Jak się nie kłócić. Naucz się rozwiązywać problemy | Umiejętność rozwiązywania konfliktów

Zaczyna się zazwyczaj zupełnie niewinnie – oboje macie gorszy dzień i konfliktowe nastawienie. Wystarczy zupełnie nieznacząca drobnostka, by doszło do kłótni w związku. W końcu, gdy emocje sięgają zenitu, padło już wiele „zawsze” i „nigdy”, a ta druga osoba jest wciąż tak irytująco uparta i doprowadza cię do szału, wyciągasz ostateczną broń. I nawet nie wiesz, kiedy przez twoje usta przechodzą raniące partnera słowa. Portal randkowy MyDwoje.pl radzi jak rozwiązywać problemy i  jak się nie kłócić.

Kłótnie zaburzają stabilność związku

Są pary, które mówią o sobie: „może i jesteśmy kłótliwi, podczas naszych awantur padają różne słowa, ale szybko się godzimy i ogólnie – kochamy”. Oczywiście trudno byłoby oczekiwać, aby każde nieporozumienie w związku przebiegało w ten sam sposób – mamy różne temperamenty, różne charaktery, różne sprawy wytrącają nas z równowagi. Kłócimy się o różne rzeczy, są to między innymi kłótnie o pieniądze. Warto jednak wiedzieć, że zawsze warto pracować nad sposobem, w jaki się sprzeczamy. Zrzucenie naszych różnych zachowań na „my tak mamy”, jest nieporozumieniem, które może ostatecznie powodować problemy w związku. Jeśli partnerzy kłócą się bardzo głośno, używają wulgaryzmów czy słów, które mają zaboleć drugą osobę, to z czasem tych „ukłuć” będzie coraz więcej. Ostatecznie coraz częściej zaczną padać coraz bardziej przykre słowa, które – mimo, iż jesteście przyzwyczajeni do swoich ostrych konfliktów, zaczną być coraz bardziej bolesne. Czasem, więc warto się zastanowić, skąd się biorą problemy małżeńskie?

Niektóre kłótnie w związku mogą całkowicie zaburzyć stabilność związku, ruszyć jego fundamenty. Już nie chodzi nawet o tak często padające, bezsensowne: „bo ty zawsze!”, „bo ty nigdy!”, ale o te słowa, po których wypowiedzeniu robi nam się gorąco. Ujmując sprawę czysto psychologicznie, najczęściej dotyczą one motywacji do zawarcia związku („coraz częściej naprawdę żałuję, że się z tobą ożeniłem!”), poddawania w wątpliwość ojcostwa partnera („twoje dziecko?! Masz pewność, że jest twoje?”)  albo seksu („myślisz, że z nikim nie było mi lepiej w łóżku?”). Dla zupełnej jasności – nigdy nie jest tak, że nie wiemy, co mówimy. Nasza motywacja w tym jednym, krótkim momencie, jest bardzo jasna – chcemy w końcu postawić na swoim i „dopiec do żywego”. Problem w tym, że kiedy nam się to udaje i widzimy ból u kochanej osoby, emocje natychmiast zmieniają się w żal i poczucie winy.

Praca nad swoimi emocjami

Aby małżeństwo miało szansę, naucz się żyć w zgodzie. Na początek warto popracować nad swoimi emocjami – jeszcze zanim dojdzie do kłótni, która w niekorzystny sposób odbije się na kondycji waszego związku. Nawet, jeśli twój partner/partnerka twierdzi, że jest przyzwyczajony do twoich ostrych słów, nie oznacza to, że nie czułby się lepiej, gdybyś zmienił/-a swoje zachowanie. W przypadku każdego rodzaju problemów w związku doskonale sprawdza się inny rodzaj rozwiązywania konfliktów w związku – polegający na zrozumieniu partnera. Zatem należy się komunikować i wyrażać uczucia. Związek w którym się rozmawia, przedstawia argumenty, a nie krzyczy. Niezależnie od tego, czy macie spokojne temperamenty, czy też nie, takie rozwiązanie sprawdzi się również i u was. Ale jak to zrobić?

W momencie, gdy kłótnia się zaczyna, wyjdź na chwilę, „złap” ten moment, w którym przestajesz nad sobą panować i udaj się na na przykład do kuchni. Weź kilka głębszych oddechów i obiecaj sobie, że nie dasz się sprowokować. Następnie wróć i głośno powiedz, że to bez sensu – nie chcesz awantury, ale rzeczowego rozwiązania konfliktu w związku.

Wydaje ci się, że to nic nie da, bo to nie ty jesteś tą bardziej porywczą połówką? I na to jest sposób. Przedstaw swoje zdanie na temat kłótni, a jeśli partner zacznie krzyczeć, powiedz wprost – „nie będę tak z Tobą rozmawiać. Wrócimy do tematu, kiedy będziesz w stanie się opanować”. Pamiętaj jednak, że jedynym sposobem na powodzenie w tej sprawie jest twoja konsekwencja  - nie wybuchaj gniewem trzy minuty po wypowiedzeniu tych słów.

Jeśli chcesz wyrzucić złość, poszukaj sobie jakiegoś fizycznego zajęcia. Zacznij sprzątać, wyjdź na siłownię, odśnież podwórko – cokolwiek, co pozwoli ci wyrzucić napiętrzone emocje. To banalny, ale bardzo skuteczny sposób na uniknięcie nieporozumienia w związku.

Sposoby rozwiązania problemów w związku

Zupełnie inaczej musisz postąpić w sytuacji, kiedy już zdarzyło ci się powiedzieć coś, co wyjątkowo zabolało twojego partnera. W takim przypadku masz trzy wyjścia:

Pierwsze to liczyć na to, że jemu/jej przejdzie – udawać, że nie było sprawy, zająć się swoimi obowiązkami, a potem jakby nigdy nic zacząć rozmowę na temat wieczornego filmu – wszystko, byle nie poruszać wiadomego tematu.

Drugie rozwiązanie to odwrócenie kota ogonem – czyli rzucenie czegoś coś w stylu: „No już nie przesadzaj, jakby tobie nigdy się nie zdarzyło, żeby powiedzieć coś w nerwach” i trwanie w obrazie.

Trzecie wyjście – to całkowite przyznanie się do winy i zrobienie wszystkiego, żeby wynagrodzić ukochanej osobie przykre słowa.

Wszystkie te rozwiązania łączy jedno – żadne z nich nie cofnie tego, co zostało powiedziane. Ale jedynie trzeci rodzaj zachowania daje nam szansę wyjaśnienia i – tak, trzeba nazwać to wprost, wybaczenia nam naszych słów. Co konkretnie należy zrobić?

Przede wszystkim, zapomnij o powodzie kłótni (oczywiście zakładając, że nie była to np. zdrada). Przyjmij do wiadomości, że w związku z wypowiedzianymi słowami, nie ma ona już żadnego znaczenia. Całą winę bierzesz na siebie i nie usprawiedliwiasz się słowami: „No, ale zobacz, każdy by się zdenerwował na moim miejscu”.

Wzajemne rozumienie potrzeb

Cokolwiek by się nie działo, musicie porozmawiać, zastanów się - jak zrozumieć partnera? Jeśli partner nie chce, wyjaśnij, że możecie nie rozmawiać w ogóle – ale przecież do niczego to nie doprowadzi. Spytaj, czy potrzebuje chwili na uspokojenie się, opanowanie emocji. A potem powiedz prawdę – jedyną twoją motywacją było to, by „wygrać” kłótnię, ale to, co zostało powiedziane, nie jest prawdą. Nie zapominaj o swoich uczuciach i obawach – podkreśl, że jest ci tak okropnie źle z tym, co powiedziałaś/łeś, że jest to już dla ciebie wielka kara i mówiąc szczerze, obawiasz się, że  stabilność związku na tym ucierpi.

Jeśli nie lubisz przyznawać się do winy, wszystko to może być dla ciebie niezwykle trudne. Pamiętaj jednak, że błąd leży po twojej stronie – zły dzień nie jest powodem, aby wyciągać argumenty zdecydowanie poniżej pasa. A skoro wina jest twoja – musisz naprawić sytuację, nawet, jeśli nie będzie to przyjemne.

Na koniec – mała wskazówka. Przyznanie się do winy nie jest równoznaczne z wyznaniem miłości. Nie zapominaj więc o tym małym szczególe i zwyczajnie zapewnij tę drugą, bliską ci osobę, że ją bardzo kochasz. Dla ciebie może być to oczywiste – ale przecież nie czytacie w swoich myślach. Uświadomienie sobie tego będzie pierwszym krokiem na waszej drodze do prawdziwych „dobrych” kłótni.

Czym jest chemia w związku? Czy każdy związek musi przejść przez kryzys?

Czym jest chemia na początku związku? Czy chemia między partnerami gwarantuje trwałość związku? Czy kryzys zawsze musi być częścią związku? Dlaczego pary przechodzą kryzys po 3 latach? Po jakim czasie bycia razem najlepiej wziąć ślub?

Przeczytaj czym jest chemia w związku:

Alchemia miłości

Przeczytaj także, czy problemy małżeńskie zawsze wieńczy rozwód:

Kryzys czy rozwód?


 
Komentarze (5)

Jak się nie kłócić. Naucz się rozwiązywać problemy | Umiejętność rozwiązywania konfliktów - dodaj komentarz
Dan; 2020-03-07 12:26:01 
Łatwo dawać rady, większości bliżej do zwierząt niż myślicieli. Emocje często są nie do okiełznania, szczególnie wtedy jak partner nie rozumie lub nie chce zrozumieć co nas boli. Dlatego jeśli kłócisz się na początku związku, lub zauważasz u partnera przekonania z którymi będzie ciężko walczyć to uciekaj!!
dercy; 2019-07-04 00:04:25 
komentarz usunięty przez moderatora
Kajol; 2019-06-23 11:59:34 
komentarz usunięty przez moderatora
Kejti; 2018-06-09 20:14:30 
Ja zawsze rozkładam problem na czynniki pierwsze
eris; 2015-10-26 17:44:48 
Kłótnie są potrzebne w związku, dzięki nim możemy dać do zrozumienia partnerowi - co nas boli, co czujemy, czego pragniemy. Poza tym kłótnie oczyszczają atmosferę, schodzą z nas wszelkie napięcia, no i można miło później się pogodzić ;) Należy tylko kłócić się w sposób konstruktywny, nie obrażać się nawzajem, nie wyzywać się od „różnych”. Najgorsze są ciche dni, bo wtedy tak naprawdę nie wiemy co czuje partner, jakie targają nim emocje i czego możemy się spodziewać.

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij