zagrożenie, że dla potencjalnej lub obecnej partnerki mogą okazać się mało męscy oraz zbyt słabi na to, aby stać się dla kobiety prawdziwą opoką.

Oddziaływanie aktywności

Aktywność to kolejna z cech temperamentu. Definiowana jest jako tendencja do podejmowania zachowań o dużej wartości stymulacyjnej lub do zachowań dostarczających stymulacji zewnętrznej (z otoczenia). Oznacza to, że osoby aktywne lubią natłok wydarzeń wokół siebie oraz starają się zapisać swój kalendarz różnymi formami aktywności, tak, aby nie pozostało czasu na chwilę nudy. Preferują również sytuacje, które dla osób mało aktywnych mogą wydawać się stresujące, np. ekstremalne sporty.

Jeżeli w związku funkcjonują osoby o przeciwstawnych typach pod względem aktywności, problem może dotyczyć tego, że nie rozumiesz partnera - jego stylu życia. Aktywni mogą uchodzić za ryzykantów, osoby lubiące korzystać z życia. Natomiast mało aktywni mogą zostać oznaczeni etykietką nudnych, nie wykorzystujących wszystkich możliwości, jakie daje życie. Związek partnerów różniących się temperamentem z pewnością wymaga większej pracy.

Literatura:
Strelau, J. „Psychologia. Podręcznik Akademicki cz.2”, GWP, Gdańsk 2007
Literatura polecana:
Grzybowski, J. „Małżeńskie temperamenty”, Wyawnictwo M, Kraków 2007
Albisetti, V. „Czy dialog może uratować miłość”, Wydawnictwo Salwator, Kraków 2010

 
Komentarze (3)

Różnice temperamentu partnerów  - dodaj komentarz
Roooman; 2018-04-17 10:47:44 
komentarz usunięty przez moderatora
ona 29; 2015-11-03 12:58:13 
komentarz usunięty przez moderatora
ona28; 2015-08-07 13:50:10 
Być może przeciwieństwa się przyciągają. Początkowo jest fajnie, zafascynowani sobą nie zwracamy uwagi na odmienne temperamenty. Ale z czasem ta odmienność zaczyna przeszkadzać. Jak obie strony są uparte to pójście na kompromis będzie wręcz niemożliwe. Introwertyk z ekstrawertykiem zawsze będzie się ścierał, choćby o wspólne spędzanie czasu. Nie mówiąc o dwóch cholerykach to dopiero masakra, wtedy to już jest włoskie małżeństwo :D

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij