Biuro matrymonialne > Poradnik > Miłość i związek > Rozwód > Alkohol przyczyną rozwodów

Alkohol przyczyną rozwodów

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Alkohol jest jednym z największych zagrożeń dla związku

Alkohol przyczyną rozwodów
Alkohol przyczyną rozwodów - nadużywanie i uzależnienie od alkoholu stanowi zazwyczaj duże zagrożenie dla jakości małżeństwa i związku. Fakt nadużywania alkoholu przez partnera odciska swoje piętno na niemal wszystkich sferach życia małżeńskiego, często doprowadzając do rozpadu małżeństwa bądź stanu, w którym związek ten istnieje tylko na papierze. Decyzja o tym, czy walczyć  o związek z alkoholikiem, czy wystąpić o rozwód, jest bardzo trudna. Łatwo bowiem o poczucie winy – wchodząc w związek małżeński ślubowałeś/aś, że będziesz w nim do końca życia. Życie jednak przysporzyło Ci wiele cierpienia. Gdzie zatem znajduje się granica, która wskaże do jakiego momentu można walczyć o małżeństwo, a kiedy walka ta nie ma sensu i najlepszym wyjściem będzie rozwód. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl przygotowało wskazówki, które pomogą Ci w podjęciu słusznej decyzji.

Alkoholizm partnera przyczyną rozpadu małżeństwa

Problem alkoholizmu partnera dotyczy najczęściej mężczyzn, choć rośnie liczba kobiet nadużywających alkoholu. Coraz częściej spotykany jest nie tylko alkoholizm mężczyzn, ale niestety również alkoholizm kobiet. Członków rodziny alkoholika nazywamy osobami współuzależnionymi, ponieważ alkohol i jego nadużywanie w znaczący sposób wpływa na funkcjonowanie całej rodziny – na nawyki, postawy, zachowania, uczucia i schematy myślenia. W sytuacji szczególnej jest partner osoby uzależnionej. Alkoholizm partnera niszczy bowiem związek, w który włożyło się tak wiele uczuć i energii. Doprowadza do rozpadu małżeństwa. Współuzależnionym małżonkiem targają bardzo intensywne sprzeczne emocje – z jednej strony jest to złość, gniew, smutek i gorycz, z drugiej zaś troska, zmartwienie i poczucie winy. Dotyczy to zarówno alkoholizmu mężczyzn, jak i alkoholizmu kobiet. Z jednej strony jest się wściekłym na partnera i rodzi się chęć opuszczenia go, z drugiej strony natomiast odzywa się sumienie, które każe myśleć o małżonku jako o osobie chorej i potrzebującej pomocy. Wszystkie te odczucia są normalnymi reakcjami i smutną rzeczywistością osób, które borykają się z problemem alkoholizmu partnera. Trudno jest żyć z taką osobą, gdyż czasem nie wiadomo jak zrozumieć partnera?

Problem alkoholizmu rozstraja więź uczuciową między partnerami. Na porządku dziennym jest kłamstwo („nie piłem”, ” wypiłem 2 piwa”, mimo, iż ledwo utrzymuje się na nogach), łamanie obietnic („już więcej nie będę pić”) i manipulacja („piję, bo mam problemy”, „piję, bo Ty jesteś taki, a nie inny”). Powoduje to braki w zaufaniu, niewiarę w osobę pijącą, ale przede wszystkim obniża poczucie bezpieczeństwa, związane z lękiem przed kolejnymi pijackimi epizodami i ogólnymi obawami o przyszłość małżeństwa. Często bowiem ciężar odpowiedzialności za małżeństwo, dom i rodzinę spada na małżonka, który wskutek nałogu partnera, z wieloma trudnościami i wyzwaniami, musi radzić sobie sam.

Skutki alkoholizmu w rodzinie

Atmosfera w domu, w którym istnieje problem alkoholizmu bywa nie do zniesienia. Często występują kłótnie, awantury, niestety niejednokrotnie również przemoc fizyczna i psychiczna. Cierpienie dotyczy również dzieci, jeśli małżeństwo je posiada. Zmuszone są one żyć i wracać do domów, w których nigdy nie wiadomo, co zastaną – niekiedy spokój, czasem awanturę. Nie pozwala to na zbudowanie zaufania i burzy poczucie bezpieczeństwa. W tej atmosferze dziecko musi się uczyć i rozwijać, co nie przychodzi łatwo. Często również dzieci czują się zobowiązane do troski o dom i rodzica, który nie pije, co powoduje, że mogą brać na swoje barki zbyt wiele obowiązków, nieadekwatnych przecież do wieku. Dodatkowo dzieci z rodzin alkoholowych otrzymują niewłaściwe wzorce do naśladowania i mają większe trudności w swoim przyszłym życiu rodzinnym.

Małżonkowie osób nadużywających alkoholu mają też wiele problemów w sferze funkcjonowania społecznego. Najbardziej doskwiera im wstyd, że posiadają takiego partnera, dlatego też ukrywają jego problem w 4 ścianach swojego mieszkania. Podobnie postępują dzieci. Rodzina czuje się zmuszona ograniczać swoje...

 
Komentarze (4)

Alkohol przyczyną rozwodów  - dodaj komentarz
basia41; 2017-11-14 12:10:51 
Każda kobieta wie, że mąż alkoholik to po prostu piekło w domu. Brak spokoju i brak perspektyw na przyszłość bo będzie tylko gorzej. Najgorsze jeśli dzieci na to patrzą i to ma bardzo negatywny wpływ na ich psychikę. Moja rozmowa, krzyki i prośby nic nie dawały. Mój mąż znęcał się nade mną psychicznie i fizycznie. Bił również dzieci. Zastanawiałam się tylko czy rozwód/ucieczka ma sens. A może jednak się zmieni ? Czy sama razem z dziećmi sobie poradzę ? Takie pytania zadaje sobie chyba każda kobieta w podobnej sytuacji. Może to wydawać się śmieszne, ale ja takie pytania zadałam wróżce, która na podstawie kart tarota powiedziała mi jak potoczy się mój los. Co ciekawe wszystko się po 6 miesiącach sprawdziło. Wiem, że większość wróżek w Polsce to oszustki ale jest kilkanaście tych które znają się na swoim fachu. Z tego miejsca chce wszystkim polecić wróżkę Mira - Elżbieta Sobczyk - wpiszcie w google. Można jej zadac pytania przez e-mail lub facebooka. Złota kobieta która uratowała mi kilka lat życia. Dzięki niej podjęłam szybciej decyzję o rozwodzie. Dziś mój były mąż to degenerat bardzo się ciesze że ja układam sobie życie w spokoju bez niego.
Sara; 2017-04-05 14:44:53 
Picie alkoholu może, ale nie musi wszystkiego kończyć. Ja postanowiłam się nie poddawać. Decyzję o pobycie męża w Wiosennej podjęliśmy wspólnie. Wiedziałam, że tylko skutecznie przeprowadzona terapia jest w stanie uratować nasz związek. Nie myliłam się.
Justyna; 2016-11-09 21:05:19 
Jestem już 4 lata po tym koszmarze, jednak alkohol wygrał nad rodziną , miałam męża alkoholika, piszę miałam ponieważ 4 lata temu rozwiodłam się z pięknego małżeństwa pozostał Syn dziś 14 lat i to jedyna wspaniała myśl jaka pozostała mi po małżeństwie...
Nie znalazłam metody, sposobu na ratowanie Nas, wpadłam w depresje trzy lata na psychotropach, 3 lata współpracy z psychologiem, mój dzień sprowadzał się do przetrwania, nie do przeżycia, miałam problemy z sercem stres spustoszył mój cały organizm a ja musiałam żyć dla Syna, to była walka...
I cała ta historia ma smutny koniec, ponieważ dwa lata temu mojemu Synowi pozostałam już tylko ja, alkohol zebrał swoje żniwo i zabrał mojego byłego męża na tamten świat....
Ela; 2015-11-08 13:06:38 
Ciężko jest żyć z alkoholikiem, to życie w strachu. Kobiety w takich związkach myślą, że są w stanie uzdrowić swojego mężczyznę, że ich miłość wystarczy, a to niestety nie działa. Alkoholik sam musi zdać sobie sprawę ze swojego problemu, musi chcieć się leczyć, w przeciwnym razie z każdym rokiem może być coraz gorzej. Często alkoholicy składają obietnice bez pokrycia, że to ostatni raz kiedy się napili, że się zmienią, że podejmą terapię itd., ale to są tylko puste słowa.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz lub zadzwoń do nas
Tel: (22) 201 25 89
w dni powszednie 11:00-16:00Fax: (22) 201 25 87


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij