Biuro matrymonialne > Poradnik > Randki > Bezpieczna randka > Związek bez zobowiązań

Związek bez zobowiązań - czy tego szukasz?

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Czym jest dla Ciebie pełny związek uczuciowy?

Związek bez zobowiązań
Zobowiązania to słowo nie kojarzy się pozytywnie. Łączy się zazwyczaj z myślą o obowiązkach, które niekoniecznie lubimy wykonywać lub które wręcz nam ciążą. Brak zobowiązań to natomiast lekkość, beztroska, możliwość wybrania dowolnej drogi. Coraz częściej można usłyszeć zwrot „związek bez zobowiązań, czyli przyjaciel od seksu" Pierwszą myślą, jaka się tutaj nasuwa jest pytanie o to, czy związek z drugim człowiekiem stał się już dla nas aż tak wielkim ciężarem, iż wolimy wziąć tylko tę jego część, która stanowi zmysłową przyjemność? Jeżeli tak lubimy zabawę i brak zobowiązań, to czy nie lepiej pozostać singlem i chodzić na imprezy dla samotnych? Czy tego właśnie szukasz?

Zobowiązania kontra poczucie wolności

Związek bez zobowiązań: szanse i ograniczenia - ma on swoich obrońców i przeciwników. Ci pierwsi mówią o możliwości zachowania poczucia wolności, zabezpieczeniu przed skrzywdzeniem siebie lub innej osoby, czerpaniu z życia przyjemności, która w istocie nam się należy. Przeciwnicy natomiast zadają pytanie, czy tak jest naprawdę: czy wchodząc w związek bez zobowiązań, rzeczywiście nikogo nie krzywdzimy i czy nie jest to po prostu ucieczka przed największym szczęściem, czyli bliskością z drugim człowiekiem. Jeżeli tak podoba nam się życie bez zobowiązań, to może lepiej pozostać samemu, chodzić na imprezy dla samotnych i jeździć na wycieczki dla singli? Może warto skorzystać z porady psychologa? Jedni zastanawiają się: dlaczego się zakochujemy, inni nie rozumieją dlaczego nie mogą się zakochać, za to wolą związek bez zobowiązań. Czy poważne podejście nie jest lepsze? Przyjrzyjmy się uważniej, jakie szanse i zagrożenia niesie ze sobą ten popularny dziś układ.


Zalety związku partnerskiego/ małżeńskiego


Wiele zależy od tego, jak dana osoba interpretuje słowo „związek” i jego znaczenie dla swojego życia. Dla niektórych związek uczuciowy (partnerski/ małżeński) z drugim człowiekiem to podstawa, na której opierają wszystkie inne wartości. Osoby takie dążą do zbudowania pełnego związku i cel ten jest dla nich nadrzędny wobec innych, np. kariery czy dobrej zabawy. Są w stanie uczynić wiele, zrezygnować z wygód, aby kochaną osobę uczynić szczęśliwą we wszystkich możliwych sferach. Istotna dla tych osób jest także empatia w związku. Wiąże się to z głębokim przekonaniem, iż obie strony relacji posiadają siebie na wyłączność: mają poczucie, iż są dla siebie najbardziej wyjątkowymi osobami na świecie i w związku z tym wręcz oczywista staje się zupełna wierność i lojalność drugiej strony.


Dlaczego wchodzimy w związek bez zobowiązań?


Nieco inaczej jest w tzw. „związku bez zobowiązań”. Motywy budowania tego typu relacji są różne. Czasami dane osoby po prostu przyznają się same przed sobą, że na tym etapie życia najważniejszy jest dla nich rozwój kariery lub innych, nie związanych z uczuciem sfer życia, że chcą chodzić na imprezy dla samotnych, jeździć na wycieczki dla singli, ale jednocześnie być w związku. Nie są w stanie oddać partnerowi całego swojego zaangażowania ani uczynić tej relacji nadrzędną wartością w swoim życiu. Innym powodem mogą być poprzednie, nieudane związki uczuciowe i związany z tym strach przed pełnym zaangażowaniem i doznaniem kolejnego zawodu. Jeżeli osoby takie spotykają kogoś, kto z tych samych lub innych powodów chce zawrzeć układ bez czynnika implikującego wierność oraz wyłączność, jak i zakładający możliwość zerwania go w każdej chwili bez wzajemnych pretensji, wówczas powstaje związek bez zobowiązań. Warto podkreślić, iż ważne jest, aby obie strony znały swoje wzajemne oczekiwania. Nietrudno domyślać się, jak raniąca może być sytuacja, w której jedna osoba liczy na związek z pełnym zaangażowaniem, druga natomiast świadomie bierze pod uwagę jedynie relację niepełną.


Dobra zabawa bez zobowiązań


Skoro związki bez zobowiązań stają się coraz częstszą formą budowania relacji, pojawia się pytanie, jakie korzyści wyciągają zaangażowane w nie osoby? Czy odejście od tradycyjnego modelu związku niesie ze sobą zagrożenia? Zapewne osoby tkwiące w takim układzie czasem zadają sobie pytanie: "czy wszystko ze mną w porządku?  Tylu singli na świecie marzy o stałym związku, małżeństwie, a ja wolę żyć bez zobowiązań...". Trudno jednoznacznie rozwiać te wątpliwości. Jeżeli obie osoby w związku są świadome, ze jest to związek bez zobowiązań, a nie jest to układ, w którym jedna z osób wymyka się potajemnie na wycieczki dla Singli i imprezy dla Samotnych, to wydaje się, że jest to szczery układ. Jeżeli jednak masz wątpliwości czy taki związek Ci odpowiada czy też nie, a nawet podejrzewasz, że może to być związek toksyczny, skorzystanie z porady psychologa może być dobrym pomysłem. Na pewno nikomu nie zaszkodzi, a może okazać się pomocne. Najważniejsze to, żebyś żył w zgodzie ze sobą, ale jednocześnie nie ranił innych. 

 
Komentarze (3)

dodaj komentarz
dodaj komentarz
Kicia; 2015-11-12 08:12:29 
Są przeciwnicy spotkań bez zobowiązań lecz proszę pomyślcie - jakie to proste ! ! ! Jetem za takimi romansikami szczególnie z żonatymi mężczyznami bo z nimi to takie spotkania tajne /poufne są bardzo podniecające. Taki koleś zawsze obsypie prezentami w ramach rewanżu za udaną randkę. Wiem o czym piszę bo jestem młodą kobietą, która jadła chleb nie z jednego pieca ( zawsze tylko żonaty - bo jest duże prawdopodobieństwo , że jest zdrowy i nie zarazi cię choroba XXI wieku ). Zdarzyło mi się , że trafiłam na skąpca początkowo to kupił mi parę cennych prezentów ale najczęściej czekoladki w dalszej fazie schadzek to już nie starał się-chyba żona już sprawdzała na co wydaje kasę. Myślałam , że będzie zabierał mnie na wczasy czy wojaże zagraniczne , ale nic z tego, korzystał bo byłam szczodra wobec niego,zawsze chciałam żeby było mu ze mną dobrze a w zamian ,,on miał węża w kieszeni".,taki szkot. Niektóre dziewczyny piszą o takim sponsoringu to i ja liczyłam na to , ale się przeliczyłam bo trafiłam na wyjątkowego chama , chytrusa. Reasumując -dziewczyny zanim wejdziecie w taki romans bez zobowiązań to poznajcie faceta czy jest szczery i nie poskąpi pieniążków żeby zadbać o swojego króliczka. Powodzenia dziewczyny dojrzałe.
Kinia; 2015-09-22 00:52:29 
Jeśli ktoś decyduje się na tego typu związek, powinien zdawać sobie sprawę z czym to się wiąże. Początkowo może powiedzieć - „ok, zgadzam się na taki układ”, ale zdarza się, że po pewnym czasie angażuje się, a nawet zakochuje, no i niestety cierpi. Dlatego trzeba być ostrożnym, a najlepiej w ogóle nie wchodzić w tego typu układy, bo one prawie nigdy dobrze się nie kończą.
lucyna.; 2013-09-20 21:54:52 
bardzo zle się czuję w związku.ajednak tkwię wnim .mamy w dorobku mieszkanie, i35 lat życia uwżam ,że jestem przez męża wykorzystywana

Dołącz do nas!
e-mail:*
hasło:*
(min. 6 znaków)
powtórz hasło:*
Jesteś:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
Data urodzenia:*
Skąd znasz
mydwoje.pl?
*pole obowiązkowe
   *Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Serwisu
   Tak, chcę być informowany o trendach i ofertach specjalnych dla Singli. Rezygnacja jest możliwa w każdej chwili

lub
facebook register
Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 9.00 - 24.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Serwisu MyDwoje.pl
zamknij