Biuro matrymonialne > Aktualności dla singli > Zdaniem singli - badania > Wspólna kasa kluczem do dobrego małżeństwa?

Wspólna kasa kluczem do dobrego małżeństwa?

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Wspólna kasa czy rozdzielność majątkowa? Co prowadzi w rankingu singli? - IP 17.10.2017


Mówi się, że „pieniądze szczęścia nie dają”, ale nie sposób całkowicie pominąć tego tematu. Zwłaszcza jeśli pieniądze mają być już nie „moje i twoje”, a nasze. No właśnie, czy godzimy się bardzo łatwo na to, by partner mógł z nami współdecydować o naszych wydatkach? Czy wchodząc w związek - przyzwyczajeni do samodzielnego podejmowania decyzji na co wydajemy, do rozpieszczania siebie lub bardzo oszczędnego gospodarowania finansami – poddamy się kompromisom, a może zupełnej finansowej rewolucji? Portal randkowy MyDwoje przebadał ponad 800 odpowiedzi udzielonych przez kobiety i mężczyzn w badaniu „Który model finansów w związku jest Twoim zdaniem najlepszy?”. Warto zgłębić ten temat, by uzdrowić sytuację w związku lub decydując się na zaangażowanie w nową relację.


Wspólna kasa kluczem do dobrego małżeństwa_Infografika


Wspólna kasa niezależnie od wszystkiego


Jakie jest najczęstsze wskazanie singli MyDwoje? Uważają oni, że dobry związek powinien opierać się na niczym nie zmąconej jedności i zaufaniu – również w kwestii finansów. Za najlepsze rozwiązanie uznają oni prowadzenie wspólnej kasy niezależnie od dochodu i równe prawa partnerów do decydowania o wydatkach. To rozwiązanie idealizuje ponad połowa zapytanych. Jednak należy podkreślić, że sporo więcej pań niż panów preferuje tę opcję (odpowiednio 54% i 48% zapytanych). Kobieta i mężczyzna powinni mieć prawo samodzielnie decydować o każdym wydatku ze wspólnej kasy. To ma być kluczem, który pozwoli na tworzenie ścisłej relacji, która zapewni poczucie bezpieczeństwa obu osobom. Dla kobiet to rozwiązanie wydaje się idealne, gdyż mimo często niższych zarobków partnerka, matka dzieci, żona może dysponować majątkiem swoim i męża. Bardzo wielkie zaufanie do mądrego gospodarowania pieniędzmi przez żonę, wykazują także panowie, mimo zwykle posiadania wyższych dochodów. Opcję tę potwierdza także dodatkowo 10% kobiet i 9% mężczyzn, którzy uznają, że lepiej sytuowany partner powinien dokładać mniej zarabiającemu. 5% mężczyzn z chęcią nawet powierzy partnerce wszystkie zarobione pieniądze, by to ona mogła decydować. Co zaskakujące mniej niż 1% kobiet zgodzi się na takie rozwiązanie w drugą stronę.

Finanse w związku - sonda


Razem, ale oddzielnie


Za modelem który pozwoli na zachowanie w pewnym stopniu odrębności finansowej opowiada się 14% kobiet i 9% mężczyzn. Uważają oni, że zdrowiej będzie mieć tylko wspólne konto, natomiast reszta powinna pozostać oddzielnie. Daje to możliwość współdecydowania, ale pozostawia otwartą przestrzeń do rozmów i daje poczucie posiadania skrawka „własnego świata”. 10% pań i 12% panów jest za rozwiązaniem zdecydowanie bardziej skrajnym: każdy powinien samodzielnie się finansować, przyda się również rozdzielność majątkowa. Dlaczego uważamy, że w związku/małżeństwie należy się tak bardzo zabezpieczać? Być może dlatego, że jesteśmy nauczeni tego doświadczeniem swoim i bliskich. Może podchodzimy do tematu zdroworozsądkowo, a może po prostu jest to najlepsze rozwiązanie w dobie, gdy zarówno kobieta, jak i mężczyzna mogą rozwijać się zawodowo, robić karierę, posiadać biznes. Zapewni nam to poczucie bezpieczeństwa i unikniemy sytuacji, gdzie potknięcie jednej ze stron zrujnuje drugą.


Do lamusa przeszło prawo silniejszego


Czy we współczesnym świecie jest jeszcze miejsce na zależność finansową i poddanie się drugiej stronie tylko dlatego, że zarabia więcej? 5% mężczyzn i 2% kobiet przychyla się oni ku rozwiązaniu wg podziału ról w modelu: ja zarabiam, ty prowadzisz dom. 7% singli i 4% singielek uważa dodatkowo, że tylko mężczyzna powinien zarabiać i utrzymywać kobietę. 5% panów i znikomy ułamek, bo poniżej 1% pań opowiada się za staroświeckim „kto więcej zarabia, więcej decyduje”. 2% wszystkich zapytanych uważa, że o pieniądzach się nie rozmawia wcale i są one w związku tematem tabu. Ale czy można tak całe życie?


Złoty środek


Jak więc rozwiązać problem finansów w związku. MyDwoje podaje zasady, które mogą się sprawdzić w budowaniu trwałej i udanej relacji:

 • często powtarzaj partnerowi, za jakie wartości i cechy osobowości najbardziej u niego cenisz

 • wspieraj potrzeby rozwojowe partnera – podkreślaj jego atuty i dopinguj

 • jeżeli zarabiasz więcej, Twój partner może czuć się gorszy, a nawet niepotrzebny, doceń jego wysiłki i zaangażowanie w budowanie wspólnej przyszłości, powiedz, że cyfry są mało znaczące

 • zarabiajcie na realizację wspólnych marzeń - miejcie wspólne cele, np. podróż lub nawet nowy telewizor, ale co miesiąc odkładajcie pewną kwotę na poczet spełnienia tego marzenia

 • wybierajcie cele, które w chwili obecnej są dla Was obojga osiągalne - to da poczucie Twojemu partnerowi, że nie liczy się wysokość pensji, a czas spędzony z nim, rozmowy, wspólne plany na przyszłość

Czytaj również:


 
Komentarze (0)

Wspólna kasa kluczem do dobrego małżeństwa? - dodaj komentarz

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej przez (za uprzednią zgodą) Katarzynę Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij