Biuro matrymonialne > Poradnik > Miłość i związek > Problemy w związkach > Alkoholizm ucieczka od samotności

Alkoholizm ucieczka od samotności

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Alkohilizm Singla

Alkoholizm ucieczka od samotności

Są zupełnie różni, ale łączy ich jedno – alkohol jest dla nich ucieczką od samotności. Czasem dlatego, że jest urozmaiceniem, czasem dlatego, że pozwala zapomnieć o smutkach, a w innych przypadkach – zapomnieć o problemach. Portal dla Singli MyDwoje.pl przedstawia historię trzech osób, dla których alkohol stał się ucieczką od samotności. Dowiedzcie się m.in. z jakich psychologicznych podstaw wynika ich zachowanie. 

Samotne wieczory przyczyną alkoholizmu

Gdy zostałeś porzucony, picie alkoholu, aby zabić myśli o samotności, to często wybierany środek „znieczulający” i jednocześnie jeden z najbardziej niebezpiecznych. Dlatego jeśli i ty zaczynasz pić samotnie, pić z jasnych powodów („Nie chcę o tym myśleć”) albo dlatego, że spędzanie czasu w pojedynkę wydaje ci się zbyt nudne – zastanów się nad tym, czy naprawdę chcesz brnąć w to dalej. W rzeczywistości takie kroki mogą tylko odsuwać cię od poznania kogoś interesującego - partner w nałogu nie jest odpowiednim kandydatem do małżeństwa.

Marta, 32-latka z Bydgoszczy, nie twierdzi, że alkohol jest dla niej ucieczką od czegokolwiek. Jednocześnie przyznaje, że pije dużo. Dlaczego? Marta – nie uciekam, tak jest po prostu ciekawiej

- Alkohol jest dla mnie po prostu urozmaiceniem samotnych wieczorów. Na przykład kiedy oglądam film. Gdy robię to zupełnie na trzeźwo, zaczynam „zbaczać z myśli”. Zamiast śledzić fabułę, myślę sobie: „Boże, a inni w tym czasie przytulają się, oglądają razem, żyją ze sobą”. Kiedy nalewam sobie wina, jest trochę inaczej, drink czy piwo też nieźle zapobiegają takim myślom. Wtedy czuję przyjemny szumek i myślę sobie: „e tam, nie jest źle.”. Czuję się trochę jak ktoś, komu wolno więcej, niż osobom w związkach, kto nie musi się tłumaczyć – podkreśla Marta.

Niestety, wbrew pozorom, zachowanie Marty jest formą ucieczki – nawet, jeśli uważa ona inaczej. Popijanie wina albo innego alkoholu jest dla niej czymś, co sprawia, że jej życie wydaje się być bardziej atrakcyjne. Nagle pojawiają się korzyści pt. „Za to ja mogę, a oni nie”. I to prawda, single mogą pozwolić sobie na wiele rzeczy, ale niekoniecznie powinno być to codziennie sięganie po drinka. Takie postępowanie może w bardzo łatwy sposób doprowadzić do dwóch bardzo negatywnych konsekwencji. Pierwsza to nieumiejętność zauważenia innych, dobrych stron życia. Tego, że singiel może dłużej się wyspać, że ma dużo czasu tylko dla siebie, że nie musi nikogo pytać o zdanie, że może realizować swoje pasje. Druga – to ryzyko wpadnięcia w uzależnienie. Zwykle zaczyna się ono właśnie tak – niewinnie. Z czasem może okazać się, że bez alkoholu się zwyczajnie nie da obejrzeć filmu, że wszystko wydaje się mało interesujące. Co więcej, w przypadku takiego przyzwyczajenia trudno zmienić swoje zachowanie nawet wówczas, gdy pojawia się „ten ktoś” na horyzoncie.

Problemy w związku a alkohol

Kacper - 35 lat, samotny mężczyzna, jest tzw. „singlem z odzysku”, czyli rozwodnikiem. Jak sam mówi, pije, by zapomnieć. Dzięki temu nie myśli o problemach w związku.

- Od mojego rozwodu minęło półtora roku. Zaczynam myśleć już o kimś, ale… to nie jest takie proste. Dodatkowo, kiedy jestem sam, dopadają mnie różne, nieciekawe myśli. Te o rozwodzie, o mojej żonie, która mnie zdradzała, o tym, że mogę zostać sam do końca życia albo o tym, że nie mam wystarczająco  dużo pieniędzy, by żyć w pojedynkę. Wtedy otwieram butelkę wódki i zaczynam mieć to gdzieś. Dopiero kolejny łyk alkoholu sprawia, że potrafię powiedzieć sobie: „A tam, niech to ona żałuje”. Oczywiście rano...

 
Komentarze (10)

Alkoholizm ucieczka od samotności  - dodaj komentarz
Antenka; 2019-01-07 13:40:35 
Hmm, ja piłam niemal codziennie. Mogę w pewnym sensie powiedzieć, że wyniosłam to z domu, bo rodzice po pracy kupowali sobie czteropak i oglądali film, mama krzątała się z drinkiem po kuchni. Raczej nie przeginali. Może jak byłyśmy młodsze, ale potem już nie. Mama zawsze piła więcej. Na studiach wiadomo, że dużo się pije, ale raczej zawsze wieczorkiem ze znajomymi. W końcu zamieszkałam sama - zupełnie sama w Berlinie, no i zaczęłam pić. Po powrocie praca w domu. Otworzenie wina o 16 było dla mnie normalne. Zaczęłam się kłócić z bliskimi, tracić nad sobą kontrolę. Wiedziałam, że muszę sięgnąć po pomoc, ale odwlekałam to, jak tylko mogłam. W końcu zaczęłam miewać ataki paniki. Teraz chodzę co dwa tygodnie do Psychologgii. Nawet tak rzadkie wizyty, jeżeli są regularne, pomagają nam ułożyć sobie w głowie. Trudno jest samemu zrobić porządek ze swoimi emocjami i myślami, ale ja dzięki psychoterapii jestem na dobrej drodze.
Daria; 2018-10-08 12:02:35 
komentarz usunięty przez moderatora
Lukasz ; 2018-07-05 21:28:40 
Mam też problem z alkoholem. Mieszkam za granicą do kogo tu wyjść pije w wekendy
Lukasz ; 2018-07-05 21:25:58 
Mam też problem z alkoholem. Mieszkam za granicą do kogo tu wyjść pije w wekendy
Agnieszka ; 2017-11-27 12:35:51 
komentarz usunięty przez moderatora
Facet ,,z jajami"; 2017-09-20 07:12:32 
Kobieto ogarnij się , bądź silna ! ! ! Zapisz si e na jakieś kursy, naukę języków obcych, wyjdź do ludzi a te DRINKI to zostaw w spokoju. Alkohol może mocno uzależnić cię od siebie i wówczas będziesz niewolnicą drinka. Czy tego ,chcesz ? ? włącz myślenie!!! bierz to życie za rogi i nie poddawaj się.! ! !
netwoman; 2017-08-20 23:54:04 
Piję z samotności. Najgorsze są weekendy. Wszyscy znajomi w związkach. Ja sama. Syn dorosły w innym mieście. Umawiam sie przez net .Ale niestety mężczyźni , którzy tam są to jakaś porażka. Ani wyglądu ,ani wykształcenia ani kasy. Po prostu nie moglabym z żadnym z nich pokazać się w swoim środowisku. Samotny wieczór przed telewizorem lub kompem i aż sie prosi o wino lub drinka. a własciwie to chcialabym zapić się. Samotnoś to najgorsze co może spotkać człowieka
Lenox; 2017-05-10 11:55:50 
Ja też jestem alkoholikiem. Obecnie od pół roku niepijącym. W ostatnim roku przed terapią piłem tylko piwo, 12-15 dziennie. Dzień w dzień. Nie naraz a ratami przez cały dzień więc nie byłem pijany i nie zataczałem się. Ale cały czas byłem w stanie lekko wskazującym. Cały czas pracowałem i dopiero na koniec szef raz mnie wyczuł choć dzień rozpoczynałem od 2 do 3 piw. I sam nie mogłem przestać. Dopiero detoks mi pomógł. I wtedy zapisałem się na terapię do prywatnego ośrodka w Koszalinie. Bez tej terapii pewnie bym się zapił. Pomogła mi, zrozumiałem co ze sobą robię. Teraz nie czuję się samotny. Chodzę jeszcze na spotkania AA, bo to pomaga mi uwierzyć, że mogę jeszcze w życiu wiele osiągnąć i spotkać kogoś, z kim ułożę sobie życie.
tomy35; 2016-09-11 23:58:07 
zgadzam się,że alkoholizm to ciężka i nieuleczalna choroba,na własnej skórze jako DDA,dziecko dorosłego alkoholika się o tym przekonałem,podczas terapii dotarło do mnie jak wiele złego można pod jego wpływem zrobić nie mając o tym świadomości,nasz terapeuta zasugerował iż będąc alkoholikiem najlepiej żyć dalej samotnie,jakiś czas temu zrozumiałem,w czym istota,podczas terapii lekarz psychiatra nadzorował zdrowienie,podając mi leki,dziś sobie zdałem sprawę z powiązań choroby alkoholowej z asertywną dwubiegunowością,dlatego zrozumiałem dlaczego takie leki miałem przepisywane,z tego co pamiętam z moich zachowań depresyjnych,to śmiało muszę przyznać iż występowały u mnie stany zachowań maniakalno-depresyjnych mieszane,raz chciałem się powiesić,a raz myślałem że jestem bogiem,do dziś mieszkając samotnie nie jestem w stanie tak do końca zrozumieć istoty tematu,przyznam,że nadal jestem według alkoholików czynnym,jednak to nie do końca tak wygląda,wróciłem do normalności,często spotykam znajomych,z którymi byłem na terapii,niestety procent ich wyzdrowienia potwierdziły statystyki terapeutów,2% z prawie 20 osobowej grupy wróciło do normalności,miałem to szczęście,ja i mój kolega,z którym utrzymuję kontakt,reszta odpadła podczas lub zaczęli pić w trakcie,dosyć często można niestety spotkać tzw.koła wzajemnej adoracji,wśród grup AA,czego radzę unikać,życie w całkowitej abstynencji też nie do końca daje rezultaty,tak mocno podkreślane przez rzekomo nie pijących terapeutów,w co nigdy nie uwierzę,samokontrola jest podstawą powrotu do normalności,fakt świadomości siły alkoholu,to podstawa,niestety powrót do normalności udaje się tylko nielicznym,sugerowano mi mitingi,koła,spotkania,byłem 4 razy na mitingu,to nic innego jak użalanie się nad sobą,istotą jest zrozumienie-jestem słaby,alkohol jest mocniejszy,tak musi zrozumieć to podświadomość by móc w razie potrzeby zapalić czerwone światło,byłem zachęcany do terapii pogłębionej,czyli kręgu zamkniętego użalaczy,nie skorzystałem,wszelkie moje przemiany osobowości i powrotu świadomości przechodziłem samotnie,dlatego współczuję rodzinom,które muszą znosić trzezwienie takiego osobnika,to walka z samym sobą,jakby dwie osobowości walczyły o terytorium,smutek,łzy,zdesperowanie,samobójcze myśli,z tym musi się zmagać osoba trzezwiejąca,ważne by się nie poddać...z doświadczenia powiem lepiej znosić to samemu,wtedy to wszystko ma sens,choć boli niesamowicie,pamiętam dokładnie kiedy psychika sama mi dawała znak,że powinienem zostać sam,wtedy oddalałem się od całego świata i walczyłem sam ze sobą,piszę to by ci,którzy chcą podążyć tą drogą byli świadomi co ich czeka,jak bardzo będą rozdzierani psychicznie,zanim to coś wyparuje z głowy,pozostanie pamięć już na zawsze...jednak tak wysoka cena jest tego warta...pozdrawiam,nie poddawajcie się
Ela; 2015-10-25 23:42:38 
Alkoholizm to straszna choroba, podstępnie wyniszcza. Można wpaść w uzależnienie nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Początkowo jest fajnie, można zapomnieć o problemach, ale przychodzi dzień w którym nie sposób żyć bez alkoholu. Rzeczywistość zaczyna przerażać, a skoro jest coś co pomaga zapomnieć o kłopotach to dlatego z tego nie skorzystać. Tylko, że picie do niczego dobrego nie prowadzi, z każdym dniem jest coraz gorzej.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach VIP


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij