Intercyza pomaga czy szkodzi? | Jak umowę majątkową postrzegają specjaliści prawa rodzinnego?

Przedmałżeńska umowa majątkowa to coraz popularniejszy dokument podpisywany przez pary planujące małżeństwo. Popularność intercyz wzrasta również razem z liczbą rozwodów bez orzekania o winie, czyli takich, których przyczyną nie jest zdrada lub porzucenie partnera. Zdania na temat tego, czy intercyza pomaga czy szkodzi, są podzielone — zarówno wśród narzeczonych, jak i prawników specjalizujących się w prawie rodzinnym. Portal dla Singli MyDwoje.pl zamieszcza rozmowę z prawnikiem i mediatorem, sprawdź, co każdy z nich sądzi na temat tego dokumentu.

Intercyza, co zmienia w związku?

Intercyza - trudny temat przed ślubem, ponieważ często wywołuje negatywne emocje. Niektórzy uważają, że wróży szybki rozwód, inni – że pomaga rozwiązywać małżeńskie konflikty, zwłaszcza jeśli chodzi o majątek. Co mówią na ten temat prawnicy?

Andrzej, prawnik, trzyma swoją intercyzę w ładnej porcelanowej wazie na komodzie w salonie. Jest on zdecydowanym zwolennikiem spisywania umowy majątkowej przez pary narzeczonych. Jest przekonany, że ten dokument to szczepionka na współczesną chorobę cywilizacyjną, jaką jest rozwód. Według niego intercyza pomaga w ustaleniu ważnych kwestii finansowych, dzięki czemu powinny go ominąć kłótnie o pieniądze.

Szymon, który pracuje jako mediator w sądzie rodzinnym, ma zupełnie inne zdanie. Uważa on, że intercyza jest antytezą miłości i oddania. Według niego dzisiejsze prawo rodzinne pozwala na uczciwy i sprawiedliwy podział majątku, dlatego intercyza po prostu nie jest potrzebna. To tylko dowód na to, że para nie jest gotowa na zawarcie związku małżeńskiego.

Popularny pogląd: intercyza szkodzi

J.S.: Zatem, nieporozumienia finansowe przyczyną rozwodów? Czy intercyza jest szkodliwa dla małżeństwa?

Andrzej: Nie. Ujawnienie swojego statusu materialnego partnerowi wzmacnia tylko więź między przyszłymi małżonkami. Gdy ludzie są zmuszeni do tego, żeby jeszcze przed zawarciem małżeństwa zastanowić się nad konsekwencjami rozwodu, później są bardziej ostrożni w swoich czynach i zachowaniu.

Szymon: Nie, ale… Jeśli potrzebujesz intercyzy, to znaczy, że nie powinieneś się żenić. Potrzeba spisania intercyzy to znak, że małżeństwo ma niewielkie szanse na przetrwanie. Oczywiście sam dokument nie prowadzi do rozwodu, on tylko wskazuje na problemy, które prawdopodobnie pojawią się za jakiś czas. Rzadko zdarza się tak, że oboje partnerzy chcą podpisać intercyzę. Zazwyczaj tylko jeden z nich chce ochronić swój majątek. Czy w takich warunkach małżonkowie są w stanie osiągnąć pełną bliskość?

Stereotyp: intercyza chroni większy majątek

J.S.: Czy ten, kto ma więcej pieniędzy trzyma wszystkie karty w ręku?

Andrzej: Nie. Nie da się zawrzeć małżeństwa i zachować wszystkiego dla siebie. Coraz częściej propozycję spisania intercyzy wysuwa właśnie ten partner, który jest biedniejszy. Zdarza się również, że podział majątku jest korzystniejszy dla tego, kto ma gorszy status finansowy. Na przykład mężczyzna zgadza się, żeby jego żona otrzymała wynagrodzenie za niepieniężny wkład w małżeństwo, jakim jest wychowywanie dzieci.

Szymon: Tak. Kłótnię o pieniądze zawsze wygrywa ten, kto ma więcej. Intercyza po prostu potwierdza aktualny status majątkowy obojga partnerów. To problem, który nie wymaga wizyty u notariusza, ale rozmowy z psychiatrą. Gdy małżonkowie nie podpisują intercyzy, ten z nich, który ma większy majątek, musi częściej zgadzać się na kompromisy. Jeżeli wcześniej podpisze intercyzę, nie będzie miał oporów, żeby powiedzieć: „Kochanie, jeśli ci się nie podoba, to droga wolna, nikt cię tu nie trzyma”.

Intercyza obejmuje także majątek dzieci

J.S.: Co się dzieje, gdy sprawa dotyczy całej rodziny?

Andrzej: Jeżeli ktoś decyduje się na zawarcie drugiego związku małżeńskiego, ma pełne prawo, żeby powiedzieć: „Moje dzieci będą się obawiały o swój spadek, jeśli przed ślubem nie podpiszemy umowy majątkowej”. Intercyza sprawi, że dzieci z pierwszego małżeństwa chętniej zaakceptują nowego partnera swojego rodzica.

Szymon: Moim zdaniem małżeństwo nie ma sensu, jeśli ktoś nie potrafi postawić swojego partnera na pierwszym miejscu. Takie relacje pozostawmy tzw. wolnym związkom. Jeśli nie chcesz, żeby twoja przyszła żona otrzymała co najmniej jedną trzecią twojego majątku (tak stanowi prawo) i nie jesteś gotowy na podjęcie ryzyka, dlaczego w ogóle chcesz się żenić?

Intercyza kontra romantyczna miłość

J.S.: A co z prawdziwą miłością?

Andrzej: Romantyczna miłość to jedno, a małżeństwo to drugie. Oczywiście, partnerów musi łączyć silna więź emocjonalna i duchowa. Jednak kwestie finansowe mają ogromny wpływ na relacje między małżonkami. Bez względu na to, czy para spisze intercyzę czy nie, po zawarciu małżeństwa musi przestrzegać określonych praw. Jeżeli wydaje ci się, że małżeństwo nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji w sferze ekonomicznej, to niewiele wiesz o dzisiejszym świecie.

Szymon: Czym jest romantyczna miłość? To chęć spędzenia całego życia z ukochaną osobą i gotowość do podejmowania dla niej każdego ryzyka. Miłość nie wytycza granic, nie dzieli niczego na „moje” i „twoje”, nie boi się podejmować ryzyka i zawsze jest gotowa się dzielić. Intercyza promuje zupełnie odwrotne zachowania.

Intercyza - trudny temat dla pary narzeczonych

J.S.: Czy rozmowy o intercyzie mogą spowodować zerwanie zaręczyn?

Andrzej: Znam kilka przypadków, w których partnerzy podczas omawiania intercyzy zadecydowali, że jednak się nie pobiorą. Tutaj nie możemy mówić o zerwaniu zaręczyn, lecz o uniknięciu rozwodu, do którego wcześniej czy później z pewnością by doszło.

Szymon: Znam wiele par, które rozstały się z powodu negatywnych emocji towarzyszących spisywaniu umowy majątkowej (tak najczęściej się działo, gdy w negocjacjach brali udział również prawnicy). Prawnik nie dba o pielęgnowanie relacji międzyludzkich. Dużo lepiej wychodzi mu ich niszczenie.

Intercyza a rozwód

J.S.: Jeśli dojdzie do rozwodu, czy intercyza ułatwi jego przeprowadzenie?

Andrzej: Tak. Jeżeli małżonkowie zawczasu dokładnie uzgodnili wszystkie ważne kwestie majątkowe, emocje towarzyszące rozwodowi nie będą tak silne. Dla dzieci również tak jest lepiej, ponieważ nie będą świadkami zaciekłych walk między rodzicami.

Szymon: Nie. Małżonkowie będą próbowali kwestionować ustalenia umowy majątkowej albo powiedzą: „No dobrze, z intercyzą ci się udało, ale w każdej innej sprawie postaram się utrudnić ci życie najbardziej, jak to możliwe”.


Na podstawie artykułu Juliusza Strykowskiego ze strony:

Intercyza pomaga czy szkodzi


 
Komentarze (4)

Intercyza pomaga czy szkodzi? | Jak umowę majątkową postrzegają specjaliści prawa rodzinnego? - dodaj komentarz
Mariusz; 2023-03-22 15:58:16 
Przechodzę ten sam problem. Od początku małżeństwa wszystko co otrzymywałem od rodziców(działka itp.) uważałem że powinno być wspólne i zapisywałem na nas dwóch. Zasuwałem od rana do nocy w pracy i budując dom, Żona w tym czasie albo nie miała pracy albo jakieś dorywcze. Niestety los tak się potoczył że doszło do zdrady z jej strony i rozpadu małżeństwa.
Niestety prawo tak w naszym kraju działa że w nagrodę muszę teraz spłacić wszystko na połowę.
Dlatego od jakiegoś czasu jestem już zagorzałym zwolennikiem intercyzy i jeżeli kiedykolwiek uda mi się znaleźć jakąś partnerkę za pomocą tego portalu to pierwszą rzeczą jaką zrobię będzie intercyza ponieważ nie mam zamiaru spłacać kolejnej partnerki z mojej własności. Jeżeli na to się nie zgadza to znaczy że nie kocha mnie tylko moje pieniążki i w tym celu chce zawrzeć związek małżeński. W końcu intercyza będzie też ją chroniła w razie czego i będzie mogła zabrać wszystko czego dorobiła się przed małżeństwem.
Sławek; 2021-12-19 18:32:40 
Moim zdaniem przeciwnicy intercyzy mają nieczyste intencje i używają wszelkich argumentów by nie zodtała zawarta. Jestem zdania że dla ochrony przed np. oszustami matrymonialnymi intercyza powinna być obowiązkowa. Prawo sprzyja w tej chwili wyłudzeniom. Sam jestem po rozwodzie gdzie była żona nie pracowała ponieważ zwyczajnie nie miała na to najmniejszej ochoty przecież po rozwodzie i tak zyskała więcej. Teraz małżeństwo bez intercyzy to dla niektórych sposób na biznes. Czekam aż ktoś zmieni prawo w tym temacie i zobaczymy ile wtedy będzie zawieranych małżeństw? Może się okazać, że większość była zawierana tylko dla kasy małżonka. Druga strona medalu zobaczyliśmy ile kobiet ruszyłoby wtedy 4 litery sprzed tv, komputerów i telefonów do pracy na czym zyskałaby również gospodarka. Pozdrawiam
esta; 2021-08-15 22:57:55 
ale nie bosiz sie ze partner podejrzewa ze przy rozwodzie bedziesz chciala go wycyckac na kase?:))
Ola; 2015-10-19 16:41:19 
Nie widzę niczego złego w podpisaniu intercyzy. Jeśli mam szczere intencje, wychodzę za mąż z miłości i chcę, aby związek trwał to czego mam się obawiać? Gdybym miała duży majątek i partner odmówiłby podpisania intercyzy, nabrałabym wątpliwości, czy aby na pewno zależy mu na mnie czy może na moich pieniądzach. Ostrożności nigdy za wiele ;) I niekoniecznie takie podejście musi wiązać się z brakiem zaufania do partnera, raczej jest to zabezpieczenie się przed ewentualną bitwą o majątek. Poza tym intercyza chroni mnie też w przypadku, gdy partner narobi długów.

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij