Kryzys czy rozwód - jakie problemy małżeńskie można rozwiązać.| Czy problemy małżeńskie zawsze wieńczy rozwód?

Kryzys czy rozwód? Jakich problemów nie da się rozwiązać? Choć małżeństwo naturalnie łączy się z mniejszymi lub większymi konfliktami, wiele par, które przeżywają problemy w relacji małżeńskiej zastanawia się, czy kiedyś wreszcie sytuacja się unormuje i związek przetrwa, czy oboje znajdują się na prostej drodze do rozwodu. Co o zrobić, aby małżeństwo miało szansę przetrwania? Zdarza się również, że zachodzi odwrotna relacja – dwie osoby cierpiąc, latami kontynuują związek, który nie ma sensu i który istnieje tylko na papierze, a małżonkowie ranią uczucia partnera. Portal dla Singli MyDwoje.pl doradza: kryzys czy rozwód? Rozpoznaj ciężar waszych problemów małżeńskich. Dowiedz się skąd się biorą problemy małżeńskie.

Czym jest kryzys i jak wpływa na związek?

Odczuwając intensywne emocje złości, gniewu i zwątpienia, trudno jest niekiedy myśleć racjonalnie, obiektywnie ocenić i nazwać sytuację, podjąć decyzję separacja czy rozwód? Warto wiedzieć, kiedy walczyć o małżeństwo, a pojawiające się trudności traktować jako wyzwanie, któremu wspólnie powinniśmy sprostać.

Rosnąca liczba rozwodów ma różnorakie przyczyny, wydaje się jednak, że część małżeństw podejmuję decyzję o rozwodzie zbyt pochopnie, traktując przejściowe problemy jako sytuację bez wyjścia. Najważniejszą jego cechą jest jego przejściowy charakter. Trwa on jakiś czas, nawet kilka lat, ale potem sytuacja wraca do normy, rozwód niekoniecznie jest jego konsekwencją. Konflikty istnieją, ale są lepsze i gorsze dni, negatywne odczucia do partnera mieszają się z uczuciami troski i miłości. Mimo obecności konfliktów, małżonkowie funkcjonują w codzienności względnie normalnie, kłótnie nie zaburzają w drastyczny sposób realizacji zadań życiowych. Choć istnieją problemy partnerzy umieją się porozumiewać, przynajmniej w niektórych kwestiach. Kryzys stanowi jednak prawie zawsze zagrożenie dla związku, wpływa na małżeństwo. Towarzyszące mu negatywne emocje mogą powodować duże cierpienia, psychiczny dyskomfort, który utrudnia codzienne funkcjonowanie i negatywnie odbija się na dzieciach, o ile małżeństwo je posiada. Zwykle występują problemy we wzajemnej komunikacji, co powoduje, że małżonkowie oddalają się od siebie, uczucia partnera względem małżonka zmieniają się.

W kryzysie istnieje ryzyko zdrady małżeńskiej, mogą pojawić się kłótnie o pieniądze. Przez obniżenie częstotliwości rozmów (często tzw. ciche dni) partnerzy oddalają się od siebie i niejednokrotnie tworzą odmienny obraz zaistniałej sytuacji. Wsparcia szukają na zewnątrz. Kryzys znacznie się pogłębia, kiedy jedno z małżonków wyprowadzi się z domu. Wtedy dochodzi do eskalacji problemu i istnieje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zachowań i pojawienia się destrukcyjnych nawyków – mogą pojawiać się nałogi, hazard, skłonność do przemocy, niekontrolowane zakupy itd. Należy więc traktować sytuację kryzysu poważnie, aby nie doprowadzić do rozpadu małżeństwa.


Kiedy warto walczyć o małżeństwo?

Wiele osób ceni małżeństwo jako ważną wartość egzystencjalną. Dlatego też w sytuacjach kryzysowych walczą, starają się poprawić swoje stosunki. Coraz więcej osób korzysta z porad specjalistów, bierze udział w terapii małżeńskiej. Nie zawsze jednak próby naprawy małżeństwa udają się. Zdarzają się sytuacje, gdy przewlekły kryzys spowoduje w relacji małżeńskiej takie duże spustoszenie, że najlepszym wyjściem wydaje się rozwód. W jaki sposób odróżnić przejściowy kryzys od sytuacji, która jest przesłanką do rozważania decyzji o rozwodzie? Pomocne mogą okazać się poniższe wskazówki:

Możesz walczyć o małżeństwo, jeżeli:

 • Między małżonkami istnieje silna więź uczuciowa oparta na miłości, oddaniu i trosce. Mimo trudności, partnerom bardzo na sobie zależy, sytuacja konfliktu martwi obie strony w zbliżonym stopniu.

 • Przed kryzysem, partnerzy byli względnie zgodnym i szczęśliwym małżeństwem – nie przeżywali większych trudności w relacji, byli zadowoleni z życia małżeńskiego.

 • Mimo problemów zdarzają się dni, kiedy one nie doskwierają, a małżonkowie zachowują się tak, jak przed wystąpieniem trudności w związku – to dowód na to, że potrafią żyć i rozmawiać ze sobą.

 • Obie strony gotowe są do zmian – małżonkowie są otwarci na możliwości przepracowania istniejącego kryzysu, chcą znów być szczęśliwym małżeństwem.

 • Małżonkowie potrafią się komunikować i wyrażać uczucia, prowadzą względnie normalne życie – mimo konfliktów partnerzy umieją nadal żyć ze sobą, prowadzić wspólny dom, wspólnie stawiać czoła różnym problemom życiowym.

 • Małżeństwo stanowi istotną wartość w życiu obu stron – małżeństwo znajduje się wysoko w hierarchiach wartości partnerów.

 • Nie dochodzi do brutalnych aktów przemocy.

Kiedy rozważyć decyzję o rozwodzie?

Możesz rozważać decyzję o rozwodzie, jeżeli:

 • Nastąpił trwały rozpad więzi uczuciowej między małżonkami – nie rozmawiają oni ze sobą, nie żywią do siebie ciepłych uczuć troski, miłości i oddania. Nie ma bliskości i intymności.

 • Kryzys trwa bardzo długo i sytuacja nie poprawia się.

 • Partnerzy od początku mieli problemy w związku – istnieje wrażenie, że „od początku coś było nie tak” w małżeństwie.

 • Brak gotowości pracy nad zmianami w związku – przynajmniej jedna ze stron nie wyraża chęci do naprawy relacji, nie ma motywacji do wprowadzenia zmian w swoim postępowaniu.

 • Brak szacunku dla instytucji małżeństwa – nie stanowi ono ważnego elementu w hierarchii wartości przynajmniej jednej ze stron.

 • Istniejąca sytuacja odbija się bardzo negatywnie na kondycji psychicznej przynajmniej jednego z małżonków – istniejący konflikt powoduje znaczący dyskomfort psychiczny przynajmniej u jednej ze stron.

 • Próby naprawy relacji nie powiodły się – mimo pracy nad związkiem (wysiłków własnych małżonków, terapii) nie udało się poprawić stosunków między partnerami, nie udało się wypracować adekwatnych sposobów porozumiewania się).

 • Przynajmniej jedno z małżonków dopuszcza się brutalnych aktów przemocy.


Czytaj również:


 
Komentarze (18)

Kryzys czy rozwód - jakie problemy małżeńskie można rozwiązać.| Czy problemy małżeńskie zawsze wieńczy rozwód? - dodaj komentarz
Króliczek ; 2019-12-27 12:49:29 
Myślę ze moze kocha ale nie do końca. Mam podobna sytuację wteraz. Ale przciez jelsi kogoś się kocha to jest się z nim i nie flirtuje się w taki sposób. Ja polecam. Terapię małżeńska jesli nie pomoże rozejdziecie się. Nie robiąc nic też się rozejdziecie.
Tasha; 2019-10-02 14:06:13 
komentarz usunięty przez moderatora
chris; 2019-07-04 00:08:27 
komentarz usunięty przez moderatora
rodric camela; 2019-06-23 03:35:50 
komentarz usunięty przez moderatora
lilian nikky; 2019-06-22 03:34:18 
komentarz usunięty przez moderatora
Szymon; 2019-04-25 20:48:18 
komentarz usunięty przez moderatora
rodric camela; 2019-03-05 21:49:20 
komentarz usunięty przez moderatora
Margot; 2019-02-12 16:36:49 
komentarz usunięty przez moderatora
Ella; 2018-12-14 07:55:57 
komentarz usunięty przez moderatora
anna raymond; 2018-11-18 11:43:25 
komentarz usunięty przez moderatora

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij