Alkoholizm ucieczka od samotności | Alkohilizm Singla

Są zupełnie różni, ale łączy ich jedno – alkohol jest dla nich ucieczką od samotności. Czasem dlatego, że jest urozmaiceniem, czasem dlatego, że pozwala zapomnieć o smutkach, a w innych przypadkach – zapomnieć o problemach. Portal dla Singli MyDwoje.pl przedstawia historię trzech osób, dla których alkohol stał się ucieczką od samotności. Dowiedzcie się m.in. z jakich psychologicznych podstaw wynika ich zachowanie. 

Samotne wieczory przyczyną alkoholizmu

Gdy zostałeś porzucony, picie alkoholu, aby zabić myśli o samotności, to często wybierany środek „znieczulający” i jednocześnie jeden z najbardziej niebezpiecznych. Dlatego jeśli i ty zaczynasz pić samotnie, pić z jasnych powodów („Nie chcę o tym myśleć”) albo dlatego, że spędzanie czasu w pojedynkę wydaje ci się zbyt nudne – zastanów się nad tym, czy naprawdę chcesz brnąć w to dalej. W rzeczywistości takie kroki mogą tylko odsuwać cię od poznania kogoś interesującego - partner w nałogu nie jest odpowiednim kandydatem do małżeństwa.

Marta, 32-latka z Bydgoszczy, nie twierdzi, że alkohol jest dla niej ucieczką od czegokolwiek. Jednocześnie przyznaje, że pije dużo. Dlaczego? Marta – nie uciekam, tak jest po prostu ciekawiej

- Alkohol jest dla mnie po prostu urozmaiceniem samotnych wieczorów. Na przykład kiedy oglądam film. Gdy robię to zupełnie na trzeźwo, zaczynam „zbaczać z myśli”. Zamiast śledzić fabułę, myślę sobie: „Boże, a inni w tym czasie przytulają się, oglądają razem, żyją ze sobą”. Kiedy nalewam sobie wina, jest trochę inaczej, drink czy piwo też nieźle zapobiegają takim myślom. Wtedy czuję przyjemny szumek i myślę sobie: „e tam, nie jest źle.”. Czuję się trochę jak ktoś, komu wolno więcej, niż osobom w związkach, kto nie musi się tłumaczyć – podkreśla Marta.

Niestety, wbrew pozorom, zachowanie Marty jest formą ucieczki – nawet, jeśli uważa ona inaczej. Popijanie wina albo innego alkoholu jest dla niej czymś, co sprawia, że jej życie wydaje się być bardziej atrakcyjne. Nagle pojawiają się korzyści pt. „Za to ja mogę, a oni nie”. I to prawda, single mogą pozwolić sobie na wiele rzeczy, ale niekoniecznie powinno być to codziennie sięganie po drinka. Takie postępowanie może w bardzo łatwy sposób doprowadzić do dwóch bardzo negatywnych konsekwencji. Pierwsza to nieumiejętność zauważenia innych, dobrych stron życia. Tego, że singiel może dłużej się wyspać, że ma dużo czasu tylko dla siebie, że nie musi nikogo pytać o zdanie, że może realizować swoje pasje. Druga – to ryzyko wpadnięcia w uzależnienie. Zwykle zaczyna się ono właśnie tak – niewinnie. Z czasem może okazać się, że bez alkoholu się zwyczajnie nie da obejrzeć filmu, że wszystko wydaje się mało interesujące. Co więcej, w przypadku takiego przyzwyczajenia trudno zmienić swoje zachowanie nawet wówczas, gdy pojawia się „ten ktoś” na horyzoncie.

Problemy w związku a alkohol

Kacper - 35 lat, samotny mężczyzna, jest tzw. „singlem z odzysku”, czyli rozwodnikiem. Jak sam mówi, pije, by zapomnieć. Dzięki temu nie myśli o problemach w związku.

- Od mojego rozwodu minęło półtora roku. Zaczynam myśleć już o kimś, ale… to nie jest takie proste. Dodatkowo, kiedy jestem sam, dopadają mnie różne, nieciekawe myśli. Te o rozwodzie, o mojej żonie, która mnie zdradzała, o tym, że mogę zostać sam do końca życia albo o tym, że nie mam wystarczająco  dużo pieniędzy, by żyć w pojedynkę. Wtedy otwieram butelkę wódki i zaczynam mieć to gdzieś. Dopiero kolejny łyk alkoholu sprawia, że potrafię powiedzieć sobie: „A tam, niech to ona żałuje”. Oczywiście rano budzę się z wielkim kacem, ale kolejnego wieczora znowu się boję. I znów idę do sklepu. Ostatnio kupiłem cały karton wódki, udawałem, że organizuję imprezę. A wszystko dlatego, że wstydziłem się codziennie chodzić po nową butelkę – zauważa Kacper.

Stres straty przyczyną odczuwania samotności - picie dla zapomnienia o problemach jest jedną z najprostszych dróg do wpadnięcia w nałóg. W przypadku Kacpra widać już tego pierwsze początki – po pierwsze, pije mimo świadomości beznadziejnego samopoczucia następnego dnia, po drugie – wstydzi się już ilości, które kupuje. Niestety, na dłuższą metę takie postępowanie będzie powodowało jeszcze większą ilość kłopotów. Rozpoczynając od tych w pracy, po inne - ze znalezieniem kogoś do dzielenia wspólnych dni.

Kiedy motywacją do sięgnięcia po butelkę alkoholu jest chęć zapomnienia o problemach, jest to wyraźny sygnał, że potrzebujemy pomocy. Kacper nie poradził sobie jeszcze z tym, że jego życie się zmieniło, że spędza samotne wakacje oraz wieczory, a także że poniósł małżeńską porażkę. W takiej sytuacji jest mnóstwo singli „z odzysku”. Przyzwyczajonych do życia we dwoje, przerażonych nowymi okolicznościami i wizją samotnej przyszłości. Jednak ucieczka w alkohol jest jedną z najgorszych decyzji, jakie można w tej sytuacji podjąć.

Gdy alkohol pozwala zapomnieć...

Magdalena – alkohol ratuje mnie przed dołem

Dla jeszcze innych ludzi alkohol jest inną formą ucieczki. Jeśli samotność trwa już bardzo długo, zaczyna być czymś przerażającym. Mówi o tym 35-letnia Magdalena z Warszawy:

- Kiedyś miałam kilka dłuższych związków. I oczywiste było dla mnie, że będę miała jeszcze niejednego partnera, że w końcu wyjdę za mąż. Ale od dwóch czy trzech lat mam jakąś... nie wiem, złą passę. W moim życiu nie pojawia się nikt. I kiedy spędzam samotne wieczory, myślę głównie o tym, że już na zawsze zostanę sama, że nie będę miała dzieci. Ta ostatnia myśl dołuje mnie najbardziej – nie chcę tak żyć, nie potrafię udawać, że mnie to nie dotyczy albo że potrafię być szczęśliwa jako wieczna singielka, w moim sterylnym domu i wieloma pasjami. Nie chcę już pasji, chcę nieprzespanych nocy, bałaganu w domu, tuptających nóżek dzieci i cudownego męża. Myśli o tym strasznie mnie dołują i tylko alkohol pozwala mi o tym zapomnieć – zauważa Magdalena.

W takim przypadku mówimy przede wszystkim o dużym zrezygnowaniu i przygnębieniu – które mogą być początkowymi objawami depresji. Alkohol jednak w żadnym przypadku nie rozwiązuje tutaj problemów w związku, ale jest powodem pojawiania się kolejnych. 
Komentarze (15)

Alkoholizm ucieczka od samotności | Alkohilizm Singla - dodaj komentarz
adaś; 2021-11-11 23:47:32 
Niestety ja też piję w samotności i jest to picie tzw. ryzykowne. Czasami mi się nie chce wracać do mojego wypasionego domu i podwórka, nie chce tej samotności. Poza alkoholem uprawiam sport, dużo spaceruję. W głowie mam rozczarowania i zarzuty "bo za wolny, bo za szybki", "miło jest nie chcesz się przytulić i się przytulam, a potem nieodpisany sms, nieodebrany telefon i trzy takie sytuację z rzędu mnie zniszczyły podobnie jak związek z niedojrzałą kobietą czy znajomości z niedojrzałymi karierowiczkami "ten dziad, tamten dziad, ten na chwilę, mój nowy partner". Nowoczesność jak się nie ma oparcia w nikim to zwykła degradacja człowieka.
Kamil; 2019-07-10 13:38:37 
Ja mam 32 lata od roku samotność jest nie do zniesienia i dla mnie to już koniec. Żadna dziewczyna nie chciała drobnego 169 cm wrażliwego uczuciowego faceta przez kilka lat. Najlepsze że przez sporą część życia byłem abstynentem lub piłem okazyjnie, a teraz krocze powoli w stronę alkoholizmu.
Jena; 2019-06-30 19:12:28 
komentarz usunięty przez moderatora
Paweł49; 2019-06-27 11:10:17 
Ja też pije i mam to wszystko gdzieś. Piwo mnie relaksuję mimo że niedługo będę mieć 25 lat.
Wilk; 2019-06-24 01:01:25 
Po pół roku nie powodzeń, sam wybrałem alkohol i idę w stronę alkoholizmu. Już mi wszystko obojętne.
Antenka; 2019-01-07 13:40:35 
Hmm, ja piłam niemal codziennie. Mogę w pewnym sensie powiedzieć, że wyniosłam to z domu, bo rodzice po pracy kupowali sobie czteropak i oglądali film, mama krzątała się z drinkiem po kuchni. Raczej nie przeginali. Może jak byłyśmy młodsze, ale potem już nie. Mama zawsze piła więcej. Na studiach wiadomo, że dużo się pije, ale raczej zawsze wieczorkiem ze znajomymi. W końcu zamieszkałam sama - zupełnie sama w Berlinie, no i zaczęłam pić. Po powrocie praca w domu. Otworzenie wina o 16 było dla mnie normalne. Zaczęłam się kłócić z bliskimi, tracić nad sobą kontrolę. Wiedziałam, że muszę sięgnąć po pomoc, ale odwlekałam to, jak tylko mogłam. W końcu zaczęłam miewać ataki paniki. Teraz chodzę co dwa tygodnie do Psychologgii. Nawet tak rzadkie wizyty, jeżeli są regularne, pomagają nam ułożyć sobie w głowie. Trudno jest samemu zrobić porządek ze swoimi emocjami i myślami, ale ja dzięki psychoterapii jestem na dobrej drodze.
Daria; 2018-10-08 12:02:35 
komentarz usunięty przez moderatora
Lukasz ; 2018-07-05 21:28:40 
Mam też problem z alkoholem. Mieszkam za granicą do kogo tu wyjść pije w wekendy
Lukasz ; 2018-07-05 21:25:58 
Mam też problem z alkoholem. Mieszkam za granicą do kogo tu wyjść pije w wekendy
Agnieszka ; 2017-11-27 12:35:51 
komentarz usunięty przez moderatora

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij