Jak pokonać nieśmiałość? | Niska samoocena utrudnia nieśmiałym komunikować i wyrażać uczucia

Nieśmiałość przeszkadza Ci w nawiązywaniu nowych znajomości z płcią przeciwną? Zastanawiasz się, jakie ma ona znaczenie dla związku? Jak pokonać nieśmiałość? Według powszechnie panującej opinii nieśmiałość to problem okresu dzieciństwa i wieku dorastania. Uważa się, że dla dorosłego człowieka to nic trudnego, by „wyjść do ludzi”: wystarczy odrobina chęci. Tylko osoby nieśmiałe wiedzą, z jak wielkim łączy się to cierpieniem, gdy nie chce się już być samotnym, ale silny, głęboki lęk nie pozwala niczego zmienić. Wydaje się, że pierwsze kroki powinieneś skierować na randki bez rejestracji, gdzie możesz rozejrzeć się w ofertach dla osób niezdecydowanych.

Gdy blokuje Cię niska samoocena

Przypomnij sobie taką sytuację: jesteś na imprezie u znajomych. Znasz mało osób. Naprawdę miałeś ochotę tutaj przyjść, odprężyć się po całym tygodniu pracy i poznać kogoś nowego, może nawet Twoją drugą połowę? Spotykasz kilka znajomych osób, widzisz też wiele nowych twarzy. Ktoś podchodzi do Ciebie, zaczyna rozmowę. Próbujesz spojrzeć mu prosto w oczy i nagle czujesz, że mimowolnie się spinasz, a Twoje policzki płoną żywym ogniem, blokuje Cię nieśmiałość i niska samoocena. Próbujesz coś powiedzieć, ale wielka kula w twoim gardle ledwo pozwala Ci wydusić kilka słów. W Twojej głowie włącza się tak dobrze znane Ci pytanie: „Co oni o mnie pomyślą?”.  I myślisz, że tylko od Twojej inicjatywy i przedsiębiorczości zależy, czy wpadniesz w oko... I w duchu obiecujesz sobie, że już nigdy więcej nie pójdziesz na żadne spotkanie. Siedząc w swoich czterech ścianach odczuwasz samotność, ale tylko tak możesz poczuć się bezpiecznie. Chowanie się przed światem, życie w pojedynkę na nic się jednak nie zda. Nie przyniesie Ci radości. Nadszedł czas, by stawić czoła nieśmiałości. Uwolnij swój potencjał! Pożegnaj swoją samotność!

Skąd bierze się nieśmiałość?

  • Negatywne doświadczenia z przeszłości. Spróbuj sięgnąć pamięcią wstecz, aż do dzieciństwa, i przypomnieć sobie, czy często doświadczałeś wstydu lub zażenowania w kontaktach z innymi ludźmi. Być może był ktoś, kto często wyśmiewał się z Twoich słów lub zachowania. Mogło też być tak, że pewna szczególnie bliska Ci osoba (brat, siostra, rodzic) często doświadczała wstydu w sytuacjach społecznych, a Ty byłeś tego świadkiem. Wszystkie te zdarzenia -  nawet jeśli niezbyt często je sobie przypominasz - mogły nauczyć Cię postrzegania kontaktów z innymi ludźmi jako źródła zagrożenia czy poniżenia. Ważne, by komunikować i wyrażać uczucia, emocje w nowym, ciekawym świecie. Nie bez powodu Test Doboru Partnerskiego MyDwoje.pl zwraca uwagę na cechę "spontaniczność"- rozumianą, jako szybkość reakcji.
  • Nadwrażliwość na opinię otoczenia. Czy uczestnicząc w rozmowie często zastanawiasz się, co pomyślą o Tobie współrozmówcy? Czy obawa przed tym, że wysnują nieprzychylne wnioski powoduje, że wolisz milczeć lub wycofać się z rozmowy? Osoby nieśmiałe nie zawsze potrafią dobrze się komunikować i wyrażać uczucia. Skłonności do lęku przed oceną otoczenia posiadają szczególnie osoby, którym w dzieciństwie często powtarzano, że najważniejsze jest to, co mówią i myślą o nas inni. Takie osoby nie wiedzą jak pokonać nieśmiałość. W późniejszym życiu zauważają, że opinia ludzka nie zawsze nie zawsze jest pozytywna, nawet gdy ktoś stara się pokazać z jak najlepszej strony. Wolą więc trwać w izolacji, unikać ujawniania siebie, by nie zostać niesprawiedliwie potraktowanym i odrzuconym. A przecież choćby rozmowa telefoniczna przybliża, do nowej znajomości.
  • Niska samoocena. Gdy masz negatywne zdanie o sobie, często przypominasz sobie o swoich wadach, jesteś też pewny, że inni ludzie spostrzegają Cię w taki sam sposób, przez to masz problem, żeby otwarcie się komunikować i wyrażać uczucia. Nie przyjmujesz do wiadomości, że ich opinia o Tobie może być zupełnie inna. Osoby o niskiej samoocenie, starając się przewidzieć własne zachowanie, nie potrafią wyobrazić sobie innej sytuacji niż ta, w której wypadną źle. Wolą więc w ogóle zrezygnować z jakiegokolwiek działania związanego z kontaktami międzyludzkimi, gdyż według nich potwierdzają one tylko ich złe zdanie na własny temat. Polecamy artykuł o podwyższaniu swojej samooceny: Samoocena a partnerstwo.
  • Braki w opanowaniu właściwych reakcji społecznych. Problem ten występuje szczególnie u osób, które w przeszłości z różnych powodów były izolowane, np. z powodu długiej choroby lub gdy z powodu nacisku ze strony rodziców ktoś więcej czasu spędzał np. na siedzeniu nad książkami niż na kontaktach z rówieśnikami. osoby takie charakteryzuje często niska samoocena. Ludzie, którzy nie wiedzą, jak zareagować na czyjeś słowa lub zachowanie, wolą unikać kontaktów międzyludzkich, by nie czuć się niepewnie. Człowiek jest jednak istotą społeczną, więc pewnych sytuacji nie da się uniknąć. Brak właściwych reakcji na zachowanie innych nie jest wrodzony, można się tego nauczyć nawet w dojrzałym wieku.

Jak radzić sobie z nieśmiałością?

Portal dla Singli MyDwoje.pl radzi co zrobić, aby pokonać nieśmiałość.
  • Spróbuj zrozumieć siebie i swoją nieśmiałość. Przeanalizuj sytuacje, w których odczuwasz największy lęk przed kontaktami z innymi. Co powoduje, że czujesz się wówczas niepewnie? Być może w dalekiej przeszłości miało miejsce podobne zdarzenie i było ono związane z przeżyciem wstydu lub zażenowania? Czy jest ktoś, w kontakcie z kim odczuwasz szczególnie silny lęk i niepewność? Jeśli zrozumiesz, kiedy i w towarzystwie jakich osób najbardziej ujawnia się Twoja nieśmiałość, wtedy łatwiej będzie Ci odpowiedzieć na pytanie jak pokonać nieśmiałość.
  • Pracuj nad sobą - popracuj nad poczuciem własnej wartości. Osoby nieśmiałe skupiają się zazwyczaj bardzo mocno na swoich wadach i zdają się nie dostrzegać zalet. Pomyśl pozytywnie o sobie, o swoich dobrych stronach i zapisz je na kartce. Od czasu do czasu przeprowadzaj małe ćwiczenie: wyobrażaj sobie różne sytuacje społeczne, spróbuj zastanowić się, co powinieneś powiedzieć i jak się zachować, aby wypaść w nich dobrze.  Napisz scenariusz takiej sytuacji i ćwicz "swoją rolę". Potem spróbuj wcielać swoje pomysły w życie: uwierz w to, że nie jesteś gorszy od innych. Pamiętaj też, że nawet bardzo odważnym  ludziom może się czasem coś nie powieść!
  • Rozwijaj umiejętności społeczne. Możesz to robić małymi krokami. Na początku inicjuj rozmowy z ludźmi, wobec których twoja nieśmiałość jest najmniejsza. Jeżeli jesteś bardzo nieśmiałą osobą, spróbuj na początek korzystać z portali internetowych, takich jak MyDwoje.pl. Nawiązuj także krótkie konwersacje z obcymi ludźmi w miejscach publicznych np. w kolejce, w poczekalni u lekarza. Wystarczy kilka słów. Takie małe ćwiczenia powoli zaczną sprawiać, że będziesz się czuł coraz bardziej pewnie i bezpiecznie w kontaktach z innymi. Dobrym sposobem na rozpoczęcie rozmowy zarówno ze znajomymi i nowo poznanymi np. na przyjęciu osobami są komplementy: dzięki nim poprawisz samopoczucie zarówno komuś, jak i sobie.
  • Nie unikaj spotkań z ludźmi. Nie rezygnuj z wizyt w miejscach, które lubisz, np. w klubie sportowym, tylko dlatego, że obawiasz się kontaktu z innymi. Masz wówczas szansę poćwiczyć swoje umiejętności interpersonalne i to wobec osób, z którymi masz coś wspólnego, np. tę samą pasję. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której znów ujawni się Twoja nieśmiałość, spróbuj później zastanowić się, dlaczego tak się czułeś i co możesz w przyszłości zmienić w swoim zachowaniu, by poczuć się pewniej. Jeżeli ktoś okazuje zainteresowanie Twoją osobą, pamiętaj o zasadzie: strzelać czy dać się ustrzelić. Być może sam nie masz odwagi zainicjować znajomości, ale warto pozwolić być adorowaną/adorowanym...?
  • Bądź dobrym słuchaczem. Ludzie wcale nie oczekują od Ciebie, że przez cały czas będziesz do nich coś mówił. Czasami bardzo potrzebują, by ktoś ich po prostu wysłuchał. Kiedy jakaś osoba opowie Ci o swoich myślach i uczuciach, wtedy łatwiej będzie Ci wyrazić swoje zdanie i zmniejszy się trudność w doborze właściwych słów. Osoby nieśmiałe są zazwyczaj świetnymi słuchaczami i dzięki swojej nadwrażliwości potrafią doskonale zrozumieć drugą osobę. W tym kontekście swoją nieśmiałość możesz potraktować jak zaletę!

Pożegnaj swoją nieśmiałość

Jeśli uwierzysz, że możesz pokonać swoją nieśmiałość, będzie to już duży krok w kierunku wydostania się zza muru, który oddziela Cię od świata i odcięcia się od problemu nieśmiałość vs związek. Pamiętaj, że istnieją różne rodzaje lęku społecznego. Jeśli panicznie boisz się kontaktu z ludźmi, zgłoś się po pomoc do psychologa-terapeuty. Nie traktuj też swojej nieśmiałości jako największego wroga. Spróbuj ją zrozumieć, by móc się z nią pożegnać! Być może jakaś jej cząstka w Tobie zostanie. Nie przejmuj się tym: odrobina nieśmiałości dodaje tajemniczości i wzmaga pożądanie. Z tą świadomością łatwiej będzie Ci znaleźć partnera, nie będziesz już biernie czekać aż ktoś się Tobą zainteresuje.

Czas na zapoznanie

Jak szukać, aby znaleźć? To pytanie nurtuje wszystkie osoby szukające miłości, nie tylko przez Internet. Jedni twierdzą, że nie wolno się poddawać i trzeba nieustannie szukać, nawet jeśli to oznacza kolejne porażki. Inni z kolei są głęboko przekonani o tym, że nie ma sensu szukać miłości na siłę, bo zakochanie przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie i zupełnie niezależnie od naszych starań. Komu wierzyć? Gonić króliczka czy czekać, aż sam wpadnie w nasze ręce?

Zapoznanie przez Internet zafascynowało nas do tego stopnia, że w MyDwoje.pl przeprowadziliśmy sondę. Jasno z niej wynika, że panowie lubią, kiedy to kobieta robi pierwszy krok i na takie zachowania czekają! A więc, drogie Panie, skończmy z uprzedzeniami, trzeba pokonać nieśmiałość i... do dzieła! Wiemy, że zapoznanie może być trudne, ale szczęściu trzeba pomóc – mówi dobrze znane porzekadło. I trudno się z nim nie zgodzić. Siedzenie z założonymi rękoma i umartwianie się z powodu naszej samotności raczej nie spowoduje, że do naszych drzwi zapuka nagle piękna nieznajoma lub przypadkiem wpadnie na nas zabójczo przystojny przechodzień, a nas w jednej chwili "dopadnie" zakochanie. Dlatego, jeżeli już koniecznie chcesz siedzieć w domu, zacznij przynajmniej zawierać znajomości przez serwisy randkowe. Może właśnie tam poznasz swojego ukochanego. Nie grasz, nie wygrywasz. Nie szukasz, nie znajdujesz. Takie są brutalne prawa rachunku prawdopodobieństwa i dotyczą one także znajomości przez Internet. Tyle tylko, że można grać, a wciąż przegrywać, a każdy nowy los kosztuje…

Szanse na zakochanie

Tak, im więcej szukam, tym większe mam szanse na zakochanie. Będę się więc rozglądać bacznie dookoła i zareaguję w odpowiednim momencie. Przecież siedząc z nosem w papierach lub nawet w książce czytanej dla przyjemności, nie dostrzegam ludzi wokół i nie mam zbyt dużych szans na poznanie kogoś. Dobrze więc, będę się udzielać towarzysko. Chodzenie na randki, flirtowanie to przyjemne rzeczy, więc czemu ich sobie odmawiać. Zacznę od znajomości przez Internet, sieć ułatwia zapoznanie, w ten sposób łatwiej pokonać nieśmiałość. Moja samoocena będzie też znacznie lepsza, jeśli to ja sobie znajdę szczęście: to będzie mój świadomy wybór, więc będę odczuwać pełną satysfakcję! To nic, jeśli się nie uda. Przynajmniej będę wiedzieć, czego się wystrzegać następnym razem i nie popełnię tego samego błędu. 

Rozumując w ten sposób można stwierdzić, że szukanie miłości to same zalety. Rzeczywiście, aktywność i konsekwencja to bardzo pożądane cechy, dzięki którym na pewno wielu osobom udało się odnaleźć upragnione szczęście, czyli miłość, ale nie wszyscy są tak odporni na porażki. Poza tym, czy takie działanie to gwarancja znalezienia prawdziwej miłości czy to tylko chwilowe zakochanie?

Pokonaj swoją nieśmiałość

Niewątpliwie zakochanie pojawia się lub nie, więc jest to efekt przypadku i wyjątkowego splotu korzystnych okoliczności. Jak znaleźć się w takich okolicznościach? Po pierwsze trzeba pokonać nieśmiałość, wtedy mamy odwagę przystąpić do drugiego kroku, którym jest: zapoznanie. Można próbować samemu tworzyć okazje, ale niezbyt nachalnie, gdyż takie działanie na siłę rzadko kiedy przynosi pożądane efekty, bo nasze silne pragnienie znalezienia miłości może być często odebrane jako działanie zbyt usilne i poważne, niemal jak akt desperacji, a to zawsze odstrasza potencjalnego partnera. Kiedy pokonamy nieśmiałość, otworzymy się na ludzi, a dzięki temu łatwiej zauważymy nadarzające się okazje do poznania drugiej połówki, nie tylko przez Internet. Cała sztuka nie polega na sztywnej opozycji: szukać lub biernie czekać, żeby być znalezionym, ale na tym, żeby umieć poznać, kiedy przyjdzie miłość i być na nią gotowym. Wielu z nas być może straciło swoją szansę, bo zorientowało się zbyt późno, albo ich niska samoocena nie pozwoliła im zrobić pierwszego kroku. Następnym razem na pewno będziemy bardziej czujni. Czy można pokusić się więc o receptę na znalezienie miłości? Chyba takiej nie ma, ale duża dawka otwartości i zwykłej ciekawości ludzi oraz znacznie mniejsza niż dotychczas szczypta przymusu często potrafią zdziałać cuda.

Przeczytaj także artykuły z poradami dla nieśmiałych:

Singiel z kompleksami szuka miłości
Pokonaj lęk przed bliskością
Długo byłeś sam - związek po przerwie

Jeśli chcesz dokładniej popracować nad pokonaniem swojej nieśmiałości, sięgnij po książkę Philipa G. Zimbardo pt. „Nieśmiałość: co to jest, jak sobie z nią radzić” (Wydawnictwo Naukowe PWN 2007). 
Komentarze (11)

Jak pokonać nieśmiałość? | Niska samoocena utrudnia nieśmiałym komunikować i wyrażać uczucia - dodaj komentarz
Sandra; 2021-03-09 12:11:30 
W moim przypadku nieśmiałość zdecydowanie jest połączona z niską samooceną i brakiem poczucia własnej wartości. Zaszłości z dzieciństwa, niestety.;/ Terapia z psychologiem bardzo mi pomogła, choć są nadal momenty, kiedy w kontaktach z ludźmi, szczególnie kiedy poznaję kogoś nowego, nieśmiałość i brak pewności siebie bierze górę. Ciągła praca nad sobą to podstawa, aby stanąć na nogi i w siebie uwierzyć. Pozdrawiam wszystkich nieśmiałych
marian; 2017-11-21 18:57:49 
komentarz usunięty przez moderatora
roxana; 2015-12-09 23:58:40 
Nie każdy musi być duszą towarzystwa, ale jeśli lęk przed zawieraniem nowych znajomości jest dość silny to warto zwrócić się do psychologa. Są także trenerzy tzw. couch, którzy motywują do zmiany, sposobu myślenia, przydaje się to, jeśli ktoś ma zaniżoną samoocenę, podpowiadają co zrobić. Na pewno żadnym rozwiązaniem nie jest unikanie ludzi, wręcz przeciwnie, nieśmiałość jeszcze bardziej będzie się pogłębiać.
minimanimo; 2014-11-29 01:40:57 
komentarz usunięty przez moderatora
kotek; 2013-12-20 16:48:23 
nie rozumiem dlaczego tak walczy sie z niesmialoscia to jest naturalne w człowieku i nie powinno sie z tym walczyc zaakceptowac to poprostu
kisia; 2013-12-05 15:49:50 
dlaczego moderator usuwa niektóre komentarze?
Radek; 2013-10-01 12:25:56 
Pewność siebie to stan który jest w tobie a właściwie w twojej głowie. Co do hepika. To afirmacje faktycznie działają ale bez odpowiedniego fundamentu ich skuteczność z dnia na dzień spada. Nie wiem czy powinienem podawać tu jakieś linki ale ten jest do darmowych porad więc może komuś pomogę pewnośćsiebie.pl/ebook1 . dzięki nim trochę inaczej spojrzałem na mój problem.
Konwalia majowa; 2013-09-08 10:16:38 
komentarz usunięty przez moderatora
do przylaszczki pospolitej; 2013-08-22 08:13:48 
komentarz usunięty przez moderatora
Bartek; 2013-08-14 10:25:13 
Mnie psycholog polecił praktykę z takim system: Hepika.
Powiem wam, że wystarczyło 3 tygodnie i zmiana była zauważalna...

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij