Biuro matrymonialne > Poradnik > Psychologia > Niedopasowanie przyczyną rozwodów

Psychologia rozwodów: Niedopasowanie przyczyną rozwodów

szukaj
Niedopasowanie przyczyną rozwodów - ponad 30% par rozwodzących się co roku w Polsce (tendencja rosnąca od 2007 roku) podaje jako przyczynę niezgodność charakterów. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy istnieje sposób na takie dobranie się, by zgodność charakterów i życiowych celów, jako fundamentu trwałej relacji, stały na straży partnerskiego związku i gwarantowały mu długowieczność? Jak zbudować szczęśliwy związek? W jakim stopniu ułatwia to wynik dla partnerów - Zgodność Osobowości?

Główne przyczyny rozwodów w Polsce

Częste przyczyny rozwodu to: naganny stosunek do rodziny, alkoholizm (tendencja malejąca), kłótnie o pieniądze, zdrada. Jednak najczęściej występuje: niedopasowanie charakterów. Tylko w 2010 roku ponad 61 tysięcy (1) par małżeńskich przeżyło bolesne doświadczenie rozwodu. Ponad 16 tysięcy z nich, podaje niezgodność charakterów, jako przyczynę rozpadu ich małżeństwa, a kolejne 5 tysięcy - jako jedną z dominujących przyczyn. Czyli jest to co trzecia para!

przyczyny rozwodów w Polsce 2010

przyczyny rozwodów w Polsce 2007

Różnice i podobieństwa w związku

Najczęściej wychodzi zgodność charakterów w praktyce, tak też było w przypadku Beaty i jej partnerów. Czy na jej los miał wpływ: Wynik Testu dla Ciebie - Profil Partnerski?

Beata, 27-letnia laborantka, wcześniej wzorowa studentka, na studiach poznała Łukasza. Byli razem dwa lata. Na początku Łukasz fascynował ją dużym kręgiem znajomych i częstymi wspólnymi eskapadami. Po roku Beacie zaczęły jednak przeszkadzać niektóre cechy Łukasza. Ona, domatorka, nie chciała wychodzić z nim do pubu i na mecze koszykówki z jego kolegami kilka razy w tygodniu. Łukasz lubił towarzystwo i często zapraszał kolegów do ich wspólnego wynajmowanego mieszkania. Uwielbiał także z kolegami urządzać innym żarty, a wobec Beaty pozwalał sobie na słowa bolesnej krytyki. Czasem szybciej, niż pomyślał, że mogą one Beacie sprawić przykrość. W pierwszych latach po studiach często wyjeżdżał służbowo jako przedstawiciel handlowy firmy farmaceutycznej – mówił, że lubi swoją pracę i kontakt z ludźmi. Ich związek rozpadł się, gdy Łukasz oświadczył, że wyjeżdża do Stanów. Jego firma zaproponowała mu tam 3-miesięczną praktykę. Zgodził się od razu, nawet nie pytając Beaty o zdanie.

Beata – nowoczesna singielka – dość skryta, ale jednak wiedząca, czego szuka, po kilku miesiącach od rozstania z Łukaszem poznała Marka, informatyka – kolegę brata, gdy wybierali się razem na giełdę komputerową. Marek długo nosił się ze swoim miłosnym wyznaniem. Po kilku tygodniach intensywnych spotkań wyznał Beacie swoje uczucia podczas wspólnego spaceru. Zachwycił ją swoją cierpliwością i spokojem. Potrafił poświęcić jej młodszej siostrze całe godziny na tłumaczenie zadań z matematyki. Ma dwóch bliskich kolegów i Beatę. Najchętniej wolny czas spędza jednak właśnie z nią. W wolnym czasie lubią wybrać się razem na wystawę sztuki nowoczesnej, a urlop najchętniej spędzić w cichym ustroniu. Beata często mówi o Marku: dyplomata. Zdarza się, że on woli zamilknąć, niż skrytykować nowy (jego zdaniem niezbyt trafiony) zakup Beaty. Beata i Marek poznali się lutym 2008, mieszkają razem i planują się wkrótce pobrać.

Jak dobrze się dopasować?

Po raz kolejny okazuje się, że problemy wynikające z różnic temperamentu oraz hierarchii wartości, na początku znajomości często nieistotne, skutecznie zmniejszają szanse na szczęśliwe i długotrwałe pożycie partnerów. W obecnych czasach pełnych pokus i dynamicznego rozwoju naszego indywidualizmu tylko związek oparty na zgodności osobowości, wspólnocie wartości życiowych oraz silnym uczuciu wydaje się dobrze rokować. Dobrze dobrane pary mogą znacznie poprawić statystykę rozwodów, ale jak się dobrze dobrać?

Popularny stał się na świecie test psychologiczny wykorzystywany w celu lepszego dopasowania przyszłych partnerów i diagnozy związków par przychodzących na terapię małżeńską do gabinetów psychologicznych. W doborze nowych szczęśliwych par pomocnym narzędziem jest Test Doboru Partnerskiego autorstwa Andrzeja Rutowskiego, dostępny online w internetowym biurze matrymonialnym MyDwoje.plŸ. Test powstał w oparciu o ponad trzydziestoletnią praktykę terapeutyczną, długoletnie studia oraz zastosowanie teorii i metodyki testów psychologicznych jego autora.

Test Doboru Partnerskiego czerpie z psychologii humanistycznej Fromma, psychoanalizy Junga i teorii testów psychologicznych Cattella, Eysencka, Gougha i Heilbruna. Jego wyniki pozwalają ustalić niemal natychmiast po ukończeniu Testu zgodność osobowości Uczestników, tzw. Profil Partnerski. Umożliwia on w następnym kroku kojarzenie ofert według Zgodności Osobowości potencjalnych partnerów.


oceń artykuł:
[ 4.8 / 6 z 5 oddanych głosów ]
 

Komentarze (4)


dodaj komentarz
dodaj komentarz
 Gustlik 2017-03-01 03:03:37 
Jedna z przyczyn rozpadu małżeństw może być dyktatura jednego z małżonków. Zdarza się dość często, że jedno z małżonków (to może być mąż lub żona) usiłuje sobie podporządkować drugiego i komenderować nim. Wtedy w domu robi się okropna atmosfera przypominająca relacje prezes-podwładny jak w zakładzie pracy albo dowódca-szeregowy w wojsku. Zaczyna się zadręczanie drugiej osoby często niepotrzebną pracą -"Co tak siedzisz przed telewizorem, za robotę się bierz, posprzątaj dom". Zaczyna się nieraz musztra drugiego małżonka, opierniczanie go za to, że nie posprzątał domu, że nie poprasował koszul etc. Zaczyna się sztuczne i na siłę wynajdywanie robót, żeby tylko druga osoba nie mogła usiąść przed telewizorem czy komputerem i odpocząć. W ten sposób dom, zamiast być oazą spokoju, staje się piekłem często nie do wytrzymania. Fatalną sprawą jest związek z pracoholikiem - często pracoholik jest dyktatorem i zadręcza niepotrzebnymi pracami drugą osobę, a odmowa wiąże sie z awanturą, pretensjami "Ja zasuwam cały czas, a ty mi nie chcesz pomóc, jesteś leń śmierdzący, tylko byś gnił na kanapie" etc. Pracoholik chce zwalić winę na osobę, którą usiłował zadręczyć. Wg mnie partner dyktator i pracoholik jest gorszy nawet od alkoholika, bo zadręcza drugą osobę komenderowaniem i pracą, choć alkoholizm to też zło.
 Elżbieta 2015-12-22 22:13:01 
komentarz usunięty przez moderatora
 Mania 2015-11-12 01:07:17 
Wydaje mi się, że zakochując się, nie zwracamy uwagi na pewne cechy partnera. Dopiero po kilku miesiącach lub latach trwania związku dają one o sobie znać. Zaczynają nas coraz bardziej denerwować, a nawet przestajemy je akceptować. Dlatego uważam, że dobrym pomysłem jest zamieszkanie ze sobą jeszcze przed ślubem, wtedy możemy przekonać się, w jaki sposób partner funkcjonuje na co dzień, czy się dogadujemy w kwestii zarządzania finansami, czy jesteśmy dopasowani pod względem potrzeb seksualnych, religii itd.
 sewa mobil surabaya 2015-03-13 08:58:39 
komentarz usunięty przez moderatora

 
Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register
Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij