7 mitów, które mogą zniszczyć związek | Społeczne przekonania a instytucja małżeństwa

Na temat związku małżeńskiego i przyczyn rozwodów społeczeństwo wyznaje wiele fałszywych przekonań. Dlatego Portal randkowy MyDwoje.pl zachęca, aby zapoznać się z siedmioma mitami, które mogą zniszczyć związek małżeński. Mity te pochodzą z książki Johna W. Jacobsa Potrzebujesz tylko miłości (wydawnictwo Bellona 2006).

Dlaczego się rozwodzimy?

Skąd się biorą problemy małżeńskie? Prawie wszyscy ludzie zakładają — i chcą, żebyś ty również w to uwierzył — że jeżeli w związku coś się psuje, to wina leży po stronie któregoś z partnerów. Jeżeli twoje osobiste problemy psychologiczne są przyczyną waszych problemów, to twoim obowiązkiem jest jak najszybsze naprawienie tej sytuacji. Prawda jest jednak zupełnie inna. Przyczyną rozwodów wielu małżeństw nie są osobiste problemy emocjonalne, lecz silne zewnętrzne siły, które mają ogromny wpływ na relacje małżonków.

Wydłużenie się średniej długości życia, wzrost standardu życiowego, rosnąca niezależność finansowa kobiet, wiara w prawo do osobistej wolności i szczęścia, a także społeczna akceptacja rozwodów — te wszystkie czynniki zmieniły status małżeństwa w dzisiejszym społeczeństwie i zmniejszyły stabilność tej instytucji. Obecnie jakość relacji między małżonkami zależy tylko od tego, jak silna jest więź, która ich łączy. Jeszcze 40 lat temu było zupełnie inaczej. Wielu ludzi nie potrafi w pełni zaakceptować tych historycznych i społecznych zmian. Zaprzeczanie nowej kulturowej rzeczywistości wywiera na małżonkach niepotrzebną presję i podważa ich zdolność do przetrwania w związku. Poznajcie zatem 7 mitów, które mogą zniszczyć małżeństwo.

Miłość a związek małżeński

  • Mit pierwszy: Potrzebujesz tylko miłości

Małżeńska sielanka to mit. Bezwarunkowa miłość, którą obdarzamy niemowlęta i małe dzieci nie istnieje (i nie powinna istnieć) między małżonkami. Ludzie, którzy wierzą, że romantyczna miłość przezwycięży wszystkie trudności, nie są przygotowani na większość problemów, jak chociażby zazdrość i podejrzliwość w związku, a takie wcześniej czy później pojawiają się w każdym małżeństwie. Aby związek małżeński mógł przetrwać we współczesnym świecie, partnerzy potrzebują dużo więcej niż tylko miłości. Życie stawia małżonkom wiele wyzwań, które były nieznane poprzednim pokoleniom. Dzisiaj szczególnie ważną rolę odgrywają umiejętności interpersonalne.

Jeżeli chcesz, aby między wami była miłość mimo upływu lat, najlepiej zrobisz, jeśli wybierzesz praktyczne podejście i po prostu wyjaśnisz partnerce, w jakich sytuacjach czujesz się kochany, a jednocześnie wyznaczysz jej jasne i zrozumiałe granice twojej tolerancji. Jeśli wierzysz w mit bezwarunkowej miłości, to jesteś przekonany, że możesz poświęcić swoje małżeństwo na ołtarzu pracy, a twoja żona chętnie na to przystanie. Tak nie będzie. Musisz postarać się, żeby twoje małżeństwo było co najmniej tak samo ważne jak twoja kariera.

Problemy w małżeństwie

  • Mit drugi: Ludzie się nie zmieniają

Wielu z nas uważa, że ludzie nie potrafią się zmienić, a małżeństwo nie ma szans na naprawę, jeśli oboje małżonkowie nie postanowią zmienić niektórych swoich zachowań. Te błędne i pesymistyczne założenia sabotują nasze próby doskonalenia małżeństwa. Prawda jest taka, że niewielu ludzi rozumie psychologię par, dlatego nie umieją oni naprawić swoich problemów małżeńskich. Gdy ich próby nie przynoszą rezultatów, czują się sfrustrowani. Mówią: to jest dowód na to, że ludzie się nie zmieniają. To nieprawda. Zawsze można doskonalić związek, jeśli tylko wiemy, jak to robić. Najlepiej zacząć od siebie. Zastanówmy się jacy jesteśmy? Jakimi chcą nas nasi partnerzy? Fakt, że chcesz się zmienić — dać swojej partnerce więcej albo ofiarować jej coś zupełnie innego — nie czyni cię ani głupcem, ani ofiarą. Jeżeli z własnej woli starasz się doskonalić swój charakter, to tylko świadczy jak najlepiej o tobie.

  • Mit trzeci: Rozmawiamy przez cały czas — ale moja żona nie umie słuchać

Większość ludzi bardzo lubi mówić, ale mimo to ma duże problemy z komunikacją. Psychologowie uczą nas, aby się komunikować i wyrażać uczucia, ale nie wyjaśniają, jak rozróżnić uczucia pomocne od tych szkodliwych. Naprawdę niewielu ludzi umie mówić lub słuchać tak, żeby osiągnąć pożądany rezultat. Jeżeli postawisz na brutalną uczciwość, dużo częściej wywołasz u drugiej osoby agresję niż chęć szczerego wyrażenia swoich myśli. Małżonkowie bardzo często upierają się przy swojej wersji prawdy po to, żeby zmusić drugą stronę do uległości. Komunikacja w małżeństwie to coś dużo więcej niż szczere wyznania.

  • Mit czwarty: Gdy się żenisz, tworzysz zupełnie nową rodzinę

Być może mieszkasz setki kilometrów od swoich rodziców, ale twoja więź z nimi jest silniejsza niż kiedykolwiek. W momencie gdy stajesz się mężem i ojcem, wzorce zachowań, które obserwowałeś u swoich rodziców oraz konflikty rodzinne, których byłeś świadkiem jako dziecko, przejmują kontrolę nad twoją psychiką i bezpośrednio wpływają na twoje relacje z najbliższymi. Szczególnie szokujące jest odkrycie, jak bardzo powielasz wzorce rodziców, jeżeli świadomie wybrałeś inną drogę, żeby nie powielać ich błędów. Warto zrozumieć, jak ważne jest zbudowanie możliwie najlepszych relacji z własnymi rodzicami. To klucz do wzmocnienia więzi małżeńskiej. Spójrz na to z tej strony: jeśli uda ci się zbudować więź z trudnym rodzicem, dogadanie się z małżonkiem nie powinno ci sprawić najmniejszych trudności.

  • Mit piąty: małżeństwo oparte na równouprawnieniu jest lepsze niż tradycyjny model

W egalitarystycznym modelu małżeństwa partnerzy dzielą obowiązki domowe po równo, a wszystkie ważne decyzje starają się podejmować wspólnie. Równość jest wspaniała — w teorii. W rzeczywistości małżonkowie maja problemy małżeńskie - często sprzeczają się na temat roli płci i podziału obowiązków. W ich głowach ścierają się dwie wizje: tradycyjnego modelu rodziny oraz małżeństwa opartego na równouprawnieniu. Niespełnione oczekiwania, głęboko zakorzenione urazy i uczucie, że partnerka nas nie docenia — to są rzeczy, które niszczą wiele małżeństw - są przyczyną rozwodów. Jedynym sposobem na pełne zrozumienie intensywności tego konfliktu jest zmiana oczekiwań na bardziej realne i dbanie o to, żeby podział obowiązków między małżonkami był jak najbardziej sprawiedliwy. Przeprowadźcie długą rozmowę. Jej celem nie ma być stworzenie sztywnego podziału obowiązków, lecz znalezienie sprawiedliwego rozwiązania, które zadowoli obie strony.

Dziecko - zagrożeniem dla małżeństwa

  • Mit szósty: Dzieci spajają małżeństwo

Powiedzmy wreszcie to, czego inni boją się powiedzieć: dzieci to ogromne zagrożenie dla małżeństwa. Bardzo, bardzo trudno jest przyznać, że te same dzieci, które tak bardzo kochasz, potrafią wbić klin między ciebie a twoją żonę, zwłaszcza jeśli głównym powodem, dla którego się pobraliście była właśnie chęć posiadania potomstwa. Jednak w świecie, w którym małżonkowie pracują za długo i spędzają ze sobą za mało czasu, dodatek w postaci dzieci zazwyczaj pochłania resztki energii fizycznej i emocjonalnej, jaką zdołali zachować. Powiedzmy to wprost: Jeżeli zależy ci na twoim małżeństwie, nie możesz stawiać dzieci na pierwszym miejscu. Może to brzmieć dziwnie, ale najważniejsza dla ciebie musi zawsze być żona. Tylko wtedy wasze dzieci będą miały szansę na dorastanie w pełnej, kochającej się rodzinie.

  • Mit siódmy: Seksualna rewolucja sprawiła, że seks stał się ogólnie dostępny

Media karmią nas obrazami pięknych ludzi, którzy przez cały czas uprawiają fantastyczny seks. Dlaczego więc w twojej sypialni wieje nudą? Stres i konflikty małżeńskie powodują, że oddalacie się od siebie (zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym), a kuszące obrazy atakujące cię z każdej strony sprawiają, że nie masz ochoty pracować nad rozwiązaniem swoich problemów i walczyć z frustracją seksualną.

Małżonkowie nie są sami w łóżku; przez cały czas towarzyszą im obrazy innych ludzi uprawiających wspaniały seks. Umysł podpowiada ci, że dopasowanie seksualne partnerów jest niezwykle istotne, lecz twoja żona nie potrafi sprostać twoim oczekiwaniom, a wokół jest pełno atrakcyjniejszych kobiet, z którymi mógłbyś przeżywać bardziej gorące chwile w łóżku. Masz wrażenie, że wszyscy bawią się lepiej niż ty. Tymczasem prawda jest zupełnie inna – satysfakcjonujący, wspaniały, pełen namiętności seks może ci się przydarzyć kilka razy, ale jego powtarzalność jest uwarunkowana waszymi wspólnymi staraniami, bez względu na to, na jaką partnerkę trafisz.

Czytaj również:


Juliusz Strykowski

artykuł pochodzi z http://facetpo40.pl/

Jak można zniszczyć małżeństwo

 
Komentarze (2)

7 mitów, które mogą zniszczyć związek | Społeczne przekonania a instytucja małżeństwa - dodaj komentarz
aaaaa; 2017-02-07 01:51:19 
nie zgadzam się fantastyczny se...ks można mieć cały czas, z różną intensywnością, a nie tylko kilka razy. przeszkadzają konflikty w związku i żywienie urazy, podejrzliwość i brak zaufania, zbyt rzadkie igr..aszki w ł..óżku i zaniedbywanie ig..raszek z samym sobą, nadmierne kompleksy, niemożność skupienia się i niechęć do przełamywania swoich barier wstydu i obrzydzenia aby spełniać potrzeby partnera, brak fantazji i brak rozmawiania otwarcie i bezpruderyjnie czego się chce i brak podczas stosunku wskazywania na to co mi się podoba a co nie,żeby aby czasem partnera nie urazić. nie pamiętam żadnego se...ksu, ktory nie byłby fantastyczny,jeżeli u ciebie tak nie jest to coś robisz nie tak, nie znasz swojego ciała i za bardzo się wstydzisz i pewnie obwiniasz partnera za brak orga...zmu a on się tym frustruje.
lea36; 2015-10-18 22:48:58 
Prawda, małżeństwo można zniszczyć na wiele sposób, ja na pierwszym miejscu wymieniłabym zdradę, brak seksu oraz chorobliwą zazdrość. Do kryzysu może też doprowadzić brak rozmowy o uczuciach, emocjach, pragnieniach w związku. Odnosząc się do mitu pierwszego - jeśli ktoś faktycznie zakłada, że w małżeństwie musi zawsze trwać sielanka, to jest niedojrzały i z takim podejściem w ogóle nie powinien wchodzić w związek. Zgodzę się też z tym, że dzieci nie spajają związku, a wręcz przeciwnie, wystawiają małżeństwo na próbę.

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij