Silna kobieta w związku, czyli rzecz o równouprawnieniu

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Silna kobieta i silny mężczyzna stworzą szczęśliwy związek.

Silna kobieta
Najważniejszym powodem, dla którego silna kobieta i słaby mężczyzna, budują wspólną relację, jest wzajemne zaspokajanie potrzeb. Dominująca kobieta buduje swoje poczucie własnej wartości na zaspokajaniu potrzeb innych i stawianie ich dobrego samopoczucia przed własnym szczęściem. Słaby mężczyzna natomiast jest przyzwyczajony do faktu, iż nie musi dojrzewać, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś, kto zaopiekuje się nim i będzie obdarzał go uczuciem pomimo raniących zachowań. Niestety taki związek nie sprzyja rozwojowi żadnej ze stron: silna kobieta w związku będzie ciągle obwiniać się o zachowania partnera i pozostanie nieszczęśliwa, a słaby mężczyzna nie dojrzeje emocjonalnie w atmosferze akceptacji dla jego stylu życia.

Równouprawnienie i partnerstwo w związku

Silna kobieta w życiu zawodowym, silna kobieta w związku z mężczyzną, kobieta jako głowa rodziny. Jasne, że mówimy tu o równouprawnieniu. Różnica pomiędzy rolą kobiety i mężczyzny już dawno przestała być wyraźna. Możliwość niezależności ekonomicznej stała się zalążkiem wolności kobiet w wielu innych dziedzinach: współcześnie media i opinia publiczna niemal nakazują kobiecie bycie silną, przedsiębiorczą, odporną na wszelkie zawirowania emocjonalne. Mężczyznom, wprost przeciwnie, coraz częściej zezwala się na pozostawanie przez wiele lat w stanie chłopca: troszczącego się jedynie o swoje potrzeby, z chęcią przyjmującego opiekę od innych, skupionego na przyjemnościach życia. Silna kobieta w związku i słaby mężczyzna to obecnie często spotykane wzorce. Uległość w związku nie jest już zatem tylko domeną kobiet. To kobiety coraz częściej chcą wychować sobie partnera. Czy taki związek będzie udany? Zależy głównie od nich samych.

Alchemia miłości, miłość fizyczna jest naturalnym doświadczeniem. Trudno jednak zaprzeczyć, że związek partnerski to spotkanie kobiecości z męskością. Gdzie jednak znaleźć kobiecość w nieokazującej emocji i władczej businesswoman, czy też męskość w 30-letnim „chłopcu”, którego największym problemem jest wybór najlepszej wody po goleniu? Czy różnice temperamentu partnerów są do pogodzenia? Czy związek tego typu dwojga ludzi ma szansę na obopólne szczęście?

Kim jest silna kobieta w związku?

Silna kobieta jest jak skała. Wydaje się, że nie poruszy jej nawet najtrudniejsza sytuacja i jest w stanie idealnie wypełniać każdą z życiowych ról: odnoszącej sukcesy pracowniczki, pomocnej i nigdy nie sprzeciwiającej się żony czy partnerki, matki nawet kilkorga dzieci. Silna kobieta w związku sprawia wrażenie całkowicie niewzruszonej nawet przez silne emocje, stąd też często wynika samotność kobiety - mężczyźni boją się do niej zbliżyć. A kiedy uda jej się wejść w bliską relację, partner może mieć wrażenie, że stworzył związek z Narcyzem. Wiadomo jednak, że emocje są przypisane do każdego człowieka: nie można się ich pozbyć... Co zatem kryje silna kobieta pod swoją maską?

 • Przeszłość - silne kobiety to często osoby, którym w dzieciństwie została powierzona zbyt duża odpowiedzialność, np. zastępowały jednego z rodziców podczas dłuższej lub całkowitej nieobecności, przejmując zupełnie obowiązki osoby dorosłej lub od najmłodszych lat przekazywano im, że będą kochane tylko wówczas, gdy staną się idealne. Silne kobiety nauczyły się w dzieciństwie, że ich zadanie polega głównie na sprawianiu przyjemności innym i dbaniu, aby inni byli zadowoleni. Ich własne uczucia, potrzeby, w tym potrzeba doznawania opieki i oparcia ze strony innych, były przesuwane na dalszy plan.

 • Nieumiejętność „brania” - jak powszechnie wiadomo, relacja uczuciowa to równoległe i bezinteresowne dawanie i otrzymywanie. Tymczasem silne kobiety czują, iż nie zasługują na „otrzymywanie w związku partnerskim. Sytuacje, w których ktoś, zwłaszcza mężczyzna, próbuje otoczyć je opieką, traktują jako zagrażające relacji okazanie słabości. Czynnik ten wynika również z dzieciństwa, podczas którego silne kobiety nauczyły się, że miłość wiąże się z jednostronnym „dawaniem”.

 • Potrzeby innych - odnajdywanie poczucia własnej wartości w sprawianiu przyjemności innym. Silne kobiety mają, zazwyczaj nieuświadomione, wewnętrzne przeświadczenie, iż zasługują na uczucie tylko wówczas, gdy są w stanie zaspokoić potrzeby innych. Jeżeli ich własne potrzeby są sprzeczne z pragnieniami osób, na których uczuciu im zależy, wówczas traktowane są one jako nieważne lub nieistniejące w rzeczywistości. Silne kobiety reagują na każdą najmniejszą potrzebę bliskich i zdają się przy tym nie zauważać całego, obciążającego ich balastu, wynikającego z niezaspokojenia własnych dążeń.

 • Poczucie odpowiedzialności - obserwując relacje znajomych osób stwierdzają, iż w swoich własnych związkach muszą bardziej się starać, aby zasłużyć na szczęście. Silne kobiety kierują się wewnętrzną zasadą, iż o wszystko należy walczyć. W przeszłości niemal zawsze budowały swój wizerunek na sile. Rozstanie z partnerem, nawet jeśli jest on osobą niedojrzałą emocjonalnie, jest dla nich jak przegrana walka i przyznanie się przed światem do własnej słabości.

Kiedy dominująca kobieta spotyka słabego mężczyznę...

Sytuacja, w której radząca sobie doskonale w wielu obszarach życia dominująca kobieta spotyka mężczyznę, który wydaje się być mocno niedojrzały wygląda naprawdę zaskakująco. Powodzenie tego związku wydaje się niewiarygodne. Istnieją jednak powody, dla których tych dwoje ludzi wśród milionów innych osób trafia właśnie na siebie i postanawiają zostać parą.

Po pierwsze niedojrzały mężczyzna potrafi być niezwykle czarujący. Zwłaszcza kiedy następuje zakochanie - różowy początek. Jego styl życia opiera się w dużej mierze na przyjemnościach, co może wydawać się atrakcyjne dla zmęczonej odpowiedzialnością silnej kobiety. Taki mężczyzna wie jak sprawić przyjemność kobiecie - przysyła swojej wybrance kwiaty, organizuje romantyczne kolacje. W ten sposób dominująca kobieta nabiera poczucia, iż jej pełne wyrzeczeń działania z przeszłości w końcu zostały wynagrodzone. Może się więc wydawać, że te dwa samotne serca mają szansę na szczęście. Słaby mężczyzna często jednak szybko nudzi się „zabawianiem” swojej partnerki i zaczyna znów troszczyć się jedynie o własne przyjemności. Związek z Narcyzem, jakim często jest silna kobieta bywa dla takiego mężczyzny zbyt trudny. Nawet wówczas kobieta obwinia siebie o taką zmianę i liczy, że dzięki wysiłkowi, byciu uległą i pomocną, jest w stanie przywrócić zainteresowanie partnera, podczas gdy jemu samotność kobiety, z którą się spotykał staje się obojętna.

Czas zdjąć maskę silnej kobiety

Jeżeli właśnie nastał moment w Twoim życiu, w którym zdecydowałaś zdjąć maskę silnej kobiety i pokazać swoje prawdziwe oblicze, oto kilka rad dla Ciebie. Pamiętaj, że taka zmiana nie oznacza utraty wewnętrznej siły. Wprost przeciwnie: od teraz swoją siłę będziesz czerpać ze zrozumienia swoich prawdziwych potrzeb i zatroszczenia się o własne szczęście.

 • Emocje - to Twoja siła! Czy na pewno jest to ukrywanie emocji, bycie niewzruszoną w niemal każdej sytuacji czy też sprawianie wrażenia, że nikt i nic nie jest w stanie mnie zranić? Silne są te elementy Twojej osobowości, które pozwalają pozostać sobą, komunikować i wyrażać uczucia, nawet jeśli w zderzeniu z dążeniami innych ludzi wywoła to konflikt. Twoje emocje, także takie jak lęk, złość czy też pragnienie bycia otoczoną opieką nie stanowią Twojej słabości. Pokazując je światu dajesz innym i sobie wskazówki, jakie elementy powinny być zapewnione, abyś mogła poczuć się szczęśliwa.

 • Dawaj i bierz - związek partnerski z pewnością nie polega na poświęceniu, czyli spełnianiu próśb i oczekiwań partnera, nawet jeśli dla nas jest to niewygodne czy też jest przyczyną smutku. Miłość w zasadniczej części opiera się na bezinteresownym dawaniu i jednocześnie przyjmowaniu uczucia drugiej osoby. Jeżeli tylko jedna ze stron daje swoją opiekę, zrozumienie czy zaangażowanie, wówczas powstaje nierównowaga, która rodzi poczucie żalu, niespełnienia i nieszczęścia. Daj siebie drugiej osobie, ale jednocześnie zdefiniuj, co chciałabyś otrzymać w zamian, np. lojalność, czułość, wsparcie. Jeżeli jasno określisz swoje oczekiwania wobec partnera, wówczas z pewnością na Twojej drodze pojawi się ktoś, kto będzie chciał je spełnić.

 • Przyjemności - innymi słowy: rozpieszczaj się. Wbrew pozorom nie oznacza to bezmyślnego egoizmu. Być może w przeszłości wpojono Ci przekonanie, iż należy troszczyć się przede wszystkim o potrzeby innych. Aby stworzyć dobrą relację z drugim człowiekiem, należy poczuć się dobrze ze sobą. Pomyśl o rzeczach, które sprawiają Ci przyjemność, realizuj swoje zainteresowania. Osoby, które są Ci naprawdę bliskie, będą również szczęśliwe, widząc radość i zadowolenie na Twojej twarzy. Spraw sobie taki prezent dla Singla.

Przeznaczeniem każdej kobiety jest szczęśliwy, pełen lojalności i opieki związek. Nie musisz na niego zasłużyć. Jeżeli zaufasz sobie i swojej intuicji, odnajdziesz swoje "ja", w nim siłę, z pewnością spotkasz na swojej drodze równie silnego jak Ty mężczyznę: szczerego, dojrzałego i otwarcie wyrażającego swoje emocje. Żeby do tego doszło musisz tylko zdjąć maskę silnej kobiety.


Literatura:

Norwood, Robin „Kobiety, które kochają za bardzo” Wydawnictwo Rebis, Poznań 2010

Storch, Maja, „Tęsknota silnej kobiety za silnym mężczyzną”, Wydawnictwo Szafa, Warszawa 2002

Jowita Wójcik, psycholog

 

 

 
Komentarze (7)

Silna kobieta w związku, czyli rzecz o równouprawnieniu - dodaj komentarz
Edyta; 2017-06-09 11:45:22 
Klaudio musisz umieć odróżnić silną kobietę /silna osobowość/ od głupoty. Być silną, żeby pokazać - jestem silna bo ............. jestem silna. Zosia samosia - bardzo silna.
W związku partnerskim, żeby być szczęśliwym z wzajemnością to trzeba nie kierować się siłą tylko mądrością. Należy wyczuć, jeśli partnerowi sprawia przyjemność opieka nad słabą kobietą to pozwolić mu na to i dać się rozpieszczać. Umieć też dać radość swojemu wybranemu. Moje poglądy są pewnie ,, staroświeckie" bo czerpię z mądrych wskazówek : mamy.babci i obserwuję szczęśliwych ludzi jak potrafią iść wzajemnie na kompromisy. Być szczęśliwym i drugiemu szczęście dać o to chodzi w związku partnerskim.
Klaudia; 2017-06-04 13:20:00 
Takich głupot, to już dawno nie czytałam. Silna kobieta nie jest uległa, silna kobieta zna swoją wartość i ciężko jest jej się dopasować do kogoś...
Anna bez Domna; 2016-01-20 21:48:50 
komentarz usunięty przez moderatora
zimny prysznic; 2015-10-27 08:30:19 
komentarz usunięty przez moderatora
Kinia; 2015-09-29 09:32:55 
Współcześni mężczyźni są coraz słabsi, to na kobiety spada większość obowiązków – pracują, wychowują dzieci, zajmują się domem, a w międzyczasie załatwiają tysiące innych rzeczy. Muszą sobie jakoś radzić, więc stają się silne i niezależne. Jednym to odpowiada, bo taki mają charakter, lubią dominować, inne stały się silne ze względu na okoliczności. Jeśli kobieta jest silna, ciężko będzie jej znaleźć równie silnego mężczyznę, takie kobiety na ogół przyciągają mężczyzn słabych, którymi trzeba się zaopiekować.
obiektywna; 2013-07-02 09:30:47 
Faktycznie trafnie określone twoje oczekiwania. Tym sposobem szczęśliwie doczekasz sędziwego wieku. Nie będziesz marnowała czasu tylko nadal będziesz ,,uszczęśliwiać" żonatych facetów i ich rodziny. Trauma jaką zostawiasz po swoich ohydnych czynach ( dokumentowanych na bieżąco w sieci) bardzo długo się czkawką odbija, ale taki jest twój cel !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jesteś pozbawiona empatii, pragnieniem twoim jest zabieranie ojców małym dzieciom, dziadków małym wnukom, mężów żonom. Do żon to pałasz zoologiczną nienawiścią, ale żebyś wszystkie ukatrupiła to i tak żonaci cię porzucają, policz !!!!!!!!!!! ilu ich było? Nie umiesz odmawiać i nie żałujesz
,, tego kroku". Powodzenia w dalszych łowach.
sylwia; 2013-06-03 23:49:01 
dawno już nikt tak trafnie nie określił moich oczekiwań,dzisiaj przynajmniej wiem ze moja walka o siebie ma sens

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz lub zadzwoń do nas
Tel: (22) 201 25 89
w dni powszednie 11:00-16:00Fax: (22) 201 25 87


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij