Biuro matrymonialne > Poradnik > Miłość i związek > Rozwód > Nieporozumienia finansowe przyczyną rozwodów

Nieporozumienia finansowe przyczyną rozwodów

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Problemy finansowe to częsta przyczyna rozwodów.

Problemy finansowe to częsta przyczyna rozwodów.
Nieporozumienia finansowe przyczyną rozwodów w Polsce - choć intuicyjnie rozumiemy, że pieniądze w związku, mogą stać się przyczyną rozwodów, często nie zdajemy sobie sprawy, że źródłem problemów nie są właściwie pieniądze, ale różnice między partnerami. Portal dla Singli MyDwoje.pl przygotował wskazówki, kiedy warto walczyć o małżeństwo, a kiedy rozważyć decyzję o rozwodzie.

Kłótnie o pieniądze ujawniają ukryte różnice między partnerami

Nieporozumienia na tle finansowym w pewien sposób uwypuklają inne problemy w związku, wychodzi przy okazji zgodność charakterów w praktyce – istnieją bowiem takie różnice między małżonkami, które objawiają się w ich stosunku do kwestii związanych z pieniędzmi. Należą do nich m.in. odmienne oczekiwania dotyczące określonego poziomu życia. Niejednokrotnie jedno z partnerów ma w tym zakresie wyższe wymagania np. chcieliby mieszkać w większym domu, mieć lepszy samochód, kupować markowe towary i gadżety, podczas gdy małżonek nie ma takich potrzeb i odpowiada mu obecny status quo. W grę mogą wchodzić także odmienne ambicje małżonków, najczęściej objawiające się chęcią gromadzenia możliwie większej puli różnego rodzaju dóbr przez jednego z partnerów. Idąc tym tropem napotkamy nie na problemy finansowe, ale na problemy życiowych wartości, jakimi mogą różnić się małżonkowie, u których dochodzi do nieporozumień na tle finansowych. Kwestia finansów może znajdować się na różnych szczeblach w hierarchiach wartości partnerów, co bezpośrednio generuje częste kłótnie o pieniądze.

Rola żony i męża często jest inna w kwestii zarobków

Nieporozumienia na tle finansowym mogą wynikać również z różnic między małżonkami dotyczących rozumienia ról społecznych mężczyzny i kobiety. Mogą pojawiać się różnice między partnerami w opiniach na temat tego, jaka jest rola żony i męża w aspekcie zarabiania bądź niezarabiania pieniędzy. Zdarza się wcale nierzadko, że od kobiety oczekuje się zajmowania się tylko i wyłącznie sprawami domu i dzieci lub pracy zawodowej w małym wymiarze godzin. Często wprost przeciwnie kobiety pracują zawodowo na równi ze swoimi mężami lub pracują bardzo dużo. Każda przytoczona sytuacja, o ile różni się od oczekiwań męża, może stać się źródłem jego niezadowolenia i prowadzić do problemów związanych ze sprawami finansowymi. Podobnie mężczyzna pracujący vs niepracujący, pracujący dużo vs pracujący mało, bezrobotny – każdy z tych wariantów może być problemowy, jeżeli stanie w konflikcie z rozumieniem - rola mężczyzny a rodzina. Wady i ułomności charakterów ludzkich wpływają również bezpośrednio na nieporozumienia na tle finansowym i powodują problemy w związku. Związek z pracoholikiem, nieuczciwość, zła komunikacja, rozrzutność, skąpstwo, brak odpowiedzialności i poczucia obowiązku to cechy, które sprzyjają w małżeństwie konfliktom w sferze finansowej. Jeżeli dojdą do tego złe, destrukcyjne nawyki związane z gospodarowaniem pieniędzmi np. nieumiejętność oszczędzania, podejmowania decyzji finansowych, łatwo o małżeńskie nieporozumienia.

Finansowe problemy w związku pogłębia zła komunikacja

Niemal zawsze problemom finansowym towarzyszy zła komunikacja między małżonkami. Jeżeli nie potrafią oni wypracować adekwatnych sposobów porozumiewania się, brak im empatii i umiejętności wsłuchania się w potrzeby drugiej strony, jest im zdecydowanie trudniej poradzić sobie z wieloma problemami, zwłaszcza w sferze finansowej. Radzeniu z problemami finansowymi nie sprzyja ponadto sytuacja społeczno – ekonomiczna kraju. Duże bezrobocie, niskie płace, niestabilność zatrudnienia, są to problemy, które dotykają bezpośrednio polskie małżeństwa i nierzadko stanowią źródło nieporozumień na tle finansowym. Zasadniczo z moralnego i psychologicznego punktu widzenia problemy związane ze sferą finansową nie powinny stanowić przyczyny rozwodu. Jeżeli jednak to, co stanowi o ich źródle oraz ich konsekwencje mogą w znaczny sposób utrudniać życie małżeńskie. Kiedy zatem walczyć o związek, a kiedy lepszym rozwiązaniem wydaje się rozwód?

Możesz walczyć, jeżeli:

 • Istnieje głęboka więź uczuciowa między małżonkami, empatia w związku – mimo istniejących problemów żywią oni do siebie wiele pozytywnych uczuć ciepła, miłości i oddania, poświęcają sobie czas, trwa bliskość i intymność.

 • Problemy finansowe mają charakter przejściowy i istnieją realne szanse ich przezwyciężenia.

 • Obie strony gotowe są do pracy nad sobą i przyczynami nieporozumień na tle finansowym – partnerzy dostrzegają istniejące problemy i chcą je przezwyciężyć. Są zmotywowani do dokonania zmian w sobie i w małżeństwie.

 • Różnice między partnerami w stosunku do sfery finansowej nie są znaczne, a jeżeli istnieją, nie powodują większych konfliktów w związku – istniejące różnice nie budzą w partnerach poczucia wzajemnego niedopasowania, dostrzegają oni więcej elementów, które ich łączą, niż tych, które ich dzielą.

 • Żadna ze stron nie ma poczucia krzywdy, a istniejące nieporozumienia nie działają silnie destrukcyjnie na małżonków – istniejące problemy nie wiążą się z psychicznym cierpieniem i poczuciem krzywdy żadnego z nich.

Możesz rozważać decyzje o rozwodzie, jeżeli:

 • Nastąpił względnie trwały rozpad więzi uczuciowej między małżonkami – partnerzy nie są ze sobą blisko, nie poświęcają sobie czasu. Ich myśli i emocje pochłaniają inne sprawy, coraz mniej ich łączy.

 • Przynajmniej jedna ze stron nie chce lub nie jest w stanie podjąć próby naprawy zaistniałej sytuacji i nie ma motywacji do pracy nad związkiem – trudno walczyć o związek napotykając na silny opór partnera, nie da się uratować małżeństwa, nie wkładając w to wysiłku.

 • Istnieją nikłe szanse na rozwiązanie problemów finansowych.

 • Nieporozumienia finansowe powstały na skutek znacznych różnic między małżonkami, rzutując również na inne sfery życia i powodując inne problemy. Jeżeli wzajemne niedopasowanie partnerów jest przyczyną nieporozumień, będą one pojawiać się również w odniesieniu do innych aspektów życia małżeńskiego. Jak pokazują statystyki, pary, które czują, że nie pasują do siebie pod względem cech charakteru, często decydują się na rozwód.

 • Związek działa bardzo destrukcyjnie na przynajmniej jednego z partnerów. Obecna sytuacja powoduje trudności w codziennym funkcjonowaniu i staje się przyczyną silnie negatywnych emocji.

 • Praca nad poprawą stosunków małżeńskich (wysiłki własne, terapia, mediacja) nie przyniosły rezultatów – mimo prób naprawy relacji, małżonkowie nie są w stanie wypracować adekwatnych sposobów porozumiewania się i rozwiązywania konfliktów.


Czytaj także :

Rozwodnicy szukają miłości w portalach randkowych


 
Komentarze (3)

Nieporozumienia finansowe przyczyną rozwodów - dodaj komentarz
Marika; 2015-11-08 19:39:41 
Prawda, do nieporozumień finansowych dochodzi najczęściej dlatego, że pary nie potrafią się komunikować, rozmawiać na temat finansów. Znaczenie może mieć również to z jakich domów pochodzimy, jakie rodzice mieli podejście do pieniędzy. Jeśli pod tym względem małżonkowie znacznie różnią się między sobą, to nic dziwnego, że dochodzi później na tym tle do kłótni i nieporozumień. Poza tym zazwyczaj ten z małżonków, który prowadzi budżet domowy zdaje sobie sprawę, jak wygląda rzeczywistość - co ile kosztuje, jakie są najpilniejsze wydatki.
Roco; 2014-12-30 08:16:24 
Eh skoro mówię do żony że nie stać nas na utrzymywanie 2 samochodów, a mieszkanie które wynajmujemy musimy opuścić w ciągu kilku miesięcy ona ma to gdzieś do tego ciągle robi awantury bez powodu. Nie mamy biedy, żyjemy na dobrym poziomie, ale mamy dziecko i musimy myśleć o przyszłości w sposób bardziej wyważony... Sytuacja patowa, rozwód tylko pogorszy sytuację córki kiedy ta zostanie z lajtową matką!!!
ja; 2014-01-08 18:34:23 
związek dwojga ludzi to bardzo trudna układ..czasami trudno wytrzymać z samym sobą a wiadomo , że dwoje ludzi trudności razy dwa, najlepiej gdyby dwoje ludzi było dojrzałych, nie neurotycznych ale wiadomo, że ludzie pochodzą z toksycznych , patologicznych rodzin gdzie są kolejnymi ofiarami..do tego dochodzi kompletny brak stabilizacji w Polsce i to od samej wojny gdzie albo jest przegięcie w jedną albo w drugą stronę , brak zdrowej rywalizacji, prestiżu zawodowego, stabilnej pracy i przy tym zdrowego klimatu.
Ostatnio dużo pracowałam w Niemczech, ludzie tam, mam na myśli pielęgniarki i opiekunki w domach opieki są to ludzie docenieni, dobrze opłaceni, wyluzowani, których stać na pójście na basen( 2 euro za nieograniczony czas pobytu), na zakupy, do kosmetyczki, do restauracji, czy kawiarni-to widać ! nie martwią się , że nie mają benzyny, karty telefonicznej nie muszą brac kredytów na naprawę samochodu, instalacji gazowej( ostatnio płaciłam -1000 zł) , nie sa po uszy w długach..bo dzieci jada na kolonię, chcą lepsze komórki czy jakieś wycieczki !!!
co się w Polsce dzieje to jest obłęd !
jak tu się może ostać małżeństwo gdy ciagle są kłopoty !!!
ja na widok męża mam mdłości ..kojarzy mi się z ratami, z głodem z długami z prozą z WALKĄ ! tylko z walką, jesteśmiy małżeństwem ponad trzydzieści lat, od lat nie mam ochoty na igraszki seksualne ani nie jestem rozluźniona w jego towarzystwie, jego obecność przypomina mi o stanach w jakich bywałam kiedy stracił pracę i byliśmy głodni, biedni, smutni i obrzydliwie przerażeni przyszłoscią..jestem świadoma , że mnie też tak odbiera, ja też nie miałam kilka lat pracy i było to samo..to nie było śmieszne i to nas nie scaliło ..nie ma czegoś takiego jak scalenie w kłopotach, przecież nawet wieźniowie z jednej celi nie chcą razem zamieszakć tylko chcą o tym zapomnieć..żyjemy razem ale małżeństwo jest bardzo trudnym zadaniem dla ludzi, wręcz niemożliwym przy różnicach płciowych, osobniczych i środowiskowych a w tym kraju to jest gwóżdź do trumny !! dlatego są rozwody ..tylko na początku się bardzo chce a potem już te bardzo słabnie w konfrontacji z życiem

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas




tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij