Zazdrość i podejrzliwość w związku | Przeglądasz portale społecznościowe w poszukiwaniu dowodów zdrady?

Słynne jest powiedzenie, że „bez zazdrości nie ma miłości”. Zazdrość uznaje się często za dowód siły uczucia łączącego dwie osoby. Zdarza się czasem, iż partnerkom towarzyszy zazdrość o jego wieloletnia przyjaciółkę. W istocie jednak niemal nikt, kto choć raz doświadczył zazdrości, nie wspomina tego z radością. Zatem dlaczego się zakochujemy, skoro obce nam jest zaufanie do partnera? Portal dla Singli MyDwoje.pl radzi co zrobić, gdy towarzyszy nam zazdrość i podejrzliwość w związku.

Niska samoocena przyczyną obsesyjnej podejrzliwości

Zazdrości i podejrzliwości często towarzyszą dosyć nieprzyjemne emocje, takie jak gniew, smutek. Tymczasem miłość to uczucie, które powinno dawać nam siłę, radość i świadomość, że w oczach ukochanej osoby jest się kimś jedynym i wybranym. Dlatego samoocena a partnerstwo ściśle są ze sobą powiązane. Zaniżona samoocena jest bardzo często przyczyną podejrzliwości. Nie wierzymy, że ktoś tak wspaniały jak nasz partner chciałby być szczerze i długotrwale z taką słabą, nieciekawą osobą jak ja. Jaka jest zatem prawdziwa relacja pomiędzy miłością, a zazdrością i czy można stworzyć prawdziwą i trwałą relację, pozbawioną jednocześnie tego dosyć trudnego uczucia? 

Zazdrość sprawia, że krzywdzimy najbliższą osobę. A może to po prostu ucieczka przed największym szczęściem, czyli bliskością z drugim człowiekiem, której towarzyszy zaufanie do partnera? Przeglądasz portale społecznościowe w poszukiwaniu dowodów zdrady, może zamiast tego powinieneś/aś skorzystać z porady psychologa? Zastanów się jak zrozumieć partnera, co możecie zrobić, żeby poprawić jakość życia w Waszym związku.

Uczucia towarzyszące zazdrości

Psycholog Gordon Clanton (1977) definiuje zazdrość jako „uczucie niezadowolenia" objawiające się jako lęk przed utratą partnera lub jako poczucie dyskomfortu spowodowane rzeczywistym lub wyobrażonym doświadczeniem relacji partnera i osoby trzeciej”. Z tak sformułowanej definicji wynika, że zazdrość jest nacechowana wieloma negatywnymi uczuciami, takimi jak niezadowolenie, lęk czy dyskomfort psychiczny. Drugą charakterystyczną oznaką zazdrości jest to, że oprócz partnerów dotyczy ona, chociaż niekoniecznie bezpośrednio, także osoby trzeciej, o którą jeden z partnerów jest zazdrosny. Osoba taka dysponuje pewną właściwością, która sprawia, że ktoś odczuwający zazdrość uznaje ją za bardziej atrakcyjną dla swojego partnera.

Przy rozważaniu przytoczonego na wstępie powiedzenia rodzi się pytanie, czy istnieje zatem coś takiego, jak „zdrowa zazdrość w związku”, czyli zazdrość, która przyczynia się do wzmocnienia relacji uczuciowej. Z pewnością słowo „zazdrość” nie byłoby tutaj odpowiednie. Kluczem jest wewnętrzne odczucie atrakcyjności partnera dla nas, z zachowaniem własnego poczucia wartości i przekonaniem, że jesteśmy w stanie sprawić, by dana osoba czuła się przy nas szczęśliwa. Zazdrość w związku to także pewien stopień braku zaufania, które jest przecież niezbędne do zbudowania dobrej relacji. Wczesne zrozumienie własnych uczuć i ich źródeł pozwoli Ci jednak z pewnością uchronić Twój związek od niszczącej zaborczości i uzyskać wymarzony spokój oraz rozkoszować się szczęściem dzielonym z drugą osobą. Zamiast więc odwiedzać  portale społecznościowe w poszukiwaniu dowodów zdrady partnera, umów się z nim na wspólne randki we dwoje.

Sprawdź, czy jesteś zazdrosny i podejrzliwy w związku partnerskim.

Sprawdź swój poziom podejrzliwości i zazdrości  w związku. Wypełnij Test Doboru Partnerskiego mydwoje.pl.

Otrzymasz Wynik Testu dla Ciebie - Profil Partnerski.

Oto przykładowy wynik, który mówi jaki jesteś i jakiego partnera powinieneś poszukiwać. Podejrzliwość i nieufność jest cechą utrudniającą każdą relację, która powinna opierać się na zaufaniu i otwartości, jak związek miłosny między dwojgiem ludzi. Ważne jest zatem, aby obydwoje partnerów miało tu maksymalnie niski wynik.

Podejrzliwość i Zazdrość w związku Profil Partnerski

Porównując swój poziom podejrzliwości, poziom Twojego "ideału" z wynikiem potencjalnych partnerów poznasz waszą Zgodności Osobowości i % dopasowania. Zobaczysz, kto do Ciebie pasuje. Twoim ideałem będzie zawsze człowiek ufny i otwarty, gdyż taka osoba może stworzyć relację pełną ciepła i poczucia bezpieczeństwa.

Podejrzliwość i Zazdrość w związku Zgodność Osobowości


Przyczyny zazdrości w związku

Istnieje kilka przyczyn zazdrości. Dosyć istotny jest fakt, że mężczyzna lub kobieta, jeśli jest zazdrosną stroną relacji uczuciowej, zazwyczaj poszukuje przyczyn swojej zazdrości w zachowaniu partnera. Tymczasem najbardziej prawdziwe jest stwierdzenie, że źródło tego uczucia najczęściej leży w nas samych. Oto najczęstsze przyczyny zazdrości:

  • Niska samoocena. Osoby odczuwające zazdrość zazwyczaj uważają, że z powodu swoich wad nie są kimś odpowiednim dla swojego partnera. Za zagrożenie dla istnienia związku uznają te osoby, które wydają się im idealne pod względem tego, co uznają za swoje wady. Nie jest to zatem zaniżona samoakceptacja w ogóle, lecz jako partnera w konkretnej relacji. Potwierdzeniem tego faktu są wyniki badań White'a i Mullena (1989). Okazało się w nich, że kobiety doznające agresji z powodu zazdrości przyznały, że ich mężowie często ujawniają kompleksy z dotyczące własnej seksualności i związanej z tym atrakcyjności w oczach żon.
  • Zaburzenie samoakceptacji. Uzależnienie własnej samooceny od tego, co myśli o nas partner. Osoby takie mają tendencję do poszukiwania wiedzy o sobie wśród opinii innych ludzi. Jeżeli zatem w otoczeniu pojawia się ktoś, kogo partner pod pewnym względem (np. zdolności) ocenia wyżej niż ukochaną osobę, wówczas odczuwa ona obawę przed możliwością rozpadu związku i jeszcze jednym dowodem na potwierdzenie własnej niskiej wartości.
  • Przekonania z dzieciństwa. Przekonanie, że na miłość trzeba zasłużyć. Jest to konsekwencja zachowań rodzicielskich i często słyszanych słów typu: „jeśli nie będziesz grzeczny, mama nie będzie cię kochać”. Zazwyczaj rodzice dobrze wiedzą, że nie jest to prawda. Dla małego dziecka jednak są oni najważniejszym źródłem wiedzy, dlatego wierzy wszystkim ich słowom. Tak ukształtowane przekonanie – nawet nieświadomie – dziecko wnosi w dorosłe życie. Brak wewnętrznego zrozumienia miłości jako uczucia bezwarunkowego prowadzi do wiary w to, że należy na nią zasłużyć. Zagrożenie dla związków w dorosłym życiu są zatem osoby pod pewnymi względami atrakcyjniejsze i tym samym bardziej „zasługujące” na miłość partnera.
  • Pierwsze wzorce związku. Ta przyczyna zazdrości również ma swoje źródła w dzieciństwie. Występuje wówczas, gdy dana osoba jako dziecko obserwowała wzorzec rodziców jako pary, w którym główne miejsce zajmowała zazdrość lub zaborczość. Wtedy trudno w dorosłym życiu o zaufanie do partnera. W świadomości buduje się wówczas również często nieuświadomione przekonanie, że miłość oznacza kontrolę i nieustanne przewidywanie dotyczące ewentualnego porzucenia przez partnera z powodu innej, atrakcyjniejszej osoby
  • Zespół Otella. Jest to choroba o charakterze psychotycznym, typowa dla osób przewlekle pijących alkohol. Charakteryzuje się przede wszystkim ciągłą demonstracją urojeń niewierności partnera. Osoba chora stosuje przemoc fizyczną lub psychiczną, by zmusić partnera do przyznania się do zdrady, której ten zazwyczaj nie popełnił. W poszukiwaniu dowodów zdrady chory gotowy jest posunąć się daleko. Krąg osób podejrzanych o bycie kochanką lub kochankiem jest szeroki, a dowody na zdradę są dla przeciętnego człowieka absurdalne (np. rachunek z pralni).

Zazdrość męska i kobieca

Istnieje kilka obszarów,  na gruncie których można zaobserwować różnice pomiędzy zazdrością kobiecą i męską (Wojciszke, 2009). W przypadku sytuacji wywołujących zazdrość, mężczyźni są bardziej zazdrośni o sferę seksualną, natomiast kobiety o poświęcany im czas i uwagę. Ponadto jeśli rozważyć uczucia zazdrości, okazuje się, że kobiety są bardziej skłonne analizować powody, dla których mogłoby dojść do ewentualnej zdrady, przypisując je jego potrzebom seksualnym lub atrakcyjności rywalki. Mężczyźni zaś zwracają uwagę na zaangażowanie uczuciowe partnerki i możliwość obdarzenia nim kogoś, kto jest bardziej atrakcyjny. Istnieją również różnice płciowe w przeżywaniu zazdrości. U kobiet uczuciom zazdrości towarzyszy smutek i depresja, u mężczyzn występuje gniew i agresja. W kwestii radzenia sobie z zazdrością kobiety wydają się być bardziej zorientowane na rozwiązanie problemów nękających związek i wyrażanie własnych uczuć. Mężczyźni natomiast mają tendencję do zaprzeczania uczuciom własnej zazdrości i poszukiwania innych sposobów wyrażenia własnej wartości jako partnera. Nietrudno też zauważyć, że to kobiety są stroną częściej wywołującą zazdrość w celu sprawdzenia siły związku i podniesienia poczucia własnej wartości.

Jak radzić sobie z zazdrością?

Większość psychologów podziela zdanie, że zazdrość w związku to uczucie niszczące dla partnerów. Istnieje jednak kilka sposobów, by móc się jej pozbyć.

  • Analiza - spróbuj przeanalizować źródło swojej zazdrości. Przywołaj w pamięci sytuacje lub zachowania partnera, które wywołują w Tobie zazdrość. Spróbuj spojrzeć na nie bardziej realnie: być może to Twoja wyobraźnia podsuwa Ci scenariusze, które nie mają szansy zaistnieć w rzeczywistości. Zastanów się, jakie emocje pojawiają się u Ciebie w obliczu takich sytuacji i spróbuj odkryć ich prawdziwe źródło.
  • Poczucie wartości - zastanów się, jakie jest Twoje własne poczucie wartości jako partnera w konkretnym związku. Czy często pojawiają się u Ciebie myśli o tym, że tak naprawdę nie zasługujesz na to, by być w relacji z ukochaną osobą? Obawiasz się, że Twój partner może poznać kogoś bardziej atrakcyjnego i wtedy zostaniesz znów sam, opuszczony i zraniony? Pamiętaj, że jest to Twoja subiektywna ocena. Twój partner z milionów ludzi na świcie wybrał właśnie Ciebie, wraz ze wszystkimi Twoimi wadami i zaletami.
  • Uczucia partnera - uwzględnij uczucia i potrzeby partnera. Każdy związek wymaga pewnego rodzaju poczucia osobistej przestrzeni, wolności. Nie świadczy to o jego słabości, a wprost przeciwnie: w takiej relacji partnerzy są ze sobą na tyle blisko, by móc w pełni sobie ufać. Jeżeli zatem mężczyzna wyjeżdża na ryby z kolegami lub kobieta idzie do kina z przyjaciółkami, nie oznacza to, że nie kochają oni swoich partnerów.
  • Zainteresowania - nie skupiaj całej swojej uwagi na partnerze. W takiej sytuacji oboje będziecie nieszczęśliwi: Ty zaniedbujesz swoje zainteresowania, a Twój partner czuje się niemal prześladowany. Związek z drugą osobą nie oznacza rezygnacji z wszystkiego, co do tej pory lubiłeś robić. Celem jest tutaj wspólne szczęście i możliwość pełnego wyrażenia własnej osobowości. Nie musisz kontrolować partnera na każdym kroku, by wiedzieć, że jest on kimś przeznaczonym tylko dla Ciebie.

Zazdrość i podejrzliwość może zniszczyć związek?

Zazdrość powstaje z podejrzliwości, w ekstremalnej formie może nawet zniszczyć związek. Zazdrość uznaje się często za dowód siły uczucia łączącego dwie osoby. Zatem, czy związek bez zazdrości jest pozbawiony miłości? Jaka jest relacja pomiędzy miłością a zazdrością? Kwestie te wyjaśnia psycholog MyDwoje Andrzej Rutowski.Literatura:
1. D.M. Buss, Zazdrość: niebezpieczna namiętność, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2003.
2. B. Wojciszke, Psychologia miłości, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2009.


                                                                                                                                  Jowita Wójcik, psycholog


 
Komentarze (10)

Zazdrość i podejrzliwość w związku | Przeglądasz portale społecznościowe w poszukiwaniu dowodów zdrady?  - dodaj komentarz
Olek; 2019-06-12 15:45:43 
komentarz usunięty przez moderatora
Kaja; 2018-11-21 03:12:25 
komentarz usunięty przez moderatora
iga; 2017-04-15 13:21:19 
komentarz usunięty przez moderatora
laura; 2017-03-31 22:52:47 
po pół roku znajomości z moim za chwile ex dowiedziałąm się przypadkiem ze mnie okłamywał w zasadzie od poczatu naszego związku ... byłam zalamana , ale w końcu wybaczyłam i dalam druga szanse . niestety od tamtej pory nie ufam mu i najmniejsza bzdura jest powodem do chorej zazdrości .. gdy rozmawiamy wieczorem przez tel i o 22 słysze dochodzące smsy wydaje mi się ze ma romans , kogos poznał .. gdy przez 2 h nie dostaje od niego wiadomości wydaje mi się ze w tym czasie jest z kims bo przecież zawsze odpisywał .. brak pewności mnie niszczy od srodka to ból zdecydowanie gorszy od fizyczneg .. cały czas się obrazam , zachowuje się jak dziecko i mam tego swadomosc jednocześnie nie potrafie z tym zerwac. najgorsze jest to ze mu na mnie nie zależy .. gdy mowie ze wychodzę ze znajomymi na impreze to słysze tylko baw się dobrze ... gdy wróce o 1 rano to pyta dlaczego tak wcześnie i bynajmniej to nie jest ironia .. gdy pytam skad ta objetnosc twierdzi ze ma do mnie zaufanie .. coz , ale do tego stopnia ? czuje się jak kompleta idiotka , dno , zero poczucia własnej wartości i jest to dla mnie uokazajace , wielebym dala aby być tak obojetna jak on .... i tak bez konkretnego powodu chce zerwac ta relacje , czuje ze inaczej oszaleje tylko za każdym razem on robi wszystko aby do tego nie dopuscic .. jak mam się od tego uwolnić :( niech mi ktoś pomoże
podejrzliwa bezpodstawnie; 2016-04-13 10:02:50 
Mąż wraca z pracy do domu i zastaje zapłakaną żonę, która w nerwach pakuje swoje rzeczy do walizki.
- Co ty wyprawiasz?! - pyta zaskoczony.
- Odchodzę! Zdradziłeś mnie! - wykrzykuje żona i rzuca w niego plikiem zdjęć, na których widać jak uprawia on seks z kochanką. Mąż spokojnie i z opanowaniem przegląda zdjęcia po czym mówi do żony:
- Kochanie, uspokój się! Wszystko się ułoży! Musimy tylko wyjaśnić, kto te zdjęcia zrobił i dlaczego chce zniszczyć nasze małżeństwo.
na wesoło ;); 2016-04-04 14:57:17 
Małżeństwo przechadza się na spacerze, a mąż raz za razem ogląda się za przechodzącymi młodymi kobietami.
- Słuchaj no! - powiada zniecierpliwiona żona z wyrzutem - Zauważyłam, że na widok każdej ładnej kobiety zapominasz, że jesteś żonaty...
- Wprost przeciwnie, kochanie! Wprost przeciwnie... - wzdycha mąż.
coco; 2015-10-30 08:54:34 
Jeśli partner jest wierny, nie zdradza, a partnerka stale go o coś podejrzewa, przypisuje mu coś czego nie zrobił, to on najprawdopodobniej w końcu ją zdradzi, aby nie być ganionym bez powodu. Dlatego podejrzliwość jest tak samo zła jak zazdrość. Oba te uczucia wynikają z braku zaufania do partnera i mogą doprowadzić do rozpadu związku. Trochę zazdrości nie zaszkodzi, bo pokazujemy wtedy, że nam zależy, ale gdy zamienia się ona w chorobliwą zazdrość to lepiej skorzystać z porady psychologa.
malvina; 2015-04-03 15:14:43 
Kobitko, to nie z toba jest cos nie tak tylko z gościem. Nie wyobrazam sobie sytuacji w której mój partner flirtowal by inna kobieta. On sam nigdy by tego nie zrobił. Twój facet ma nierówno pod sufitem. Kopnij go w zad i zacznij porządnie żyć, a nie zastanawiają się co robisz nie tak. Bo to nie w tobie tkwi problem tylko w nim. Ratuj siebie póki możesz.
egg; 2014-12-28 03:20:29 
zastanawiam sie nad soba I zwiazkiem w ktorym jestem. moj facet spotyka sie z najlepszym kumplem, ktorym jest jego byla... czasem spotykamy sie wszyscy razem. tak jak I spotkalismy sie calkiem niedawno w pubie. moj facet calkiem spora czesc czasu spedzil na rozmowach z barmanka a pozniej dzieleniu sie z nami kim jest, ile ma lat, czym sie interesuje, ze nie ma chlopaka. byl podpity I zdecydowanie zainteresowany. bylam zazdrosna tak jak I czasem jestem o jego byla z ktora czesto spedza czas. nie uwazam, ze mnie zdradza, ale niektore zachowania troche mnie martwia (tak jak to jego podrywanie barmanki). gdy tylko wspomne, ze cos moim zdaniem jest nietaktowne wpada w szal. mowi mi, ze jestem obsesyjnie zazdrosna, ze mysle, ze ja mysle, ze sypia z kzarzda napotkana kobieta, ze nie nadaje sie do zwiazkow, ze zostane sama, ze jestem chora psychicznie, ze jestem uposledzona emocjonalnie. zawsze krzyczy I niedopuszcza mnie do glosu. mowi, ze chce go kontrolowac. wyszlam z pubu sama bo moj facet rozmawial z kolejna kobieta a ja siedzialam sama, bylam zmeczona I zignorowana. jak wychodzilam barmanka rzucila szybkie 'bardzo mi przykro'.
Rumielka; 2014-11-05 06:54:22 
komentarz usunięty przez moderatora

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij