Partner w nałogu - jak mu pomóc wyjść z uzależnienia?

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Uzależnienie partnera, czy to już choroba?

Uzależnienie partnera, czy to już choroba?
Istnieje coraz więcej substancji, które mogą potencjalnie uzależniać. Osoby uzależnione krzywdzą nie tylko siebie, ale także partnera, rodzinę, osoby bliskie. One stają się w ten sposób osobami współuzależnionymi. Partner w nałogu, to prawdziwy sprawdzian miłości. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl radzi, byś zrobił wszystko, co w Twojej mocy, aby pomóc partnerowi. Miłość zakłada również poświęcenie, czasem cierpienie w walce o wspólne dobro. Nie tylko przysłowiowych przyjaciół poznajemy w biedzie, ale także partnerów.

Nałóg w związku, sprawdzianem miłości

Pamiętaj, że teraz jest sprawdzian miłości, dlatego istotne jest by się komunikować i wyrażać uczucia. Bliska osoba uzależniona, której zależy na drugiej osobie, kierując się uczuciami miłości i oddania, również jest zdolna jeszcze intensywniej skupić się na leczeniu. Aby małżeństwo miało szansę przetrwania, pomimo nałogu partnera, powinniście razem stanąć do walki z przeciwnościami losu. Jednocześnie istnieje niemałe prawdopodobieństwo, że nie uda Ci się mu pomóc. Nie obwiniaj się. To przede wszystkim wola i chęć wyjścia z nałogu partnera ma wpływ na powodzenie walki z uzależnieniem. Jeżeli widzisz, że przez dłuższy czas takiej motywacji w nim nie ma, problem pogłębia się, Ty czujesz się coraz bardziej raniony/raniona i oddalacie się od siebie, zanika bliska, emocjonalna więź, która Was kiedyś łączyła, przestają mieć znaczenie najważniejsze wartości w związku, nie masz nadziei na poprawę sytuacji, możesz rozważać decyzję o odejściu, rozstaniu. Nie miej wyrzutów sumienia. Ważne, że zrobiłeś/zrobiłaś wszystko, aby pomóc partnerowi.

Każde z uzależnień – czy to od alkoholu, narkotyków, hazardu, pracy ma swoją specyfikę, symptomy, które świadczą o jego początkach, etapy swojego rozwoju. Nie zawsze jesteśmy świadomi, w którym miejscu na drodze do uzależnienia znajduje się osoba nam bliska. W tym kontekście warto rozróżnić trzy kwestie: używanie, nadużywanie i uzależnienie od danego środka. Różni je przede wszystkim aspekt kontroli nad korzystaniem z substancji psychoaktywnej.

 • Używanie - Jeśli mamy do czynienia z używaniem środka, to jest to taki sposób konsumpcji np. alkoholu, który cechuje posiadanie kontroli nad ilością, częstotliwością, stylem jego spożywania itd. To „normalne” spożywanie alkoholu, najczęściej w celach towarzyskich, leczniczych.
 • Nadużywanie - Z kolei nadużywanie środka uzależniającego charakteryzuje częściowa utrata kontroli nad jego używaniem. Na przykładzie alkoholu wygląda to tak, że osoba kontynuuje epizody wypijania dużych dawek alkoholu, mimo wynikających z tego problemów np. kłótni z partnerem, nieobecności w pracy, kłopotów z prawem. Innymi słowy kontakt ze środkiem uzależniającym zaczyna mieć charakter problemowy, szkodliwy dla wielu sfer życia.
 • Uzależnienie - Kiedy natomiast mamy do czynienia z uzależnieniem, osoba traci kontrolę nad używaniem środka. Jej świat zawęża się do spraw z nim związanych, a pozostałe kwestie tracą na znaczeniu. Na dalszy plan schodzi również miłość i związek.

 Co mogę zrobić, by pomóc partnerowi?

Jeśli tworzysz związek z pracoholikiem, alkoholikiem, osobą uzależnioną od narkotyków czy hazardu, powinieneś/ powinnaś wiedzieć, jak pomóc takiej osobie, jak zrozumieć partnera.

 • Uzależnienie jest chorobą. Nie oczekuj od partnera, że z dnia na dzień przestanie być uzależniony – to wymaga czasu.
 • Nie ulegaj złudzeniu, że rozmowy i tłumaczenia wpłyną na partnera na tyle, że przestanie używać środki uzależniające. To choroba. Osoba w nałogu niejako nie ma woli, by ich nie używać.

 • Motywuj do podjęcia walki z nałogiem – decyzji o leczeniu. Nie jest to tożsame z rzuceniem nałogu, na które praktycznie nie masz wpływu. Masz wpływ na to, czy partner rozpocznie leczenie.

 • Wiedz, że przede wszystkim Twój partner musi chcieć rozstać się z uzależnieniem. Jeżeli chcesz tego tylko Ty, spotka was porażka. Przeczytaj >...
 
Komentarze (15)

Partner w nałogu - jak mu pomóc wyjść z uzależnienia? - dodaj komentarz
Ema; 2020-08-24 10:52:13 
Witam,
Jesteśmy razem ponad 2 lata i mamy dziecko a ja już mam dosyć. Było pół roku niepicia i powiedzmy ze było ok, ale ja mu nie wierzyłam i ciągła niepewność, kłótnie o pieniądze. Napił się była awantura, wyzwiska i zachowuje się jak gdyby nic. Ale ja już mam dość po ostatnim weekendzie. Robiłam urodziny i usłyszałam ze nie ma zamawiany zabawiać moich gości i ze wychodzi na ryby. Po tym wrócił w trakcie i teraz od 3 dni ma do mnie pretensje że NIE DOCENIŁAM tego ze jednak wrócił i że ze mną był (siedział cały czas w telefonu) teraz jest złośliwy a ja jestem tępa bo przecież ona postawiło się zminic właśnie tego dni. Jak wyszedł z domu to byłam cal w nerwach wiec jak wrócił tylko mnie wkurzył. Nie wiem jak mam z nim rozmawiać, czuje się cały czas oszukiwana, robi mi na złość, nic nie możemy ustalić. Moze ktoś mógłby podzielić się jakimiś poradami/ wskazówkami ?
Dominika; 2020-02-28 00:10:03 
Droga Jaa. Dokładnie wiem co czujesz. Przechodzę to samo. I nas też był alkohol, trawka, teraz amfetamina z którą nie mogę wygrać od 2 lat. Mój partner nie chce się leczyć twierdzi że sam da radę. Poszłam na terapię sama, psycholog powiedział że nie zrobię nic na siłę i żebym zaczęła żyć też dla siebie. Też mamy dziecko, które chce uchronić przed tym wszystkim...
Ann; 2020-02-05 10:32:49 
Jestem w związku 8 lat z Narkomanem,nawet mogę powiedzieć już cpunem .jest uzależniony od kokainy. Hazardu,co za tym idzie ciągły brak pieniedzy A pracuje od lat za granicą. Ciągle awantury z jego strony,epitety i przeróżne wyzwiska,ublizanie ,poniżanie. Potrafi też wyrzucać mnie z domu o każdej porze jak ma ochotę dalej brać. Jestem strzępkiem nerwów. Już mam dość tej szarpaniny. Całkowicie zmęczona. Stale się schodzimy i rozchodzimy bo po rozlace on prosi znów o szanse. Wiele by pisać
..Nie daje sobie pomóc. Co robić?
Jaa; 2020-01-19 22:56:21 
Witam jestem z partnerem od 6 lat mamy syna 5 lat. Mąż był uzależniony od alkoholu był na terapii wyszedł z tego. Ale po czasie zaczol brać amfetamine brał ja codziennie od 4 lat . Nie mialam pokecia ze to tyle trwa.Byl na leczeniu 3 tyg zrezygnowal z tego . Ale zaczął palić marihuanę. Pali ja codziennie. Robił awantury niszczył przedmioty domowe. Wyzywal mnie od kurwe szmat podnosił rękę. Udał się do psychiatry po leki do dziś je bierze . Nie bierze narkotyków Ale czasem ma napady złości I ciągle spi po pracy spi w weekendy spi. Nie potrafię sobie z tym poradzić najbardziej boli mnie to że nie potrafię dam dziecku normalnego dzieciństwa bezpieczeństwa. Jestem wykończona psychicznie .
Ewwwa...; 2019-09-02 20:29:37 
Jestem z kimś w zwiazku od nie dawna ,który jest narkomanem.Swiadoma byłam tego co robię. Sądziłam źe to pokonam razem niestety terapia it'd. Po 3 miesiacach. Popłynął na 3 dni teraz patrzę na niego I widzę że nie daje rady, On się męczy a ja dzis jestem strzępek. nerwów. Czekam do następnego razu I czesć to nie źycie.Z tego nałogu się nie wychodzi, On chce ale głowa rządzi.Brak tej silnej wola, ktorej narkomani Nie mają..Smutne
Janka; 2019-04-26 14:20:54 
komentarz usunięty przez moderatora
Sylwia; 2019-04-01 14:49:23 
komentarz usunięty przez moderatora
Ffff; 2019-02-13 01:24:22 
To jest nieprawda że masz wpływ aby ktoś rozpoczął leczenie no niestety nie no chyba że cała swoją energię zyciowa temu poświęcić na coś co jednak od ciebie niezależny. Można jedynie wspierać ale nie można nikogo zmusić do męczenia się z kimś.
mary michael; 2018-11-18 14:47:14 
komentarz usunięty przez moderatora
Osknow; 2018-11-12 13:12:27 
Jestem osobą, starającą się żywić tylko naturalnymi produktami, pomimo, że nie zawsze to wychodzi. Moim największym problemem było rzucenie papierosów, które paliłem przez 10 lat. Bardzo pomógł mi środek naturalny a mianowicie kudzu. Jest stosowany na całym świecie w leczeniu nałogów "fizycznych" i jest skuteczny. Może to placebo, a może rzeczywiście jakieś składniki zawarte nim, ale działa :)

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości o charakterze marketingowym dotyczących produktów lub usług MyDwoje lub jej Partnerów
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd,  Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl, 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu. 

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach Premium+


MyDwoje - krok po kroku


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


(więcej)

  Akceptuję
zamknij