Związek na odległość - o sztuce tęskinienia

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Związek na odległość - czyli trudna sztuka tęsknienia

Związek na odległość nie dla wszystkich oznacza samotność.
Związek na odległość, czyli trudna sztuka tęsknienia. O związkach na odległość nie sposób mówić obojętnie. To temat, który wzbudza emocje, bo i z emocjami jest ściśle związany. Portal dla Singli MyDwoje.pl radzi, jak poradzić sobie z tęsknotą i jak pokonać samotność w związku.Czy miłość na odległość jest trudna?


O trudnej sztuce tęsknienia.

Budowanie relacji partnerskiej z osobą, która jest daleko od nas stoi w opozycji do naturalnej potrzeby przebywania z człowiekiem, który jest nam bliski, na początku znajomości chcemy przecież chodzić na randki we dwoje, spotykać się, trzymać za rękę. Rozłąka z pewnością w tym nie pomaga, często skazuje nas na samotność. Poza tym tworzenie zażyłości, która jest podstawą związku dwojga ludzi wymaga nie tylko jedności czasu, ale również przestrzeni. Innymi słowy, aby móc się połączyć w symboliczną jedność dusz, trzeba ze sobą przebywać. Warto jednakże wiedzieć, że istnieją dwa kolory samotności. Znane są przykłady osób, które doskonale radzą sobie w związku, gdy ich partnerzy, na co dzień przebywają bardzo daleko, czasem na końcu świata, sztuka tęsknienia nie jest im obca.

Wśród osób, które dobrze radzą sobie, a czasem nawet preferują związek na odległość - samotność nie jest dla nich problemem. W pierwszym rzędzie stoją silni indywidualiści, tj. osoby, dla których priorytetem jest ich własna przestrzeń życiowa, ich wewnętrzny, immanentny świat, ich cele i dążenia. Związek dwojga ludzi zawsze jest mniej lub większym kompromisem. Osoby o silnie rozwiniętym poczuciu indywidualności i autonomii mogą mieć problem z rezygnacją z części swojego świata, w tym z przyzwyczajeń. Związek na odległość dla takich osób jest swego rodzaju półśrodkiem, metodą, którą moglibyśmy nazwać „jestem z kimś, ale jednocześnie sam”, chętnie chodzę na randki we dwoje, ale równie chętnie wracam do swojego mieszkania i spędzam czas w samotność.

Być razem, ale osobno - kolory samotności

Jeśli dwoje ludzi świadomie wybiera tę formę związku, czyli reprezentuje zdefiniowany ostatnio dopiero przez socjologów model LAT (Living Apart Together), czyli być razem, ale osobno, nie należy im także wróżyć  rychłej wspólnej przyszłości pod jednym dachem. Model takiego związku nie jest istotą związku sensu stricte, trudno utworzyć ścisłą relację, kiedy dwoje ludzi już na początku np. małżeństwa świadomie kupuje dwa mieszkania. Takie osoby są dowodem na to jak różne bywają kolory samotności - można powiedzieć, trochę samotne, a trochę w związku. W centrum naszego zainteresowania w tym artykule pozostaną jednak osoby, których sytuacja życiowa zmusiła do takiego związku i pragną go przetrwać w imię swoich innych wspólnych celów.

Dla osób  niezwykle ruchliwych, nie znoszących monotonii taki układ to także swego rodzaju opozycja dla związku opartego na zakorzenieniu się w jednym miejscu, rutynowych czynnościach codziennych i powtarzalności, czyli tym wszystkim czego tak bardzo się boją, a my powszechnie nazywamy: stabilizacją. To osoby, które nie cierpią stagnacji i jakakolwiek zmiana jest podstawą ich życia, zmiana miejsca, zmiana trybu dnia, godzin pracy. Chętnie umawiają się na randki we dwoje, najchętniej w jakichś nietypowych miejscach, albo wspólnie uprawiają sporty ekstremalne. Takie osoby to idealny materiał na partnera do stworzenia związku na odległość lub innymi słowy osoba, która z takim modelem związku swobodnie sobie radzi. To kolejny dowód na różne kolory samotności.

Gdy związek na odległość jest środkiem doraźnym

Inna kategoria osób, która chętnie wchodzi w związki na odległość, to osoby, które na swoim koncie traumatyczne przeżycia związane z relacjami międzyludzkimi. Zdrada w związku, czy przemoc zarówno psychiczna i fizyczna potrafią uczynić nieodwracalne szkody w psychice. Tworzą ranę, a później bliznę, która pozostaje czasem na całe życie. Do tej grupy należą także osoby nie znoszące zbytniej bliskości. Dla tych osób wejście w zdrowy, partnerski związek jest czasem niezwykle trudne,...

 
Komentarze (24)

Związek na odległość - o sztuce tęskinienia  - dodaj komentarz
rodric camela; 2019-06-23 16:46:29 
komentarz usunięty przez moderatora
mary michael; 2018-11-18 14:45:40 
komentarz usunięty przez moderatora
elizabetta; 2018-09-30 23:35:35 
Związek na odległość jest możliwy, choć tęsknota czasem aż boli. Jestem po przejściach( mąż zostawił mnie dla innej). Po prawie 28latach odezwał się do mnie chłopak z kiedyś byliśmy razem. To uczucie wróciło (a tak naprawdę nigdy nie wygasło, to On przez te wszystkie lata mnie szukał, aż do skutku)jakby nie było tych lat. To On pomógł mi się pozbierać i dał nadzieję na lepsze jutro. Niestety dzieli nas prawie 1500km. Widujemy się rzadko, ja pracuję za granicą i wychowuję dziecko, a On pracuje w Polsce. Jednak to jakby jeszcze bardziej nas do siebie zbliża. Nie ma dnia żebyśmy ze sobą nie rozmawiali, wspieramy się i jesteśmy dla siebie oparciem . Czasami aż trudno mi uwieżyć w to co jest między nami. Niestety jeszcze przez jakiś czas nie możemy razem zamieszkać, ale wiemy że skoro czas nie zniszczył tego uczucia to i odległość tego nie zmieni. Bo prawdziwa Miłość wszystko przetrzyma.
Astokrotka; 2017-06-14 09:52:14 
Witam,
jak najlepiej podejsc do osoby po traumatycznych przezyciach? Dotyczy tego fragmentu artykulu"Gdy związek na odległość jest środkiem doraźnym

Inna kategoria osób, która chętnie wchodzi w związki na odległość, to osoby, które na swoim koncie traumatyczne przeżycia związane z relacjami międzyludzkimi. Zdrada w związku, czy przemoc zarówno psychiczna i fizyczna potrafią uczynić nieodwracalne szkody w psychice. Tworzą ranę, a później bliznę, która pozostaje czasem na całe życie. Do tej grupy należą także osoby nie znoszące zbytniej bliskości. Dla tych osób wejście w zdrowy, partnerski związek jest czasem niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe. Bywa jednak, że czas leczy rany i budzi się potrzeba bycia z drugim człowiekiem, bliskości, a samotność staje się nie do wytrzymania. W tym przypadku związek na odległość jest środkiem doraźnym, swego rodzaju metodą, próbą i zabezpieczeniem. Dzięki takiemu układowi, osoby po przejściach, zranione w innych związkach uzyskują potrzebny im dystans psychiczny i bez poczucia zagrożenia powoli budują swój wspólny świat."? Daję mu przestrzen i czas, ale z 2 strony zaczynam się dystansować by nie zostać zranioną.
Z góry dziękuję !
MarBa.; ; 2016-04-29 07:56:25 
komentarz usunięty przez moderatora
MarBa.; 2016-03-20 09:49:21 
Dodam jeszcze, że pierwszy raz spotkaliśmy się po prawie dwóch talach znajomości.
MarBa.; 2016-03-20 09:42:22 
Ja również jestem w związku na odległość. Razem z moim chłopakiem mamy po 18 lat, on jest z Suwałk, a ja z Poznania, więc dzieli nas około 600km. Poznaliśmy się przez internet. Na początku tylko się przyjaźnilismy, dużo rozmawialiśmy, pomagaliśmy sobie nawzajem. Radziłam mu nawet w sprawach dziewczyn, bo był w krótkim zwiazku z inną. Wtedy mi to w ogóle nie przeszkadzało, nie byłam smutna/zazdrosna, ani on ani ja, nie sądziliśmy, że moglibyśmy kiedyś być razem. Z czasem jednak to zrozumieliśmy ;) W maju uswiadomilismy sobie, że się kochamy, a w lipcu usłyszałam: "Przyjeżdżam do Ciebie." Nigdy nie zapomnę pierwszego spotkania, od razu go rozpoznałam, wszystkie rozmowy na gadu-gadu i Facebooku "przeleciały" mi przez głowę i stały się fizyczną osobą stojącą naprzeciwko mnie. Widzieliśmy się wtedy tylko przez 3 dni, przez które moja rodzina zdążyła go znienawidzić ;) Drugi raz widzieliśmy się miesiąc później, kolejny 4 miesiące później i jeszcze następny znów miesiąc później. Teraz ponownie czekamy 4 miesiące, do skończenia szkoły i napisania matury. Chcemy zamieszkać razem podczas studiów. Wiemy, że to nasza ostatnia rozłąka i to daje nam siłe. Bez tej świadomości byłoby bardzo ciężko. Mimo wszystko, nie polecam związków na odległość, czasami tęsknota jest nie do wytrzymania :P
ALINA; 2016-02-04 08:48:14 
Jak szukać ? żeby znaleźć ?? Media na całym świecie zaczęły się zastanawiać nad definicją słowa "kochanka". "Określanie kobiety zaangażowanej w długotrwały romans takim mianem jest już trochę passé, n’est-ce pas?", pisał dziennik "New York Times". Co w takim razie oznacza to określenie-ta-trzecia, Młode kobiety coraz później wychodzą za mąż, bo skupiają się na karierze i realizacji własnych marzeń, ale nie mają zamiaru żyć w celibacie, zanim spotkają tego jedynego i zdecydują się na ślub. Instytucja friends-with-benefits lub żonaty kochanek, który da im swobodę, to idealne rozwiązanie. Kochanka często jest w lepszej sytuacji od żony, bo atmosfera tajemnicy podsyca żar romansu, podczas gdy szara rzeczywistość zazwyczaj sprawia, że pożądanie znika. No i jest wszystko o.k.
Teraz należy włączyć strategiczne myślenie co dają takie chwile ,, szczęścia " ?:?? młodość rozmieniona została na drobne [[[[[ psychika zjechana ]]]]] przyzwyczajenie młodej kobiety do takiego życia [[[[ciekawość, poszukiwanie odpowiedniego rozmiaru ]]]]] nie kończy się z chwilą zawarcia małżeństwa bo taka i tak będzie bzykać się chociażby w dziecięcym pokoiku [[[[[ dzieciątko śpi ]]]]] , wiem o czym piszę. Trzeba szanować siebie - jakie to proste - iść tak przez życie żeby nikt przez nas nie płakał TRUDNE lecz do wykonania.
Iza; 2016-01-31 21:38:50 
Jestem w związku na odległość od 3 lat, widujemy się rzadko ale codziennie do siebie dzwonimy, piszemy. Odległość w jakiej jestem z chłopakiem to prawie 14 000 km, dzieli nas Ocean- nie żałuję związku na odległość i uważam że jeśli miłość przetrwa tak długo to jest prawdziwa miłość,

Życzę powodzenia wszystkim parom będącym na odległość, ani kilometry ani religia ani wiek nie mogą rozdzielić prawdziwej miłości :)
Marcin ; 2016-01-30 12:16:07 
Cześć 😊 mam problem spotkałem wspaniałą kobietę ma 17 lat poznaliśmy się na odpuscie Ale niestety na drugi dzień wyjechała do farancji do szkoły i dopiero po 10 miesiącach spotkaliśmy się i przyjechała do Polski na wakacje i zaiskrzylo między nami zakochalism się w sobie ta miłość jest bardzo silna i trwamy w związku na odległość przyjechała końcem października Ale od tamtej pory nie była i bardzo często rozmawiamy ze sobą ale jest problem bo mieliśmy nadzieję że przyjedzie ona tutaj na studia Ale nie na tego kierunku i jeśli by tam została to dopiero po trzech oczywiście raz na jakiś czas byśmy się widzieli latach by tu zjechała czy jest sens to ciągnąć? ???

1-10 | 11-20 |21-24 |
Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości o charakterze marketingowym dotyczących produktów lub usług MyDwoje lub jej Partnerów
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd,  Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl, 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu. 

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach Premium+


MyDwoje - krok po kroku


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


(więcej)

  Akceptuję
zamknij