Na czym polega empatia w związku?

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Empatia gwarantuje szczęśliwy związek

Empatia w związku
Jeśli do tej pory byliśmy samotni i wreszcie udało nam się wejść w związek, pragniemy, by był on szczęśliwy. Kluczową rolę w budowaniu trwałego i udanego związku odgrywa m.in empatia, czyli współodczuwanie, dzielenie się emocjami, uważne słuchanie, umiejętność dawania drugiej osobie poczucia, że jesteśmy jej bliscy, że ją rozumiemy, że jesteśmy w stanie udzielić jej psychicznego wsparcia. Empatia opiera się na otwartości, szczerości, zaufaniu, wzajemnej intymności. Sprawia, że umiemy postawić się w sytuacji drugiego człowieka, wyobrazić sobie jego przeżycia, zrozumieć jego doświadczenia, uświadomić sobie jego potrzeby.

Empatia sposobem, by zrozumieć partnera

Empatią nazywamy umiejętność wczuwania się, postrzegania i rozumienia stanu psychicznego innej osoby. To zdolność do współodczuwania i identyfikacji z uczuciami innych osób[1]. Empatię traktuje się również jako jeden ze składników tzw. inteligencji emocjonalnej. Ujmuje się ją również, jako podstawę egzystencjalną, opierając się na trzech wymiarach [2]: wymiarze emocjonalnym - mówiącym o umiejętności wczucia się emocjonalnego w stany psychiczne innych osób, swoistej wrażliwości na nie; wymiarze poznawczym - wyraża się w dążeniu do zrozumienia stanu emocjonalnego oraz sytuacji, w jakiej znajduje się druga osoba i wymiarze behawioralnym - dotyczącym zachowania, mówi o gotowości do podejmowania określonych czynów, działań, wynikających z empatycznej postawy, może to być gotowość do niesienia pomocy.

Jak pokazują liczne badania psychologiczne, zadowolenie i powodzenie w związku jest ściśle związane z natężeniem empatii [3, 4]. Im wyższy poziom empatii, tym wyższy poziom satysfakcji z partnerstwa. Empatia powoduje, że partnerzy są bardziej świadomi wzajemnych potrzeb, co znacząco podwyższa ich poczucie zadowolenia ze związku. Ponadto wyższy poziom empatii sprawia, iż kobieta i mężczyzna są sobie bliżsi, wiedzą, jak zrozumieć partnera, lepiej się rozumieją i znają. Łatwiej przychodzi im postawienie się w sytuacji partnera oraz bardziej troszczą się o siebie. Jak możemy się domyślać, przekłada się to na poczucie satysfakcji i szczęścia w związku.

Przeciwieństwem empatii jest egoizm, narcyzm, skupienie na sobie, nie poświęcanie uwagi, bagatelizowanie, nieadekwatne do sytuacji psychologizowanie i pouczanie, dlatego związek z Narcyzem nie jest łatwy. Brak empatii powoduje wzajemne niezrozumienie, oskarżanie, narcyzm, stopniowe oddalanie się od siebie i negatywne emocje. Nieobecność empatii w związku sprawia, że szybko pojawiają się problemy. Warto jej więc szukać w sobie, gdyż okazywanie partnerowi empatii to również sposób na długotrwały i szczęśliwy związek.


czy ty w mnie sluchasz, tak kocham

Warto szukać w sobie empatii, okazywać ją i wyrażać        


Jak twierdzą badacze [1], empatię możemy z powodzeniem w sobie rozwijać. Pomocne mogą okazać się poniższe wskazówki:
  • Uczucia. Żyj w zgodzie ze swoimi emocjami, nie wstydź się ich i dziel się nimi z innymi ludźmi. Warto komunikować i wyrażać uczucia. Z czasem będzie to coraz łatwiejsze. Pracuj i odpoczywaj, wybaczaj sobie, rób sobie drobne przyjemności, myśl pozytywnie o sobie. Bądź spontaniczny – jeśli masz ochotę – skacz z radości, oczy napełniają Ci się łzami – płacz. To wszystko sprawi, że poczujesz się dobrze z samym sobą, a to jest pierwszy i podstawowy warunek, by otworzyć się na innych.
  • Znajdź czas. Czasami nie jest to łatwe, ale warto wygospodarować dla bliskich odrobinę czasu. Starajmy się o tym pamiętać. Niejednokrotnie wystarczy tak niewiele! Zdarza się, że wystarczy spojrzeć głęboko w oczy partnerowi/partnerce i czujemy, że powiedzieliśmy sobie więcej niż tysiąc słów. Czasami ważny jest choćby jeden czuły gest – uścisk dłoni, pocałunek czy przytulenie, a druga osoba zrozumie, że jesteś blisko niej i może na...
 
Komentarze (4)

Na czym polega empatia w związku?  - dodaj komentarz
.; 2018-05-21 18:29:54 
komentarz usunięty przez moderatora
Amber; 2015-10-07 10:32:38 
Żaden związek nie będzie szczęśliwy jeśli zabraknie w nim empatii. Jeśli ktoś myśli wyłącznie o sobie, to lepiej aby nadal był singlem, bo jest to zachowanie egoistyczne. Dzięki empatii wiemy, że drugiej osobie nadal na nas zależy. Nie popadałabym jednak w takie skrajności jak opisała to Sabi. Kierujmy się zasadą złotego środka, aby mnie i partnerowi było równie dobrze. Podstawą jest wyrażanie własnych potrzeb, uczuć, rozmowa i uważne słuchanie. Buduje to bliskość i zrozumienie.
Sabi; 2015-09-24 17:27:55 
Empatia i jej "posiadanie" jest oczywiście jak najbardziej wskazane w związku między dwojgiem ludzi ale i w życiu, i w relacjach międzyludzkich.
Cudownie jest gdy czujemy w związku nasze stany, gdy potrafimy rozmawiać bez słów a i bierzemy je pod uwagę stawiając wspólne kroki.
Co jednak mamy zrobić gdy wczuwanie się w stan ukochanej/ukochanego zagłusza racjonalne myślenie. Czasami tak bywa, że posiadając nienajlepsze doświadczenia, gdy jesteśmy/byliśmy tą stroną, która kocha/kochała bardziej zbyt bardzo wczuwamy się i bierzemy na swoje barki odpowiedzialność za to, że ta druga strona jest w złej formie,czy wtedy gdy kochamy kogoś bardziej niż siebie, czy wtedy również uważamy, że nasza empatia jest pożądana? Oczywiście to skrajność i zakrawa o chory, toksyczny związek ... wszystko z umiarem , pamiętajmy o tym, z empatią też.
Katia; 2015-03-30 21:21:25 
A czy można ocenić w prosty sposób, czy u partnera występuje empatia? No właśnie, niby to można wyczuć na spotkaniu, jednak te pierwsze randki to takie, powiedzmy, badanie się, często jesteśmy ciekawi tej drugiej osoby, chcemy ją poznać, a więc słuchamy, reagujemy na jej pytania, dużo rozmawiamy, czyli generalnie pojawia się ta empatia. Pytanie tylko czy później ona gdzieś nie zaniknie? A swoją drogą chciałam coś zauważyć. Bo często mówi się, że faceci głównie są zapatrzeni w siebie i nie zwracają uwagi na innych, oni są pępkiem świata, a muszę przyznać, że znam wielu mężczyzn, którzy są emptatyczni, jak również sporo kobiet, które wręcz przeciwnie, myślą tylko o sobie. Czyli chyba nie ma reguły, a takie stereotypy są nie do końca słuszne.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach VIP


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij