Biuro matrymonialne > Poradnik > Życie Singla > Singiel nie z wyboru > Pozytywnie o sobie, pokocha siebie

Mów i myśl pozytywnie o sobie

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Buduj swoją wysoką samoocenę.

Pozytywnie o sobie
Droga do osiągnięcia pełnej samoakceptacji nie jest łatwa, szczególnie trudno radzimy sobie z tym, gdy czujemy się samotni. Wybacz sobie, jeśli co jakiś czas będą Cię jeszcze nękać negatywne myśli. Warto pójść tą ścieżką. Pokochanie siebie jest bowiem niezbędnym warunkiem stworzenia szczęśliwego, opartego na miłości związku uczuciowego. Portal dla Singli MyDwoje.pl radzi: mów i myśl pozytywnie o sobie.

Zaakceptuj własne uczucia

Być może w przeszłości nauczono Cię, że niektóre uczucia np. gniew, złość są niewłaściwe i należy je tłumić. Tymczasem podział na dobre i złe uczucia nie istnieje. Wszystkie Twoje uczucia są dobre - zarówno gniew jak i radość, złość i miłość, ponieważ to Ty ich doświadczasz i są one oznaką Twojej wewnętrznej wrażliwości na pewne sytuacje. Spróbuj zrozumieć, dlaczego odczuwasz je w taki a nie inny sposób, dlaczego pragniesz właśnie tego, a później - czas, by nastąpiła realizacja marzeń. Według Sharon Wegscheider–Cruse „wolność polega na zrozumieniu uczuć i umiejętności korzystania z tej nowej wiedzy”. Dotarcie do źródeł niektórych ze swoich uczuć to czasem długa droga. Nawet ludzie samotni nie muszą pokonywać jej sami: być może pomoże Ci w tym rozmowa z bliską osobą lub z terapeutą.

Nie uzależniaj samooceny od opinii innych

Czy otaczające Cię osoby przyczyniają się do tego, że Twoje poczucie własnej wartości wzrasta? Pamiętaj, że niektóre związki międzyludzkie mogą okazać się destruktywne dla Twojego rozwoju. Czy jest ktoś, kto regularnie wykorzystuje Twoją chęć pomocy i w czyjej obecności czujesz się wciąż niepewnie, nie potrafisz być sobą, a Twoje poczucie własnej wartości zostaje osłabione? Pamiętaj, że prawdziwy przyjaciel będzie afirmował Cię takiego, jakim jesteś naprawdę; będzie wspierał Cię w Twoich planach i uwierzy, że realizacja marzeń jest możliwa, a w razie niepowodzeń usłyszysz od niego tylko ciepłe słowa. Prawdziwa przyjaźń nigdy nie pomniejsza naszego poczucia własnej wartości. Pamiętaj jednak, żeby nie uzależniać swojej samooceny tylko i wyłącznie od tego, co mówią inni. Musisz pracować na tym sam i sam je w sobie rozwijać. Ludzie samotni często uzależniają swoją samoocenę od partnera - myślą, że jeśli są sami, znaczy to, że nie zasługują na miłość. Czas zmienić takie myślenie.

Jakie związki międzyludzkie tworzysz?

Pamiętaj, że nie jesteś marionetką, którą steruje los lub inni ludzie, to nie oni mają wpływ na Twoje poczucie własnej wartości. Aktywni Single sami dokonują wyborów, które w różnym stopniu ulepszają ich życie i związki międzyludzkie, które tworzą. Oczywiście nie wszystko uda się przewidzieć, bo nasz wpływ na niektóre rzeczy jest ograniczony. Zmień to, co chcesz i możesz zmienić: nawet jeśli będzie to trudne i zajmie Ci sporo czasu, pomyśl, jaka będzie Twoja satysfakcja, kiedy wreszcie to osiągniesz. Spróbuj zmienić utarte od lat, negatywne schematy myślenia o własnej osobie typu: singiel z kompleksami i zastąp je pozytywnymi sądami. Nie skupiaj się na myśli, która często towarzyszy samotnym, że nie zasługujesz na miłość. Na początku może to być trudne i będzie wymagać od Ciebie odrobiny samodyscypliny. Musisz zauważyć moment, kiedy w Twojej głowie „włącza się płyta” z negatywnymi opiniami o Tobie, mają z tym problem szczególnie ludzie samotni. Powiedz głośno „stop” i powoli zastępuj niedobre sądy pozytywnymi. Powtarzaj sobie codziennie te swoje zalety, które wydają Ci się szczególnie cenne. Przyjrzyj się również temu, czy związki międzyludzkie, które tworzysz nie wpływają destruktywnie na Twoje myślenie o sobie.

Realizacja marzeń jest możliwa

Postaraj się odróżnić swoje własne pragnienia od tego, czego wymaga i oczekuje od Ciebie otoczenie. Tylko Ty możesz wiedzieć, co jest naprawdę dla Ciebie dobre i co sprawiłoby Ci największą satysfakcję. Marzenia są słodyczą życia, pozwól sobie je mieć, a te, które możesz, spełniaj. Realizacja marzeń da Ci wiarę w to, że spełnią się także kolejne. Postaraj się na nowo ocenić swoje życie. Zastanów się, co pozytywnego możesz wyciągnąć ze swoich potknięć i upadków. Pomyśl o ludziach, którzy kiedyś sprawili Ci przykrość, wyrządzili krzywdę. Zapewne różne były powody, dla których to uczynili. Spróbuj pozbyć się żalu i zawiści w stosunku do nich: w ten sposób uwolnisz się od czegoś, co do tej pory niszczyło Cię wewnętrznie.

Dbaj o swoje ciało. Ono też zasługuje na miłość

Zapewne nie raz słyszałeś, że ciało jest domem dla duszy. Ważny jesteś cały Ty, , zrób sobie "prezent dla Singla" - Twoje ciało także zasługuje na miłość i troskę. Nie mów „Jestem brzydki”. Piękno to rzecz względna, różnym ludziom podobają się inne typy urody. Ubieraj się w taki sposób, by czuć się dobrze i atrakcyjnie, pamiętaj o dobrym odżywianiu, sporcie, który lubisz, a niebawem na pewno poczujesz się lepiej w swoim ciele.


* W artykule wykorzystano cytaty z książki Sharon Wegscheider-Cruse pt. „Poczucie własnej wartości. Jak pokochać siebie”.


 
Komentarze (1)

Mów i myśl pozytywnie o sobie  - dodaj komentarz
Agata; 2015-12-11 08:55:00 
Aby ktoś nas pokochał, najpierw sami musimy się pokochać. Jeśli sami siebie nie lubimy, uważamy, że nic nie jesteśmy warci, nie zasługujemy na miłość to takie sygnały wysyłamy otoczeniu i ciężko jest wtedy kogokolwiek sobą zainteresować. Dużo zależy od pozytywnego myślenia. Poza tym ludzie wolą przebywać wśród pogodnych, uśmiechniętych osób niż takich, które bez przerwy narzekają i wysyłają negatywne wibracje.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij