Różnica wieku w związku | Miłość nie pyta o wiek

Różnica wieku między partnerami

Związek, w którym partnerów dzieli duża różnica wieku, jest zazwyczaj przedmiotem zwiększonego zainteresowania otoczenia. Ale czy opinia otoczenia jest dla nas najważniejsza? Jeśli oznaki dojrzałości partnera, takie jak poczucie bezpieczeństwa, umiejętność ochrony przed kryzysem w sytuacjach szczególnie trudnych, są dla nas ważne, to różnica wieku nie powinna być przeszkodą.

Niektórzy z dużą dozą złośliwości mówią o braku dojrzałości młodszego partnera, który niejako pragnie „oprzeć się” na osobie starszej od siebie, często także bardziej ustabilizowanej finansowo. Inni snują domysły o tym, co się zdarzy, kiedy starszy partner szybciej straci sprawność. Czy związek tego typu dwojga ludzi ma szansę na obopólne szczęście? Czy takich partnerów łączy prawdziwa miłość? Oczywiście wiek nie jest jedynym powodem zakochania się, ważna jest także zgodność osobowości, temperamentów. Proces odnajdywania się, podjęcia decyzji o stworzeniu trwałej relacji jest znacznie dłuższy: trzeba się naprawdę dobrze poznać, „wypróbować”. Ogromne znaczenie ma tutaj także podobny i stabilny system wartości, oczekiwań u obojga partnerów. Zdarza się i tak, że osoba "wpada nam w oko" i wtedy żadne inne czynniki nie mają znaczenia. Wszakże można stworzyć szczęśliwy związek mimo różnic. Trudno, więc prorokować, czy konkretny związek, w którym partnerów dzielą lata, będzie trwał szczęśliwie. Pomimo początkowych trudności, czy braku akceptacji otoczenia to, jak potoczą się losy takiej pary, zależy przede wszystkim od nich samych. Bądź co bądź może to być związek burzliwy, lecz trwały.

Przeszkody wynikające z różnicy wieku

Związki, w których partnerów dzieli różnica wieku, nie są z góry skazane na niepowodzenie, jednak należy pamiętać, że wymagają przyjęcia przez partnerów określonych postaw. Zastanówmy się jacy jesteśmy? Jakimi chcą nas nasi partnerzy?


Jeżeli zatem w poszukiwaniu partnera spotkasz osobę znacznie starszą lub znacznie młodszą od siebie, lub gdy jesteś już w związku z osobą znacznie młodszą lub starszą od Ciebie, warto zadać sobie kilka pytań:

 

  • W przypadku, gdy Twój partner jest starszy: Czy będziesz go kochać tak samo jeśli zachoruje lub wcześniej niż Ty straci sprawność? Oczywiście każdy może doczekać w zdrowiu do późnych lat życia, jednak w tego typu sytuacjach jest nieco większe prawdopodobieństwo zostania wcześniej wdowcem lub wdową oraz samotnym ojcem lub matką. Zastanów się, czy Twoje uczucia są na tyle silne, by nie przeraziła Cię starość Twojego partnera? Czy będziesz w stanie zaakceptować jego przeszłość? Pamiętaj, że może być ona dosyć bogata i zawierać elementy, których Ty dopiero zaczniesz doświadczać, takie jak poprzednie małżeństwo lub dzieci. Nie możesz nalegać, by partner wymazał wszystko to, co było kiedyś. Przeszłość to część jego osoby, którą przecież chcesz kochać. Pomyśl, czy jesteś w stanie to zaakceptować?

 

  • Gdy jesteś znacznie starszy od partnera, zastanów się, czy jedyną rzeczą, jaka Cię do niego przyciąga jest młodość? Oczywiście niemal każdy, kto już przeżył znaczną część życia chciałby czasem powrócić do lat młodości. Stworzenie jednak w tym celu związku z osobą młodszą daje małe nadzieje, że związek będzie dłużej trwał. Potrzebne są tutaj bowiem znacznie silniejsze podstawy, takie jak wspólne poglądy albo wartości. Jeśli poddasz się chwilowej fascynacji młodością partnera, po pewnym czasie może okazać się, że dzielą was znacznie poważniejsze różnice, niż ta dotycząca wieku.

Czy opinia otoczenia ma znaczenie?

Przeszkodą, jaką spotykają tego typu związki, jest także opinia otoczenia, często także tego najbliższego. Z problemem tym zetknęła się Ewa: – Na początku matka mojego partnera otwarcie okazywała niechęć wobec mnie i nie ukrywała, że według niej nie jestem odpowiednią partnerką dla jej syna. Wydaje mi się, że miała obawy, że chcę go po prostu wykorzystać, zranić. Tak naprawdę dopiero niedawno znalazłam z nią nić porozumienia. Myślę, iż nasz związek trwa już na tyle długo, by mogła przekonać się, ze jej syn jest ze mną naprawdę szczęśliwy. Inną kwestią były złośliwe docinki ze strony niektórych znajomych. Opinia otoczenia nie może jednak zniszczyć mojego szczęścia. Prawdziwi przyjaciele ciągle są przy mnie.

Można stwierdzić, że miłość z dużą różnicą wieku jest takim samym ryzykiem, jak każdy inny związek: można zostać zranionym, ale może też okazać się, że jest to coś, co nas wewnętrznie wzbogaci, na co czekaliśmy całe życie. Ważne jest, aby umieć kochać trwale. Obawy o to, co będzie za parę lat, stają się mniej istotne, jeśli zaczniemy cieszyć się obecną chwilą życia, a nie zastanawiać nad przyszłością.

Wiadomo bowiem, że kierowanie się w miłości jedynie rozumem znacznie zmniejsza nasze szanse na szczęście. Oczywiście pozostaje jeszcze problem akceptacji naszego związku przez najbliższe otoczenie. Może to być próba dla związku, ale czym byłaby miłość bez walki? I - czy zdanie osób trzecich jest tutaj najważniejsze?

Nietrudno zauważyć, że partnerzy, których dzieli różnica lat, mają szansę zdobycia naprawdę cennych doświadczeń. Nawet jeśli okaże się, że to pomyłka, pozostanie w nas jakaś iskra „tamtej” radości. Może więc warto wyciągnąć rękę po to, co akurat daje nam los, nawet jeśli racjonalnie wydaje się to dziwne?

W związku ze starszym partnerem

Jeśli zdecydujemy się na związek ze starszym partnerem, czy mamy szansę osiągnąć to, czego nie dostalibyśmy w relacji z np. rówieśnikiem?

Joanna*, 24 lata, od dwóch lat jest z związku ze starszym od niej o 11 lat partnerem. W poszukiwaniu partnera nie zwracała uwagi na wiek, wcześniej nie sądziła jednak, że zwiąże się z kimś o 11 lat starszym. Nie jest to, co prawda, aż tak znacząca różnica wieku w związku jak ta rzędu 20–30 lat, jednak Joanna porównując swoją obecną sytuację z poprzednimi związkami z osobami w podobnym jak ona wieku, zauważa pewne korzyści: – Zaletą takiej relacji jest niewątpliwie doświadczenie życiowe mojego partnera. Jest to korzystne szczególnie dla naszego związku: mam wrażenie, że mój chłopak łatwiej znosi konflikty i sprzeczki, podczas gdy ja podchodzę do tego bardziej emocjonalnie. Poza tym nie daje mi odczuć, że jestem od niego młodsza. To wszystko sprawia, że czuję się z nim po prostu bezpiecznie – dodaje.

Ania*, 31 lat, od 10 lat jest mężatką i matką dwóch dziewczynek. Jej mąż jest od niej starszy o 14 lat. Poznali się, gdy Ania miała 19 lat, a dwa lat później byli już małżeństwem. Dziś bez cienia wątpliwości stwierdza, że jest tak samo szczęśliwa jak na początku znajomości, a różnica wieku w związku nie ma na to żadnego wpływu: – Wszystko zależy od dojrzałości oraz od tego, czy ma się wspólne cele i wartości. Wiek nie zawsze świadczy o dojrzałości. Trudno mi stwierdzić, czy byłam dojrzała, gdy w wieku 21 lat byłam w związku ze starszym partnerem i wychodziłam za niego za mąż. Wiem jednak, że bardzo dużo nauczyłam się od mojego męża, można powiedzieć, że uczyliśmy się od siebie nawzajem. Mój mąż jest wspaniałym człowiekiem, kochamy się, mamy wspólny cel i to jest najważniejsze.

Czy może być zatem coś, co przeszkadza w związku ze starszym partnerem? Dla Joanny problemem są spotkania ze znajomymi: – Dziwnie się czuję, gdy wokół mnie są same osoby z przedziału 30–40 lat i prawie wszyscy traktują mnie jak małolatę, a ja, by nie sprawić przykrości mojemu partnerowi, muszę się silić na uśmiech. Ograniczyliśmy także kontakty z moimi znajomymi, ponieważ wydaje mi się, że oni nie do końca zaakceptowali związek z mężczyzną, który jest w wieku naszych wykładowców na uczelni.

Ania natomiast przyznaje, że czasem nachodzi ją refleksja, że za jakiś czas może zostać sama, bez męża: – Szybko jednak odsuwam tę myśl, bo przecież tak naprawdę nie wiemy, co jest nam w życiu pisane. Cieszę się każdym dniem naszego wspólnego życia. Mam cudownego męża, dwie wspaniałe dziewczynki. Czy można chcieć czegoś więcej? – pyta.

Jest kilka teorii i modeli, które tłumaczą różnicę wieku w związku. Nawet relacje, w których mężczyzna jest młodszy dobrze funkcjonują i dają partnerom satysfakcję. Dr n.hum. Dariusz P. Skowroński komentuje dla MyDwoje, że różnice pokoleniowe w ramach jednego pokolenia nie mają dużego znaczenia dla związku, choć widać w nich często tendencje opiekuńcze lub dominujące. Ciekawsze są związki, gdzie jest duża różnica wieku 20 do 40 lat. Jest to różnica wieku międzypokoleniowa. W tych związkach można obserwować role partnerów. Pary te reprezentują model rodzicielski związku. Starszy partner przejmuje rolę autorytetu, mentora, mistrza. Jestem z moim przewodnikiem. Nie są to relacje partnerskie w ujęciu egalitarności, jak dodaje psycholog.

Związek z młodszym partnerem

Związek starszego mężczyzny i młodszej kobiety nie budzi jednak tak silnych kontrowersji, jak sytuacja, w której to partnerka jest starsza. Pojawia się wtedy wątpliwość, czy związek z młodszym partnerem ma w ogóle szansę potrwać przez dłuższy czas. Co zdarzy się, gdy kobieta w widoczny sposób zacznie się starzeć? Czy zdąży dać swojemu partnerowi potomstwo?

Ewa*, 39 lat, od 5 lat jest w związku z mężczyzną młodszym od niej o 10 lat. – Na początku miałam dużo wątpliwości. Kiedy mój partner zaczął mnie zdobywać, uznałam to za zwykłą zabawę, chwilowe żarty. Szybko jednak okazało się, że to coś więcej. Bałam się, że on jest zbyt niedojrzały emocjonalnie, że będę dla niego tylko przygodą, czymś, czego po prostu chciałby spróbować. Związek z młodszym partnerem wydawał mi się bez przyszłości. Dużo czasu minęło zanim przekonał mnie, że naprawdę mu na mnie zależy, a mój wiek nie ma znaczenia. Zaryzykowałam i teraz jestem szczęśliwa. Mój partner jest odpowiedzialnym człowiekiem, mamy podobny system wartości. Często także wykazuje się większym realizmem i skutecznością rozwiązywania problemów niż ja.

Niestety zdarzają się także mniej szczęśliwe historie, takie jak ta, która przydarzyła się Wioletcie*, obecnie 37 lat. – Kilka lat temu związałam się z mężczyzną młodszym o 11 lat. Wydawało mi się, że dostałam prezent od losu, coś jakby powrót do najpiękniejszych lat mojego życia. Sielanka szybko się jednak skończyła: po pół roku znajomości mój ukochany stwierdził, że chciał być ze mną tylko przez jakiś czas, by poczuć, „jak to jest ze starszą kobietą”. Dziś wiem, że on był po prostu niedojrzałym podlotkiem, a ja zachowałam się jak zauroczona nastolatka. Drugi raz nie zdecydowałabym się na związek z młodszym partnerem.


*Imiona bohaterów artykułu zostały zmienione na ich życzenie.

                                                                                                                                          Jowita Wójcik, psycholog 
Komentarze (75)

Różnica wieku w związku | Miłość nie pyta o wiek - dodaj komentarz
Usmiech; 2018-04-08 14:05:05 
To historia nie dawno się zdążyła mam 27 lat moja była partnerka miała 39 lat i dwójkę wspaniałych dzieci . Byli super robiliśmy wszystko razem złego słowa nie mówiła że się dziećmi się nie umie zająć czy trochę za im czasu bardzo dzieci się do mnie przywiązany a ona chce zerwać bo przeszkadza jej że dzieli nas taka różnica i nie wie co za kilka lat powie że ma młodszego o tyle lat faceta i zerwała chodź mi jej wiek nie przeszkadzał była atrakcyjną i modra kobietą, czy ktoś może pomóc jak można odzyskać partnerkę z którą wiązało mnie dużo nadzieję na stworzenie wspaniałej rodziny .
Joanna; 2018-02-23 13:37:41 
Marian, jest tyle przykładów udanych związków z kobietą starszą, że chyba czas przestać sie i nie dziwić
Marian; 2018-02-23 13:34:03 
dla mnie różnica wieku kobieta starsza jest bardzo dziwna
Wiola; 2018-02-20 09:21:45 
w dzisiejszych czasach chyba już nikogo nie dziwi, że ludzie mało zważają na konwenanse i łączą się w pary z tym z kim im po drodze, ważne ze do tanga chcą we dwojga
realistka; 2018-01-17 11:03:49 
Gerontofil w dzieciństwie rozpieszczany był przez ciotki, babcie, oraz różnych innych ludzi po 50-tce. Jednocześnie, cierpiał na odrzucenie przez rówieśników, ponieważ nie był w ich oczach wystarczająco trendi. Odbiło się to na jego wrażliwej psychice i zamknął się w sobie, a jedynym miejscem, które kojarzyło mu się z miłością byli starsi ludzie.Gerontofilkami, wbrew pozorom, nie są młode dziewczyny polujące na wiszący w powietrzu testament panów po 60-tce. Stosunki seksualne takowych par są wynikiem wzmacnianego popędu dziadka do młodej suczki, co nie zakrawa na żadne zboczenie, a wręcz przeciwnie – świadczy o świetnej kondycji delikwenta. Z biegiem czasu, emocje związane z posuwaniem lecącej na kasę foczki mogą okazać się zbyt wymagające dla ciśnienia amatora, w wyniku czego schodzi, a młoda zagarnia hajs rozglądając się już za nowym kandydatem do ukochania go na śmierć.
Odrobina empatii; 2018-01-13 16:11:47 
Gerontofilia polega na osiąganiu satysfakcji seksualnej przez młodą osobę jedynie w wyniku współżycia z partnerem dużo starszym od siebie. I tak 20-latka wchodzi w związek się z 60-latkiem. Wiąże się to z brakiem akceptacji rodziny i rówieśników oraz problemami z posiadaniem dzieci.
Radosna; 2016-12-16 14:12:40 
80-latek chce się kochać z żoną.
- Ale tylko z prezerwatywą - zaznacza żona.
- Przecież w twoim wieku nie grozi Ci ciąża - przekonuje mąż.
- Ale salmonella od starych jaj tak!
Dowcipnisia; 2016-11-27 12:14:59 
komentarz usunięty przez moderatora
Kochająca; 2016-08-07 15:54:33 
No tak.................. logiki to w tym nie ma. No ALE jeśli młoda kobieta zakochuje się w starym człowieku NO TO TRZEBA SPOJRZEĆ NA TAKĄ MIŁOŚĆ INACZEJ . Proszę jednak wziąć pod rozwagę, że jeżeli jest rozwinięty u tej kobiety młodej silny instynkt opiekuńczy no to będzie się opiekowała takim staruszkiem
/ przypomni sobie z jaką wielką miłością opiekowała się babcią swoją i dziadkiem /.
Staruszek będzie tak szczęśliwy, że w tej szczęśliwości dożyje 100 lat a nawet więcej. Teraz jest takie udogodnienie / pampersy / tak że kochające tak bardzo mocno kochanki nie będą miały żadnego problemu. A te rozmowy ze staruszkiem to będą tak przyjemne i piękne, że nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić.
Kiedyś / bardzo dawno temu/ weszłam bezpardonowo w Rodzinę z trójką dorosłych dzieci. Mój ukochany jest 27 lat starszy, miałam 10 lat wielkiego szczęścia byłam tak jakby zawieszona między niebem a ziemią, ale teraz to wielka zgryzota bo mój luby ma chorobę alzheimera. Rodzina cała wypięła się na niego dawno a ja biedaczka zostałam sama z tym problemem. Jakie to życie jest niesprawiedliwe, czy sobie zasłużyłam na takie traktowanie ? byłam dla niego taka dobra a on teraz nawet mnie nie rozpoznaje ! ! ! nie mogę więcej pisać bo ból ściska mnie za serce - które jest takie gorące i pragnie kochać.
ProgramTV; 2016-05-09 12:30:05 
komentarz usunięty przez moderatora

1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-60 | 61-70 | 71-75 |

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij