Związek na odległość - o sztuce tęskinienia | Związek na odległość - czyli trudna sztuka tęsknienia

Związek na odległość, czyli trudna sztuka tęsknienia. O związkach na odległość nie sposób mówić obojętnie. To temat, który wzbudza emocje, bo i z emocjami jest ściśle związany. Portal dla Singli MyDwoje.pl radzi, jak poradzić sobie z tęsknotą i jak pokonać samotność w związku.Czy miłość na odległość jest trudna?


O trudnej sztuce tęsknienia.

Budowanie relacji partnerskiej z osobą, która jest daleko od nas stoi w opozycji do naturalnej potrzeby przebywania z człowiekiem, który jest nam bliski, na początku znajomości chcemy przecież chodzić na randki we dwoje, spotykać się, trzymać za rękę. Rozłąka z pewnością w tym nie pomaga, często skazuje nas na samotność. Poza tym tworzenie zażyłości, która jest podstawą związku dwojga ludzi wymaga nie tylko jedności czasu, ale również przestrzeni. Innymi słowy, aby móc się połączyć w symboliczną jedność dusz, trzeba ze sobą przebywać. Warto jednakże wiedzieć, że istnieją dwa kolory samotności. Znane są przykłady osób, które doskonale radzą sobie w związku, gdy ich partnerzy, na co dzień przebywają bardzo daleko, czasem na końcu świata, sztuka tęsknienia nie jest im obca.

Wśród osób, które dobrze radzą sobie, a czasem nawet preferują związek na odległość - samotność nie jest dla nich problemem. W pierwszym rzędzie stoją silni indywidualiści, tj. osoby, dla których priorytetem jest ich własna przestrzeń życiowa, ich wewnętrzny, immanentny świat, ich cele i dążenia. Związek dwojga ludzi zawsze jest mniej lub większym kompromisem. Osoby o silnie rozwiniętym poczuciu indywidualności i autonomii mogą mieć problem z rezygnacją z części swojego świata, w tym z przyzwyczajeń. Związek na odległość dla takich osób jest swego rodzaju półśrodkiem, metodą, którą moglibyśmy nazwać „jestem z kimś, ale jednocześnie sam”, chętnie chodzę na randki we dwoje, ale równie chętnie wracam do swojego mieszkania i spędzam czas w samotność.

Być razem, ale osobno - kolory samotności

Jeśli dwoje ludzi świadomie wybiera tę formę związku, czyli reprezentuje zdefiniowany ostatnio dopiero przez socjologów model LAT (Living Apart Together), czyli być razem, ale osobno, nie należy im także wróżyć  rychłej wspólnej przyszłości pod jednym dachem. Model takiego związku nie jest istotą związku sensu stricte, trudno utworzyć ścisłą relację, kiedy dwoje ludzi już na początku np. małżeństwa świadomie kupuje dwa mieszkania. Takie osoby są dowodem na to jak różne bywają kolory samotności - można powiedzieć, trochę samotne, a trochę w związku. W centrum naszego zainteresowania w tym artykule pozostaną jednak osoby, których sytuacja życiowa zmusiła do takiego związku i pragną go przetrwać w imię swoich innych wspólnych celów.

Dla osób  niezwykle ruchliwych, nie znoszących monotonii taki układ to także swego rodzaju opozycja dla związku opartego na zakorzenieniu się w jednym miejscu, rutynowych czynnościach codziennych i powtarzalności, czyli tym wszystkim czego tak bardzo się boją, a my powszechnie nazywamy: stabilizacją. To osoby, które nie cierpią stagnacji i jakakolwiek zmiana jest podstawą ich życia, zmiana miejsca, zmiana trybu dnia, godzin pracy. Chętnie umawiają się na randki we dwoje, najchętniej w jakichś nietypowych miejscach, albo wspólnie uprawiają sporty ekstremalne. Takie osoby to idealny materiał na partnera do stworzenia związku na odległość lub innymi słowy osoba, która z takim modelem związku swobodnie sobie radzi. To kolejny dowód na różne kolory samotności.

Gdy związek na odległość jest środkiem doraźnym

Inna kategoria osób, która chętnie wchodzi w związki na odległość, to osoby, które na swoim koncie traumatyczne przeżycia związane z relacjami międzyludzkimi. Zdrada w związku, czy przemoc zarówno psychiczna i fizyczna potrafią uczynić nieodwracalne szkody w psychice. Tworzą ranę, a później bliznę, która pozostaje czasem na całe życie. Do tej grupy należą także osoby nie znoszące zbytniej bliskości. Dla tych osób wejście w zdrowy, partnerski związek jest czasem niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe. Bywa jednak, że czas leczy rany i budzi się potrzeba bycia z drugim człowiekiem, bliskości, a samotność staje się nie do wytrzymania. W tym przypadku związek na odległość jest środkiem doraźnym, swego rodzaju metodą, próbą i zabezpieczeniem. Dzięki takiemu układowi, osoby po przejściach, zranione w innych związkach uzyskują potrzebny im dystans psychiczny i bez poczucia zagrożenia powoli budują swój wspólny świat.

W polskich warunkach nie sposób nie wspomnieć o związkach na odległość z konieczności. Tą „koniecznością” są w tym przypadku przyczyny ekonomiczne. Po 2005 roku do pracy za granicą Polski wyjechało ponad 1,5 miliona naszych rodaków. Jest to największa jak dotąd w historii Polski migracja zarobkowa. Pozostawiła po sobie trwałe skutki społeczne w postaci rozdzielonych małżeństw, opuszczonych dzieci, związków na odległość. Oczywiście migracja z przyczyn ekonomicznych dotyczy również osób często zmieniających miejsce pracy na terenie kraju. Dla tych osób związek na odległość nie jest wyborem, lecz trudną sztuką przetrwania, której z konieczności musieli się nauczyć. Wyjazd zagraniczny do pracy lub na studia, jest często przyczyną wielkiej tęsknoty. Przez takie osoby musi zostać opanowana sztuka tęsknienia.

Czytaj również: 
Komentarze (25)

Związek na odległość - o sztuce tęskinienia | Związek na odległość  - czyli trudna sztuka tęsknienia - dodaj komentarz
Marcin ; 2016-01-30 12:16:07 
Cześć 😊 mam problem spotkałem wspaniałą kobietę ma 17 lat poznaliśmy się na odpuscie Ale niestety na drugi dzień wyjechała do farancji do szkoły i dopiero po 10 miesiącach spotkaliśmy się i przyjechała do Polski na wakacje i zaiskrzylo między nami zakochalism się w sobie ta miłość jest bardzo silna i trwamy w związku na odległość przyjechała końcem października Ale od tamtej pory nie była i bardzo często rozmawiamy ze sobą ale jest problem bo mieliśmy nadzieję że przyjedzie ona tutaj na studia Ale nie na tego kierunku i jeśli by tam została to dopiero po trzech oczywiście raz na jakiś czas byśmy się widzieli latach by tu zjechała czy jest sens to ciągnąć? ???
wzwiazku.pl; 2015-11-02 09:39:07 
komentarz usunięty przez moderatora
Chloe; 2015-10-29 23:03:21 
Zgadzam się z Sabiną. Na pewno związek na odległość nie jest łatwy, ale gdy jest to sytuacja przejściowa, można tę rozłąkę jakoś znieść. Jeśli między partnerami jest cały czas uczucie to odległość nie powinna być żadną przeszkodą, ale warunkiem przetrwania takiego związku jest też to, aby opierał się on na solidnych fundamentach. Dlatego mam wątpliwości co związku par, które poznały się przez Internet, nigdy wcześniej ze sobą nie mieszkały, widują się jedynie kilka razy w roku. Tu faktycznie, może być problem z utrzymaniem takiego związku.
hamartia; 2015-10-29 13:26:28 
i ja również znalazłam ten wątek wpisując w wyszukiwarkę "związek na odległość i potrzeba bliskości". wreszcie ktoś napisał, że ludzie wchodzą także w relacje z osobami, które boją się/nie mogą/nie chcą zbytniej bliskości. czy to wynika z ich silnego indywidualizmu, czy też z ciężkich doświadczeń. desperacja? a co jeśli kogoś pokochasz? i ten ktoś okazuje się właśnie takim człowiekiem. co jeśli jesteś w związku, w którym nie ma szans na wspólne plany na przyszlosc (nie licząc wakacji na Mazurach itp.), na wspólne mieszkanie czy inne "i żyli długo i szczęśliwie... razem". odejść, zostawić, przestać kochać. łatwo powiedzieć.
mimo, że taki związek budowany przez dwie osoby w pocie czoła to ta strona, która ma większą potrzebę obecności partnera w codziennym zyciu, potrzebę bliskości staje się coraz bardziej samotna i coraz mniej radości czerpie z takiego związku.
ale przecież nie staniemy się kimś innym niż jesteśmy, ani jedno, ani drugie.
I.; 2015-05-03 20:28:23 
A jakie jest przysłowie ze słowem "jedność", skoro "przysłowiowa"? lol...
******; 2013-11-30 22:58:52 
Jestem w bardzo skomplikowanym i trudnym związku na odległość.
No więc zacznijmy od nowa :
Ja i moj wspaniały chlopak poznaliśmy sie przez Internet . Po paru tygodniach w koncu sie spotkaliśmy , było bardzo miło, na początku koleżanka tłumaczyła nas obojga , bo ja niestety nie mówiłam po angielsku a on po polsku . Po spotkaniu cały czas o o nim myślałam, nie mogłam przestać! Następnego dnia mieliśmy sie spotkać , byliśmy umłówieni na ,,naszej'' ławce <3 Spózniał sie , czekałam jedną godzinę , drugą godzinę , trzecią godzine i nic , nie przyszedł , czekałam tyle bo już do mniego coś czułam , to było piękne . Gdy wróciłam do domu zobaczyłam że napisałą mi ta koleżanka która tłumaczyła nas na pierwszym spotkniu , napisała że on już wyjechał że pare godzin temu dzwonił do niej i powiedział że jest w saolocie i wraca do siebie . Zaczęliśmy pisać , i gadać na skypie całymi dniami i nocami ... W koncu zaczęliśmy być parą , po miesiącu on przyjechał było cudownie, potem na święta niestety po tym musieliśmy czekać do wakacji , ponad 7 miechów, byliśmy razem 2 miesiące , całe wakacje , ja nawet do niego pojechałam a on jest z Azji . Poznałam jego rodzinę . teraz czekamy jeszce tylko 2 tygodnie by być znów razem <3 I mammy plany by niedługo razem zamieszkać . Niestety jest wielki problem , baaaaaaardzo za nim tesknie , aż mnie rozsadza od srodka , mam ochote wsiąść w samolot i pojechaćtam do mniego :> Ale nie moge bo juz nie ma biletów.
Kolejnym problemem jest to ze w klejne wakacje musi isc na rok do wojska by móc tu mieszkać , i bardzo sie martwie że coś mu sie stanie , nie bedziemy sie widywac przez cały rok !!!!
Maci ejakieś rady ?
kaśka ; 2013-09-09 17:50:14 
Jestem w związku na odległość ponad rok, z moją drugą połówką widziałam się 5 razu y, i poznałam go przez internet. Ale szczerze mówiąc nie żałuje że tak sie stało. Fakt jest trudno a nawet bardzo nie widzieć ukochanego ponad 2 miesiące. Ale jak jesteśmy pewni miłości to nic nie jest straszne. Każde spotkanie jest wyjątkowe, i tyle w nim radości i uczucia jakich ,,normalna" para nie ma okazji przeżyć. Są łzy i cięzkie chwile ale to tylko nas umacnia. Ważne aby być pewnym tej osoby że chce sie z nią być, jeśli nie masz pewności to odpuść nie wyjdzie to wam na dobre. Trzeba planować każde spotkanie od razu po rozstaniu by wiedzieć ile trzeba czekać i dążyć do tego. Mieć plany na przyszłość wiedzieć że za te 3 lata bedziecie już razem i nic was nie rozdzieli. Przez związek na odległość umacniasz swoją miłość, uczysz sie tesknić ale tez cieszyć każdą jedną
sekundą, pocałunkiem i przytuleniem bo każde bedzie wyjątkowe. Zaufanie to podstawa związku, a związek na odległość buduje silny fundament wzajemnego zaufania i to najważniejsze. Życze duzo miłośći takim parom i co najważniejsze wiele spotkań i wspólnych celów do osiągnięcia !;P
MARIOLA; 2013-08-31 19:29:21 
JA DOPIERO ZACZELAM Z NARZYCZONYM TAKI ZWIAZEK POCZATKI SA NAPRAWDE CIEZKIE LZY Z OCZU NIE SCHODZA ALE MYSL O UKOCHANEJ OSOBIE I CODZIENNY KONTAKT DAJE SILE I WSPARCIE KAZDEGO DNIA POZDRAWIAM WSZYSTKIE PARY I ZYCZE WYTRWALOSCI
dodo; 2013-07-26 17:17:40 
http://pytak.pl/ tu mozna znaleźć wiecej na ten temat
marta; 2013-03-04 23:10:30 
To jest na prawdę trudny temat. Natrafiłam na ten artykuł po tym jak wpisałam w wyszukiwarce "związek na odległość, nie radzę sobie", bo przez ostatnie kilka dni jest mi bardzo ciężko. W zeszłym tygodniu wróciłam z Brazylii, gdzie mieszka mój chłopak. Byłam u niego 3 tygodnie. 3 tygodnie niekończącej się miłości. Wcześniej widzieliśmy się pół roku temu. Jesteśmy razem 3 lata. Mamy pewne podstawy, na których to wszystko opieramy - mieszkaliśmy w tym samym mieście jak się poznaliśmy, spotykaliśmy się ok. pół roku będąc obok siebie. Wzmacnia nas też każde spotkanie. Kiedy nastąpiła rozłąka, [ostanowiliśmy spotykać się z innymi osobami, zapomnieć, to było takie oczywiste, oboje jesteśmy realistami. Ale się nie dało. Wiemy, że chcielibyśmy kiedyś mieszkać razem. Jeść rano razem śniadanie. Wziąć ślub. Mieć rodzinę. Nawet nasze rodziny też by tego chciały. Z każdym naszym rzadkim spotkaniem, nasza relacja jest coraz bardziej poważniejsza i piękniejsza i przez to coraz trudniej się rozstać, choćby na jeden dzień. Pół roku to wieczność. Ja dopiero kończę studia, on właśnie skończył, nie mamy pieniędzy. Chcemy jakoś to wszystko ogarnąć, by potem być razem. Może i dla niektórych związek na odległość nie ma sensu, ale tacy ludzie poddają się prędko we wszystkim. Jeśli coś przychodzi z trudem, docenia się to dużo bardziej. Ja już wiem czyją żoną chcę być i nie mam ku temu żadnych wątpliwości. Miałam wielu chłopaków tuż obok mnie i nie czulam ich miłości, tak jak jego mimo, że dzieli nas wszechświat. Coś za coś. Nie wyobrażacie sobie 11 godzin w samolocie nad oceanem i poczucie że z każdą chwilą tak bardzo się oddalacie. Ma się ochotę skoczyć z okna i wrócić. Nie wyobrażacie sobie poczucia, że ten ktoś jest tak daleko i że nie wiecie co teraz robi, ani nie możecie go przytulić ani pomóc. I nie wyobrażacie sobie spotkania, każde jest takie jak za pierwszym razem i zasypianie obok niego po pół roku rozłąki i świadomość, że on to przetrzymał kolejny raz i że kocha wciąż tak samo i wolał to niż kogoś innego obok. Najpiękniejsza miłość na świecie, która wszystko przetrzyma. I wiecie, że gdy już będziecie razem na zawsze obok siebie to wszystkiemu dacie radę. Ale teraz, teraz jest tak trudno... Życzę wytrwałości wszystkim związkom na odległość i wiary, bo wszystko jest możliwe! A jeszcze więcej życzę tym, którzy są daleko od siebie, mimo że są obok.

1-10 | 11-20 | 21-25 |

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Męskie twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


(więcej)

 
zamknij