Kryzys czy rozwód - jakie problemy małżeńskie można rozwiązać.

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Czy problemy małżeńskie zawsze wieńczy rozwód?

Kryzys i rozwód
Kryzys czy rozwód? Jakich problemów nie da się rozwiązać? Choć małżeństwo naturalnie łączy się z mniejszymi lub większymi konfliktami, wiele par, które przeżywają problemy w relacji małżeńskiej zastanawia się, czy kiedyś wreszcie sytuacja się unormuje i związek przetrwa, czy oboje znajdują się na prostej drodze do rozwodu. Co o zrobić, aby małżeństwo miało szansę przetrwania? Zdarza się również, że zachodzi odwrotna relacja – dwie osoby cierpiąc, latami kontynuują związek, który nie ma sensu i który istnieje tylko na papierze, a małżonkowie ranią uczucia partnera. Portal dla Singli MyDwoje.pl doradza: kryzys czy rozwód? Rozpoznaj ciężar waszych problemów małżeńskich. Dowiedz się skąd się biorą problemy małżeńskie.

Czym jest kryzys i jak wpływa na związek?

Odczuwając intensywne emocje złości, gniewu i zwątpienia, trudno jest niekiedy myśleć racjonalnie, obiektywnie ocenić i nazwać sytuację, podjąć decyzję separacja czy rozwód? Warto wiedzieć, kiedy walczyć o małżeństwo, a pojawiające się trudności traktować jako wyzwanie, któremu wspólnie powinniśmy sprostać.

Rosnąca liczba rozwodów ma różnorakie przyczyny, wydaje się jednak, że część małżeństw podejmuję decyzję o rozwodzie zbyt pochopnie, traktując przejściowe problemy jako sytuację bez wyjścia. Najważniejszą jego cechą jest jego przejściowy charakter. Trwa on jakiś czas, nawet kilka lat, ale potem sytuacja wraca do normy, rozwód niekoniecznie jest jego konsekwencją. Konflikty istnieją, ale są lepsze i gorsze dni, negatywne odczucia do partnera mieszają się z uczuciami troski i miłości. Mimo obecności konfliktów, małżonkowie funkcjonują w codzienności względnie normalnie, kłótnie nie zaburzają w drastyczny sposób realizacji zadań życiowych. Choć istnieją problemy partnerzy umieją się porozumiewać, przynajmniej w niektórych kwestiach. Kryzys stanowi jednak prawie zawsze zagrożenie dla związku, wpływa na małżeństwo. Towarzyszące mu negatywne emocje mogą powodować duże cierpienia, psychiczny dyskomfort, który utrudnia codzienne funkcjonowanie i negatywnie odbija się na dzieciach, o ile małżeństwo je posiada. Zwykle występują problemy we wzajemnej komunikacji, co powoduje, że małżonkowie oddalają się od siebie, uczucia partnera względem małżonka zmieniają się.

W kryzysie istnieje ryzyko zdrady małżeńskiej, mogą pojawić się kłótnie o pieniądze. Przez obniżenie częstotliwości rozmów (często tzw. ciche dni) partnerzy oddalają się od siebie i niejednokrotnie tworzą odmienny obraz zaistniałej sytuacji. Wsparcia szukają na zewnątrz. Kryzys znacznie się pogłębia, kiedy jedno z małżonków wyprowadzi się z domu. Wtedy dochodzi do eskalacji problemu i istnieje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zachowań i pojawienia się destrukcyjnych nawyków – mogą pojawiać się nałogi, hazard, skłonność do przemocy, niekontrolowane zakupy itd. Należy więc traktować sytuację kryzysu poważnie, aby nie doprowadzić do rozpadu małżeństwa.


Kiedy warto walczyć o małżeństwo?

Wiele osób ceni małżeństwo jako ważną wartość egzystencjalną. Dlatego też w sytuacjach kryzysowych walczą, starają się poprawić swoje stosunki. Coraz więcej osób korzysta z porad specjalistów, bierze udział w terapii małżeńskiej. Nie zawsze jednak próby naprawy małżeństwa udają się. Zdarzają się sytuacje, gdy przewlekły kryzys spowoduje w relacji małżeńskiej takie duże spustoszenie, że najlepszym wyjściem wydaje się rozwód. W jaki sposób odróżnić przejściowy kryzys od sytuacji, która jest przesłanką do rozważania decyzji o rozwodzie? Pomocne mogą okazać się poniższe wskazówki:

Możesz walczyć o małżeństwo, jeżeli:

 • Między małżonkami istnieje silna więź uczuciowa oparta na miłości, oddaniu i trosce. Mimo trudności, partnerom bardzo na sobie zależy, sytuacja konfliktu martwi obie strony w zbliżonym stopniu.

 • Przed kryzysem, partnerzy byli względnie zgodnym i szczęśliwym małżeństwem – nie przeżywali większych trudności w relacji, byli zadowoleni z życia małżeńskiego.

 • Mimo problemów zdarzają się dni, kiedy one nie doskwierają, a małżonkowie zachowują się tak, jak przed wystąpieniem trudności w związku – to dowód na to, że potrafią żyć i rozmawiać ze sobą.

 • Obie strony gotowe są do zmian – małżonkowie są otwarci na możliwości przepracowania istniejącego kryzysu, chcą znów być szczęśliwym małżeństwem.

 • Małżonkowie potrafią się komunikować i wyrażać uczucia, prowadzą względnie normalne życie – mimo konfliktów partnerzy umieją nadal żyć ze sobą, prowadzić wspólny dom, wspólnie stawiać czoła różnym problemom życiowym.

 • Małżeństwo stanowi istotną wartość w życiu obu stron – małżeństwo znajduje się wysoko w hierarchiach wartości partnerów.

 • Nie dochodzi do brutalnych aktów przemocy.

Kiedy rozważyć decyzję o rozwodzie?

Możesz rozważać decyzję o rozwodzie, jeżeli:

 • Nastąpił trwały rozpad więzi uczuciowej między małżonkami – nie rozmawiają oni ze sobą, nie żywią do siebie ciepłych uczuć troski, miłości i oddania. Nie ma bliskości i intymności.

 • Kryzys trwa bardzo długo i sytuacja nie poprawia się.

 • Partnerzy od początku mieli problemy w związku – istnieje wrażenie, że „od początku coś było nie tak” w małżeństwie.

 • Brak gotowości pracy nad zmianami w związku – przynajmniej jedna ze stron nie wyraża chęci do naprawy relacji, nie ma motywacji do wprowadzenia zmian w swoim postępowaniu.

 • Brak szacunku dla instytucji małżeństwa – nie stanowi ono ważnego elementu w hierarchii wartości przynajmniej jednej ze stron.

 • Istniejąca sytuacja odbija się bardzo negatywnie na kondycji psychicznej przynajmniej jednego z małżonków – istniejący konflikt powoduje znaczący dyskomfort psychiczny przynajmniej u jednej ze stron.

 • Próby naprawy relacji nie powiodły się – mimo pracy nad związkiem (wysiłków własnych małżonków, terapii) nie udało się poprawić stosunków między partnerami, nie udało się wypracować adekwatnych sposobów porozumiewania się).

 • Przynajmniej jedno z małżonków dopuszcza się brutalnych aktów przemocy. 
Komentarze (3)

Kryzys czy rozwód - jakie problemy małżeńskie można rozwiązać. - dodaj komentarz
żona; 2015-11-17 08:24:49 
Mnie zafascynowała trafna wypowiedź starszego pana ,, z dzisiejszymi małżeństwami to jest tak jak ze sprzętem AGD jak się zepsuje to od razu nowy ---- dawniej jak się coś zepsuło to się naprawiało" Niestety obecnie małżonkom brak cierpliwości, można przeżyć swoje życie na ciągłych zmianach i poszukiwaniach-- lecz czy warto ?????? szanować , kochać i żądać wzajemności to wszystko , jakie to proste.
Ania; 2015-11-06 23:20:17 
To prawda, w dzisiejszych czasach wiele małżeństw, w których jest kryzys zbyt pochopnie podejmuje decyzję o rozwodzie zamiast starać się naprawić związek. Dzieje się tak, ponieważ ludzie przestają przykładać wagę do pewnych wartości, jak na przykład wierność, szacunek do drugiej osoby. Poza tym, szybkie tempo życia, obowiązki, praca – to wszystko sprawia, że coraz mniej czasu poświęcamy na pielęgnacje związku, rozmowę. Wolimy wejść w nową relację, niż pokonywać małżeńskie problemy.
Lucyn; 2014-03-14 11:36:40 
komentarz usunięty przez moderatora

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz lub zadzwoń do nas
Tel: (22) 201 25 89
w dni powszednie 11:00-16:00Fax: (22) 201 25 87


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij