Relacje z eks partnerką, jej miejsce w Waszym nowym związku | Czy eks partner jest problemem dla nowego związku?

Jak zbudować szczęśliwy związek, gdy on wciąż utrzymuje relacje z eks partnerką? W jaki sposób rozpoznać, czy uczucie, którym darzył byłą partnerkę jest wciąż żywe? I – co równie istotne, jak o tym rozmawiać? Na wszystkie te pytania trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź, dlatego internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl podaje wskazówki, które pomogą podjąć słuszną decyzję i dowiedzieć się, dokąd zmierza Twój nowy związek. 

Czy to uczucie jest wciąż żywe? Czy ona może mieć miejsce w waszym nowym życiu?

Istnieje kilka przesłanek, które mogą świadczyć o tym, że uczucie Twojego partnera do eks jest wciąż żywe. Jednak żadna z nich nie decyduje, że jest tak na pewno – warto o tym pamiętać, zanim zaczniemy rozważać kwestię - separacja czy rozwód?

  • Utrzymywanie stałego kontaktu

Jeśli on za wszelką cenę dąży do spotkań z byłą partnerką (np. organizuje wspólne spotkania, kłóci się z Tobą o częstotliwość lub fakt spotkań, ożywia się na samo wspomnienie o eks), może to świadczyć o tym, że nie pogodził się jeszcze z poprzednim rozstaniem i jest mu zwyczajnie trudno umieścić związek w przeszłości.

Warto jednak podkreślić, że w pewnych sytuacjach zrezygnowanie z kontaktów z eks partnerem jest niemożliwe – na przykład wtedy, gdy byli partnerzy mają dzieci. Poprawne relacje między rodzicami są wówczas bardzo wskazane i wcale nie muszą świadczyć o istniejącym między nimi uczuciu.

Innym powodem utrzymywania kontaktów z eks jest fakt odczuwania do niej... zwykłej sympatii. Choć z punktu widzenia psychologii taki szczery układ należy do rzadkości, nie jest niemożliwy – zwłaszcza, gdy para rozstała się w dobrej atmosferze.

  • Brak przerwy między jednym a drugim związkiem

Uściślając, chodzi o związek z byłą partnerką i związek z Tobą. Rozstanie, zwłaszcza gdy jest nieoczekiwane i trudne, może rodzić chęć zemsty i dowartościowania siebie samego. Niestety, czasem sposobem na połączenie tych dwóch pragnień jest wejście w nowy związek. To jednocześnie jedna z najprostszych metod na skrzywdzenie nowego partnera, ponieważ w takiej sytuacji staje się on „przedmiotem” do wzbudzenia czyichś uczuć. W tej sytuacji masz prawo zastanawiać się, czy jemu na Tobie zależy?

Z wyciąganiem wniosków o tak negatywnej motywacji naszego partnera trzeba być jednak ostrożnym. Istnieją związki, które trwają całymi latami, po czym on znajduje nagle kogoś innego, ogarnia go zakochanie - różowy początek – i bynajmniej nie oznacza to, że uczucie do eks jest wciąż żywe.

  • Odczuwanie głębokiej nienawiści do eks partnera

Choć ten fakt powinien świadczyć raczej na korzyść nowego partnera, nie jest tak we wszystkich przypadkach. Aby małżeństwo miało szansę przetrwania -  z punktu widzenia psychologii, najbardziej „optymalną” (czyli korzystną dla Ciebie) reakcją na poruszanie tematu eks jest... obojętność partnera. Świadczy to o całkowitym wygaśnięciu uczucia i braku emocji odczuwanych na myśl o związku. Jeśli jest inaczej – czyli Twój partner bardzo przeżywa (nawet negatywnie) postać swojej eks, może to być wywołane wciąż silnym żalem. A żal w takiej sytuacji może oznaczać wciąż żywe uczucie.

I w tym przypadku nie należy jednak wysnuwać pochopnych wniosków. Warto tutaj posłużyć się przykładem -  jeśli Twój partner dowiedział się dwa lata temu, że dziewczyna zdradzała go z dwoma mężczyznami naraz, może czuć do niej rzeczywistą niechęć czy wręcz wstręt, które nie mają nic wspólnego z miłością.

  • Powrót wspomnieniami do eks

Skąd się biorą problemy małżeńskie? Szukanie informacji o niej lub o nim na portalach internetowych, przeglądanie starych fotografii czy pamiątek, wypytywanie znajomych – wszystko to może być złym sygnałem dla waszego związku. Niestety, ciągłe poszukiwanie informacji na temat tego, jaka jest sytuacja eks partnera, jest wyrazem wciąż żywego zainteresowania – a ono może oznaczać tęsknotę.

Warto jednak podkreślić, ze jednorazowa rozmowa wśród znajomych „A co właściwie słychać u Kasi?” nie jest tożsame z aktywnym poszukiwaniem informacji. Większość z nas jest w gruncie rzeczy ciekawska, więc z przyjemnością słuchamy najnowszych „doniesień” z życia towarzyskiego. Informacje te wcale nie muszą wiązać się z odczuwanym do danej osoby uczuciem.

Uczucie czy po prostu wspomnienie?

Najbardziej niepokojąca jest bez wątpienia sytuacja, gdy u partnera dostrzegamy wszystkie lub większość z opisanych wyżej zachowań. Na przykład – on ciągle namawia Cię na wspólne spotkania, przegląda jej profil na Facebooku, prowadzi z nią aktywną korespondencję i reaguje złością na protesty z Twojej strony. To niestety niechybne znaki, że nie jesteś jedyną osobą bliską jego sercu – a to z kolei nie wróży dobrze waszemu związkowi. Co należy wówczas robić?

Istnieją dwie możliwości podejścia do tego problemu. Pierwszy z nich to udawanie, że ciągłe dążenie do kontaktów z eks nie jest niczym, aż tak niepokojącym i ignorowanie zachowań partnera. Jednak taki sposób podejścia nie świadczy o waszej otwartej i szczerej relacji, nie prognozuje też długotrwałego związku.

Druga opcja to szczera, chociaż trudna rozmowa. Poproś partnera o wysłuchanie i przedstaw mu swoje największe obawy. Wytłumacz, że jedyne, o co prosisz, to szczera prawda – w innym przypadku krzywdzone będą aż trzy osoby. Jeśli usłyszysz, że mylisz się co do swoich podejrzeń, kieruje Tobą jedynie zazdrość i podejrzliwość w związku, postaraj się zaufać partnerowi. Bądź jednak również przygotowana na to, że odpowiedź może być dla Ciebie znacznie bardziej bolesna.


Czytaj również:


 
Komentarze (6)

Relacje z eks partnerką, jej miejsce w Waszym nowym związku | Czy eks partner jest problemem dla nowego związku? - dodaj komentarz
Yarec; 2020-02-17 22:10:45 
komentarz usunięty przez moderatora
rodric camela; 2019-06-23 03:40:43 
komentarz usunięty przez moderatora
anna raymond; 2018-11-18 11:41:22 
komentarz usunięty przez moderatora
Wolontariat; 2016-02-07 11:45:24 
komentarz usunięty przez moderatora
Oliwia; 2015-11-05 00:51:47 
Najgorsza jest sytuacja, gdy partner nie pogodził się z rozstaniem z eks, wtedy nie mamy szans na stworzenie trwałego związku, bo zawsze jest prawdopodobieństwo, że któregoś dnia oboje zechcą do siebie wrócić, a wtedy my idziemy w odstawkę. Taki związek lepiej od razu zakończyć. Słyszałam też opinie, że pierwszy związek po rozstaniu, prawie zawsze skazany jest na niepowodzenie, gdyż za dużo żalu jest w porzuconym partnerze. Być może coś w tym jest. Jeśli mężczyzna poważnie myśli o swojej obecnej partnerce powinien definitywnie zamknąć poprzedni rozdział swojego życia.
Zenek; 2015-10-17 15:05:15 
komentarz usunięty przez moderatora

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij