Na czym polega empatia w związku? | Empatia gwarantuje szczęśliwy związek

Jeśli do tej pory byliśmy samotni i wreszcie udało nam się wejść w związek, pragniemy, by był on szczęśliwy. Kluczową rolę w budowaniu trwałego i udanego związku odgrywa m.in empatia, czyli współodczuwanie, dzielenie się emocjami, uważne słuchanie, umiejętność dawania drugiej osobie poczucia, że jesteśmy jej bliscy, że ją rozumiemy, że jesteśmy w stanie udzielić jej psychicznego wsparcia. Empatia opiera się na otwartości, szczerości, zaufaniu, wzajemnej intymności. Sprawia, że umiemy postawić się w sytuacji drugiego człowieka, wyobrazić sobie jego przeżycia, zrozumieć jego doświadczenia, uświadomić sobie jego potrzeby.

Empatia sposobem, by zrozumieć partnera

Empatią nazywamy umiejętność wczuwania się, postrzegania i rozumienia stanu psychicznego innej osoby. To zdolność do współodczuwania i identyfikacji z uczuciami innych osób[1]. Empatię traktuje się również jako jeden ze składników tzw. inteligencji emocjonalnej. Ujmuje się ją również, jako podstawę egzystencjalną, opierając się na trzech wymiarach [2]: wymiarze emocjonalnym - mówiącym o umiejętności wczucia się emocjonalnego w stany psychiczne innych osób, swoistej wrażliwości na nie; wymiarze poznawczym - wyraża się w dążeniu do zrozumienia stanu emocjonalnego oraz sytuacji, w jakiej znajduje się druga osoba i wymiarze behawioralnym - dotyczącym zachowania, mówi o gotowości do podejmowania określonych czynów, działań, wynikających z empatycznej postawy, może to być gotowość do niesienia pomocy.

Jak pokazują liczne badania psychologiczne, zadowolenie i powodzenie w związku jest ściśle związane z natężeniem empatii [3,4]. Im wyższy poziom empatii, tym wyższy poziom satysfakcji z partnerstwa. Empatia powoduje, że partnerzy są bardziej świadomi wzajemnych potrzeb, co znacząco podwyższa ich poczucie zadowolenia ze związku. Ponadto wyższy poziom empatii sprawia, iż kobieta i mężczyzna są sobie bliżsi, wiedzą, jak zrozumieć partnera, lepiej się rozumieją i znają. Łatwiej przychodzi im postawienie się w sytuacji partnera oraz bardziej troszczą się o siebie. Jak możemy się domyślać, przekłada się to na poczucie satysfakcji i szczęścia w związku.

Przeciwieństwem empatii jest egoizm, narcyzm, skupienie na sobie, nie poświęcanie uwagi, bagatelizowanie, nieadekwatne do sytuacji psychologizowanie i pouczanie, dlatego związek z Narcyzem nie jest łatwy. Brak empatii powoduje wzajemne niezrozumienie, oskarżanie, narcyzm, stopniowe oddalanie się od siebie i negatywne emocje. Nieobecność empatii w związku sprawia, że szybko pojawiają się problemy. Warto jej więc szukać w sobie, gdyż okazywanie partnerowi empatii to również sposób na długotrwały i szczęśliwy związek.


czy ty w mnie sluchasz, tak kocham

Warto szukać w sobie empatii, okazywać ją i wyrażać        


Jak twierdzą badacze [1], empatię możemy z powodzeniem w sobie rozwijać. Pomocne mogą okazać się poniższe wskazówki:
 • Uczucia. Żyj w zgodzie ze swoimi emocjami, nie wstydź się ich i dziel się nimi z innymi ludźmi. Warto komunikować i wyrażać uczucia. Z czasem będzie to coraz łatwiejsze. Pracuj i odpoczywaj, wybaczaj sobie, rób sobie drobne przyjemności, myśl pozytywnie o sobie. Bądź spontaniczny – jeśli masz ochotę – skacz z radości, oczy napełniają Ci się łzami – płacz. To wszystko sprawi, że poczujesz się dobrze z samym sobą, a to jest pierwszy i podstawowy warunek, by otworzyć się na innych.
 • Znajdź czas. Czasami nie jest to łatwe, ale warto wygospodarować dla bliskich odrobinę czasu. Starajmy się o tym pamiętać. Niejednokrotnie wystarczy tak niewiele! Zdarza się, że wystarczy spojrzeć głęboko w oczy partnerowi/partnerce i czujemy, że powiedzieliśmy sobie więcej niż tysiąc słów. Czasami ważny jest choćby jeden czuły gest – uścisk dłoni, pocałunek czy przytulenie, a druga osoba zrozumie, że jesteś blisko niej i może na Ciebie liczyć.
 • Pytaj. Ale nie wypytuj. Okaż zainteresowanie tym, co robi druga osoba, jak spędziła dzień, co robiła, kogo spotkała. Zadawaj pytania otwarte, zachęć partnera do zwierzeń. Zobaczy, że jego sprawy nie są Ci obojętne i że się o niego troszczysz. To bardzo umacnia relację.
 • Słuchaj. Pozwól się wygadać drugiej osobie. Kiwaj głową, dawaj sygnały, że rozumiesz partnera, używając zwrotów typu, „yhm”. To zachęca rozmówcę do kontynuowania. Niejednokrotnie możliwość opowiedzenia ze szczegółami o swoich kłopotach przynosi ulgę i pozwala nabrać do nich dystansu. Bądź dobrym słuchaczem.
 • Współodczuwaj. Wyobraź sobie siebie na miejscu partnera. Zadaj sobie w myślach pytanie „Co ja bym czuł w tej sytuacji?”, „Co bym zrobił?”. Staraj się zrobić to dokładnie, spróbuj znaleźć się w czyjejś skórze i zobacz świat z innej perspektywy. Łatwiej Ci będzie wtedy zrozumieć świat przeżyć partnera.
 • Dawaj rady, ale nie pouczaj. Bądź taktowny, delikatny. Niektórzy potrzebują wygadania się, nie gotowych rozwiązań podanych na tacy. Staraj się zrozumieć partnera.
 • Chwal. Podkreślaj zalety partnera, jego zasoby, dzięki którym jest w stanie stawić czoła problemom. To dodaje siły i motywacji do działania, sprawia, że wzrasta wiara w samego siebie.
 • Nie bagatelizuj. To, co dla Ciebie nie stanowi problemu, dla innych może być wyzwaniem i odwrotnie. Rozmówca może poczuć się gorszy i pomyśleć, że jego trudności życiowe są błahe i mało ważne dla Ciebie.
 • Zadawaj pytanie „Dlaczego”. Zanim wydasz jakiś osąd, przeprowadzisz krytykę, zezłościsz się czy obrazisz na kogoś, zadaj sobie to pytanie. Dodatkowo spróbuj wymyślić 10 innych powodów, dlaczego partner postąpił tak, a nie inaczej. Zawsze pozwól mu się wytłumaczyć z motywów swojego postępowania. Zobaczysz, że nie tylko nie wszystko jest czarno-białe, ale i paleta szarości ma tysiące odcieni.
 • Bądź wyrozumiały. Dawaj kolejną szansę. Każdy popełnia błędy i zasługuje na przebaczenie. Staraj się zrozumieć partnera. Ty również masz do tego prawo. Pierwszy wyciągaj rękę na zgodę. Jesteśmy tylko ludźmi. Nikt nie jest ideałem.
 • Zapamiętuj szczegóły. Jeśli nie jesteś w stanie, zapisz je. Zapamiętaj na przykład, że partner najbardziej lubi lody orzechowe. Za jakiś czas obdaruj go nimi. Będzie zaskoczony i uradowany tym, że pamiętałeś. Zrozumie, że słuchałeś go uważnie i nie jesteś mu obojętny.
 • Pomagaj. Nie wyręczaj, nie rób nic na siłę, ale oferuj pomoc. Zaznaczaj, że jesteś blisko i można na Ciebie liczyć, że zawsze może z Tobą rozmawiać. Pomaganie innym wyzwala wiele zdrowych, pozytywnych emocji i sprawia, że nimi emanujemy. Sam nie wahaj się prosić o pomoc. Zobaczysz, ile wokół masz życzliwych osób.
 • Używaj „magicznych” słów – „Proszę, dziękuję, przepraszam”. To sprawi, że inni ludzie poczują się ważni, docenieni, a Ty się nie wywyższasz, nie czujesz się lepszy. Na tym właśnie polega partnerstwo.

 

[1] J. Rembowski, Empatia- studium psychologiczne, Warszawa 1989
[2] Z. Uchnast, Empatia osobowa: metoda pomiaru. Przegląd Psychologiczny, 44, 2, 189-207, Lublin 2001
[3] M.Davis, Empatia. O umiejętności współodczuwania, Gdańsk 1999
[4] B. Wojciszke, Psychologia miłości, Gdańsk 2003
[5] D. Goleman, Inteligencja emocjonalna, Poznań 1997


 
Komentarze (4)

Na czym polega empatia w związku? | Empatia gwarantuje szczęśliwy związek - dodaj komentarz
.; 2018-05-21 18:29:54 
komentarz usunięty przez moderatora
Amber; 2015-10-07 10:32:38 
Żaden związek nie będzie szczęśliwy jeśli zabraknie w nim empatii. Jeśli ktoś myśli wyłącznie o sobie, to lepiej aby nadal był singlem, bo jest to zachowanie egoistyczne. Dzięki empatii wiemy, że drugiej osobie nadal na nas zależy. Nie popadałabym jednak w takie skrajności jak opisała to Sabi. Kierujmy się zasadą złotego środka, aby mnie i partnerowi było równie dobrze. Podstawą jest wyrażanie własnych potrzeb, uczuć, rozmowa i uważne słuchanie. Buduje to bliskość i zrozumienie.
Sabi; 2015-09-24 17:27:55 
Empatia i jej "posiadanie" jest oczywiście jak najbardziej wskazane w związku między dwojgiem ludzi ale i w życiu, i w relacjach międzyludzkich.
Cudownie jest gdy czujemy w związku nasze stany, gdy potrafimy rozmawiać bez słów a i bierzemy je pod uwagę stawiając wspólne kroki.
Co jednak mamy zrobić gdy wczuwanie się w stan ukochanej/ukochanego zagłusza racjonalne myślenie. Czasami tak bywa, że posiadając nienajlepsze doświadczenia, gdy jesteśmy/byliśmy tą stroną, która kocha/kochała bardziej zbyt bardzo wczuwamy się i bierzemy na swoje barki odpowiedzialność za to, że ta druga strona jest w złej formie,czy wtedy gdy kochamy kogoś bardziej niż siebie, czy wtedy również uważamy, że nasza empatia jest pożądana? Oczywiście to skrajność i zakrawa o chory, toksyczny związek ... wszystko z umiarem , pamiętajmy o tym, z empatią też.
Katia; 2015-03-30 21:21:25 
A czy można ocenić w prosty sposób, czy u partnera występuje empatia? No właśnie, niby to można wyczuć na spotkaniu, jednak te pierwsze randki to takie, powiedzmy, badanie się, często jesteśmy ciekawi tej drugiej osoby, chcemy ją poznać, a więc słuchamy, reagujemy na jej pytania, dużo rozmawiamy, czyli generalnie pojawia się ta empatia. Pytanie tylko czy później ona gdzieś nie zaniknie? A swoją drogą chciałam coś zauważyć. Bo często mówi się, że faceci głównie są zapatrzeni w siebie i nie zwracają uwagi na innych, oni są pępkiem świata, a muszę przyznać, że znam wielu mężczyzn, którzy są emptatyczni, jak również sporo kobiet, które wręcz przeciwnie, myślą tylko o sobie. Czyli chyba nie ma reguły, a takie stereotypy są nie do końca słuszne.

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij