Czy można odbudować związek po zdradzie? | Niewierność partnera burzy zaufanie

Każdy z nas ma wrodzoną potrzebę posiadania w życiu jednej bliskiej osoby na wyłączność i wierzenia, że jesteście stworzeni dla siebie. Czasem niewierność może trwać kilka chwil, a jej koszty mogą przekreślić szanse na naprawdę szczęśliwy i długoletni związek. Związek po zdradzie partnera nigdy już nie będzie taki sam, jak przed zdradą. Odtąd może Wam towarzyszyć zazdrość i podejrzliwość w związku.

Zdrada a ratowanie związku

Czy zdrada oznacza rozwód? Z ust wielu ludzi można usłyszeć, że o miłość zawsze należy walczyć, dlatego warto przynajmniej próbować ratować związek po zdradzie. Istota problemu tkwi jednak w tym, czym jest miłość dla konkretnej osoby. Nie istnieje gotowa, powszechna recepta na to, czy warto inwestować swoje siły w ratowanie związku, w którym jeden z partnerów okazał się niewierny. Wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie i Twojego partnera oraz od tego jak bardzo czujecie się samotni i zranieni, a także, czy macie siłę ratować związek. Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, postaraj się przemyśleć kilka istotnych kwestii.

Nie idealizuj przeszłości

Idealizowanie przeszłości jest typowe dla ludzi, którzy nagle i niespodziewanie znaleźli się w trudnej sytuacji. Kryzys emocjonalny sprawia, że czujesz się źle i porównujesz swój obecny stan z przeszłością, która z tej perspektywy może się wydawać sielankowa, przecież na początku znajomości myślałaś, że jesteście stworzeni dla siebie. Czasem właśnie dlatego walczymy o nasz związek po zdradzie. Staraj się pomyśleć o tym bardziej analitycznie, przywołaj wspomnienia różnych sytuacji: czy na pewno zawsze było dobrze? Czy ratowanie związku ma sens? Być może była to tylko namiastka szczęścia, a Ty ciągle zasługujesz na coś o wiele lepszego? Być może warto pomyśleć o nowym partnerze niż walczyć o to, żeby Twój związek po zdradzie rozkwitł na nowo?

Przeanalizuj to, co było powodem niewierności w Twoim związku: czy był to wakacyjny romans, odczuwaliście samotność w związku, czy może przyczyna tkwiła u podłoża relacji np. wynikała z braku dobrej komunikacji, czy też Twój partner okazał się być zupełnie inną osobą niż ta, za jaką go uważałeś na początku znajomości? Wtedy nie do pomyślenia wydawała Ci się jego niewierność, wierzyłaś, że jesteście sobie przeznaczeni i zawsze będziecie razem. Pamiętaj, że trudno jest zmienić zachowanie czy cechy osobowości drugiego człowieka. Jeśli jednak oboje przyznacie się do swoich błędów i znajdziecie siły na to, by wspólnie walczyć o związek, prawdopodobnie stoi przed wami szansa na odnalezienie wspólnego szczęścia.

Nie poddawaj się presji otoczenia

Twoje życie nie polega na tym, by przez cały czas udawać osobę szczęśliwą i zadowoloną. Nie powstrzymuj się od jakiegoś działania tylko dlatego, że czujesz nacisk ze strony rodziny czy przyjaciół. Uczyń to, czego najbardziej pragniesz: nikt nie ma prawa wymagać od Ciebie byś pozostał lub odszedł od kogoś, kto zranił Cię poprzez swoją niewierność. Zastanów się czy wciąż czujesz miłość do tej osoby.

Jeśli zdecydujesz się na ratowanie związku, pamiętaj, że niemal zawsze wymaga to pomocy specjalisty. Nawet jeśli wrócisz do wspólnego mieszkania lub regularnego spotykania się z partnerem i schowasz swój smutek głęboko na dnie, pamiętaj, że nawet ukryty może być dla Ciebie przeszkodą na drodze do pełnego szczęścia. Psychoterapeuta pozwoli Ci przepracować żal i ukrywany gniew, jak również wzmocnić naruszone poczucie własnej wartości.


Polecamy książkę Don-Davida Lustermana pt. „Niewierność. Poradnik dla zdradzonych, niewiernych i ich kochanków”. Wydawnictwo Jacek Santorski &CO, 2008 r.


 
Komentarze (18)

Czy można odbudować związek po zdradzie? |  Niewierność partnera burzy zaufanie - dodaj komentarz
Betty Oxlade; 2020-07-25 17:23:41 
komentarz usunięty przez moderatora
Miśka; 2019-11-22 20:00:38 
Zdrada to zdrada, a w słowie tym mieści się wszystko co zostało mi skradzione i miało dla mnie ogromną wartość. Miłość, wspomnienia, plany, poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa, rodzina. Mnie mąż zdradzał przez cały okres mojej ciąży. Kiedy najbardziej go potrzebowałam i czekałam na nasze wymarzone dziecko on zabawiał się z inną mężatką. Zdradził mnie i nasze dziecko. Chciał odejść tuż po porodzie. Jednak ona go już nie chciała. Wrócił bo gdzieś trzeba mieszkać. I tak trwamy w tym co jeszcze nam zostało i tli się powoli gasnąc w żalu i smutku, a ja codziennie zadaje sobie pytanie: dlaczego.....? Na chwilę obecną nie potrafię tego wybaczyć.
Tasha; 2019-07-13 13:43:36 
komentarz usunięty przez moderatora
dercy; 2019-07-04 00:04:46 
komentarz usunięty przez moderatora
dercy; 2019-07-04 00:03:31 
komentarz usunięty przez moderatora
normalnyjestem; 2019-06-04 19:03:39 
Bzdury, zdrada niszczy wszystko i wszystkich, zostaje pogorzelisko, nigdy z pamięci się nie wymarze, nigdy nie zaufa, nigdy kawału o zdradzie nie opowie się ani z niego śmiać nie będziemy. Kiedyś ktoś porównał zdradę do rozbicia pieknego drogiego dzbany, można go posklejać ale zawsze będzie miał widoczne pęknięcia i straci na wartości do zera a można go wyrzucić i kupić nowy by cieszyć swoje oczy i duszę na nowo całkowicie zapominając o starym. Psychologowie tak kombinują by jak najdłużej klijent chodził do nich a nie wytłumaczyć że to nie ma sensu, że się umęczy, że nic już nie będzie takie beztroskie, wspaniałe, cudowne jak było.
niewiemsam; 2018-10-21 02:28:20 
Mam taki problem. Byłem poszukiwany listem gończym w końcu mnie zamknęli - po rozmowie z żoną stwierdziła że poczeka te 13 miesięcy. Choć była na mnie mocno wku... to przyjeżdżała na każde wizyty w tedy doczepił się do niej dawny kolega który był w niej zakochany. Pomagał we wszystkim chodzili razem na imprezy odprowadzał ją do domu i do niczego nie dochodziło - przynajmniej ona tak twierdzi. Po jakimś czasie koledze znudziło się bycie sponsorem. Nie odzywa się do niej.Przypałętał się kolejny i znowu razem na imprezy do kina - i jak mówiła do niczego nie dochodziło. Na którymś widzeniu okazało się że na około miesiąca mam sobie poszukac mieszkania jak wyjdę - bo jak stwierdziła musi się przyzwyczaić. I znowu zaczeły się wycieczki, kino imprezy restauracje itd. odprowadzanie do domu - i znowu nic nie było jak twierdziła. W końcu wyszedłem wcześniej - ok 4 miesiące wcześniej chciałem zrobić jej niespodziankę pojechałem do mieszkania zadzwoniłem do drzwi i otworzyła mi wryta. Okazało się - co można było wyczuć wcześniej że stwierdziła że chce dać mi szansę ale nie wie już czy mnie kocha i jeśli chce to mogę przenocować. Podczas rozmowy okazało się że umawia się nie tylko z ze znajomym a również z dopiero co poznanymi facetami. Chodziła na obiadki, imprezy itp i ona tak szybko nie zrezygnuje z tego bo ją zaskoczyłem i nie będzie zmieniać planów. Potem okazało się że jeden próbował się do niej dobierać, że paradowała przed nimi nago, że kusiła i flirtowała w mieszkaniu czy w kinie. Obecnie piszę bo nie wiem czy jebnąć tym wszystkim i dać sobie spokój czy próbować o nią walczyć.
Kasia; 2018-09-11 15:32:02 
Zgadzam sie z tym, że jesli tylko jest na to nadzieja trzeba ratować zwiazek.
Jednak, według mnie nie sama zdrada jest problemem a jej styl. Jeżeli po jednorazowej "chwili zapomnienia" nastąpiłaby szczera skrucha i wyrzuty sumienia, autentyczna i prawdziwa chęc naprawy i uzyskania wybaczenia - dałabym szanse. Ale jak postąpic w sytuacji w której jest zdrada, kłamstwa, niedotrzymywane obietnice? W której moje uczucia i emocje są ignorowane i lekceważone? W której mężowi chodzi tylko o własna wygodę i potrzebę chwili a moje pragnienia nie są dostrzegane?
Łatwiej jest wybaczyć zdradę jeśli małżeńswo było udane. Jeśli było dobre i szcześliwe a zdrada była jedynie przykrą wpadką. W takim związku jest sie do czego odwołac, do czego wrócić, jest co odbudowywać. A co jeśli zawsze cos było nie tak? Jeśli chciałoby sie ratować małżeństwo ale zeby nie było takie jak dotychczas? Chciałoby sie stworzyć nowy związek ze starym partnerem. Czy to w ogóle mozliwe skoro okazał sie samolubnym i pozbawionym empatii człowiekiem ?
Można kochac i zdradzić. Ulec chwili słabości i zapomnienia. I całym soba próbowac ten błąd naprawic. Ale jeśli ktos zdradza a przy okazji niszczy, rani i depcze najbliższa sobie osobę, traktuje ją i jej uczucia z egoizmem i hipokryzja - to czy on kocha? Jeśli robi cos takiego to może nie jest wart kolejnej szansy.......

zdradziłam; 2017-08-18 00:55:42 
komentarz usunięty przez moderatora
rogacz; 2017-07-22 13:08:56 
to nie ma sensu zawsze będą wracać wspomnienia
będziesz z tym walczył ja dałem drugą szansę i żałuję nie uwolnisz się od wspomnień jestem tylko dla dziecka.
zapamiętaj złodziej zawsze będzie złodziejem a dziwka zawsze będzie dziwką

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij