Kłótnie o pieniądze w związku partnerskim | Pieniądze w związku nie muszą dzielić

„Gdy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze” – to powiedzenie raczej nie kojarzy się ze związkami a jednak dotyczy jednego z najpopularniejszych powodów konfliktów, bo pieniądze w związku - powód konfliktów jest zmorą niejednej miłości. Nieumiejętne rządzenie finansami w związku partnerskim może przekładać się na problemy w nim występujące. Najczęściej problemy te dotyczą sytuacji, gdy pieniądze są dzielone w niesprawiedliwy sposób albo… gdy nie są dzielone wcale, czyli para ma tzw. „wspólny portfel”. Portal dla Singli MyDwoje.pl przytacza historie Izy i Agaty oraz radzi, jak pokonać kłótnie o pieniądze w związku partnerskim.

Pieniądze rujnują miłość i związek?

Iza od zawsze była bardzo samodzielna, więc kiedy poznała Tomka, a potem wyszła za niego za mąż, uznała, że oczywiste będzie, iż konta będą mieli oddzielne. Wszystko było dobrze… do czasu, aż pojawiły się nieporozumienia finansowe.

- Pewnego dnia stwierdziliśmy z Tomkiem, że będziemy oszczędzać na wakacje – przypomina sobie Iza. – Umówiliśmy się, że każdy z nas coś odkłada z pensji, a po pewnym czasie, gdy uzbieramy odpowiednią sumę, gdzieś wyjedziemy. W pewnym momencie jednak zorientowałam się, że to ja oszczędzam, a Tomek po prostu żyje sobie tak, jak żył, bez ograniczeń. To był pierwszy znak, który zasugerował mi zmianę systemu zarządzania naszymi funduszami. Drugi – gdy pojawiła się Marysia. Zaczynało coraz bardziej irytować mnie, że najwięcej rzeczy związanych z opieką nad córką muszę kupować ja. Ubrania – ja, pampersy – ja, kosmetyki – ja. Na fotelik czy wózek mąż się „dorzucał”. Kłóciliśmy się coraz więcej i więcej, dochodziło do awantur. W końcu uznaliśmy, że koniec tego dobrego i założyliśmy wspólne konto. I teraz jest super.

Wielu specjalistów często podkreśla, że oddzielne konta mogą wpłynąć dobrze na stan małżeństwa zwłaszcza, gdy przyczyną kłótni są pieniądze w związku. Jednak – jak widać, czasem to właśnie takie rozwiązanie wydaje się nietrafione, gdy w grę wchodzi miłość i związek. Dlatego tak istotne jest, by ustalić najlepszą opcję „dla was”, a nie kierować się tym, co mówią inni.

Konto we dwoje czy osobno?

Potwierdzeniem tego, że rozwiązanie należy dopasować do danego związku, jest przypadek Agaty.

- Konto we dwoje i wspólny portfel były u nas powodem wielkich, niezliczonych kłótni. Niestety, zupełnie nie potrafiliśmy odnaleźć się w sytuacji, gdy musieliśmy tłumaczyć się przed drugą osobą, ile i na co wydaliśmy pieniędzy. Nienawidziłam tego stereotypowego myślenia, że muszę tłumaczyć się przed mężem z powodu nowej torebki, w głowie miałam tylko: „A co ciebie interesuje moja torebka, moje pieniądze, moja sprawa”. On z kolei uważał, że to były nasze środki, więc ja mam obowiązek się „pilnować”. W końcu nie wytrzymałam, bez jego zgody założyłam drugie konto i od tej pory się dzielimy. Niestety, nie udaje nam się to tak, jak myślałam – ciągle pojawiają się różne kłótnie – zauważa Agata.

W tym przypadku podział finansów był bardzo dobry pomysłem, ale – niestety, jego realizacja wypadła już nie najlepiej. Jak zatem powinno się podejmować decyzje o rozporządzaniu pieniędzmi w związku oraz jak się nie kłócić?

By pieniądze w związku nie niszczyły 

Jeśli problem związany z funduszami domowymi jest i u was powodem licznych kłótni, najwyraźniej musicie coś zmienić. Warto jednak zrobić to bez gwałtownych emocji, z dokładnych ustaleniem zasad i kompromisów.

  • Konto we dwoje, to rozwiązanie idealne, jeżeli – tak jak Izę, zaczyna męczyć was ciągłe liczenie i szukanie rozwiązań, by „było po równo”. W praktyce wspólne konto jest znacznie łatwiejsze do prowadzenia – ile mamy, tyle wydajemy, a co zostanie, to można odłożyć na przyjemności we dwoje.
  • Porozmawiaj z partnerem o tym, że planujesz takie rozwiązanie. Bardzo ważne jest ustalenie, że od tej pory wszelkie wydatki musicie konsultować. Nie ma już „to za moje”, ale jest „czy uważasz, że możemy sobie pozwolić na…?”. Jeśli któreś z was nie będzie tego rozumiało, to najprawdopodobniej konflikty i tak będą się zaostrzać.
  • Pamiętajcie jednak o tym, aby być dla siebie nieco… łaskawymi. Wpędzenie się w pułapkę pt. „Skoro ty sobie coś kupujesz, to ja też” jest łatwe, ale prowadzi do kłótni (gdy na koncie nie ma wystarczająco dużo pieniędzy). Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zatem patrzenie na sprawę długodystansowo („Ty dwa miesiące temu kupiłeś sobie rower, więc teraz czas na mój wydatek!”). Tolerancja dla swoich potrzeb jest bardzo potrzeba, by taki system utrzymać i być z niego zadowolonym.

Jak się nie kłócić o pieniądze?

Odwrotna sytuacja będzie wymagała od was nieco więcej pracy, ale jeśli nie potraficie akceptować swoich wydatków („Oszalałaś…? Po co ci…?”), to jest to jedyne słuszne rozwiązanie.

  • Ustalcie ważne zasady, między innymi to, jakimi kwotami musicie się „składać” na comiesięczne rachunki. Dla ułatwienia, możecie również po prostu ustalić, że któreś z was opłaca ratę mieszkania, a drugie przedszkole i rachunki czy żywność – tak, by kwoty te były wystarczająco równe. Oczywiście, jeśli jedno z was zarabia więcej, niż drugie, to warto podzielić się tak, aby tej mniej zarabiającej osobie również pozostawało coś „dla siebie” – w przeciwnym razie taki układ nie ma sensu.

  • Kolejny krok to ustalenie comiesięcznych wydatków „ekstra”. Najprościej jest umówić się tak, że gdy po prostu zepsuje się pralka czy lodówka, to składacie się na naprawdę albo na nową – dzięki temu nikt nie będzie czuł się pokrzywdzony.

  • Jeśli planujecie wakacje, ustalcie też kwoty oszczędności – na przykład, że każde z was co miesiąc odkłada 100 złotych na wakacje. I ta sfera pozostanie w ten sposób rozwiązana.

  • Ostatnia, bardzo ważna sprawa – jeśli ustalacie, że macie oddzielne wydatki, to nie wolno wam ingerować ani komentować wydatków drugiej osoby. Jeśli on ma ochotę kupić kolejne akcesoria do samochodu – to jego sprawa. Jeśli ona kupuje setną torebkę – on tego nie komentuje. To jest właśnie sens tworzenia osobnych portfeli. Każdy z was ma prawo do swoich wydatków.

Tak naprawdę z łatwością możecie poradzić sobie z problemami związanymi z pieniędzmi, jeśli tylko tego pragniecie. Gdy jednak wciąż się to nie udaje, warto zastanowić się, czy problemem nie są pieniądze, a raczej nieprawidłowa komunikacja między wami.


Czytaj również:


 
Komentarze (15)

Kłótnie o pieniądze w związku partnerskim | Pieniądze w związku nie muszą dzielić - dodaj komentarz
Agnes; 2020-10-23 17:45:49 
My ustaliliśmy od razu, że każdy z nas ma oddzielne fundusze, ale składamy się na pół na stałe wydatki, czyli mieszkanie. On płaci za jedzenie, ja opłacam leasing, tankowanie i ewentualne naprawy samochodu. Prawda jest taka, że on zarabia więcej, więc czasami jest mi przykro, bo mnie nie stać np. na wyskoczenie gdzieś razem na weekend, a on wówczas chce jechać beze mnie. Rozmawianie o pieniądzach jest trudne, ale konieczne. Muszę przyznać, że znam wiele związków, które rozpadły się przez pieniądze. Ja myślę, że ten artykuł bardzo fajnie oddaje problem pieniędzy w związku psychologgia-plus.pl/blog/klotnie-o-pieniadze-czy-to-o-nie-tak-naprawde-chodzi/. Mi uświadomił, że z mężem muszę być po prostu szczerza, ale czasami jest mi przykro, że on nie pomyśli o tym, żeby mi zaproponować, że mnie gdzieś zabierze. Często zastanawiam się, jak rozwiązać tą sytuację.
typowy socjalizm; 2020-01-05 13:45:05 
dzielmy sie po rowno ale juz niech ktos inny na to zarabia, w wiekszosci przypadkow to kobiety mniej wnosza a wydatkow maja wiecej, czyli lepiej robic minimum a pozniej klotnie bo nie ma na to czy tamto, to w koncu lepiej byc samemu i miec kogos tylko na seks
zizitop901; 2020-01-02 21:13:49 
Od 3lat jesteśmy małżeństwem a od 11parą. Układ finansowy jest taki, że żona pracuje jak i ja. Mamy swoje potfele. Moje wynagrodzenie wpływa na wspólny rachunek nie mam do niego karty bo nie jest mi potrzebna bo mam do mojego a to dodatkowa opłata. Żona z mojej wypłaty zostawia 2500-3000 resztę przelewa na moje konto. Dodatkowo w mcu sobie dorabiam i to jest na inne wydatki techniczne jak auta, jakieś wymiany w domu i tp i w tym moje zakupy moich zainteresowań a jak coś zostaje to idzie w tzw moją skarpete. Żona ma swoją. Jest jeszcze skarpeta synia. ja nie pije nie pale czasem posiedze przed PC w sezonie letnim wychodze o 7 i wracam o 22 bo się dorabia.
I w czym rzecz. żona robi spiny o to, że kupie coś dobie z zainteresowań. bo ona tego nie robi. nic finansowo nie jest w domu zaniedbane czasem coś jej kupie perfumy czy coś. musze jej sie spowiadać z tego co kupuje to jest żenujące. mnie nie obchodzi co ona nabywa jeśli nie obciąża to mnie. jeśli na środki i nie zaniedba domostwa finansowo to w czym problem. i sytuacja mnie zwyczajnie irytuje z lekka. przy znajomych mówi, że kupuje pierdoły i tylko paczki przychodzą....to jest chore. nie wiem może wy sie wypowiecie co sądzicie.pozdrawiam
mary michael; 2018-11-18 14:42:30 
komentarz usunięty przez moderatora
Kejti; 2018-06-09 20:17:01 
komentarz usunięty przez moderatora
Kuba; 2018-05-18 12:30:24 
Zarabialiśmy z żoną w miarę porządne i co ważne w miarę równe pieniądze. Wydatki podzieliliśmy w miarę równo i nie było większych problemów. Zacząłem mieć dużo dodatkowych zleceń, spędziłem nad pracą setki godzin w nocy, gdy cała rodzina spała. Część ciężaru obowiązków domowych przeszłą ze meni na żonę ale nie znacząco, nadal prałem, sprzątałem, zajmowałem się dziećmi. Żona miała czas na wyjścia z koleżankami, na zakupy, na oglądanie filmów, na kąpiele z książką. Ja nie, ciągle pracowałem.
Ciężka praca poza garbem przynosi w roku mniej więcej dodatkowe dwie moje pensje.
Żona uważa, że to nadal są wspólne pieniądze do wydania na całą rodzinę (np wspólne wakacje), natomiast ja mam potrzebę sprawienia sobie nazwijmy to "drogiej zabawki" wydając około 5-7% zarobionych dodatkowo pieniędzy. I mamy poważny konflikt.
Beata; 2018-01-14 11:26:09 
Problemy w naszym związku zaczęły się gdy mąż wyjechał za granicę. Od roku mamy oddzielne konta, ja utrzymuje cały dom. Robie opłaty, splacam raty, robię zakupy. Mój mąż do budżetu dokłada według własnego widzi mi się. Moim problemem jest brak pieniędzy przed wypłatą. Jego wypłatą idzie na gry na maszynach, papierosy i alkohol. Nie daje rady, a o rozmowie na temat pieniędzy nie ma mowy
drogowiec; 2017-09-23 13:47:28 
osobne konto byłej było początkiem końca związku bowiem okradała mnie poprostu
wojtek; 2017-08-17 13:25:16 
najbardziej o wspólnej kasie mówią te panie, którym nie chce się pracować
marek; 2017-08-17 13:23:55 
większość pań traktuje faceta jak bankomat

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij