Biuro matrymonialne > Poradnik > Miłość i związek > Małżeństwo > Komunikacja a udane małżeństwo

Komunikacja a udane małżeństwo

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Ty i On to nie samotne serca, ale dwoje ludzi, którym na sobie zależy

Komunikacja a udane małżeństwo
Na początku znajomości jest cudownie, śmiejemy się, rozmawiamy, dbamy o siebie nawzajem, z czasem w nasze życie wkracza rzeczywistość, codzienne problemy. Co zrobić, aby umieć kochać trwale? Żeby w przyszłości nasz związek to nie były tylko dwa samotne serca, które nie mają sobie nic do powiedzenia? Podstawą każdego związku, w tym związku takim jak małżeństwo, jest wzajemna komunikacjaPortal dla Singli MyDwoje.pl wyjaśnia jakimi należy kierować się regułami, aby komunikacja była skuteczna.

Komunikacja i jej reguły

Wiele osób myśli, że, by małżeństwo było udane, wystarczy miłość. To prawda, że miłość jest ważna, ale trzeba pamiętać o tym, by ją pielęgnować, umieć się komunikować i wyrażać uczucia. Osoby pochodzące z rodzin wielodzietnych czy rodzin szeroko rozgałęzionych i utrzymujących stałe kontakty mają szansę w praktyce nauczyć się jakimi regułami rządzi się komunikacja, w tym dyskusja. Patrząc na nasze społeczeństwo z perspektywy czasu widzimy, że rodziny stają się coraz mniejsze, ograniczamy kontakty, a przez to nie poznajemy w sposób praktyczny reguł rozmowy. Szkoły nie zawsze tego uczą, kursy przedmałżeńskie też nie, a nieznajomość tych reguł, czy ich nieprzestrzeganie może prowadzić do bardzo bolesnych konfliktów, może sprawić, że Ty i Twój będziecie odczuwać samotność w związku. Jakież to reguły?

To tylko pozór, że małżonkowie zawsze mają czas na szczerą rozmowę. Początki bycia ze sobą to niekończące się rozmowy. Ileż nocy się zarwało, ileż kilometrów się przeszło by być razem, mówić i słuchać. Mijają miesiące, przygniata nas szara rzeczywistość, ważniejsza od uczuć st
aje się baza. Gdy pojawiają się dzieci najważniejsza wydaje się materia. MIEĆ przysłania BYĆ. Nie daj się zmaterializować, dlatego:
 • Mów o potrzebach. Rozmawiajmy nie tylko o tym jak zdobyć dodatkowe pieniądze na opłacenie prywatnego przedszkola z językiem angielskim, albo czy może lepiej uczyć języka indywidualnie. Mówmy sobie, co czujemy jak widzimy radość w oczach dziecka zdobywającego kolejną sprawność, albo jak pomóc niedołężnej sąsiadce, do której znów nikt nie przyszedł.
 • Mów i słuchaj. Ktoś powiedział, że ludzie dzielą się na tych, co umieją mówić i na tych, co umieją słuchać. Prawdziwa rozmowa małżonków to połączenie słuchania z mówieniem. Mam coś do powiedzenia, ale też bardzo chcę usłyszeć, co ma do powiedzenia mój partner. Czym innym są dwa monologi, czym innym dialog. Nie przemawiajmy, tego aż nadto jak w parlamencie, raczej  rozmawiajmy.
 • Nie wypominaj. Nie używajmy słów „ty jesteś ..., ty zawsze ...., ty nigdy ...”. Jakie to smutne, jeśli z czasem trwania związku zmienia się komunikacja między partnerami. Wyrozumiałość zamienia się w wypominanie. Chwila refleksji, przecież „ty jesteś” miało ciąg dalszy .... najpiękniejsza. Przecież nie zmieniłaś się, jak może, co innego przysłaniać mi oczywistą prawdę? Słowa mogą ranić. Czy chcemy coś przekazać, czy chcemy uderzyć? Bić można się tylko poduszkami.
 • Idź na kompromis. Co zrobić, gdy w jakiejś sprawie mamy całkowicie odmienne stanowiska? Starajmy się je zrozumieć, poznać intencje, nazwać rozbieżności. Wystrzegajmy się projekcji. To taka nieświadoma sztuczka przypisywania partnerowi moich własnych intencji. Jak łatwo można się w tym zagalopować... Jeśli nie ma możliwości kompromisu, ustalmy przynajmniej protokół rozbieżności. Następnym razem od niego właśnie można będzie zacząć.
 • Dąż do porozumienia. Rozmowy partnerskie to nie wojna na słowa, rozmowy mają na celu porozumienie. To tak jak rozmowy biznesowe. Jeżeli obie strony wygrywają, każda realizuje swój cel i osiąga korzyści. Jeżeli obie przegrywają – nie dochodzi do transakcji,...
 
Komentarze (3)

Komunikacja a udane małżeństwo - dodaj komentarz
eeehh; 2017-02-07 02:13:06 
zupełnie jest mi nie znane cos takiego, a w moim zwiazku to mój partner jest większym gadułą :) chociaz oboje lubimy mówic o pierdołach i słuchac siebie wzajemnie. a skąd to sie bierze? oboje nie nalezymy do osob, które lubią plotki i co za tym idzie zbyt szybko oceniamy innych, szanujemy kazdego, nie jestesmy przywiazani do swoich pogladow i nie uwazamy,ze posiedlismy monopol na prawde. oboje jestesmy bardzo empatyczni inie udajemy nikogo kim nie jestesmy. rozmowa powinna nawiazywac sie z ciekawosci co kto ma do powiedzenia na dany temat,nawet jezeli sie z tym nie zgadzamy,a nie do przekonywania wzajemnego do swoich racji. niby proste a takie trudne...nie balismy sie nigdy powiedziec sobie wprost a zamknij sie bo przynudzasz,albo uwazasz,ze to smieszne,co za głupi zart,ale w formie zartu, który zazwyczaj konczy sie słowami ty paskudo,czy ty wredna jędzo, czy paskudny małpiszonie.zadne sie nie obraza,bo zadne nie wynosi sie na niewiadomo jaki piedestał bo ukonczyło stusia czy zarabia tyle i tyle czy widziało to czy tamto,czy przezylo nie wiadomo co,a polacy wlasnie uwielbiaja takie przepychanki i ploteczki-to jak ma byc zgoda?
wspierająca żona; 2016-11-11 11:30:32 
Mąż kupił kryształowy żyrandol.
Wspiął się na drabinę i zaczął go wieszać.
Żona trzymała mu drabinę i zaczęła się nudzić.
Zauważyła, że mężowi jądro wystaje ze spodenek. Postanowiła zrobić mu dowcip i pociągnęła...
Ten puścił żyrandol, spadł z drabiny prosto na nią. Potłukli się oboje, żyrandol poszedł w drobny mak. Żona już się boi, że zaraz jej się dostanie, ale pyta:
- Kochanie, co się stało? Straciłeś równowagę?
- Jak mnie prąd kopnął, to aż do jaja doszło!
Marietta; 2015-10-21 00:58:36 
Prawda, bez szczerych rozmów to ciężko, aby małżeństwo było udane. Komunikacja jest podstawą. Ale nie wszyscy potrafią wyrażać swoje uczucia i pragnienia. Szczególnie mężczyźni często uciekają od takich rozmów, kobiety z kolei nie zawsze potrafią słuchać, bo włącza się im się właśnie to wypominanie. Najgorzej, gdy jedno drugiemu nie chce ustąpić, żadne nie chce pójść na kompromis. Wtedy łatwo o kryzys. Z tą wstrzemięźliwością to pewnie coś jest na rzeczy, bo nadmiar seksu może spowodować odwrotny skutek.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas


Fax: (22) 201 25 87


Konsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach VIP


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij