Związek bałaganiarza z pedantem | Czy związek bałaganiarza z pedantem ma szansę?

Rozmawiaj i szukaj kompromisów w sprawach porządku

Denerwujesz się, kiedy widzisz rozrzucone na łóżku ubrania Twojego partnera? Nie pamiętasz, ile razy prosiłaś go, aby zakręcał tubkę z pastą do zębów? Z pewnością jedno z Was to typ tzw. bałaganiarza, drugie natomiast to typowy pedant, czyli osoba, dla której porządek jest podstawą i punktem wyjścia dla dalszych działań. Być może poznaliście się przez portal randkowy, pojawiło się między wami uczucie, postanowiliście ze sobą zamieszkać i dopiero teraz zauważasz jak odmienny jest styl waszego życia. Myślisz, więc jakby tu wychować sobie partnera?

Być może warto w końcu położyć kres wzajemnym pretensjom i zastanowić się, jak ze związku bałaganiarza i pedanta wydobyć to, co najlepsze. Istotne jest to aby umieć się komunikować i wyrażać uczucia. Spróbujcie zacząć od tego, aby wyjść poza własny punkt widzenia i spojrzeć na uczucia oraz motywy działania drugiej strony. Twoja druga połowa to nie "idealny partner". Wzajemne zrozumienie może dać Wam zupełnie nowy obraz problemów w Waszym związku. Pamiętajmy, że przyzwyczajenia to tylko kropla w morzu. Starajmy się nie patrzeć zbyt powierzchownie i nie stracić z oczu tego, co uznajemy za największą wartość tkwiącą w drugim człowieku i we wspólnym życiu.

Pedant czy bałaganiarz, z kim łatwiej wytrzymać?

Bałaganiarze i pedanci prowadzą odmienne style życia. Zatem z którym z nich łatwiej żyć? Czy wady partnera: zmieniać czy akceptować?

Bałaganiarz to osoba, której codzienność można zazwyczaj opisać słowem „chaos”. Nie przywiązuje znaczenia do ustalonych wcześniej ściśle planów czy porządkowania otoczenia wokół siebie. Czasami w ogóle nie zauważa braku porządku. Uważa, że istnieją ważniejsze cele i dopiero wtedy kiedy je zrealizuje może zająć się porządkowaniem. Woli skupić się na realizacji jednego konkretnego zadania, a po jego wykonaniu dać sobie nagrodę w postaci totalnego luzu. Bałaganiarze to często osoby o artystycznych typach osobowości, bardzo kreatywne. Ich zaletą jest spontaniczność, często okazywana radość życia i umiejętność czerpania przyjemności z życia.

Pedant rozpoczyna realizację jakiegoś celu tylko wtedy, gdy otoczenie wokół niego jest uporządkowane. Lubi mieć dokładny plan działania i odczuwa niepokój, kiedy istnieje ryzyko niezrealizowania działań zgodnie z planem. Porządkowanie otoczenia może mieć związek z pragnieniem posiadania porządku wewnętrznego lub chęci zaprezentowania się otoczeniu właśnie jako osoba logiczna i uporządkowana. Pedant to osoba, która umie porządkować nawet bardzo skomplikowane sprawy i zwracać uwagę na niewidoczne dla innych szczegóły, które nieoczekiwanie mogą okazać się istotne dla sprawnej realizacji jakiegoś zadania.

Sprawdź, czy jesteś bałaganiarzem.

Sprawdź swój poziom bałaganiarstwa i chaotyczności. Wypełnij Test Doboru Partnerskiego mydwoje.pl.

Otrzymasz Wynik Testu dla Ciebie - Profil Partnerski.

Oto taki przykładowy wynik.


Pedantyczność i bałaganiarstwo w związku Profil Partnerski

Dowiesz się, jaki powinien być Twój partner, byście nie umknęli sprzeczek o sprzątanie.

Pedantyczność i bałaganiarstwo Zgodność Osobowości

Pedant i bałaganiarz mogą dojść do porozumienia.

Rady dla Bałaganiarza:

  • Spróbuj zaproponować inne rozwiązanie. Być może uważasz, iż porządek jest jedną z mniej ważnych rzeczy i nie warto tracić na niego zbyt wiele czasu. Pamiętaj jednak, że Twoja druga połowa ma inną wizję i lubi prezentować się otoczeniu jako osoba dbająca o porządek. Przyznaj również, że gdyby nie porządek wprowadzony przez partnera, czasem mógłbyś mieć duże kłopoty, może więc to jednak jest idealny partner dla Ciebie? Nie musisz całkowicie zmieniać siebie, jak również nie warto, aby Twoje zachowanie wzbudzało gniew partnera. Zaproponuj np. wspólne sprzątanie dwa razy w tygodniu po pół godziny. Nie jest to duża ilość czasu, a dzięki takiemu zachowaniu Twój partner poczuje, że starasz się zrozumieć jego potrzeby, nawet jeżeli jest to niezgodne z Twoim stylem bycia. Pamiętaj jednak, aby dotrzymywać złożonych obietnic.
  • Pamiętaj o planach, które są dla Twojego partnera ważne.  Być może nie lubisz czynności, jaką jest planowanie. Wolisz działać spontanicznie, przyjęty plan może Cię ograniczać. Czasami jest to punkt wyjścia do nieporozumienia z partnerem, dla którego dokładne planowanie i działanie zgodne z planem jest niezwykle ważne. Aby znaleźć punkt porozumienia, tutaj również nie musisz zmieniać swoich przyzwyczajeń. Zastanów się nad kwestiami, które mają szczególne znaczenie dla Twojego partnera i dla Waszego związku. Być może są to Wasze wspólne wakacje lub jakaś rocznica. Zrób tutaj wyjątek i postaraj się wraz z partnerem planować tego typu okazje. Dzięki temu druga strona będzie wiedzieć, że jest dla Ciebie naprawdę ważna: zarówno ona, jak i spędzone wspólnie chwile.
  • Podkreślaj zalety swojego partnera. Częste nieporozumienia z błahych powodów mogą powodować, że odczuwasz zniechęcenie i zaczynasz już mieć dość narzekań ze strony drugiej połówki. Zastanów się jednak, czy nie raz takie jej cechy jak opanowanie, umiejętność dostrzegania drobnych szczegółów czy trzymanie się ustalonego planu nie okazały się pomocne w jakiejś trudnej lub kryzysowej sytuacji? Pomyśl także o tych cechach swojego partnera, które szczególnie lubisz np. czułość, delikatność, poczucie humoru. Staraj się o nich pamiętać, kiedy dochodzi do nieporozumień. Z pewnością pozwoli Wam to o tym, co jest w Waszym związku najważniejsze i dlaczego zdecydowaliście się być razem.

Rady dla Pedanta:

  • Nie staraj się „na siłę” zmieniać partnera. Twój partner prawdopodobnie od lat ma inne przyzwyczajenia. Jeżeli postawisz sobie za cel zmianę tych nawyków, bardzo prawdopodobne, że poczuje się nieakceptowany lub nawet niekochany. Styl życia jest zwykle przynajmniej częściowo związany z osobowością, dlatego, jeżeli z pewnych powodów zdecydowałeś się stworzyć związek właśnie z tym człowiekiem nie próbuj drastycznie zmieniać tego, co stanowi znaczącą część jego "ja". Przypomnij sobie początki Waszej relacji. W jaki sposób zrodziło się uczucie między Wami? Co wtedy najbardziej ujęło Cię w ukochanej osobie? Być może Twój partner potrafi słuchać Cię jak nikt inny, umie niebanalnie rozśmieszyć lub znajduje niezwykłe sposoby na spędzenie Waszego wspólnego czasu? Kiedy czujesz złość w stosunku do partnera, myślisz o tym, jak dobrze byłoby, gdyby on był inny. Zamiast tego pomyśl po prostu, za co najbardziej go kochasz.
  • Naucz się od Bałaganiarza odrobiny spontaniczności. Pomyśl, jak często denerwujesz się, gdy coś nie dzieje się zgodnie z planem lub gdy masz wokół siebie bałagan. Czy nie zazdrościsz czasem Twojemu partnerowi, który w takich sytuacjach jest zwykle spokojny i zrelaksowany?. Ponadto potrafi dobrze się bawić i okazywać radość. Spróbuj zatem przynajmniej czasami zrobić coś zupełnie spontanicznie. Nic się nie stanie, jeżeli w sobotę rano poleżycie dłużej w łóżku zamiast zrywać się do sprzątania mieszkania. Nie spodziewasz się również, jakie niezwykłe mogą być Wasze wakacje, jeżeli zamiast zaplanowanej od pół roku podróży do Włoch, z przyczyn niespodziewanych traficie na Mazury. Życie przygotowuje nam różne niespodzianki, czasem nie sposób z nich nie skorzystać. Takie niezaplanowane, wspólnie spędzone chwile mogą jeszcze bardziej umocnić Waszą relację, a Tobie dać odrobinę dziecięcej radości, której od tak dawna Ci brakowało.
  • Stosuj pozytywną motywację. Jeżeli chcesz, aby Twój partner przynajmniej od czasu do czasu zajął się wraz z Tobą porządkami, nie powtarzaj mu ciągle: „Ale z Ciebie bałaganiarz” lub „Nigdy nie potrafiłeś zachować porządku”. Zamiast tego stosuj tzw. „pozytywne wzmocnienia” czyli mów często partnerowi, że zawsze uważałeś go za osobę, która świetnie sobie radzi z porządkami i potrafi w mgnieniu oka zlikwidować największy bałagan. Ludzie, którym daje się do zrozumienia, że są w taki a nie inny sposób postrzegani przez otoczenie, próbują, nawet nie do końca świadomie, realizować ten obraz i spełniać oczekiwania otoczenia. Dlatego dzięki tego typu słowom, Twój partner, myśląc, iż uważasz go za osobą lubiącą porządek, będzie starał się go utrzymać być może częściej niż do tej pory.


Jowita Wójcik, psycholog

 


 
Komentarze (4)

Związek bałaganiarza z pedantem | Czy związek bałaganiarza z pedantem ma szansę? - dodaj komentarz
ryś; 2017-06-08 22:40:20 
Czyli, jak zwykle zasada złotego środka :D, trzeba być trochę i bałaganiarzem i trochę pedantem. Choć jak miałbym wybierać, to zdecydowanie wolę spontaniczną, wesołą, nieuporządkowaną partnerkę niż pedantyczną, nerwowo biegającą ze ścierką i pokrzykującą ;). Bałagan zawsze można posprzątać ...
ehh; 2017-02-07 19:59:59 
a na ile wam pomaga partner w porządkach? i jezeli wiekszość obowiązków domowych wykonujecie wy to skad wiecie czy wasz partner nie jest bałaganiarzem? ha!
Kasia; 2016-02-29 23:34:54 
Nie wyobrażam sobie spędzić całego życia z syfiarzam, który nie potrafi nawet po sobie posprzątać. A niestety z reguły bałaganiarz równa sie syfiarz. Smutna prawda. Lepiej mieć w życiu wszystko poukładane, niż żyć we własnym brudzie, narzekać na wszystko i od wszyskich oczekiwać pomocy.
Magda; 2015-08-07 19:11:41 
Najlepiej znaleźć złoty środek tzn. umieć połączyć w sobie cechy pedanta z bałaganiarzem. Jakoś nie potrafię wyobrazić sobie związku, w którym każdy z partnerów prowadzi dwa tak skrajne style życia. Najgorzej jak jeden z partnerów ma obsesję porządkowania - odłożysz coś, nie na tym miejscu co trzeba i awantura gotowa. Dla takiej osoby umycie, wyczyszczenie, układanie będzie ważniejsze niż życie rodzinne. Zero luzu, spontaniczności, kreatywności. Nie wyobrażam sobie związku z taką osobą.

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij