Czym jest przemoc w związku?

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Agresywny partner

Przemoc w związku

Czym jest przemoc w związku? Jest to niewątpliwie jeden z największych problemów dzisiejszych czasów. Agresja uderza w wielu miejscach, gdzie nie powinno jej być, a jednymi z najczęściej powtarzanych słów, które słyszą psychologowie, są: "Mój partner mnie nie szanuje". Agresja wśród mężczyzn występuje na wielką skalę, o czym możemy dowiedzieć się z mediów niemal każdego dnia. Portal dla Singli MyDwoje.pl wyjaśnia, jakie są przyczyny agresji, jak żyć z agresywnym partnerem i w jaki sposób mu pomóc?

Przemoc psychiczna w związku

Na początek warto zadać sobie pytanie – czy wiesz, czym jest związek toksyczny i agresja? Czy agresję kojarzysz tylko i wyłącznie z dłonią zaciśniętą w pięść, czy może wiesz o niej nieco więcej? Wbrew pozorom, wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ich partner jest agresywny, tłumacząc jego zachowania „podenerwowaniem” albo stresującą pracą. Warto zatem wyjaśnić, jak może wyglądać to negatywne uczucie w przełożeniu na zachowanie.

Agresja werbalna. Czyli oczywiście ta, która nie łączy się z biciem, z przemocą fizyczną i która jednocześnie jest jedną z najbardziej lekceważonych i usprawiedliwianych form. Do szczególnych postaci agresji werbalnej należy grożenie, upokarzanie (dziwne nakazy, kary), rzucanie wyzwiskami, ograniczanie (zabieranie kluczy od mieszkania, zamykanie w domu, zabieranie dokumentów i pieniędzy) – wszystko to, co sprawia, że czujemy się zaatakowani.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że długotrwałe stosowanie agresji werbalnej ma swoją nazwę, a jest nią przemoc psychiczna czy znęcanie się psychiczne. Do tego typu przemocy może dochodzić, gdy tworzysz np. związek z Narcyzem.

Agresji werbalnej doświadczyła 25-letnia Lena.

- O tym, że mój mąż stosuje wobec mnie przemoc psychiczną, dowiedziałam się właściwie od mojej koleżanki. Wcześniej oczywiście zauważałam, że jest nerwowy, że potrafi zdenerwować się nieco bardziej, niż inni, ale myślałam, że to normalne, że on po prostu taki jest. Jednak pewnego dnia była u nas Kamila, kiedy mój mąż wrócił zdenerwowany z pracy. Zaczął krzyczeć, rzucił talerzem, więc żeby go uspokoić, szybko zaczęłam sprzątać i przygotowywać stół do obiadu. W późniejszej rozmowie Kamila zapytała, dlaczego nie spytam, co się dzieje, toleruję jego agresywne zachowanie – prawda była taka, że nie miałam odwagi tego zrobić. I to była przemoc, która właściwie znana mi była od zawsze, spotykam takie związki  – podkreśla Lena.

Agresja fizyczna w związku

Agresja niewerbalna to z kolei wszystko, co wiąże się z fizycznością. Popychanie, uderzanie, czasem nawet gryzienie – wszystko to są jasne oznaki agresji fizycznej, z którą zawsze należy coś zrobić. Agresja pozostawiona „sama sobie” będzie się piętrzyła – jeśli nie zaprotestujesz na jednorazowe popchnięcie, możesz być przygotowana na następne.

Agresja niewerbalna wydaje się być bardzo łatwa do zidentyfikowania – uderzył, jest agresywny. Jednak przypadek 31-letniej Grażyny pokazuje, że nie zawsze jest tak w istocie.

- Mój mąż zawsze był „nerwowy”, nigdy jednak nie mogłabym stwierdzić, że mnie bił. Gdy na terapii małżeńskiej, na którą w końcu go zaciągnęłam, terapeutka spytała o przemoc fizyczną, z pewnością siebie odpowiedziałam: „Nic takiego nie ma”. Dopiero na kolejnych godzinach terapii powiedziałam coś w stylu: „wtedy, kiedy miałam siniaki od twojego uścisku”. Bo mój mąż „lubił” w przypływie złości odwrócić mnie gwałtownie, trzymając za przedramię – czasem miałam od tego ślady. Dopiero terapeutka uświadomiła mi, że tak być nie powinno i świadczy to o agresji fizycznej – wyjaśnia Grażyna.

Przyczyny agresji partnera

Jak do tej pory, badaczom z zakresu psychologii nie udało się ustalić wspólnego, jednoznacznego powodu występowania agresywnego zachowania. Niektórzy specjaliści...

 
Komentarze (9)

Czym jest przemoc w związku?  - dodaj komentarz
mary michael; 2018-11-18 14:41:32 
komentarz usunięty przez moderatora
Dziewczyna...; 2017-06-10 19:56:57 
Dopiero teraz zerknęłam na cudze komentarze, i tak. Wieżę, że i kobiety bywają takie.
Dlaczego w artykułach zazwyczaj piszą o mężczyznach?
Bo są statystyczną większością i przeważnie silniejsi przynajmniej przed przemocą fizyczną potrafią się lepiej obronić.
Nie bierzcie tego do siebie panowie, oczywiście wiemy że i wam przytrafiają się takie okropne związki. Każdy zasługuje na lepsze życie...
Dziewczyna; 2017-06-10 19:53:01 
Kilka lat temu udało mi sie wyrwać z toksycznego związku.
Ciężko w to uwierzyć, ale latami tolerowałam znęcanie psychiczne, oddzielanie od rodziny i przyjaciół, bicie... Wszystko tłumaczyłam miłością, zazdrością, moją złą reakcją na cokolwiek.... Ogółem jeśli mój ex robił coś złego to albo tak na prawdę "robił to miłości do mnie", albo "sama go do tego sprowokowałam". Oczywiście nie od początku myślałam w ten sposób... To on wmawiał mi te słowa, z czasem sama w nie uwierzyłam.
Gdyby uderzył mnie w pierwszym roku naszego związku odeszłabym od niego natychmiast.
Ale przez lata "tylko" kłamał mnie, oszukiwał, mówił i robił rzeczy które mnie raniły psycznie... Z czasem pojawiały sie gwałty (chociaż wtedy mówiłam sobie że po prostu ja nie mam ochoty a on ma), z czasem przemoc stawała się coraz drastyczna.... Z czasem bicie nei robiło już na mnei takiego wrażenia, za to przerażało mnie gdy mnie dusił... Wielokrotnie myślałam o samobójstwie. Nie miałam nikogo... Znajomych nie mogłam odwiedzić, bo w weekendy, gdy mogłam, miałam na sobie ślady bicia, a nie chciałam by ktokolwiek je widział...
Nie wiem dlaczego...
Gdy drapałam go w samoobronie (gdy on mnie dusił, a ja byłam na skraju omdlenia) on opowiadał naszym znajomym że miałam humorki i zrobiłam to w przypływie złości "o byle co"...
O czym dowiedziałam się dopiero po naszym rozstaniu, które w końcu nastąpiło. Nie z powodu bicia i znęcania się... Z powodu... Zdrady!
Bo kochałam go nad życie, ale nie potrafiłam być z kimś kto mnie zdradza! Ha...
Brzmi to śmiesznie, ale wtedy tak myślałam... dopiero po naszym rozstaniu zauważyłam, że od lat cierpiałam na depresję, że nie zasłużyłam na nic co mnie spotkało.
Odejście od niego bardzo mi pomogło, ale z powodu psychicznego znęcania się cierpię do dzisiaj...
Moje problemy nie są takie jak niegdyś, ale na przykład boję się zaufać partnerowi... Wolę nie rozmawiać o problemach, bo niegdyś prowadziło to do przemocy.... Czasem mam koszmary. Najgorzej gdy spotkam kogoś ze starych znajomych... Zazwyczaj nie rozmawiam o moim ex i naszym związku. Staram się unikać rozmów na ten temat. Pod koniec związku szukałam wsparcia u znajomych, ale nikt mi nie uwierzył.... Rani mnie to do teraz. Niedawno spotkałam starą znajomą... Nieświadoma mojej historii powiedziała mi "dobrze że się rozstaliście, przynajmniej już go nie ranisz" i to był jedyny moment gdy puściły mi nerwy i w ciągu kilkunastu minut opowiedziałam o biciu, duszeniu, znęcaniu się. Nie wiem czy uwierzyła mi w cokolwiek, nie zalezy mi. Obecnie unikam starych znajomych bo po prostu nie mam siły o nich walczyć.
Cieszę się moim aktualnym życiem. Na szczęście mój obecny chłopak jest cudowną, cierpliwą osobą która pomaga mi wrócić do poprzedniego stanu i z każdym rokiem widzę że jest coraz lepiej.
Z każdym rokiem coraz bardziej żałuję że nigdy nie poszłam na policję... Boję się że mogłoby to samo spotkać jakąś inną dziewczynę, ale obecnie nie mam żadnych dowodów na potwierdzenie moich słów....
Gdybym mogła coś doradzić innym dziewczyną, które tkwią w takich związkach - uciekajcie z nich!! Nawet jesli wydaje się wam że nie macie dokąd! Moja rodzina odwróciła się ode mnie, z powodu mojego byłego, gdy przyszło co do czego to wsparli mnie i pomogli w przeprowadzce. Gdybym dobrze poszukała to pewnie znalazłabym koleżankę, która pomogła by mi znaleźć schronisko dla samotnych kobiet. Gdybym poszła na policję być może mój Ex otrzymałby należącą mu się karę! Nie należy trwać w takich związkach bo one prowadzą do nikąd. Nie będzie lepiej... A jeśli będzie to jakim kosztem? Zamkniętej buzi? Służeniem? Tolerowaniem bicia?? Uciekajcie zanim będziecie mieć dzieci, a jeśli macie to tym bardziej. Ta przemoc może w którymś momencie przejść na nie....
Bity i gryziony; 2017-05-21 23:35:59 
To kobiety stosują przemoc. I wiele z nich jest narcyzami i socjopatkami. Najpierw kiedy po pracy zawodowej, w domu i przy dzieciach na coś nie starczyło czasu lub siły- to jest; zrób to, zrób tamto, dlaczego tego i tamtego nie zrobiłeś? Masz w d... Co do ciebie mówię! Jesteś taki i owaki a inni tacy super i jeszcze lepsi!
-Kocham Cię..
-Niewidzę!
(pijana szykuje się do wyjścia)
-gdzie idziesz?
-wychodzę!
-widzę ale dokąd!?
-ch.... cię obchodzi! Nie powinno!
-zachowujesz się jak s...! Nie wychodzisz!(uspokój się nie wychodź! Ale wtedy wyjdzie) jest północ, jesteś pijana, masz na rano do pracy, oboje mamy zapomniałaś!
- oddaj mi klucze...
- rano Ci oddam idź spać ja też chcę spać.
- spier....! Oddaj mi klucze i telefon!
- rano ci oddam..nie będziesz po nocach się swoim kolegom żalić i mi dupy obrabiać k... m.. ć kim ty jesteś i za kogo mnie masz? Dlaczego zachowujesz się jak ........!?
-LIŚĆ!
-Brawo! Jeszcze raz!
- LIŚĆ! (Z całej siły)
- ulżyło Ci?
- Nie jeszcze nie! Jesień! Dużo liści albo buła!
- TRZYMANIE czy Ty jesteś pier...? Co Ty robisz ślepa krowo? Proszę Cię uspokój się, idź spać!
- ok. Skonczyliśmy!
- mogę Cię już puścić?
- tak
- super puszczam Cię...
- SERIA LIŚCI, BUŁA I KILKA NIEUDANYCH PROSTYCH!
- odpowiedź : LIŚĆ!
- PŁACZ! UŁAŁAŁA OHOHO NIENAWIDZĘ CIĘ! i do łóżka spać...

Rano.. Wiesz co Ty wczoraj odwalałaś Kotek?
- milczenie. Potem wszelkie oznaki miłości do następnego razu np:

-Gdzie idziesz?
- ch... cię obchodzi! I wychodzi... Znajomym(kolegom) od piwa i pisze że ją stary za włosy z domu wyjebał tak dla sportu i nie ma gdzie iść..

A po dwuletnim kryzysie kiedy nie tylko piła ale i ćpała i odeszła z innym dla kasy pisze ;
WYSOKI SĄDZIE PRZEZ DZIESIĘĆ LAT BYŁAM PONIŻANA I BITA PRZEZ MĘŻA!sprawca_czy_ofiara; 2017-04-08 14:01:31 
To pierwszy (nie sponsorowana) strona, która pojawia się w wyszukiwarce gdy wpisze się "przemoc w związku". To smutne, że już na początku pozycjonuje mężczyznę jako agresora. Mężczyzna musi cierpieć, bo nikt nie uwzględnia tego, że może być ofiarą. Coś na ten temat wiem i to jest przykre, bardzo przykre, ale przywykłem.
wprzemo; 2016-12-03 08:08:29 
dlaczego ciągle piszecie o przemocy mezcdyzn wzgledem kobiet. w druga stronę jest czesciej. kobiety sa bezwzgledne.
Marcin; 2016-10-03 14:17:44 
Jeśli znajdziesz się w sytuacji ofiary - nie miej oporów przed nazywaniem jego zachowania wobec ciebie jako „nadużycia”, nigdy nie usprawiedliwiaj jego zachowania, nie szukaj też wymówek dla zachowania Twojego partnera. Powinnaś mu powiedzieć: „To jest nadużycie, a ja na to nie zasłużyłam!”. W ten sposób uświadomisz mu, że masz dosyć trwania w takim związku.
Więcej na ten temat na Destrudo
Ola; 2015-11-03 12:17:05 
Aniu rozumiem, że ciężko jest odejść od partnera, ale z każdej, nawet najbardziej beznadziejnej sytuacji jest wyjście. Powinnaś poszukać pomocy, nie dla partnera, ale dla siebie. Porozmawiaj szczerze z najbliższymi osobami z rodziny bądź przyjaciółmi, przedstaw swoją trudną sytuację. Być może te osoby postarają się Tobie pomóc. Nie licz na to, że partner się zmieni – nie zmieni się, może być jedynie gorzej, a Ty powinnaś mieć na uwadze swoje dobro. Skoro masz wnuczkę, pomyśl także o niej.
ania; 2015-09-13 17:04:21 
ja od 10 lat tkwię takim związku .. pare razy miałam mysli samobójcze ,, od 3 lat wnusia mnie trzyma przy zyciu .. znoszę upokorzenia , bicia .. boie się kazdego dnia ponieważ nie wiem co mnie spotka

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości o charakterze marketingowym dotyczących produktów lub usług MyDwoje lub jej Partnerów
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd,  Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl, 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu. 

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach Premium+


MyDwoje - krok po kroku


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


(więcej)

  Akceptuję
zamknij