Pieniądze w związku - powód konfliktów

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Jak rozmawiać o finansach w związku?

Pieniądze w związku
Tworzenie związku nie jest łatwym zadaniem. Często zbyt negatywny wpływ leży po stronie stereotypów czy też słów wypowiedzianych przez ludzi nas otaczających. Związek to przede wszystkim relacja dwóch osób dla których najważniejsze wartości w związku to: rodzina, wierność i uczciwość. Jeżeli problemy finansowe dzielą Waszą relację, ingerują w Wasze szczęście, zastanów się, czy warto burzyć zaufanie i bliskość przez coś, co jest bardzo przyziemne i często również zmienne. Związek to nie kolejna umowa finansowa. To inwestycja uczuć, wartości i zaufania na całe życie. Tak dobierają się szczęśliwe pary. Zatem, czy pieniądze w związku muszą dzielić? Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl radzi co zrobić, aby sprawy finansowe nie zniszczyły Twojej więzi z ukochaną osobą.

Kiedy kobieta zarabia więcej niż partner

Zgodnie ze starym kulturowym modelem, w związku to mężczyzna zarabia, jest stroną, która zapewnia główne profity materialne. Naukowe podejście do badań psychologicznych sprawiło, że znacznie rozszerzyła się wiedza o nas samych. Wiemy, że siła mężczyzny ma tkwić w dużej mierze w możliwości zapewnienia wysokiego statusu materialnego dla siebie i swojej partnerki (lub rodziny). W relacji z takim mężczyzną kobieta ma szansę czuć się bezpiecznie. Obecnie jednak tego typu styl myślenia znajduje  mniejsze potwierdzenie w rzeczywistości. Dzisiejsza sytuacja na rynku pracy sprawia, iż nikogo nie dziwi kobieta jako głowa rodziny. Wszakże coraz więcej kobiet zarabia tyle samo lub nawet więcej niż ich partnerzy. To, że niejedna płatność leży po ich stronie bywa przyczyną wielu kłótni o pieniądze w związku, to powód konfliktów. Mężczyźni, których partnerki zarabiają więcej lub nawet są głównymi "żywicielami rodziny", często skarżą się na fakt, iż podział ról wywołuje u nich uczucia upokorzenia, a to powoduje, że w związku wybuchają kłótnie o pieniądze.


Dlaczego kłócimy się o pieniądze?


Zamiast próbować "wygrać", kiedy nadchodzi kolejna kłótnia lub przeżywać kolejny "cichy dzień", zastanów się nad tym, co tak naprawdę czuje Twój partner oraz co jest przyczyną jego niezadowolenia lub wybuchów złości. Sytuacja, w której to partner zarabia więcej wydaje się dużo łatwiejsza, gdyż jest zgodna z kulturowym wzorem oraz obecnymi w społeczeństwie stereotypami. Dlatego trudno mu będzie udźwignąć Twój sukces.


Oczywiście są kobiety, które poczują się mniej komfortowo, kiedy zarobki ukochanego znacznie przekraczają ich własne, lecz zazwyczaj odpowiednie podejście mężczyzny, w tym zwłaszcza brak podkreślania finansowej różnicy, sprawią, że problem z czasem uda się rozwiązać. Silna kobieta w związku, zwłaszcza gdy jest stroną znacznie lepiej usytuowaną finansowo, odbiera mężczyźnie jego przewagę i sprawia, że czuje się on mało męski w swojej roli. Dodatkowo jeszcze pojawiają się obawy o opinie ze strony otoczenia. Mężczyzna taki czuje obawę, ponieważ zostaje zagrożony obszar, w którym mógłby zaimponować swojej partnerce i dać jej poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajmy, iż naukowe podejście mówi, że mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, częściej wyrażają swoje uczucie poprzez działania, w tym wnoszone we wspólną relację profity materialne. Kiedy partnerka staje się w związku głównym "żywicielem" czuje się zagubiony w swojej roli, ponieważ nie wie, w jaki sposób ma dokonać własnego wkładu w związek, przy jednoczesnym zachowaniu roli silnego i odpowiedzialnego mężczyzny. Mężczyznom zazwyczaj trudno jest mówić wprost o swoich uczuciach, więc brak pewności siebie w zaistniałej sytuacji przejawiają przez gniew, niezadowolenie lub milczenie i obojętność. 


Silna kobieta potrzebuje zrozumienia ze strony partnera


Partnerki często nie rozumieją tego typu zachowania, gdyż w ich rozumieniu ukochany powinien być zadowolony z bycia w relacji z tak silną kobietą. Z takiej mieszanki niedomówień, braku poczucia wartości jednej ze stron oraz niezrozumienia drugiej, bardzo łatwo powstaje kolejna kłótnia, który nierzadko prowadzi nawet do rozpadu związku.


Jeżeli jesteś partnerem silnej kobiety, która zarabia więcej, istotne jest również, abyś zrozumiał jej uczucia. Celem Twojej partnerki nie jest upokorzenie Ciebie lub przejęcie roli męskiej w Waszym związku. Silna kobieta także potrzebuje być traktowana z całą czułością i wrażliwością. Prawdopodobnie jest bardzo ambitną osobą, która stawia sobie cele i je osiąga. Nie jest jednak samowystarczalna. Potrzebuje wsparcia ze strony silnego psychicznie mężczyzny, który również pokaże jej, jak bardzo jest dumny z jej sukcesów.


Jak polepszyć relacje w związku?                                                

Być może oboje podświadomie czujecie, że nie warto kłócić się o coś tak przyziemnego jak pieniądze w związku. Oto co możesz zrobić, jeżeli Twój związek przeżywa trudności o podłożu różnic finansowych.

 • Nie podkreślaj faktu Twoich wyższych zarobków. Zastanów się, za co cenisz partnera. Czy większe zadowolenie przyniosłoby Ci stworzenie związku z kimś, kto nie do końca odpowiada Ci pod względem charakteru, ale zarabia tyle samo lub więcej niż Ty? Pomyśl o tym, jakie cechy najbardziej lubisz w swoim partnerze. Czy fakt, iż więcej zarabiasz jest naprawdę aż tak istotny dla Twojego związku? Jak dużą ma to wartość? Pamiętaj, iż ciągłe wspominanie o finansach może w pewien sposób ranić partnera i sprawić, że zaczniecie się od siebie coraz bardziej oddalać.
 • Często powtarzaj partnerowi, za co najbardziej go cenisz. Jeżeli to kobieta zarabia więcej, jej mężczyzna może czasem czuć się niepotrzebny. Dlatego ważne jest, aby często mówić mu o tym, jak bardzo go potrzebujesz i co szczególnie w nim doceniasz (np. odpowiedzialność, zaradność, sposób, w jaki się Tobą opiekuje). Spraw, aby poczuł, iż związek z nim jest jednym z najważniejszych składników Twojego życia a nie tylko dodatkiem do Twojej samowystarczalności, że jest ważniejszy niż Twój sukces materialny.
 • Zachęcaj partnera do rozwoju. Pokaż partnerowi, jak bardzo wierzysz w jego zdolności oraz to, że ma duże możliwości rozwoju, w tym również zawodowego. Związek z drugą osobą może dać nam energię i chęci na rozwój również w innych obszarach. Jeżeli potrafisz zrozumieć i wspierać potrzeby rozwojowe partnera, pokazujesz mu iż nie widzisz między Wami różnicy z powodu Twoich wyższych zarobków, lecz traktujesz partnera jako osobę na takim samym poziomie intelektualnym.
 • Zarabiajcie na realizację wspólnych marzeń. Jeżeli jesteście razem, z pewnością macie pewne wspólne cele lub marzenia, które chcielibyście razem zrealizować. Może to być np. podróż w pewne miejsce lub zakup czegoś, co Wam obojgu sprawi radość. Wybierzcie te cele, które na obecnym etapie mogą być zrealizowane przy wkładzie finansowym obu stron. Jeżeli jesteś osobą w związku, która zarabia więcej, dasz w ten sposób do zrozumienia partnerowi, że ważniejszy od wielkości zarobków jest czas spędzony z nim i Wasze wspólne marzenia. Druga strona poczuje się również ważna, jeżeli będzie mogła wnieść coś w realizację wspólnego celu.

 

Czytaj również: 
Komentarze (2)

Pieniądze w związku - powód konfliktów - dodaj komentarz
Roman; 2015-11-19 22:50:36 
Śmiem twierdzić że to co piszesz mija się z prawdą. Może na początku jest wszystko ładnie i pięknie ale z czasem taka kobieta traci szacunek do mężczyzny, nawet jako ojciec dzieci. Jest niepociągający.
Laura; 2015-10-09 12:45:03 
Mężczyźni nie lubią, gdy kobieta więcej zarabia, bo lubią mieć nad kobietami przewagę. Gdy jej nie mają, wychodzą z nich kompleksy. Faceci mają w psychice zakodowane, że to oni są od zapewniania bytu rodzinie. A tak naprawdę to powinni się cieszyć, że mają ambitne żony, które świetnie sobie radzą, dokładają się do budżetu domowego. Uważam, że temat pieniędzy powinno się dokładnie przedyskutować, zanim wejdziemy w związek małżeński, aby nie było później niemiłych niespodzianek, w sytuacji kiedy mamy zupełnie inne poglądy na ten temat.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij