Związek bałaganiary z pedantem| Szczera rozmowa receptą na szczęśliwy związek

Zgodność charakterów jest podstawą szczęśliwego związku. Ale co zrobić, kiedy zakochują się w sobie ludzie posiadający zupełnie wykluczające się cechy charakteru i podejście do istotnych spraw w życiu? Czy związek bałaganiarza z pedantem ma przyszłość? Na te i inne pytania odpowiada portal dla Singli MyDwoje.pl.

Różnica charakterów w związku

Gdy posiadacie diametralnie odmienne charaktery, Wasza relacja może być trudna, jednakże warto spróbować. Skoro spotykacie się już pewien czas, coś musiało Was do siebie przyciągnąć. Warto o tym pamiętać i pielęgnować to, co Was łączy. Problem zwykle zaostrza się w momencie, kiedy decydujecie się na wprowadzenie związku na wyższy poziom, jakim jest wspólne zamieszkanie. Oczywiście pierwsze dni zapewne upłyną na ogólnej euforii i nie będziecie zauważać tego, co zwykle przeszkadza Wam od razu. Ale, kiedy otrząśniecie się z początkowych uniesień i wkradnie się zwykła codzienność oraz konieczność poprawnej koegzystencji, zauważycie to, co Was zdecydowanie różni: podejście do porządku. Może się zdarzyć, że Ona nagle poczuje się nieswojo wśród idealnie poustawianych butów, a Ty stracisz cały entuzjazm, kiedy potkniesz się o rzuconą niedbale torebkę. W tym momencie wychodzi Wasza zgodność charakterów w praktyce.

Dla mężczyzny, który dotąd stosował w swoim kawalerskim mieszkaniu wręcz żołnierskie podejście do porządku taka sytuacja może być niezmiernie trudna. Nagle wszystko "staje na głowie". To, co zostało wypracowane przez szereg lat obraca się w niwecz. I nie chodzi tu tylko o to, że Twoja partnerka nie układa swoich bluzek wg kolorystycznego klucza, ani nie składa ich w idealną kostkę.  Bałaganiara zwyczajnie nie panuje nad tym, co dzieje się w jej najbliższym otoczeniu. Gorzej, jeśli zupełnie nie widzi problemu w tym, że kolejny raz nie wynosi za sobą naczyń do zlewu, rozsiewając talerze po całym mieszkaniu, a na każdej komodzie, biurku, czy stoliku straszą nieestetyczne zaschnięte kółka - pamiątka po kubkach z kawą. Jeśli już - zupełnie przypadkiem - naczynia trafiają do zlewu lub zmywarki, czekają tam w nieskończoność na Ciebie.

Bałaganiara z pedantem – miłość i związek 

Jej bałaganiarstwo utrudnia Wam życie jeszcze w inny sposób: pusty karton po soku lub mleku odłożony do lodówki powoduje frustracje, gdy na jaw wychodzą braki. Przecież, kiedy znów przez godzinę szuka kluczy lub telefonu spóźniacie się nie tylko na wspólne imprezy, ale też dezorganizuje to dzień Twojej partnerki. Niska zgodność charakterów to jedno, ale chęć współpracy i doskonalenia to drugie. A co, jeśli Twoja wybranka nie chce pracować nad Waszym związkiem, twierdząc uparcie, że nieporządek, który wokół siebie tworzy, wyraża jej osobowość jest tzw. artystyczny nieład, który dodaje życiu pikanterii? To utrudnia życie nie tylko Tobie, ale także jej. W pracy i wśród znajomych uchodzi za osobę roztrzepaną, zapominalską i niepunktualną. Może warto spokojnie jej to uświadomić?

Ale jak sobie poradzić, kiedy zostałeś postawiony przed faktem dokonanym i nagle przestajesz poznawać tę cudowną, idealną partnerkę, w której się zakochałeś, w kimś, z kim niedawno zamieszkałeś? Pojawiają się wątpliwości. Jak reagować, co mówić, jak zachowywać się, gdy każda błahostka wywołuje różnicę zdań, a nawet kłótnie? Czy bałaganiara z pedantem mają szansę na szczęśliwy związek mimo różnic?

Szczera rozmowa pozwoli rozwiązać problemy

Kłótnie o porządek skutecznie studzą żar miłości między dwojgiem ludzi i potrafią obrzydzić nawet najpiękniejsze uczucie. Szczególnie, kiedy w trakcie nich zaczynacie wypominać sobie swoje przywary używając niezbyt sympatycznych synonimów słowa pedant czy bałaganiara. Jak zawsze w takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest szczera rozmowa. Starajcie się komunikować i wyrażać uczucia, tylko dzięki temu macie szansę uratować miłość i związek. Zastanówcie się, jak można pogodzić dwa tak niezwykle odmienne charaktery. Pamiętajcie o tym co Was do siebie przyciągnęło. Pielęgnujcie to, co Was łączy, doceniajcie Wasze zalety. Związek bałaganiary z pedantem to bardzo trudny układ, ale jeśli Wam na sobie zależy, warto nad nim popracować. Robicie to dla siebie, po to by było Wam razem dobrze. Na nagrodę, wbrew pozorom, nie będzie trzeba długo czekać.

Jednak zanim przystąpisz do ofensywy zastanów się, czy Ty nie przesadzasz? Dlaczego dla Ciebie idealny porządek ma aż tak duże znaczenie? Może doskonale posprzątane i poukładane otoczenie jest rekompensatą za coś, czego nie jesteś w stanie tak idealnie zorganizować? Może w Twoim życiu gości lęk, który jest skutkiem traumatycznych przeżyć i sprawia, ze masz obsesyjną potrzebę kontrolowania i panowania nad porządkiem? A może nadmierny porządek jest kluczem do Twojej samooceny, bo nie jesteś zbyt pewny siebie? Czy wiesz, że życie z nadmiernym porządnisiem, to niezła szkoła przetrwania? Spójrz na siebie oczyma swojej partnerki. Wbrew pozorom, obsesyjny porządek jest na dłuższą metę o wiele trudniejszy do zniesienia niż bałagan. Związek niereformowalnego pedanta z chaotyczną bałaganiarą może przerodzić się w nieustającą walkę. Dla Ciebie każdy przejaw dysharmonii urasta do rangi życiowego problemy, zaś dla człowieka pozbawionego sztywnych reguł porządku jest to zupełnie niezrozumiałe. Nie dziw się więc, że patrzy z nieukrywanym zdziwieniem lub nawet przerażeniem, gdy po raz trzeci prasujesz spodnie, bo nie maja jeszcze wystarczająco ostrego kantu lub gdy Twoje natręctwa zmuszają Cię do wycierania kurzu dwa razy dziennie.

Recepta na szczęśliwy związek z bałaganiarzem

Przede wszystkim przypomnijcie sobie co Was do siebie przyciągnęło. Zapewne Ty zachwyciłeś Twoją partnerkę umiejętnością planowania, zorganizowaniem, odpowiedzialnością i przewidywaniem. A co sprawiło, że zwróciłeś uwagę właśnie na nią? Może pociągnęła Cię jej fantazja i umiejętność cieszenia się życiem. A może zachwyciło Cię właśnie to, że potrafiła Cię zaskoczyć, a jej pomysły były naprawdę szalone. Pielęgnujcie te odkrycia i wspomnienia - będą świetną bazą do dalszych działań.

Następnie usiądźcie spokojnie i zróbcie listę rzeczy, których w sobie nie znosicie i zaproponujcie wspólne rozwiązania:

  • umowne miejsca - jeśli Twoja partnerka notorycznie gubi klucze lub telefon, zorganizujcie specjalny koszyczek w przedpokoju, gdzie będzie ich miejsce
  • podział odpowiedzialności - wyznaczcie sobie miejsca, za które będziecie odpowiedzialni w czasie cotygodniowych porządków - jeśli Ty sprzątasz salon, sypialnię i kuchnię, jej zostaw łazienkę i przedpokój (przecież Tobie to i tak lepiej wychodzi, a jej będzie łatwiej zachować porządek w miejscu, o które musi zadbać samodzielnie)
  • stawiaj na mocne strony - ustalcie, co na co dzień robicie naprawdę dobrze - zajmij się odkurzaniem, a jej pozostaw to, w czym się realizuje, np. gotowanie (nawet, jak potem będziesz musiał pomóc w "odgruzowaniu" kuchni)
  • chwal i wzmacniaj - chwal ją za każdy wysiłek i przymykaj oczy na drobne niedociągnięcia, w żadnym razie po niej ostentacyjnie nie poprawiaj!
  • 1 dzień lenistwa i bałaganu - ustalcie, że 1 dzień w tygodniu, to dzień bez sprzątania, dzień słodkiego lenistwa we dwoje (np. piątek przed sobotnim maratonem)
  • dostrzeż dobre strony - zacznij doceniać spontaniczność, pozwól się zaprosić na spacer w piękną pogodę, nawet gdy nie pozmywaliście po obiedzie (zanim to zrobicie, może zacząć padać deszcz)
  • konstruktywne uwagi  - postarajcie się nie krytykować wzajemnie, konstruktywne uwagi, wspieranie i szacunek są kluczem do właściwej samooceny
  • nazwij problem po imieniu - nie "zamiatajcie problemów pod dywan" - rozmawiajcie, rozmawiajcie, rozmawiajcie...
  • pomoc eksperta - jeśli Wasze problemy Was przerastają, poproście o pomoc eksperta - to zawsze jest dobre rozwiązanie

Czytaj również: 
Komentarze (6)

Związek bałaganiary z pedantem| Szczera rozmowa receptą na szczęśliwy związek - dodaj komentarz
Alex; 2019-11-10 08:55:15 
Nie jestem pedancikiem ale lubie miec porządek, najbardziej mnie wkurza jak posprzatam cale mieszkanie i porzadek trwa max dwa dni bo moja zona jest straszna balaganiara i najgorzej ze nie widzi balaganu jaki w okol siebie robi... roznica charakterow jest i chyba juz drugi raz nie wiązał bym sie z tego typu kobieta...
rodric camela; 2019-06-23 16:47:26 
komentarz usunięty przez moderatora
Agata; 2015-10-29 21:53:33 
Myślę, że związek bałaganiary z pedantem na dłuższą metę może nie przetrwać, zawsze pewnie będzie dochodziło na tym tle do kłótni. Rady zawarte w artykule rzeczywiście są dobre, ale zarówno bałaganiarz jak i pedant musi chcieć się do nich dostosować. Na pewno niezbędny jest też kompromis, bo jeśli jedno drugiemu nie ustąpi, to szybko dojdzie do kryzysu. Dobrze jest też, podzielić się obowiązkami, przykładowo jeśli partnerka lubi gotować, a partner zmywać, to niech każde z nich, robi to co lubi.
Tomek; 2015-03-24 18:30:52 
No te rady mają faktycznie sens. Potrzeba samozaparcia, ale wreszcie jakieś konkrety. Można próbować
Marek - chyba pedant; 2015-03-24 14:24:07 
ze mna probowala moja ostatnia dziewczyna rozmawiac, ale to nic nie dalo.
Cialge przeszkadzaly jej zle postawione przeze mnie buty lub rzucone ciuchy, zupelnie jakby to mialo jakies fundamentalne, zyciowe znaczenie, no coz, nasz zwiazek potrwal 3 miesiace od zamieszkania razem...
Porządnisia; 2015-03-23 10:49:38 
no wlasnie mam ten problem z moim partnerem, ktory nic nie potrafik odlozyc tam na miejsce, skad cos wzial. Uwazam ze pod koniec art padly dobre rady. O ile obydwojee sa gotowi uznac zagadnienie i sa gotowi nad zwiazkiem pracowac, to juz polowa sukcesu, unikanie destruktywnych wzorcow komunikacji i kilka praktycznych zasad wspolofunkcjonowania juz wlasnie moze parze bardzo pomoc, nie mowie ze to latwo, ale u mnie powoli zaczyna dzialc.

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij