Związek bez zazdrości czy jest możliwy?

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Głębokie zaufanie czy brak zaangażowania?

W związku nie musi być zazdrości

Wpisując w wyszukiwarkę słowa „zazdrość” i „związek”, znajdziemy całe tysiące wyników dla sposobów radzenia sobie z nadmierną zazdrością partnera. Pytanie o to, czy związek bez zazdrości oznacza coś złego, nie będzie już tak efektywne pod względem ilości odpowiedzi. Bardzo trudno jest bowiem stwierdzić, czy brak tego uczucia wynika z wielkiego zaufania... czy raczej świadczy o małym zaangażowaniu w związek. Portal dla Singli MyDwoje.pl radzi, by dostrzegać sygnały, które pomogą ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Brak zazdrości czy zbyt mała jej ilość?

Na początek warto sobie wyjaśnić, czy on lub ona rzeczywiście w ogóle nie odczuwa uczucia zazdrości. W niektórych przypadkach możemy bowiem nie zauważać pewnych delikatnych sygnałów świadczących o istnieniu tego uczucia u drugiej połówki. Było tak w przypadku 31-letniej Martyny.

- Pamiętam, że kiedyś bardzo martwiłam się o to, że mój ówczesny chłopak, a dzisiaj mąż, nie jest o mnie zazdrosny – wspomina Martyna. - Było to dla mnie tak szalenie ważne, że pewnie zastanawiałabym się, czy w ogóle za niego wyjść. Wszystko z powodu objawów zazdrości, jakie obserwowałam u partnerów swoich koleżanek. Zdarzało się, że je przepytywali, mieli pretensje, z przekąsem zauważali nowy wygląd. Zazdrość i podejrzliwość w związku niemal stale im towarzyszyła. A mój Marek... nic. Kiedy rozmawiałam z przyjaciółkami, pytały tylko - Czy jemu na Tobie zależy? Ostatecznie postanowiłam porozmawiać z... mężczyzną, na spytki wzięłam brata. Wyjaśnił mi, że wiele razy widział zazdrość u Marka. Gest objęcia mnie, gdy rozmawiam z jakimś facetem, „odbijany”, gdy tańczyłam z kimś innym albo podpytywanie o pracę we wiadomym kontekście. Dużo mi to wyjaśniło – zrozumiałam, że zazdrość to nie tylko pretensje, ale też nagłe zainteresowanie i chęć pokazania się z dobrej strony. Od tej pory w sekundę dostrzegam małe gesty zazdrości i nie mam już żadnych dylematów.

Przykład ten udowadnia, że czasem źle pojmujemy zazdrość. Zwykle kojarzy nam się ona właśnie z wyrzutami, kontrolą czy złością. Prosta droga, by powstał kryzys małżeński. Tymczasem zazdrość może być przejawiana w sposób zupełnie inny. Innymi słowy, nie: „mam do ciebie pretensji”, ale „spójrz, jaki jestem świetny, właśnie ja”. Warto zatem dokładnie zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście nasz partner w ogóle nie odczuwa zazdrości – zanim dojdzie do zupełnie niepotrzebnej kłótni albo wysnucia niewłaściwych wniosków.

Nie ma miłości bez zazdrości

A co w sytuacji, gdy on czy ona rzeczywiście w ogóle nie jest zazdrosny/a i zaczynamy podejrzewać, że wynika to z braku zaangażowania w związek? Stare powiedzenie głosi: „nie ma miłości bez zazdrości” – stąd brak tego uczucia może powodować duże wątpliwości. Warto jednak pamiętać także o innym aspekcie poruszanej sprawy - wielu psychologów podkreśla, że podstawą szczęśliwych i trwałych związków jest bardzo duże zaufanie oraz wierność i lojalność w związku. Zatem, by nie okazało się, że nasze pretensje czy decyzje są bezpodstawne, warto zastanowić się nad pewnymi problemami.

 • Brak powodów do zazdrości. Trudno oczekiwać, by poczuł się zazdrosny ktoś, kto w ogóle nie ma ku temu... powodów. Jeśli jesteście fajnym, dobranym związkiem, dobrze czujecie się razem, macie identyczne zdanie na wiele tematów i większość czasu spędzacie razem to np. zazdrość o jego wieloletnia przyjaciółkę wydaje się być bezpodstawna. Partnerka w takiej sytuacji może, bowiem nie odczuwać żadnego zagrożenia. Nie ma w tym nic złego, co więcej – gdyby w takiej sytuacji dochodziło do zarzutów czy podejrzeń, można by mówić o zazdrości chorobliwej.
 • Zachowanie. O braku zaangażowania w związek czy miłości nie świadczy tylko nieprzejawianie zazdrości, ale szereg innych aspektów. Zastanów się, jak on czy ona zachowuje się względem ciebie. Czy planuje z tobą przyszłość? (trudno o bardziej poważne świadectwo zaangażowania) Czy jest troskliwy/a? Opiekuńczy/a? Czy zabiega o spotkania z tobą, czy raczej masz wrażenie, że wszystko, co robicie (także spotkania) wynikają z twojej inicjatywy? Odpowiedź na te pytania to bardzo cenna wskazówka.
 • Doświadczenia. One również mają olbrzymi wpływ na to, jak się zachowujemy i jacy jesteśmy. Może warto porozmawiać o doświadczeniach – czasem okazuje się, że on czy ona była w związku, w którym obecna była krzywdząca, chorobliwa zazdrość. W takiej sytuacji może ona kojarzyć się bardzo negatywnie, a chęć jej unikania – jest dowodem wielkiego zaufania.

Czy wzbudzać zazdrość w partnerze?

Jeśli masz „problem” z brakiem zazdrości u partnera czy partnerki, możesz zastanawiać się nad pomysłami jej wywołania. Ubranie się na bóstwo, przysłanie sobie kwiatów, późniejszy powrót z pracy – wszystko po to, by zobaczyć upragnione zainteresowanie w oczach tej drugiej osoby. Efektem może być wzbudzenie nieufności, a nawet powstanie kryzysu w związku. Czy rzeczywiście warto?

Jeśli twój pomysł jest bardzo „delikatny” – typu wyjście z domu po zrobieniu się na bóstwo – nie ma przeciwwskazań (a przy okazji można odświeżyć stare znajomości). Jeżeli jednak planujesz zorganizowanie „udawanej” zdrady, czyli przysłanie sobie kwiatów z pikantnym bilecikiem albo umówiony z koleżanką „dwuznaczny” sms – nie rób tego. Takie zachowanie może tylko zniszczyć coś, co jest tak naprawdę najważniejsze – wielkie zaufanie i tę wyjątkową pewność, że „on/ona by mi tego nie zrobiła”. Moment, gdy bliska osoba okazuje Ci brak zaufania, może być początkiem końca. A przecież nie o to chodzi, prawda? 
Komentarze (4)

Związek bez zazdrości czy jest możliwy? - dodaj komentarz
żona dr;; 2016-08-02 09:23:16 
Słusznie kumasz, bardzo ważne ufać ! ! ! mocno ufać ! ! ! Dobrze, że jesteś zazdrosna tak zdrowo - szanowna pani morfa.eh; - pamiętaj o jednym, że jeśli twój partner spotka w swoim życiu taką suczkę, która będzie mu organizować spotkania, układać plan działania, będzie działać podstępnie, zdradziecko, zorganizuje mu pas na zbicie brzuszka by zadbać o Jego wygląd /// będzie mu czytać wiadomości adresowane do i od żony , może nawet portfel przeglądać ile kasy ? ? ? ///
no i najważniejsze będzie dużo , dużo młodsza od twojego partnera to ................................ ...............................tylko osioł by nie skorzystał z takiej ,, okazji ". ..................................... Wówczas nie mniej żalu do swojego osobistergo partnera bo to byłoby niemęskie gdyby odmówił szanownej pani, pchającej się bezpardonowo do jego łóżka. Zaufanie będziesz mieć nadal bo będziesz wiedzieć , że twój tygrysek spisał się na medal - a dowiesz się o tym jak ta baba będzie jęczeć , że kocha...kocha....kocha. Będzie Go dręczyć i nachodzić, będzie chciała rozmawiać na osobności - a może - tak jak na początku romansidła znowu ją przytuli ? ? ? ? ? ? // pokrakę z krzywymi nogami // .
Ja tego nie wymyśliłam l to życie pisze takie przedziwne historie. Dowiesz się wtedy, że masz mężczyznę - którego pragną młode kobiety ------ ale to ty będziesz Go mieć na własność i to ty będziesz Go eksploatować. Głowa do góry lazarus - jutro też jest piękny dzień. Pozdrowionka ślę.
morfa.eh; 2016-07-28 23:52:58 
A ja powiem tak. Ja jestem zazdrosna, nawet bardzo a szczególnie wtedy kiedy jakaś dziewczyna ewidentnie uwodzi i próbuje zbliżyć się do mojego skarbka. Z tym że ja akurat darzę go ogromnym zaufaniem bo wiem jaki on jest i nie muszę się o niego bać :) Ktoś z boku mógłby powiedzieć że mi na nim nie zależy bo wydaje się tym wszystkim nie przejmować ale to nie tak bo ja zwyczajnie mu ufam więc mogę być o niego spokojna
żona dr; 2016-01-08 12:40:52 
Nie ma miłości bez zazdrości. Ważne, żeby ta zazdrość nie wypływała z jakiejś choroby,urojeń. Natomiast zazdrość może być wytłumaczalna jeśli partner/ partnerka dają powody - to trzeba sprowadzić takiego gościa/gościówę na ziemię. Nigdy nie byłam zazdrosna , lecz i mąż nie dawał mi najmniejszego symptomu do zazdrości. Lubił moje koleżanki , żartował z nimi i nie widziałam w tym nic złego-do czasu jak zachłysnął się młodą kobitką cichodajką / wiedział ode mnie , że to lewa baba / lecz uległ jej wpływowi, zachowywał się jak pajac na sznurku, nie był sobą i ja ,,gołym okiem" zobaczyłam wielką zmianę w nim. Wtedy już miałam pewność, że łączy go zażyłość wielka z tą ropuchą. Oczywiście ropucha zadzwoniła do mnie bo sama się przeraziła, że to za daleko zaszło-z jednej strony zerwała te bliskie relacje a z drugiej zaczęła go nękać, nachodzić,chciała na osobności rozmawiać- i zrozum człowieku takiego babsztyla?? Już nie chciała być tą drugą !!!!! wtedy mężowi zapaliła się czerwona lampka. Okazało się, że nie tylko mój partner życiowy miał z nią przeboje bo poprzednik jak się wdał z ropuchą w romans to pojawiły się sms do jego żony i rzekomego jej wielbiciela / przyjaciela domu/ do którego też wysyłane były sms. Policja umorzyła dochodzenie bo nie mogli namierzyć nadawcy . Sympatyczne żony należy jednak czuwać nad własnym szczęściem i szczęściem Rodziny oczywiście w sposób dyskretny.
Aneta; 2015-10-15 17:28:57 
A ja uważam, że to dobrze, gdy związek pozbawiony jest zazdrości. Oznacza to, że partner ma do nas pełne zaufanie. Przecież zazdrość jest negatywną cechą, więc nie rozumiem obaw bohaterki artykułu. Poza tym zazdrość wcale nie świadczy o wielkiej miłości, ale o wątpieniu w szczerość naszych uczuć, dlatego, jak dla mnie, głupotą jest specjalne wywoływanie zazdrości w partnerze. Owszem trochę zdrowej zazdrości w związku nie zaszkodzi, bo może być oznaczą, że partnerowi zależy, ale gdyby jej w ogóle nie było, nie tragizowałabym.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij