Biuro matrymonialne > Poradnik > Miłość i związek > Dopasowanie partnerów > Zgodność charakterów w praktyce

Zgodność charakterów w praktyce

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Różnice fascynują a podobieństwa przyciągają trwale

Cechy charakteru
Nie wszystkie cechy charakteru mają duże znaczenie dla relacji partnerskiej. Test Doboru Partnerskiego, który stworzyłem, bada te obszary osobowości, które w każdym szczęśliwym związku muszą stanowić wspólny fundament. Są to temperament i niektóre cechy charakteru danej osoby, jej oczekiwania wobec partnera, granice tolerancji oraz najważniejsze wartości w związku i w życiu. A jak wygląda zgodność charakterów w praktyce? w skrócie można to zaobserwować na przykładzie: Wynik Testu dla Ciebie - Profil Partnerski.

Co powinno łączyć parę, a co może różnić?

AR: Najważniejszym składnikiem związku jest jednak temperament, a z nim wszelkie objawy ekspresyjności, takie jak towarzyskość, żywiołowość czy spontaniczność. Bardzo ważna jest także wrażliwość. Różnice temperamentu partnerów mogą niestety prowadzić do rozpadu związku. Z wielu pozostałych składowych charakteru najistotniejsze obszary dla związku to takie skale jak: „Ugodowość – Dominacja”, „Ufność – Podejrzliwość”, „Nieuporządkowanie – Pedantyczność”, „Liberalizm – Konserwatyzm”. Istotne są także oznaki dojrzałości partnera. Dojrzałość psychiczna to cecha charakteru, na którą pracujemy całe życie, choć wielu z nas nie osiąga jej nigdy. Z dwojga partnerów przynajmniej jedno musi być dojrzałe, inaczej związek będzie zabawą z bardzo ograniczoną odpowiedzialnością. Zatem sposób na długotrwały i szczęśliwy związek to odpowiednia (i u każdej pary inna) kombinacja tych czynników. Moja autorska teoria dopasowania partnerów określa, w jakich proporcjach cechy te powinny być rozwinięte u naszego idealnego partnera, uwzględniając nasze ukształtowanie osobowości. Zgodność osobowości konkretnej pary czyli Wynik dla partnerów - Zgodność Osobowości wyrażana jest w graficznie lub na wykresach i procentowo w Punktach Dopasowania (PD) oraz każdorazowo przeze mnie komentowana.

Ważniejsze są podobieństwa czy różnice w związku?

AR: Aby w kontekście psychologicznym rozpatrywać znaczenie różnic i podobieństw dla powodzenia związku, trzeba przyjrzeć się temu, co tę zgodność i różnice tworzy – czyli osobowości. Pewne ważne dla związku cechy powinny występować u partnerów w pewnym nasileniu, różnym dla każdej pary. Wychodząc od indywidualnego ukształtowania jednej osoby określamy jej „idealnego partnera” we wspomnianym wcześniej Profilu Partnerskim. Każda z istotnych tutaj cech rządzi się własną regułą. W przypadku „Wrażliwości ” obowiązuje zasada podobieństwa, w przypadku „Dominacji” – różnicy. Szczególnie, gdy jeden z partnerów jest mocno dominujący, jego partner powinien być bardziej uległy. W przeważającej jednak mierze to podobieństwa pomagają nam zbudować trwały związek. Chociaż zdarza się również szczęśliwy związek mimo różnic.

Czym jest popularna chemia? Czy Test potrafi ją sprawdzić?

AR: Parze z wysokim wynikiem dopasowania pozostanie oczywiście zakochać się i to jest zadanie każdego z osobna. Gdy jednak wybór partnera następuje z grupy wcześniej dopasowanych kandydatów, prawdopodobieństwo, że strzała Amora trafi właściwą osobę, jest oczywiście nieporównywalnie większe, niż gdy mówimy o przypadkowo poznanych ludziach. Wybór właściwego partnera to dopiero (a może już) połowa powodzenia. Aby stworzyć udany, trwały związek, potrzebny jest jeszcze własny wysiłek i zaangażowanie w pielęgnowanie miłości. Do najważniejszych zasad pracy nad związkiem należą: odpowiednie nastawienie, że właśnie nasze małżeństwo wytrzyma wszystkie „burze”, systematyczne pogłębianie intymności psychicznej i fizycznej z partnerem, przestrzeganie reguł konstruktywnej dyskusji, pielęgnowanie szacunku i wzajemna tolerancja, a także stosowanie zasady: kochaj jak siebie samego i mów o swoich potrzebach. Oczywiście nie wolno także zapominać o wspólnych przedsięwzięciach, wyjazdach, projektach, które cementują związek. 
Komentarze (2)

Zgodność charakterów w praktyce  - dodaj komentarz
Gosia; 2015-09-25 10:52:56 
To czy związek przetrwa zależy przede wszystkim od naszego zaangażowania. Chemia być może ma znaczenie, ale tylko na początku związku, po pewnym czasie i tak się ulatnia. Oczywiście ważne jest, by mieć dużo cech wspólnych, mieć podobny system wartości, jednakże przeciwieństwa też się przyciągają. Tyle tylko, że taki związek będzie wymagał od nas więcej pracy, pójścia na kompromisy.
Kamilka; 2015-03-12 13:51:30 
Również wydaje mi się, że dopasowanie charakterów i chemia są najważniejsze w związku. Dlatego tak cenię sobie ten test, bo pomaga mi przeprowadzić taką wstępną selekcję wśród innych użytkowników. Oczywiście dalszy rozwój znajomości zależy tylko ode mnie i tej drugiej osoby, ale cieszę się, że mam możliwość wyboru z osób, które według testu do mnie pasują. Na wielu innych portalach czy na forach, jak czytam, liczy się głównie wygląd drugiej osoby, zdjęcia, a nie wnętrze. Dobrze, że są jeszcze portale, które mają inne podejście do tego tematu i skupiają się na rzeczach ważniejszych niż wygląd.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Serwisu
Tak, chcę być informowany o w trendach i ofertach specjalnych dla Singli. Rezygnacja jest możliwa w każdej chwili.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register
Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij