Uległość i dominacja w związku | Czy uległość w związku powoduje samotność?

Uległość w związku ma dwa krańce: z jednej strony może ograniczać związek, spowodować, że będziemy czuli się samotni w związku, a przecież chcemy, by związek tworzyło dwoje dojrzałych emocjonalnie ludzi, którzy potrafią rozmawiać, z drugiej pozwala budować zaufanie i zgodę. Stopień uległości w dużej mierze zależy od typu związku oraz od tego czy pomiędzy partnerami jest zgodność osobowości. Najlepszy przypadek to taki, w którym obie strony nie boją się bycia uległym, gdyż obie starają się jak najlepiej zrozumieć partnera i wiedzą, że szacunek ze strony partnera to nie to samo co uległość, która nie wprowadzi do relacji poczucia żalu czy krzywdy.

Czy istnieje uległość dobra dla związku?


Uległość w związku jest cechą postrzegana raczej nieprzychylnie. Kojarzy się często z naiwnością, słabością, brakiem asertywności. Uległy partner to taki, który nie potrafi stanowczo wyrażać własnego zdania, jest bojaźliwy a nawet tchórzliwy, często przez swoją nieśmiałość czuje dominację partnera, ma problem aby jasno komunikować i wyrażać uczucia - stąd też często bierze się jego samotność. Uległy partner oznacza nudnego i właściwie „bez charakteru”. Czy to właśnie odrobina uległości nie jest czasami konieczna do zawarcia kompromisu, który często ratuje wiele związków przed ostatecznym rozwiązaniem? Może to jest właśnie sposób na długotrwały i szczęśliwy związek?


Warto pamiętać, iż uległość okazywana w związku partnerskim może mieć wiele przyczyn. Ogólnie mówiąc jesteśmy ulegli ze względu na uczucia, jakie żywimy do drugiej osoby. W tym kontekście może to być uległość dobra dla związku, może się ona wiązać z zaufaniem. Jeżeli ufamy partnerowi, godzimy się czasami na to, co w istocie nam nie odpowiada, ponieważ wierzymy, że zrobi on wszystko, aby uczynić nas szczęśliwymi i zaspokoić nasze potrzeby. Niezwykle ważna jest tutaj dojrzałość osoby, która takim zaufaniem została obdarzona. W ten sposób partnerzy uczą się wzajemności i uznawania ważności potrzeb każdej ze stron.


Innym aspektem, w którym istnieje uległość dobra dla związku jest dochodzenie do zgody po zakończeniu konfliktu partnerskiego. Czasem złość i gniew odczuwane w stosunku do partnera powodują, iż nagle stajemy się niezwykle dominujący i pragniemy narzucić drugiej stronie własną wizję przyszłości. Odpowiedni poziom uległości u obojga partnerów pomaga znaleźć wówczas rozwiązanie, które pomimo iż może wiązać się z rezygnacją z jednego z aspektów, może doprowadzić do rozwiązania najbardziej optymalnego dla obojga.

Jak Test Doboru Partnerskiego ocenia wpływ dominacji na związek?

Sprawdź swój poziom dominacji. Wypełnij Test Doboru Partnerskiego mydwoje.pl.

Otrzymasz Wynik Testu dla Ciebie - Profil Partnerski.

Jestem dominujący, kto do mnie pasuje?

Porównując swój poziom Dominacji z wynikiem potencjalnych partnerów poznasz waszą Zgodności Osobowości i % dopasowania. Zobaczysz, kto do Ciebie pasuje, czy partner bardzo dominujący czy uległy np:

Dominacja w związku, partner dominujący

Obejrzyj przykładowy Wynik dla partnerów - Zgodność Osobowości dla wszystkich cech osobowości badanych w Teście.

Kiedy uległość w związku przeszkadza ?

Istnieje kilka szczególnych sytuacji, kiedy uległy partner może oznaczać niekorzystne skutki dla odczucia jakości związku:

  • Strach przed bezpośrednim zetknięciem z problemem. Zastanówmy się jak zrozumieć partnera? Dotyczy to sytuacji, kiedy w zachowaniu partnera odnajdujemy coś, czego w zgodzie z sobą nie potrafimy zaakceptować (może to dotyczyć zarówno „drobnych” spraw, jak np. kwestia sprzątania lub bardzo poważnych, np. uzależnienia). Uległość w związku pojawia się w  tym przypadku często razem ze strachem przed utratą partnera. Jeżeli po długim okresie nagle i gwałtownie odkryjesz przed partnerem to, co w jego zachowaniu jest dla Ciebie szczególnie raniące, może on odczuć zdziwienie i żal, iż nigdy wcześniej nie poruszałeś tego tematu. Najlepiej, jeżeli już od początku trwania związku przyjmiesz, iż otwarte mówienie o problemach jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż przemilczenie w pozornym celu ochrony relacji. Związek to przecież znacznie więcej niż dwa samotne serca, które się odnalazły. Dążenie do zrozumienia partnera powinno towarzyszyć Wam jak najczęściej.
  • Uległość w związku wynikająca z niskiego poczucia własnej wartości. Jest to kolejny dowód na to, jak często pracę nad polepszeniem jakości związku należy rozpocząć od wzmocnienia poczucia własnej wartości. Singiel z kompleksami może zrezygnować z własnych potrzeb z lęku przed utratą akceptacji, szczególnie ważnych mu osób, w tym również partnera. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest praca nad sobą, również przy pomocy specjalisty oraz uznanie wartości własnych celów i pragnień.
  • Uległość w odpowiedzi na znaczny poziom dominacji partnera. Uległość i dominacja to dwa krańce mającego istotne znaczenie w relacjach z innymi. Istnieją osoby o szczególnie wysokim poziomie dominacji. Jeżeli twój partner należy właśnie do tego typu, wspólne życie, szczególnie na samym początku, może nie należeć do najłatwiejszych. Przyjęcie w odpowiedzi na zachowanie partnera postawy niemal skrajnie uległej, nie jest satysfakcjonującym oraz jedynym rozwiązaniem. Pamiętaj, iż dominacja nie jest cechą, nad którą nie można pracować. Oczywiście prawdopodobieństwo, iż partner nagle stanie się potulny jak baranek, jest znikome. Istnieje natomiast duże szansa, iż zacznie uwzględniać twoje zdanie oraz potrzeby. Kluczem do tego są chociażby częste i szczere wyrażanie tego, co Cię rani, oraz czego oczekujesz od partnera, aby Wasza relacja pozostała dla Ciebie satysfakcjonująca.

Jeżeli uważasz się za osobę zbyt uległą


Na początek przyjmij, iż wiele w tym aspekcie zależy od Ciebie i Twojej pracy. Jeżeli na przykład Twoja partnerka to silna kobieta w związku, jest dominująca, pamiętaj, iż nie zmienisz nic wyłącznie w jej zachowaniu. Możesz natomiast polepszyć swoje reakcje, na tyle, iż partnerka zacznie w końcu dostrzegać Twoje potrzeby. Oczywiście nie stanie się to z dnia na dzień. Oto kilka wskazówek, jak możesz rozpocząć pracę nad sobą.

  • Zastanów się, czego oczekujesz od zachowania partnera i jaka jest Twoja wizja Waszej relacji. Osoby bardzo uległe najczęściej w ogóle nie zastanawiają się nad własnymi potrzebami. Tym samym łatwiej jest im zaprzeczać. Na początku spróbuj wypisać swoje oczekiwania na kartce. Pamiętaj, iż celem jest zestawienie Twoich potrzeb z pragnieniami partnera i znalezienie takiego środka, aby każda ze stron była usatysfakcjonowana. Jeżeli nie czujesz się od razu gotowy do wyrażenia wprost partnerowi swoich oczekiwań, porozmawiaj najpierw z osobą, w towarzystwie której czujesz się swobodnie, np. przyjaciela, siostry.
  • Nie ukrywaj, jeżeli czujesz, że Twój partner rani Cię. Pamiętaj, iż jesteś w związku stworzonym przez dwie dorosłe osoby, które mają świadomość swoich czynów i obie powinny dążyć do tego, by lepiej zrozumieć partnera. Dlatego, jeśli czujesz się skrzywdzony przez to, co mówi lub robi Twój partner, nie wahaj się głośno o tym mówić. Nie skrzywdzisz tym samym drugiej osoby, a nawet przeciwnie: dasz jej szansę na zrozumienie Twoich potrzeb oraz możliwość zaspokojenia ich. Jeżeli ukryjesz swoje prawdziwe uczucia, złość i gniew powstałe z tego powodu, nie znikna nagle. Negatywne uczucia zostaną prawdopodobnie przeniesione na zupełnie inną sytuację lub wyrażone w obecności osób, które mają niewielki związek z ich źródłem.
  • Obserwuj osoby, które według Ciebie są asertywne. Być może takie osoby są w Twojej rodzinie, lub widujesz je codziennie w pracy czy na popołudniowych zajęciach. Ważna jest tutaj zdrowa asertywność czyli uznawanie ważności potrzeb własnych z uwzględnieniem innych ludzi. Zwróć uwagę na słowa i gesty, jakich używają takie osoby.  Być może będzie to dla Ciebie pewna podpowiedź przy okazji kolejnej konfrontacji z partnerem.

Jakie znaczenie ma dominacja w związku? Czy podobieństwa są ważne?Jakie znaczenie ma dominacja w związku? Czy w grupie może być dwóch liderów? Czy podobieństwa są ważne? Jakie znaczenie mają podobieństwa w związku. Powinniśmy być podobni czy możemy być różni? Czy dominacja jednego z partnerów jest nieunikniona?


Literatura polecana:

Alberti, R., Emmons, M. „Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych” GWP 2010

Forward S., Frazier, D. „Szantaż emocjonalny. Jak się obronić przed manipulacją i wykorzystaniem?” GWP 2011
Czytaj również: 
Komentarze (13)

Uległość i dominacja w związku | Czy uległość w związku powoduje samotność? - dodaj komentarz
Lila; 2020-08-09 15:49:31 
Mialam partnera, który zadal uleglosci
W 100%.
Nie dopuszczal mysli ze moglby zrobić najmniejsza rzecz którą ja chciałam bo robil
Sie nerwowy i agresywny.
KOSZMAR.... NIE DALO SIĘ ZYC.
NIE WIEM SKĄD SIE COŚ TAKIEGO W LYDZIACH
BIERZE
złota rybka; 2017-06-08 22:29:37 
Nie do końca zgadzam się z artykułem, źle mi się kojarzy uległość, dla mnie to zupełnie coś innego niż kompromis i zupełnie nie ma nic wspólnego z zaufaniem do partnera. Uległość jest bezkompromisowa.
Zenobia; 2016-04-29 08:08:08 
komentarz usunięty przez moderatora
No właśnie; 2016-04-27 09:20:19 
komentarz usunięty przez moderatora
No właśnie; 2016-04-27 07:06:33 
komentarz usunięty przez moderatora
Zenobia; 2016-04-26 21:03:30 
No...no.. .nikolqa; jestem pod wrażeniem,!
nikolqa; 2016-04-25 05:55:28 
komentarz usunięty przez moderatora
milena; 2015-09-29 12:03:03 
To wszystko chyba zależy od obojga partnerów, niektóre kobiety lubią, gdy stroną dominującą jest mężczyzna. Najważniejsze, aby nie ranić się wzajemnie, rozmawiać i być otwartym na potrzeby drugiej osoby. Jeśli więc uległość prowadzi do kompromisu to jest wszystko jest ok. Dobrze jest wyznaczyć swoje granice, które partner powinien szanować. W przeciwnym razie może pojawić się frustracja, złość lub lęk przed drugą osobą.
do nieugiętej; 2013-09-16 10:33:16 
komentarz usunięty przez moderatora
Iwona; 2013-04-27 08:50:40 
miało być "ponirzej", myślałam, że mój wpis "ukarze" się pod wpisem osóby "ktura" dodała pierwszy komentarz, przepraszam - "komętaż"

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij