Biuro matrymonialne > Poradnik > Życie Singla > Singiel nie z wyboru > Pokonaj lęk przed bliskością

Pokonaj lęk przed bliskością

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Czas uwierzyć, że jesteście do siebie dopasowani i zaufać ponownie.

Pokonać lęk przed bliskością
Zdrowy, oparty na miłości związek, nie stłumi Twojego „ja”. Wprost przeciwnie: pozwoli Ci być w pełni sobą, myśleć pozytywnie o sobie. Kochający partner będzie Cię wspierał w realizacji twoich marzeń i pragnień. Bliskość w związku oznacza też dawanie i otrzymywanie wsparcia, zrozumienia i dowartościowania drugiej osoby w jej działaniach. Wejście w związek nie oznacza, że od tej chwili „stapiasz się w jedno” z partnerem: nie musicie mieć tego samego zdania na każdy temat ani w ten sam sposób wszystkiego doświadczać, nawet jeśli jesteście do siebie bardzo dobrze dopasowani. Portal dla Singli MyDwoje.pl radzi: pokonaj lęk przed bliskością i ciesz się bogactwem, jakie niesie ze sobą bliska więź z drugim człowiekiem.

Kochający partner zrozumie Twój lęk przed bliskością

Po pierwsze: nie można dalej uciekać. Nie uciekaj przed swoim lękiem, stań z nim oko w oko. Bliska, intymna więź z drugim człowiekiem jest naturalną potrzebą każdego z nas i nie należy jej negować. Jeżeli w przeszłości spotkało cię coś złego ze strony ważnych dla Ciebie osób, masz prawo odczuwać lęk. Masz także szansę, by z nim walczyć i uczynić swoje życie naprawdę lepszym. Ustal w związku granice. Oparty na miłości związek, w którym będziesz czuć się bezpiecznie, wymaga ustalenia granic: to Ty decydujesz o tym, którą część swojego intymnego świata zachowasz tylko dla siebie. Bo potrzebujesz tego, nawet jeśli jesteście stworzeni dla siebie. Kochający partner będzie starał się to zrozumieć.

Jak się pozbierać po rozstaniu?

W sytuacji, gdy zostałeś porzucony bądź, gdy sam zakończyłeś związek, nie obwiniaj się za niepowodzenia poprzednich związków. Fakt, że ludzie się rozstają jest normalny i powszechny. Nie pozwól, żeby negatywne doświadczenia wykształciły w Tobie lęk przed bliskością. Czasem lepiej zakończyć nieudany związek, niż tkwić w nim długi okres czasu z poczuciem bycia nieszczęśliwym. Być może nie spotkałeś jeszcze osoby, która najlepiej by Ci odpowiadała i z którą najlepiej doświadczyłbyś radości bycia razem. Zamiast wciąż opowiadać, że nie wiesz jak się pozbierać po rozstaniu ze swoim byłym, weź się w garść i zacznij żyć dalej. Nie bój się zaufać ponownie. Zaufanie nie jest czymś, co pojawia się, gdy tylko poznajesz kogoś nowego. Buduje się je powoli, opiera na różnych doświadczeniach. Prawie zawsze jest to pewne ryzyko, lecz nie podejmując go, odbiera się samemu sobie szansę na szczęście. Pomyśl, że osoby, które w przeszłości obdarzyłeś zaufaniem, a które cię zawiodły, tak naprawdę straciły więcej niż Ty: dając im swoje zaufanie, wręczyłeś im bowiem  do ręki cenny skarb. Jeśli wciąż zastanawiasz się jak się pozbierać po rozstaniu, odpowiedź jest prosta - wybacz im i skup się na własnym szczęściu.

Czas zaufać ponownie

Doceń siebie, nie myśl o sobie - singiel z kompleksami. Ważne, by popracować nad własną samooceną, szczególnie jeśli ciągle wytykasz sobie jakieś wady. Nikt nie jest doskonały, a w każdym człowieku można odnaleźć coś interesującego i pięknego. Na pewno jest na świecie ktoś, kto pokocha Cię takim, jakim jesteś naprawdę. Otwórz się na drugiego człowieka. Do zbudowania pełnego, szczęśliwego związku konieczna jest duża doza wrażliwości, otwarcie przed drugim człowiekiem. Bez tego nie uda się stworzyć prawdziwie intymnej więzi. Jeżeli właśnie skończył się Twój poprzedni związek, pewnie wiąż nie wiesz jak się pozbierać po rozstaniu, ale pamiętaj, że w końcu przyjdzie czas na to, aby zaufać ponownie.

Komunikuj swoje potrzeby

Jeżeli jesteś już w związku, porozmawiaj z partnerem o swoich lękach, obawach, powiedz, że odczuwasz lęk przed bliskością, staraj się komunikować i wyrażać uczucia. Nawet kochający partner może nie domyślić się niczego, jeśli sam jej o tym nie powiesz. Taka rozmowa może zapobiec wielu konfliktom w Waszym związku, powstającym głównie w sytuacjach, gdy partner nie będzie rozumiał Twojego zachowania. Podobnie komunikuj drugiej stronie swoje pragnienia i potrzeby: tylko wtedy mają one szansę zostać zrealizowane. Przecież nawet jeśli jesteście do siebie idealnie dopasowani, Twój partner nie czyta w Twoich myślach.

Mimo że jesteście dopasowani, konflikty się zdarzają

Pamiętaj, że konflikty są nieodłączną częścią każdego związku. Prawidłowo rozwiązane nie osłabiają więzi między partnerami, lecz wprost przeciwnie: przyczyniają się do wzrostu poczucia zrozumienia i wyjątkowości relacji. Fakt, że Ty lub Twój partner odczuwacie na siebie złość nie oznacza końca Waszej miłości: macie prawo taki się czuć, jeśli któreś z was zrobiło coś, co w pewnym stopniu zraniło drugą stronę, przedyskutujcie to, zastanówcie się dlaczego do tego doszło, a potem przyjdzie czas, by zaufać ponownie drugiej osobie.

Istnieją specjaliści – psycholodzy, terapeuci gotowi ci pomóc. Możesz też porozmawiać z kimś, kogo uważasz za przyjaciela: głośne nazwanie swoich lęków w czyjejś obecności często sprawia, że stają się one mniejsze i możliwe do przezwyciężenia.


 
Komentarze (1)

Pokonaj lęk przed bliskością  - dodaj komentarz
Mirka; 2015-12-11 08:52:36 
„Kochający partner zrozumie twój lęk przed bliskością” - z tym to bywa różnie, nie każdy partner będzie miał tyle wyrozumiałości i cierpliwości, aby czekać, aż druga osoba upora się ze swoimi lękami. Jeśli taki się trafi to super, bo będzie to oznaczało, że naprawdę kocha, ale większość chyba by jednak odpuściła widząc, że druga osoba nie może sobie poradzić ze swoimi problemami. Nie każdy chce wchodzić w rolę terapeuty.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Serwisu
Tak, chcę być informowany o w trendach i ofertach specjalnych dla Singli. Rezygnacja jest możliwa w każdej chwili.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register
Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij