Jak NIE rozmawiać z mężczyzną o emocjach? | Psychika mężczyzny różni się od kobiecej | Samotność kobiety, która czuje się nierozumiana w związku

Powiedzenie, iż mężczyzna nie potrafi rozmawiać o uczuciachemocjach nie jest prawdziwe. Dużo zależy od mądrości i empatii kobiety, która przy nim stoi. W istocie tego typu rozmowy, nawet jeżeli trudne mogą przyczynić się do wspólnego poczucia, iż Wasza więź jest wyjątkowa i trwała. Komunikacja a udane małżeństwo ściśle się ze sobą łączą. Rozmowa z partnerem wymaga jednak wyjątkowego podejścia. Przeczytaj jak nie rozmawiać z mężczyzną o emocjach.

Mężczyźni nie lubią rozmów o emocjach

Prawie każda kobieta ma w pamięci tego typu sytuację: czeka ją poważna rozmowa z partnerem. Już od dłuższego czasu w jej głowie kłębi się mnóstwo myśli, uczuć i emocji, pozytywnych lub negatywnych, wie, że należy się komunikować i wyrażać uczucia, chce podzielić się nimi z najważniejszą osobą w jej życiu. Rozpoczyna się rozmowa z partnerem i kobieta już po kilku zdaniach widzi jego niezbyt zadowoloną minę. On wydaje się być zły, zmieszany, czasem nawet obojętny lub wręcz prosi, aby nie poruszać tego typu tematów. Myśli, że wszystko rozwiążą randki we dwoje, na które zaprosi swoją partnerkę, a miło spędzony wspólnie czas zastąpi rozmowę o emocjach. Zawiedziona kobieta może to odbierać jako poczucie, iż postąpiła źle lub po prostu jako niezrozumienie ze strony ukochanej osoby i brak wsparcia, może nawet z tego powodu odczuwać samotność w związku, lub podejrzewać się o związek z Narcyzem.

Jak zrozumieć mężczyznę i jego emocje?


Nie od dzisiaj wiadomo, jak bardzo obie płcie różnią się od siebie. To jak Mars i Wenus - damsko męska gra. Należy jednak pamiętać, że wszyscy jesteśmy ludźmi i w związku z tym nie chodzi tutaj o różnicę w głębokości doznawanych uczuć i emocji, lecz raczej o sposób ich okazywania. Jeżeli Twój partner, jak prawie wszyscy mężczyźni milczy, kiedy Ty „krzyczysz” mu prosto w twarz wszystkie emocje, nie znaczy to, że w ogóle nic nie odczuwa. Psychika mężczyzny różni się od kobiecej. Dla mężczyzn bardzo trudne jest ubieranie emocji w słowa, dlatego tak trudna wydaje Ci się rozmowa z mężczyzną o emocjach. Kiedy Ty zastanawiasz się czy przypadkiem nie jest to związek z Narcyzem, który jest nieczuły na Twoje słowa i obchodzą go tylko własne uczucia, mężczyźni wolą raczej okazywać uczucia przez działanie. Wynika to głównie z typowego dla mężczyzn wychowania (na tzw. „twardziela”). Zamiast robić to samo, co kobieta (tzn. wykrzykiwać w odpowiedzi wszystkie swoje emocje) wolą spokojnie zastanowić się,  jak sprawić przyjemność kobiecie i w jaki sposób mogą okazać partnerce to, co czują, dlatego czasem myślą, że wszystko "załatwi" randka przy świecach w romantycznej restauracji. Jeżeli zatem „wyrzucasz” z siebie emocje w obecności mężczyzny w bardzo ekspresyjny sposób i krzyczysz, że przeszkadza Ci samotność, nie licz na to, że tym sposobem rozwiążesz wszystkie Wasze problemy. W tym przypadku trzeba podejść do „twardziela” w nieco bardziej delikatny sposób, z uwzględnieniem reguł, jakimi kieruje się psychika mężczyzny.


Rozmowa z partnerem nie musi być trudna


·   Wybierz odpowiedni czas na poważną rozmowę. Kobiety bardzo często rozmawiają o emocjach, głównie z innymi kobietami, stąd rozpoczęcie tego typu dyskusji o dowolnej porze dnia i nocy czy nawet w dowolnym miejscu nie jest dla nich problemem. Niestety większość mężczyzn tego typu sytuację traktuje jako wyjątkową i dosyć trudną. Dlatego lepiej nie rozpoczynać rozmowy z partnerem, gdy ten wraca zmęczony po bardzo ciężkim dniu pracy lub gdy za pięć minut jest umówiony ze znajomymi na oglądanie najważniejszego meczu w tym sezonie. Najlepiej zrobić to w momencie, kiedy czujesz, że oboje jesteście zrelaksowani i otwarci. Rozpocznij rozmowę w delikatny sposób, bez wypominania od razu błędów z przeszłości. Powiedz np. że chciałabyś teraz porozmawiać o czymś, co jest dla Ciebie ważne.


·     Zastanów się nad tym, co chciałabyś przekazać podczas rozmowy. Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie się do takiej rozmowy. Pamiętaj, że wypominanie wszystkich krzywd naraz nie ma sensu i może łatwo wywołać jedynie burzę gniewu i złości. Nie warto również poruszać zbyt wielu drażliwych tematów naraz, ponieważ w takiej sytuacji Twój mężczyzna może się poczuć po prostu zaatakowany i tym samym Wasza dyskusja przerodzi się w pewnego rodzaju „wojnę słów”.


·    Opieraj swoją wypowiedź o konkrety. Pamiętaj, że mężczyźni nie posiadają zazwyczaj zdolności „domyślania się” , co konkretnie czujesz w danej sytuacji. Dlatego też słowa „nic” lub „nieważne” wypowiedziane z żalem i założonymi rękami z pewnością nie wniosą wiele pozytywnego do rozmowy. Twój mężczyzna zapamięta i zrozumie tylko to, co wytłumaczysz mu w jasny sposób. Nie mów więc ogólnie „Zawsze robisz tak, aby sprawić mi przykrość”, lecz podaj przykłady konkretnych zachowań Twojego partnera, które są dla Ciebie raniące.


·    Na koniec podkreśl dobre aspekty. Każdy mężczyzna lubi być dowartościowany. Jeżeli pod koniec rozmowy powiesz coś szczególnie pozytywnego np. „cieszę się, że jesteś osobą, z którą mogę o wszystkim porozmawiać” lub „ na Ciebie zawsze mogę liczyć”, pokażesz partnerowi, że cenisz go, a relacja z nim jest dla Ciebie bardzo ważna.

                     

Wskazówki dla mężczyzn, jak zadowolić kobietę


Kiedy partnerka chce rozmawiać z mężczyzną o emocjach, to dla niego często duży stres. Mężczyzna, który myśli, że wystarczy jakiś gest, randka, organizuje kolejną randkę i myśli, że już wszystko w porządku, a kobieta znowu podejmuje rozmowę. Partner nie wie co zrobił źle, dlaczego kobiety nie zadowoliła randka - według niego to przecież dowód, że ją kocha. Oto kilka wskazówek, jak się zachować i na co zwracać uwagę, aby druga strona miała poczucie bycia ważną oraz abyście się nie czuli samotni w związku.

  • Nie uciekaj przed rozmową. Być może masz poczucie, iż na ważną rozmowę potrzebna jest odpowiednia chwila, która ciągle się nie pojawia. Zazwyczaj masz dużo obowiązków, ciągle gdzieś się spieszysz lub jesteś zbyt zmęczony. Zastanów się jednak, które z tych wytłumaczeń to tylko wymówki, wynikające ze strachu, że nie potrafisz odpowiednio zachować się, gdy toczy się rozmowa? W istocie jednak odwlekanie tej chwili w nieskończoność może skończyć się dużo gorzej,  a Twoja partnerka może mieć wrażenie, iż jej uczucia i potrzeby są bagatelizowane.
  • Pytaj, jeżeli czegoś nie rozumiesz. Kobiety mają tendencję do myślenia, iż ich partner rozumie je bez słów lub potrafi czytać „między wierszami”. Niestety często nie jest to prawda, szczególnie jeżeli rozmowa dotyczy czegoś tak skomplikowanego jak świat emocji. Jeżeli zatem czegoś nie rozumiesz lub nie jesteś do końca pewny, co Twoja partnerka chciała Ci w ten sposób przekazać, nie wahaj się wprost o to zapytać. Powiedz po prostu, że  nie jest to dla Ciebie do końca jasne, jednak bardzo zależy Ci, aby zrozumieć wzajemne emocje i potrzeby.
  • Zachowaj spokój. Czasami już sam wstęp rozmowy może zapowiadać burzę. Często kobiety pod wpływem emocji ujawniają reakcje typu płacz lub krzyk. Pamiętaj, że możesz być tą stroną, która w trudnej sytuacji zachowa spokój. Jeżeli odpowiesz swojej partnerce takim samym typem zachowania, prawdopodobnie nie dojdziecie do żadnych budujących wniosków. Widząc Twój spokój i opanowanie partnerka ma szansę sama się uspokoić oraz zyskać poczucie, że jest w relacji z silnym mężczyzną.
  • Miły akcent. Warto po zakończonej rozmowie wykonać jakiś gest (np. przytulenie), który sprawi, że Twoja partnerka poczuje, że jest dla Ciebie naprawdę ważna. Może to również polepszyć Twoje samopoczucie i przyczynić się do wzrostu wzajemnego zrozumienia w Waszym związku.Polecana literatura:

Papadopoulud, L. „Co mówią mężczyźni, co słyszą kobiety” Dom Wydawniczy Rebis

Wojciszke, B. „Kobiety i mężczyźni: odmienne spojrzenie na różnice”, GWP

 

                                                Jowita Wójcik
                          Psycholog


 
Komentarze (3)

Jak NIE rozmawiać z mężczyzną o emocjach? | Psychika mężczyzny różni się od kobiecej  | Samotność kobiety, która czuje się nierozumiana w związku - dodaj komentarz
anna; 2018-01-04 20:46:36 
Może i tak można odwzajemniac uczucia lecz kobieta pragnie kochać i być blisko przez przytulnie Z ukochaną osobą rzeczy materialne czy prezenty są niczym z porownaniem tego co się czuje gdy się jest blisko kobiety czasem potrzebują ciepłych słów każda kobieta ma swoje potrzeby i również chce czuć się kochana przez faceta.jak oczywiście naprawdę kocha
Eeehhh; 2017-12-29 12:48:07 
Kobiety muszą sobie zdac sprawę z tego,zeby oceniac milosc partnera po jego czynach, po tym jak ją traktuje ale nie przytulaniem czy milymi slowkami czy prezentami tylko czy jej pomaga kiedy potrzebuje pomocy czy moze na niego liczyc. Jak jest obok to mu zalezy. A faceci muszą wiedziec,ze kobiety mają pewne potrzeby, grunt ro dobrze sie dobrac,bo nie kazdy facet lubi sie przytulac,nie wiem czy moze sie tego nauczyc
Betsy; 2015-10-12 20:08:14 
Dobrze napisane. Kobieta gdy chce porozmawiać nie zważa na okoliczności, jeśli chce coś powiedzieć, to mówi, nie ważne, że jest 3 w nocy ;) Dla mężczyzn to chyba nigdy nie ma odpowiedniego momentu na rozmowę o emocjach, zawsze znajdą jakąś wymówkę, byle tylko uniknąć szczerej rozmowy. Niektórzy pewnie wychodzą z założenia, że prawdziwy mężczyzna nie płacze, nie ogląda komedii romantycznych i nie rozmawia o uczuciach ;) Tyle tylko, że kobieta czasem potrzebuje zapewnień partnera, że nadal mu na niej zależy.

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij