Czy związek z narcyzem może być szczęśliwy? | Portal dla Singli MyDwoje.pl wyjaśnia, czym jest narcyzm

Narcyz - młodzieniec  nieszczęśliwie zakochany w swoim odbiciu. Postać tego antycznego bohatera wydaje się szczególnie tragiczna. Do dziś ze starożytności pozostało określenie osoby narcystycznej jako kogoś ślepo zauroczonego samym sobą, pełnego podziwu dla siebie. Według powszechnie panującej opinii nie warto budować związku z Narcyzem. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl sprawdza, czy tak jest naprawdę? Co zrobić jeśli kochasz Narcyza?

Kim naprawdę jest Narcyz?

Znamienne, że Narcyz w kontaktach międzyludzkich sprawia wrażenie stale zadowolonego, nie mającego żadnych kłopotów ze sobą i innymi. Wydaje się nie borykać z żadnymi trudnościami życiowymi. Jednocześnie osoba taka nie wykazuje zainteresowania sprawami innych ludzi. Owszem, czasami udaje zaangażowanie, zadaje pytania, ale w istocie obce problemy niewiele go obchodzą. Najczęściej osoby narcystyczne są postrzegane jako egoistyczne, niezdolne do empatii. Charakterystyczna dla Narcyza jest także nadwrażliwość na krytykę: także tę konstruktywną, mającą na celu pomoc w realizacji jakiegoś celu. Każde niepozytywne zdanie o sobie osoba narcystyczna traktuje jako atak, niesłuszną próbę zburzenia idealnej wizji jej osoby.

Gdyby zajrzeć pod maskę zadowolenia i obojętności Narcyza można ze zdziwieniem stwierdzić, że wewnątrz kryją się ogromne pokłady lęku. Czego boi się dzielny Narcyz? Choćby tego, że nie znajdzie akceptacji w oczach innych, a na tym właśnie opiera się jego samoocena. Obawia się także, iż wydarzy się coś, przez co inni odkryją w nim cechy, które kłócą się z jego idealnym wizerunkiem. Inny lęk związany jest z odczuwaniem ogromnej pustki spowodowanej brakiem głębokich więzi międzyludzkich, choć Narcyz nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego deficytu. Jego podstawowym problemem jest niemożność wyjścia poza własną osobę. Dodatkowe obciążenie to próba zapomnienia, wypchnięcia do nieświadomości tych elementów osobowości, których Narcyz nie uważa za idealne i nie potrafi ich zaakceptować. Można już zatem zdjąć różowe okulary i powiedzieć śmiało: narcyzm boli.

Sprawdź czy jesteś samokrytyczny, czy może zakochany w sobie?

Sprawdź swój poziom narcyzmu. Wypełnij Test Doboru Partnerskiego mydwoje.pl.

Otrzymasz Wynik Testu dla Ciebie - Profil Partnerski.

Oto przykładowy wynik, który mówi jaki jesteś i jakiego partnera powinieneś poszukiwać.

Narcyzm Samokrytycyzm Profil Partnerski

Porównując swój poziom narcyzmu, poziom Twojego "ideału" z wynikiem potencjalnych partnerów poznasz waszą Zgodności Osobowości i % dopasowania. Zobaczysz, kto do Ciebie pasuje. Partner narcystyczny oraz partner nie doceniający swojej wartości, zahukany, niepewny siebie, partner nieśmiały może być trudny w pożyciu na co dzień. Dowiedz się, jak mówić i myśleć pozytywnie o sobie.

Narcyzm w związku Zgodność Osobowości

Skąd się bierze narcyzm?

Psycholodzy zazwyczaj dopatrują przyczyn narcyzmu w dzieciństwie. Jedną z nich mogą być chłodne relacje z rodzicami, zwłaszcza z matką. Opiekunowie nie interesują się wówczas życiem wewnętrznym dziecka, jego potrzebami, przeżyciami emocjonalnymi. Osoba taka przyswaja sobie wówczas wzorzec relacji z bliskimi jako zjawiska nacechowanego pustką, brakiem czułości, obojętnością.

Inną przyczyną osobowości narcystycznej może być nieprawidłowy wpływ rodziców na ukształtowanie się u dziecka poczucia własnej wartości. Może to się odbywać poprzez ciągłe podkreślanie jego niedoskonałości i ułomności lub odwrotnie, poprzez ciągłe chwalenie, upewnianie dziecka, że jest bez wad. W pierwszym przypadku osoba, aby jej funkcjonowanie psychiczne było w ogóle do zniesienia, tworzy system obronny, w którym usuwa do nieświadomości wszystko, co jej niegdyś wytykano i zastępuje to wyidealizowanym obrazem siebie. Ciągle jednak odczuwa strach, że ktoś odkryje jej „niedobrą” stronę. Drugi przypadek natomiast to sytuacja, gdy człowiek w ogóle nie dopuszcza do siebie myśli, że może nie być idealny i neguje wszelkie świadczące o tym sygnały.

Osobowość narcystyczna a związek

Pan i Pani Narcyz. Osoby narcystyczne, pomimo swoistego samouwielbienia, wchodzą w związki z płcią przeciwną. W tym wymiarze można jednak zaobserwować różnice w funkcjonowaniu Pań i Panów Narcyzów. Kobiety o osobowości narcystycznej, wybierając partnera, zazwyczaj kierują się jego urodą, bogactwem lub sławą. Kiedy są już parą, Pani Narcyz niejako przejmuje podziwiane cechy swojego wybranka i zaczyna żyć jego życiem. Odczuwa złość, jeśli mężczyzna nie spełnia jej oczekiwań. Raczej nie bywa zazdrosna o partnera, gdyż, według niej, znacznie przewyższa wszystkie potencjalne rywalki.

Czy związek z narcyzem może być szczęśliwy? Pan Narcyz to często typowy Don Juan: lubi uwodzić kobiety i dzięki temu niejako sam sobie potwierdza własną wspaniałość. Częste zmiany partnerek są jednak tak naprawdę wyrazem wewnętrznej niepewności: w głębi duszy Narcyz nie wierzy, że jest w stanie dać kobiecie coś więcej, boi się odrzucenia lub ośmieszenia. Jeśli wejdziesz w związek z Narcyzem na dłuższy czas, możliwe, że będzie zazdrość i podejrzliwość w związku. Twój partner – Narcyz może dać wyraz wewnętrznego lęku o brak własnej doskonałości... Zarówno Pani jak i Panu Narcyzowi trudno odnaleźć szczęście w związku, dlatego związek z Narcyzem często się rozpada. Relacje uczuciowe opierają się u nich na kryteriach zewnętrznych, dlatego szybko zaczynają odczuwać pustkę w relacji. Często przechodzą przez wiele zawodów, zanim zaczną pracę nad samym sobą.


Co zrobić kiedy kochasz Narcyza?

Jak zrozumieć partnera? Jak pomóc Narcyzowi? Samoocena a partnerstwo - ten problem jest Ci bliski. Narcyz sprawia często wrażenie kogoś o niezwykłym uroku, ponadto bardzo zadowolonego z życia. Nic zatem dziwnego, że można się w nim zakochać. Jeśli odkryjesz, że Twój partner ma cechy osobowości narcystycznej, nie popadaj w przygnębienie i nie myśl, że być może największa miłość w Twoim życiu nigdy nie zostanie odwzajemniona, bo kochasz Narcyza, a związek z Narcyzem skazany jest na porażkę. Narcyzm wymaga terapii i osoba nim dotknięta sama musi zadecydować, że potrzebuje pomocy psychologa.

Portal dla Singli MyDwoje.pl podsuwa kilka wskazówek, które być może pomogą Wam oczyścić związek:

  • Jeżeli kochasz Narcyza, spróbuj go zrozumieć. Pomyśl, że tak naprawdę nie jest on aż tak zadowolony ze swojej osoby, jak wydaje się być. Jego cierpienie może być ogromne, a ponadto nie zdaje on sobie sprawy ze źródła jego pochodzenia, trudno jest mu więc komukolwiek o tym opowiedzieć. Osoby narcystyczne mają często za sobą trudne dzieciństwo, w którym byli nierozumiani, bagatelizowano ich uczucia lub ciągle ich krytykowano, ośmieszano.
  • Daj do zrozumienia Narcyzowi, że akceptujesz go w pełni, także wówczas, gdy coś mu się nie uda. Pokaż, że cenisz go za to, jakim jest człowiekiem np. za jego dobroć, czułość, a nie za cechy zewnętrzne, takie jak wygląd czy pozycja społeczna. Spróbuj przekazać mu, że cechą ludzką jest popełniać błędy, a czyjeś wady też można pokochać.
  • Postaraj się zadbać, by w waszym związku nie zapanowała nuda lub zobojętnienie. Osoby narcystyczne często doświadczają pustki w relacjach uczuciowych i nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić. Spróbuj zaproponować nowe formy spędzania czasu tylko we dwoje, staraj się komunikować i wyrażać uczucia. Pokaż, iż Twój partner jest dla Ciebie wyjątkowy, że to właśnie jego lub ją wybrałeś/-aś i że Wasza relacja jest dla Ciebie ważna.
  • Zapewne trudno będzie Ci nakłonić Narcyza, by porozmawiał o swoich problemach z terapeutą. Nie nalegaj zbyt mocno, staraj się przekonywać go stopniowo. Pokaż partnerowi, że spotkanie z psychologiem nie oznacza, że go nie akceptujesz, lecz że - być może - tkwią w nim jakieś nierozwiązane konflikty z przeszłości, a praca nad tym może poprawić nie tylko życie Narcyza, ale także waszą relację. Musisz uzbroić się w cierpliwość, na początku przekonywanie na pewno nie będzie łatwe.

Nie każdy Narcyz musi zginąć, tak jak bohater starożytnego mitu. Być może znajdą się wokół niego ludzie, którzy pokażą mu, że jego życie może być o wiele bogatsze, ciekawsze, jeśli tylko zdecyduje się wyjść poza samego siebie. Zapewne niezwykłe dla Narcyza będzie odkrycie, że potrafi on kochać nie tylko samego siebie.

Czy możliwe jest zbudowanie szczęśliwego związku z Narcyzem?

Życie z narcyzem związku jest trudne. Szczęście z nim znajdzie tylko osoba bardzo samokrytyczna. W efekcie obydwoje będą patrzeć w tym samym kierunku: na narcyza.* W artykule wykorzystano informacje z książki Otto F. Kernberga pt. „Związki miłosne” (Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 1998).

                                                                                                                                                       Jowita Wójcik, psycholog

 


 
Komentarze (33)

Czy związek z narcyzem może być szczęśliwy? | Portal dla Singli MyDwoje.pl wyjaśnia, czym jest narcyzm - dodaj komentarz
xxx; 2023-06-15 10:57:30 
Nie zmieni się bo jego mózg tak się ukształtował we wczesnym dzieciństwie, przeważnie dzięki matce. Mają pusty mózg i to nie w przenośni. No chyba, że zaczną wszczepiać wszczepiać do mózgu neurony lustrzane czyli pewnie nie za ich życia :)
Alina; 2022-03-17 12:57:41 
Interesujący wpis!
rodric camela; 2019-06-23 16:48:47 
komentarz usunięty przez moderatora
K&P; 2019-03-16 00:34:05 
komentarz usunięty przez moderatora
Tomek; 2018-11-25 19:20:58 
Od 10 lat tkwie w tym chorym zwiazku. Cokolwiek zrobie jest zle, zero zainteresowania moja osoba. Jestem chory to udaje,maluje mieszkanie to zle,jade na zakupy to zle kupilem bo moja partnerka ma ochote na cos innego. Nastepne zakupy staram sie kupic to co jej smakuje,znow awantura bo to juz jej sie przejadlo. Jakie kolwiek slowa krytyki wywoluja u niej furie i stek wyzwisk . Generalnie odnosze wrazenie ze czego bym nie zrobil to zawsze musze byc gorszy. Przyklad,kupuje dzieciom zabawki to je przekupuje,nie kupuje to jestem sknera,gotuje to zle lub ciagle to samo,przestaje gotowac to znowu gadka ze jestem obibokiem i tak wkolo macieju,pracuje to za malo czasu poswiecam rodzinie nie pracuje to jestem leserem. Wyglada na to ze jak bym sie nie obrocil zawsze d.... z tylu
Megi; 2017-09-25 16:09:56 
komentarz usunięty przez moderatora
Megi; 2017-09-25 16:08:38 
Jestem w zwiazku z narcyzem już 35 lat i gdyby nie jego zdrada,dalej nie wiedziałabym dlaczego tak ciezkie jestmoje życie.Przez cały temn czas nigdy nie przyznał mi racji zawsze jego musiało być "na wierzchu".Myślałam,że to ja jestem pusta głupia i nigdy niczego nie rozumiem.Przyklaskiwałam temu,choć czasami probowałam protestować mowił wtedy,że wszczynam awantury i go niszcze.Sam natomiast gładko przechodził od słowa kocham do nienawidze cie.Po tych wielu latach zrozumiałam,że narcyzi nie potrafią tak naprawde kochac,ale jezeli już to samych siebie.Zaciagnełam go nawet na terapie,bo za wszelka cene chciałam ratowac zwiazek,bo szkoda mi było tylu lat zresztą uzależnł mnie od siebie i myslalam,ze bez niego nie potrafie.Na terapie owszem chodził,nawet cały rok,alegdy tylko gdy coś nie szło po jego myśli potrafił sie mocno poirytować,az terapeutka musiała go czasami uspokajać.Na ostatniej terapii,gdy prowadzaca powiedziała,że musi zakonczyc znajomosc z ta kobieta dla dobra naszego związku,to oświadzył,że bedzie do niej dzwonił "ze zdwojoną siłą".no bo jak ktos może mu cokolwiek nakazać orzecież on jest najmadrzejszy.Tkiwiłam dale,bo myślałam naiwna,ze siejeszcze opamieta.Po trzech miesiacach.gdy poprosiłam,aby zakonczył ta znajomośc,powiedział,że " nie widze powodu dla ktorego miałbym to zakończyć" tkwiłam dalej bo myslałam,że sie jeszcze opamieta.Po kolejnych trzech miesiacach oświadzył mi ,że wyjeżdza na rehabilitacje i nie powiemi gdzie żebym go nie szpiegowała(dwa lata temu dorwałam go własnie w sanatorium z kochanką) i wtedy coś we mnie pekło.Zaczełam baczniej przygladać sie sobie i zaczełam siebie nienawidzieć za to jak bardzo daje sobą pomiatać.Jak długo jeszcze czas biegnie nieustannie a ja ze zniszczoną psychiką jak mam dalej żyć.W tej chwili jestem na etapie dbania o samą siebie i nie obchodza mnie jego podchody sztuczki,ktorych używał,abym mu usługiwała.Mieszkamy dalej razem,bo nie ma innego wyjscia.Dom w kredycie a ja bez srodkow finansowych nie mam dokad pojsc.Zrobilam kroczek do przodu i jestem z tego dumna,że po tylu latach potrafiłam mu sie przeciwstawić,dlaczego nie zrobilam tego wczsesniej?Niech moja historia bedzie przestroga dla tych ktorzy tworza zwiazek z narcyzem lu dopiero usiluja.Ten typ człowieka jest nie reformowalny nie ma sie co łudzić,ze sie zmieni.Trzeba wiać jak najdalej......
; 2016-08-30 10:05:00 
Związek /// małżeński - sakramentalny /// a romans to naprawdę dwie różne sprawy. Romans zaczyna się gdy do stałego związku małżeńskiego wkrada się jak złodziej osoba trzecia.
Jeżeli związek małżeński oparty jest na silnych, solidnych korzeniach to jeśli nawet jeden z małżonków zbłądzi to i tak z ogromną skruchą wróci do rodziny. Uważam, że jeśli jeden z małżonków jest nieszczęśliwy w małżeństwie to po prostu kończy taki związek i poszukuje następnego partnera do życia. Niekiedy facetowi/ facetce jest za dobrze w związku małżeńskim /// rodzina wyręcza ze wszystkich prac domowych /// no to z nudów szukają jakiejś rozrywki i wdają się w romanse, które niszczą psychikę a wyrzuty sumienia nie pozwalają żyć normalnie. Trzeba mocno zastanowić się nad tego rodzaju rozrywką. Zdarza się często, że do związku przeniesiona jest bardzo poważna choroba /// droga płciową /// i nieszczęście gotowe. Czy warto przez chwilę uniesienia wpakować się na minę ????
Ja; 2016-08-07 17:44:45 
Całe porady dotyczące związku z narcyzem można podsumować krótko: bądź dla niego oparciem, terapeutą i programem rozrywkowym i nie oczekuj niczego w zamian. Oferta dla masochistów.
; 2016-04-28 11:34:57 ; 2016-04-29 08:00:51 
komentarz usunięty przez moderatora

1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-33 |

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij