Partner w nałogu - jak mu pomóc wyjść z uzależnienia?

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Uzależnienie partnera, czy to już choroba?

Uzależnienie partnera, czy to już choroba?
Istnieje coraz więcej substancji, które mogą potencjalnie uzależniać. Osoby uzależnione krzywdzą nie tylko siebie, ale także partnera, rodzinę, osoby bliskie. One stają się w ten sposób osobami współuzależnionymi. Partner w nałogu, to prawdziwy sprawdzian miłości. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl radzi, byś zrobił wszystko, co w Twojej mocy, aby pomóc partnerowi. Miłość zakłada również poświęcenie, czasem cierpienie w walce o wspólne dobro. Nie tylko przysłowiowych przyjaciół poznajemy w biedzie, ale także partnerów.

Nałóg w związku, sprawdzianem miłości

Pamiętaj, że teraz jest sprawdzian miłości, dlatego istotne jest by się komunikować i wyrażać uczucia. Bliska osoba uzależniona, której zależy na drugiej osobie, kierując się uczuciami miłości i oddania, również jest zdolna jeszcze intensywniej skupić się na leczeniu. Aby małżeństwo miało szansę przetrwania, pomimo nałogu partnera, powinniście razem stanąć do walki z przeciwnościami losu. Jednocześnie istnieje niemałe prawdopodobieństwo, że nie uda Ci się mu pomóc. Nie obwiniaj się. To przede wszystkim wola i chęć wyjścia z nałogu partnera ma wpływ na powodzenie walki z uzależnieniem. Jeżeli widzisz, że przez dłuższy czas takiej motywacji w nim nie ma, problem pogłębia się, Ty czujesz się coraz bardziej raniony/raniona i oddalacie się od siebie, zanika bliska, emocjonalna więź, która Was kiedyś łączyła, przestają mieć znaczenie najważniejsze wartości w związku, nie masz nadziei na poprawę sytuacji, możesz rozważać decyzję o odejściu, rozstaniu. Nie miej wyrzutów sumienia. Ważne, że zrobiłeś/zrobiłaś wszystko, aby pomóc partnerowi.

Każde z uzależnień – czy to od alkoholu, narkotyków, hazardu, pracy ma swoją specyfikę, symptomy, które świadczą o jego początkach, etapy swojego rozwoju. Nie zawsze jesteśmy świadomi, w którym miejscu na drodze do uzależnienia znajduje się osoba nam bliska. W tym kontekście warto rozróżnić trzy kwestie: używanie, nadużywanie i uzależnienie od danego środka. Różni je przede wszystkim aspekt kontroli nad korzystaniem z substancji psychoaktywnej.

 • Używanie - Jeśli mamy do czynienia z używaniem środka, to jest to taki sposób konsumpcji np. alkoholu, który cechuje posiadanie kontroli nad ilością, częstotliwością, stylem jego spożywania itd. To „normalne” spożywanie alkoholu, najczęściej w celach towarzyskich, leczniczych.
 • Nadużywanie - Z kolei nadużywanie środka uzależniającego charakteryzuje częściowa utrata kontroli nad jego używaniem. Na przykładzie alkoholu wygląda to tak, że osoba kontynuuje epizody wypijania dużych dawek alkoholu, mimo wynikających z tego problemów np. kłótni z partnerem, nieobecności w pracy, kłopotów z prawem. Innymi słowy kontakt ze środkiem uzależniającym zaczyna mieć charakter problemowy, szkodliwy dla wielu sfer życia.
 • Uzależnienie - Kiedy natomiast mamy do czynienia z uzależnieniem, osoba traci kontrolę nad używaniem środka. Jej świat zawęża się do spraw z nim związanych, a pozostałe kwestie tracą na znaczeniu. Na dalszy plan schodzi również miłość i związek.

 Co mogę zrobić, by pomóc partnerowi?

Jeśli tworzysz związek z pracoholikiem, alkoholikiem, osobą uzależnioną od narkotyków czy hazardu, powinieneś/ powinnaś wiedzieć, jak pomóc takiej osobie, jak zrozumieć partnera.

 • Uzależnienie jest chorobą. Nie oczekuj od partnera, że z dnia na dzień przestanie być uzależniony – to wymaga czasu.
 • Nie ulegaj złudzeniu, że rozmowy i tłumaczenia wpłyną na partnera na tyle, że przestanie używać środki uzależniające. To choroba. Osoba w nałogu niejako nie ma woli, by ich nie używać.

 • Motywuj do podjęcia walki z nałogiem – decyzji o leczeniu. Nie jest to tożsame z rzuceniem nałogu, na które praktycznie nie masz wpływu. Masz wpływ na to, czy partner rozpocznie leczenie.

 • Wiedz, że przede wszystkim Twój partner musi chcieć rozstać się z uzależnieniem. Jeżeli chcesz tego tylko Ty, spotka was porażka. Przeczytaj > Alkohol przyczyną rozwodów

 • Poszukaj instytucji i placówek, które zajmują się leczeniem osób uzależnionych. Wiele z nich robi to nieodpłatnie. Istnieją oddziały lecznictwa dziennego, które prowadzą terapie uzależnień, pacjenci są tam osobami dochodzącymi, zgłaszającymi się na te terapie. Są również zakłady lecznictwa zamkniętego, w których osoby uzależnione przebywają całodobowo. Na początku możesz pójść tam sam/sama, aby uzyskać potrzebne informacje, porozmawiać ze specjalistami. Pozwoli to Ci się zorientować, w jaki sposób w praktyce wygląda leczenie i w jaki sposób załatwić wszelkie formalności z nim związane. Istnieją również przepisy prawne, na podstawie których można uzyskać nakaz przymusowego leczenia osoby uzależnionej. Niejednokrotnie tylko w taki sposób można doprowadzić ją do podjęcia leczenia. W placówkach zajmujących się leczeniem uzależnień uzyskasz potrzebne informacje na ten temat, jeżeli podejrzewasz, że tylko w ten sposób możesz pomóc partnerowi.

 • Możesz znaleźć również dla siebie instytucje wsparcia. Wiele placówek udziela pomocy osobom współuzależnionym, partnerom osób, które znajdują się w nałogu. Tam możesz uzyskać również wiedzę i wskazówki, jak możesz skutecznie pomagać.

 • Pamiętaj, że nałóg w związku ujawnia się w sferze fizycznej i psychicznej. Skuteczne leczenie skierowane jest na te dwie sfery, przy czym najpierw partner musi uporać się z fizycznymi objawami uzależnienia. Stabilny organizm na poziomie fizjologicznym to punkt wyjścia do oddziaływań na sferę psychiczną, która jest najważniejsza. Na przykładzie uzależnienia od alkoholu - najpierw musi minąć fizyczny głód alkoholowy i objawy abstynencyjne, aby osoba uzależniona była gotowa na podjęcie psychoterapii.

 • Nie zapominaj, że na każdym etapie leczenia, najważniejszym czynnikiem decydującym o sukcesie jest wola wyjścia z nałogu osoby uzależnionej. Zrób wszystko, aby wolę to obudzić i podtrzymywać. Pokazuj partnerowi świat bez uzależnienia. Ucz go, w jaki sposób można cieszyć się życiem, drobnymi przyjemnościami. Wypełniaj czas wolny, organizuj zadania do wykonania. Pomoże to partnerowi zająć się czymś, nie myśląc o swoim uzależnieniu.  Wychodźcie do ludzi, umawiajcie się na spotkania z przyjaciółmi. Unikajcie jednak osób uzależnionych. Nie wstydź się mówić o problemie partnera. Uzyskasz w ten sposób wsparcie, zrozumienie, a nawet pomoc partnerowi.

 • Pomagaj prowadzić zdrowy styl życia – dbaj o dietę partnera, jego aktywność fizyczną. Pozwala to zmniejszyć fizyczne skutki uzależnienia.

 • Gromadź wiedzę na temat uzależnienia – czytaj książki, ulotki, broszury na ten temat. Istnieje również wiele stron internetowych, gdzie możesz znaleźć ciekawe i przydatne informacje. Wyposażą Cię one w wiedzę i umiejętności, w jaki sposób postępować z uzależnionym partnerem i gdzie szukać pomocy.

 • Nie zapominaj o sobie. Znajdź bliską osobę, która Cię wspomoże w problemie, z którą będziesz mógł omówić swoje uczucia i wątpliwości, a która udzieli Ci psychicznego wsparcia. W dalszym ciągu pielęgnuj swoje hobby i zainteresowania. Pozwoli Ci to odreagować i nabrać dystansu do sytuacji. 
Komentarze (2)

Partner w nałogu - jak mu pomóc wyjść z uzależnienia? - dodaj komentarz
Sylwia; 2017-06-06 12:28:26 
komentarz usunięty przez moderatora
Hania; 2015-10-27 09:48:16 
Niestety bardzo ciężko jest pomóc osobie uzależnionej, jeśli osoba ta, sama nie dostrzega problemu. Takie osoby zwykle mówią, iż kontrolują sytuację, więc póki same nie uświadomią sobie, że wpadły w sidła nałogu to ciężko będzie nakłonić je do podjęcia terapii. Uważam, że rozstanie z uzależnionym partnerem, jest niekiedy jedyną formą ratunku i pomocy dla niego. Dopiero gdy straci on wszystko, znajdzie się na samym dnie, może dostrzec jak poważny ma problem. Czasem trzeba dotknąć dna, aby się od niego odbić.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij