Biuro matrymonialne > Poradnik > Miłość i związek > Małżeństwo > Aby małżeństwo miało szansę

Aby małżeństwo miało szansę

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Czym jest małżeństwo i kiedy wolno zrobić ten krok?

Aby małżeństwo miało szansę
Poznałeś/ aś wyjątkową osobę. Najpierw była udana pierwsza randka, potem kolejne, poznajecie się coraz lepiej, aż w końcu przychodzi czas na oświadczyny i decyzję o małżeństwie. Internetowe biuro matrymonialne radzi - jeśli chcesz, aby małżeństwo miało szansę, swoją decyzję bardzo dobrze przemyśl.

Czym jest małżeństwo dla ludzi wierzących i niewierzących?

Małżeństwo dla ludzi wierzących jest sakramentem, nierozerwalnym związkiem na całe życie, zobowiązaniem, że będzie to miłość mimo upływu lat, którą będziemy pielęgnować do końca życia. Dla niewierzących, gdy robią ten krok, jest moralnym zobowiązaniem, wzajemnym przyrzeczeniem trwałości wyboru, trwania razem w radościach i smutkach, w szczęściu i pechu, we wzlotach i upadkach, w dostatku i biedzie, w zdrowiu i chorobie. Między małżeństwem religijnym i świeckim nie ma istotnej różnicy we wzajemnych zobowiązaniach. To, jak ważne jest małżeństwo podkreśla też jego uroczysta oprawa: zapowiedzi lub ustalenie terminu w USC, stroje, ceremonia zaślubin, prezenty, mnóstwo gości, wreszcie wesele. To wszystko ma mówić, jak  ważny, wyjątkowy i niepowtarzalny jest akt zawarcia małżeństwa, w którym przyrzekamy dbać o naszą miłość. Małżeństwo - życiowa decyzja, dlatego nasza decyzja o wstąpieniu w związek małżeński powinna być dojrzała i świadoma. To już nie pierwsza randka, przed którą podejmujemy decyzje typu: w co się ubrać, gdzie się spotkać i jeżeli się znudzimy, możemy wyjść wcześniej.

Przemyśl decyzję o wejściu w związek małżeński

Decyzja o małżeństwie powinna być, przede wszystkim, wolna. Jakiekolwiek naciski ze strony rodziny, przyjaciół, znajomych są niedopuszczalne. To Ty ponosisz odpowiedzialność za swoją decyzję, to Ty najlepiej wiesz, jak zrozumieć partnera, znasz sytuację w Waszym związku, wiesz jaka jest Wasza miłość. Należy też odrzucić wszelkie przymusy wewnętrzne. Ile razy na sprawach rozwodowych słyszy się argumenty typu „byłam w ciąży, wiedziałam, że on nie będzie właściwym człowiekiem, ale co miałam robić, gdy wszyscy namawiali”. Albo „stało się, ona zaszła w ciążę, nie mogłem się wycofać, choć wiedziałem, że nie będziemy ze sobą szczęśliwi”.

Po drugie decyzja o małżeństwie powinna być świadoma, a więc dokładnie przemyślana. Musimy wiedzieć, co w niej/ nim akceptuję, a czego nie znoszę. Łudzenie się, że ten jedyny po ślubie stanie się inny, lepszy jest dziecinną naiwnością. Musimy wiedzieć, że czekają nas kłótnie (może tylko negocjacje), konieczność ustępstw. Będziemy dopiero tworzyć rodzinę czyli wspólnotę interesów, co będzie niemożliwe bez najróżniejszych kompromisów.

Po trzecie – pewna. „Nie miałam wyboru. Wojtek, którego poznałam przez portal randkowy i odrzuciłam ożenił się, Marek wyjechał, pozostał tylko Tomek”. Musimy być pewni wyboru, pewni swoich uczuć, pewni że właśnie z nim czy z nią, z takim czy z taką jaki/ jaka jest dzisiaj, chcemy być razem przez całe życie. Odrzućmy złudną wiarę, że mamy taki urok osobisty, taki przemożny wpływ na niego, że go zmienimy, że go wychowamy, że go wyrzeźbimy. Jedynie możemy sparafrazować Norwida „nie stargam cię, ja cię uwydatnię!”.

Nasz współmałżonek jest kimś wyjątkowym

Sposób na długotrwały i szczęśliwy związek to między innymi - szacunek dla inności, odmienności, który jest fundamentem nie tylko partnerstwa, ale nawet zwykłego sąsiedztwa. Mój współmałżonek nie jest mną. Ma prawo do odmiennego zdania, własnego gustu, własnych zainteresowań, przyzwyczajeń. Nawet jeśli mamy całkowicie odmienne zdanie, jeśli nawet jakieś wybory partnera lub jego potrzeby oceniamy negatywnie, nie wolno nam poniżać, obrażać, wyszydzać. Zawsze mamy prawo, nawet obowiązek, by argumentować, bronić swoich pozycji, próbować zgłębiać powody tak różnych od naszych wyborów, których dokonuje współmałżonek, ale powinniśmy szanować odmienność! Im dłużej trwa małżeństwo, tym bardziej zmienia się optyka. Na początku odmienność wydaje się nam niewinnym kaprysem, na który patrzymy wręcz z rozrzewnieniem. Pierwsza randka za nami, analizujemy zachowanie przyszłego partnera i jego ekscentryczne zachowanie wydaje nam się nawet pociągające. Po jakimś czasie powiemy, że to dziwactwo, jeszcze później, że to nie do wytrzymania. A to tylko inność, która sprawia, że nasz współmałżonek jest kimś wyjątkowym.


Andrzej Rutowski, psycholog MyDwoje, autor Testu MyDwoje.pl


Czytaj również:

 
Komentarze (1)

Aby małżeństwo miało szansę  - dodaj komentarz
Nika; 2015-10-19 01:33:39 
Aby małżeństwo miało szansę - uczucia partnerów powinny być szczere. Należy ciepło myśleć o tej drugiej osobie, nie krytykować, nie czepiać się z byle powodu; mieć do siebie nawzajem szacunek, darzyć się czułością, troską. Na pewno ważna jest też więź intymna łącząca partnerów. Dobrze, gdy partnerzy mają jakieś wspólne rytuały, zainteresowania, coś co wspólnie mogą robić. W udanym związku nigdy nie powinno zabraknąć rozmowy. Podstawą jest komunikacja o tym czego pragniemy, co czujemy etc.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij