Niedopasowanie charakterów, a rozwód | Różnice charakterów, a rozwody

Jak pokazują statystyki, niedopasowanie charakterów to jedna z najczęstszych przyczyn rozwodów. Pewne różnice charakterów są potrzebne dla trwałości związku, niektóre jednak skutecznie uprzykrzają życie obu stronom. Najbardziej widoczne i sprawiające najwięcej kłopotów są zazwyczaj różnice temperamentu partnerów. Jeżeli partnerzy skrajnie różnią się od siebie pod względem temperamentu, problemy są praktycznie nieuniknione. Portal dla Singli MyDwoje.pl podejmuje temat: niedopasowanie charakterów, a rozwód.

Temperament, a rozpad małżeństwa

Temperament warunkuje wiele naszych przyzwyczajeń, zachowań i preferencji. Innymi słowy, równice w temperamencie będą przekładały się m. in. na: style reagowania na stres i radzenie sobie w sytuacjach trudnych, sposoby spędzania czasu wolnego, dopasowanie seksualne partnerów. Temperament może nawet wpływać na to, w jaki sposób chcemy spędzić wieczór (impreza czy lektura?, samotnie czy w towarzystwie?), urlop (leżenie na plaży czy górska wspinaczka?) oraz jakie lubimy filmy (przygodowe czy obyczajowe?). Różnice te w sposób oczywisty nie muszą powodować większych problemów, jeżeli partnerzy umieją się komunikować i wyrażać uczucia, budować kompromisy i szanować nawzajem swoje upodobania i wybory. Często jednak różnice w związku są tak duże, że codzienne funkcjonowanie jest męczące dla obu stron na tyle, że dalsze wspólne życie jawi się raczej jako pasmo ciągłych nieporozumień i kłótni, niż jako sielskie życie we dwoje. Wówczas rozwód wydaje się być nieunikniony.

Różnice we wrażliwości partnerów

Skąd się biorą problemy małżeńskie? Wiele problemów rodzą różnice we wrażliwości i systemach wartości partnerów. Poruszają ich wtedy inne sprawy, odczuwają oni odmienne emocje w odniesieniu do różnych kwestii, pojawiają się skrajne różnice poglądów. Dodatkowo jedna ze stron małżeństwa może mieć ambicje ciągłego „nawracania” drugiej strony, zmuszania jej do tego, by myślała, czuła i działała podobnie. Jeszcze gorzej, kiedy zapędy tego typu mają obie strony – wtedy nie trudno o pretekst do kłótni – dzieje się tak często, w przypadku małżeństw dwóch osobowości ze skłonnościami do dominowania. Natomiast kiedy uległość w związku wykazują oboje partnerzy, można odnieść wrażenie, że w relacji tej nie ma steru, ani punktów zaczepienia, pojawiają się ogromne trudności z podejmowaniem decyzji i tworzeniem planów życiowych.

Różnice charakterów, a poziom dojrzałości

Niedopasowanie charakterów to także różne poziomy dojrzałości i postrzegania samego siebie. Związek osób niedojrzałych stanowi ogromny czynnik ryzyka niepowodzenia nie tylko dla samego małżeństwa, ale również dla jego codziennych spraw. Małżonkowie nie są bowiem w stanie przyjąć odpowiedzialności za siebie i partnera, nie respektują praw i obowiązków wynikających z zawarcia rodziny i formalnego związku. Jeżeli natomiast dojrzałość cechuje tylko jedno z małżonków, musi ono więcej brać na swoje barki, więcej wybaczać i niestety odczuwać więcej negatywnych emocji z powodu niedopasowania charakterów. Tak dzieje się również w przypadku związania się z osobą zapatrzoną w siebie, egoistyczną, czy też narcystyczną. Osoba taka domaga się szczególnej uwagi i wysuwa wiele roszczeń, odporna jest przy tym na słowa krytyki i proponowanie zmian. Takie różnice charakterów w sposób oczywisty mogą wtórnie stwarzać kolejne problemy.

Podobnie dzieje się, jeżeli jedno z partnerów cechuje wysoki poziom podejrzliwości i braku zaufania do innych i świata. Trudno wtedy budować i utrwalać nowe znajomości i przyjaźnie. Trzeba walczyć z raczej pesymistycznym i zagrażającym obrazem świata partnera, która to walka często jest żmudna i nie przynosi owoców. Trudno również nie powiedzieć w tym kontekście o zaufaniu w małżeństwie, które powinno być przecież jednym z fundamentów trwałej relacji. Osoba ze skłonnościami do podejrzliwości ma ogromne trudności z obdarzeniem kogoś tego rodzaju zaufaniem. 

Przyzwyczajenia i nawyki małżonków

Każde z małżonków ma również swoje dziwactwa i nawyki. Jedni układają książki na półce w porządku alfabetycznym, inni mają popołudniowy rytuał palenia cygara w czasie Teleexpresu. Przykłady takich dziwactw można mnożyć. Jeżeli jednak utrzymywanie tych nawyków staje się uciążliwe dla drugiej strony, może dochodzić do konfliktów. A wiadomo, że nawyki wchodzą w naszą codzienność w taki sposób, że nawet nie zauważamy, że mamy swoje dziwactwa. I za żadne skarby nie chcemy ich zmieniać.

Małżeństwa uważają, że trudności związane z niedopasowaniem charakterów doskwierają najbardziej w sytuacjach trudnych, w stresie, kiedy małżonkowie muszą stawić czoła jakimś problemom, kiedy to oznaki dojrzałości partnera są jak najbardziej pożądane w związku. Ponieważ trudniej wtedy kontrolować emocje i panować nad swoimi reakcjami. Partner, który zachowuje się w tych sytuacjach odmiennie, może nie sprostać naszym oczekiwaniom i nieporozumienie gotowe.

Walka o związek czy rozwód?

Omówione przykłady niedopasowania charakterów w małżeństwie pokazują, w jaki sposób różnice w związku mogą stawać się przyczyną problemów i konfliktów, a nawet rozwodu. Związki tego typu mają szanse powodzenia, są to jednak relacje trudniejsze, wymagające od obu stron pracy nad sobą i związkiem. Niejednokrotnie jednak za trwanie w małżeństwie, partnerzy płacą ogromną cenę i to skłania ich do myślenia o odejściu. Kiedy zatem walczyć o związek, mimo niedopasowania charakterów? Kiedy natomiast lepszym rozwiązaniem wydaje się rozwód? Rozstrzygnąć pomogą Ci następujące wskazówki, ale pamiętaj! Decyzja zależy od Ciebie!

Możesz walczyć, jeżeli mimo niedopasowania charakterów…:

  • Istnieje głęboka więź uczuciowa między małżonkami – mimo dzielących ich różnic charakterów, emanuje z nich ciepło i wzajemna troska, z towarzyszącymi uczuciami miłości i oddania. Partnerzy rozmawiają ze sobą, dzielą się swoimi przeżyciami, nie zapominają o bliskości i intymności.
  • Obie strony są gotowe do pracy nad związkiem – małżonkowie wyrażają chęć i czynią kroki w kierunku budowania kompromisów, uczą się wzajemnej komunikacji. Akceptują i szanują swoje odmienności, pozostawiając dla nich miejsce w swoim życiu. Mimo trudności, partnerzy dostrzegają szanse na życie we dwoje i mają motywację do wprowadzania zmian.
  • Małżonkowie nie mają poczucia krzywdy i cierpienia spowodowanego koniecznością życia we dwoje – małżeństwo nie jest destrukcyjne dla żadnej ze stron.

Możesz rozważać decyzję o rozwodzie, jeżeli …:

  • Niedopasowanie charakterów spowodowało rozpad więzi uczuciowej między małżonkami – partnerzy nie potrafią się porozumiewać, przestali być przyjaciółmi. Mają poczucie, że praktycznie nie istnieje nic, co ich łączy. Nie poświęcają sobie czasu, zanikają więzi szczerości, nie ma bliskości między małżonkami.
  • Różnice charakterów powodują ciągłe kłótnie i nieporozumienia – partnerzy nie mają nadziei na poprawę sytuacji, a atmosfera w związku jest dla nich destrukcyjna. Obie strony cierpią i mają poczucie krzywdy.
  • Żadne z partnerów nie przejawia chęci zmiany sytuacji – małżonkowie nie chcą pracować nad małżeństwem, nie chcą się zmieniać.
  • Mimo prób naprawy relacji (praca nad związkiem, terapia małżeńska) obie strony w dalszym ciągu nie nauczyły się żyć ze sobą – osoby nie umieją zbudować adekwatnych sposobów radzenia sobie z dzielącymi ich różnicami.
  • Małżonkowie postrzegają swoje małżeństwo jako życiowy błąd – obie strony czują, że byłyby znacznie szczęśliwsze jako osoby rozwiedzione, a dotychczasowy związek burzy ich możliwości rozwoju i odbiera szanse na szczęście.


Czytaj także:

 

 
Komentarze (6)

Niedopasowanie charakterów, a rozwód | Różnice charakterów, a rozwody - dodaj komentarz
Lark; 2020-12-10 12:24:57 
Ja ma zupełnie inny problem. Wychowywałem się w normalnej rodzinie z której wyniosłem silne fundamenty między innymi moralne. Moja żona pochodzi z rozbitej rodziny, jej zamek zbuowany jest na piasku. Po 10 latach ja dojrzałem jeszcze bardziej a ona przeciwnie. Kiedyś byliśmy zakochani teraz wolę jak jest w pracy, chociaż jeszcze czasami za nią tęsknię.
Ilona; 2015-11-07 00:40:24 
Do Ewy: Po co w takim razie wiązałaś się z facetem dużo starszym? Oczywiście - kierowałaś się jego majątkiem. Teraz boli Cię, że on tym bogactwem nie chce się dzielić? Tak to jest jak, w życiu kierujemy się nie tymi wartościami co trzeba. Trzeba było znaleźć sobie rówieśnika, z którym, z pewnością lepiej byś się dogadała, niż z mężem staruszkiem, jak go sama określiłaś. Taki związek faktycznie jest bez sensu, lepiej go zakończyć, niż trwać w czymś co przynosi cierpienie. Jeśli między partnerami nie ma już żadnego uczucia to lepiej wnieść pozew o rozwód.
; 2014-06-05 10:02:41 
Mam dwójkę dzieci i jestem po rozwodzie. Każdy ma prawo do szczęścia .życie pełne pesymizmu zamieniłam na wieczny optymizm.
Ewa; 2014-05-04 22:34:58 
Różnica wieku powoduje ze nie trawie staruszka ! Mysle o rozwodzie bo trwanie w związku z facetem duuuuzo lat starszym a w dodatku nie katolikiem, jest bez sensu...facet bogaty ale niczym sie nie dzielii! Poza tym nie moge znieść jak powtarza mi przy jedzieniu, nawet gdy jem kromke chleba : nie jedz tyle ... A ! Ostatnio stwierdził ze mam wiek przekwitania , wmawia mi rożne rzeczy ... A ja mam dopiero 35 lat i chce ZYC !!
GKO; 2014-03-27 23:35:01 
U mnie też wszystkie punkty wskazują na rozwód, jest jednak coś co bardzo mocno cementuje mój związek, dwoje małych dzieci i duży kredyt smutne to ale prawdziwe niestety życia nie uczą w szkołach :(
Rafał; 2014-03-23 14:16:03 
Z przykrością muszę stwierdzić, że u mnie w związku rozwód jest nieunikniony... Wszystkie punkty z 'Możesz rozważać decyzję o rozwodzie, jeżeli …:' istnieją w moim związku... heh to życie... ale trzeba patrzeć z optymizmem na przyszłość bo już gorzej nie może być...:)

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij