Związek bez zobowiązań - czy tego szukasz?

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Seks z przyjacielem bez miłości, a czasem z nią - bajka a praktyka

Związek bez zobowiązań
Zobowiązania to słowo nie kojarzy się pozytywnie. Łączy się zazwyczaj z myślą o obowiązkach, które niekoniecznie lubimy wykonywać lub które wręcz nam ciążą. Brak zobowiązań to natomiast lekkość, beztroska, możliwość wybrania dowolnej drogi. Coraz częściej można usłyszeć zwrot „związek bez zobowiązań, czyli przyjaciel od seksu".  Pierwszą myślą, jaka się tutaj nasuwa jest pytanie o to, czy związek z drugim człowiekiem stał się już dla nas aż tak wielkim ciężarem, iż wolimy wziąć tylko tę jego część, która stanowi zmysłową przyjemność? Jeżeli tak lubimy zabawę i brak zobowiązań, to czy nie lepiej pozostać singlem i chodzić na imprezy dla samotnych? Czy tego właśnie szukasz?

Związek dla seksu - czy to wystarczy?

„Friend with benefit”, czyli przyjaciel „z dodatkiem” – tak brzmi pierwowzór określenia kogoś, z kim spotykamy się dla seksu. Jasny układ, zero zobowiązań i same przyjemności – tak brzmią zasady takich relacji. Przyjaciel od seksu, czy tego szukasz? Samotni jak wszyscy, mają swoje potrzeby seksualne, dlatego niektórym singlom taki układ może wydawać się idealny. Oprócz aspektów moralnych, nosi jednak w sobie niebezpieczeństwo uczuciowej krzywdy wyrządzonej jednemu z partnerów.

Człowiek, który tworzy związek bez zobowiązań gwałtownie zaprzecza, jeśli pada stwierdzenie, że tak naprawdę każdy mógłby być na miejscu „przyjaciela”. Kamila z Gdańska uzasadnia to w następujący sposób:

„To absolutnie nie jest tak, że seks z przyjacielem to seks obojętnie z kim. Różnica jest gigantyczna. Z Tomkiem znamy się od lat. Wiemy, że każde z nas będzie przestrzegało wspólnie ustalonych zasad – na przykład informowaniu o tym, że spotykamy się z kimś innym. To ma znaczenie chociażby ze względu na ryzyko zakażenia różnymi chorobami. Co więcej, spędzamy ze sobą czas również wtedy, kiedy nie myślimy o seksie – idziemy na przykład do kina na ciekawą komedię. No i najważniejsze – zaufanie. Ja wiem, że Tomek nigdy nie wyda się z naszym „bonusem” do przyjaźni, a on wie, że ja też zachowam tajemnicę.”

Z takiego punktu widzenia wszystko wydaje się być łatwe, lekkie i przyjemne. Jak jednak wygląda to z punktu widzenia naukowców?

„Seks z  przyjacielem” - badania

We wrześniu zeszłego roku brytyjskie organizacje charytatywne OnePlusOne oraz YouthNet wskazały na bardzo niepokojące wyniki przeprowadzonych przez siebie badań. Wynika z nich, że spośród tysiąca przebadanych singli, którzy decydowali się na seks z przyjacielem, aż 53% miało skryta nadzieję na zakochanie - różowy początek wszystkiego, a zatem przejście do kolejnego etapu relacji, którym jest trwały związek!

Inne badania, których wyniki zamieścił na swojej stronie portal psychologytoday.com podają, że blisko dwadzieścia procent przyjaciół, którzy zaczęli ze sobą sypiać, w przyszłości tę znajomość całkowicie zrywa. Co więcej, blisko 35% odpowiadających przyznało, że po wprowadzeniu w przyjaźń seksu, a następnie przejściu z powrotem tylko do przyjaźni, relacja nie była już tak bliska, jak przed podjęciem decyzji o współżyciu.

Co powoduje, że tak wielu przyjaciół faktycznie przestaje utrzymywać relację po tym, jak zdecydowali się na seks? Przypomnijmy - seks, który pozornie miał być tylko zabawą i przyjemnością. Zrywają relację, która miała być tylko związkiem bez zobowiązań wobec drugiej osoby.

Jeden z najczęściej występujących powodów, to – jak łatwo można wywnioskować z przedstawionych wyżej badań – zaangażowanie się jednego z przyjaciół w nową relację w znacznie większym stopniu, niż zostało to zaplanowane. Innymi słowy – ona lub on się zakochuje. Tak było w przypadku 30-letniego Krzysztofa:

„Nie planowałem zakochać się w Mai, kiedy okazało się, że dogadujemy się nie tylko jako przyjaciele, ale i w łóżku. Miało być lekko i bezstresowo, bez tych wszystkich „bolączek” związkowych. Jednak po dwóch miesiącach poczułem, że nie chcę, aby ona wychodziła po wspólnej nocy, że chciałbym oglądać ją codziennie – a nie tylko okazjonalnie. Wyznałem jej swoje uczucia i niestety, okazały się nietrafione. Przyjaźń też już nie miała sensu – ona czuła się skrępowana, a ja byłem zawstydzony i zdenerwowany jej skrępowaniem. W końcu zdecydowaliśmy, że odpoczniemy od siebie. I tym sposobem nie widziałem jej już dwa lata.”

Związek bez zobowiązań: szanse i zagrożenia

Inną przyczyną, która niszczy relację przyjacielską jest wejście w związek bez zobowiązań nie po to, by czerpać radość z seksu, ale na złość byłemu partnerowi. W ten sposób tworzymy związek toksyczny. Naturalne pragnienie zemsty, które pojawia się po porzuceniu, może ostatecznie zmienić się w wyrzuty sumienia i złe samopoczucie względem samego siebie. Tak stało się u 32-letniej Beaty.

„Kiedy zerwał ze mną Igor, byłam załamana. Planowałam z nim ślub, a tu taki krok. Przyszłam z butelką wina do Marcina, mojego wieloletniego kumpla. Nie wiem, jak to się stało, ale wylądowaliśmy w łóżku i postanowiliśmy kontynuować taki rodzaj przyjaźni. Dopiero po pewnym czasie uświadomiłam sobie, że nie myślę o przyjemności w związku z Marcinem, ale o Igorze i o tym, jakby go zabolało moje postępowanie. Wyżaliłam się Marcinowi, ale poczuł się urażony tym, że zrobiłam z niego, jak to nazwał, „zabawkę”. I było po znajomości.

Związek bez zobowiązań: szanse i ograniczenia - ma on swoich obrońców i przeciwników. Ci pierwsi mówią o możliwości zachowania poczucia wolności, zabezpieczeniu przed skrzywdzeniem siebie lub innej osoby, czerpaniu z życia przyjemności, która w istocie nam się należy. Przeciwnicy natomiast zadają pytanie, czy tak jest naprawdę: czy wchodząc w związek bez zobowiązań, rzeczywiście nikogo nie krzywdzimy i czy nie jest to po prostu ucieczka przed największym szczęściem, czyli bliskością z drugim człowiekiem. Jeżeli tak podoba nam się życie bez zobowiązań, to może lepiej pozostać samemu, chodzić na imprezy dla samotnych i jeździć na wycieczki dla singli? Może warto skorzystać z porady psychologa? Jedni zastanawiają się: dlaczego się zakochujemy, inni nie rozumieją dlaczego nie mogą się zakochać, za to wolą związek bez zobowiązań. Czy poważne podejście nie jest lepsze? Przyjrzyjmy się uważniej, jakie szanse i zagrożenia niesie ze sobą ten popularny dziś układ.

Związek dla seksu czy z miłości - motywacje i skutki

Związek dla seksu z przyjacielem może, ale nie musi oznaczać końca przyjaźni w przyszłości. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku, gdy wchodzimy w związek dla seksu bez zastanowienia, psychiczne skutki mogą być bardzo przykre. Psychologowie mówią tutaj o wielu poważnych skutkach, takich jak: niepewność i poczucie „zamieszania” w życiu prywatnym, wzrost negatywnych opinii o sobie, obniżenie się samooceny czy malejąca satysfakcja seksualna. W przypadku, gdy dochodzi do tego zakochanie się jednej ze stron – zawsze powstaje cierpienie i możemy już mówić o toksycznym związku. Warto zatem dokładnie zastanowić się nad ewentualnymi skutkami i zadać sobie podstawowe pytanie – „Czy  chodzi mi tylko o seks czy chcę przyjaciela od seksu?”


Wiele zależy od tego, jak dana osoba interpretuje słowo „związek” i jego znaczenie dla swojego życia. Dla niektórych związek uczuciowy (partnerski/ małżeński) z drugim człowiekiem to podstawa, na której opierają wszystkie inne wartości. Osoby takie dążą do zbudowania pełnego związku i cel ten jest dla nich nadrzędny wobec innych, np. kariery czy dobrej zabawy. Są w stanie uczynić wiele, zrezygnować z wygód, aby kochaną osobę uczynić szczęśliwą we wszystkich możliwych sferach. Istotna dla tych osób jest także empatia w związku. Wiąże się to z głębokim przekonaniem, iż obie strony relacji posiadają siebie na wyłączność: mają poczucie, iż są dla siebie najbardziej wyjątkowymi osobami na świecie i w związku z tym wręcz oczywista staje się zupełna wierność i lojalność drugiej strony.


Nieco inaczej jest w tzw. „związku bez zobowiązań”. Motywy budowania tego typu relacji są różne. Czasami dane osoby po prostu przyznają się same przed sobą, że na tym etapie życia najważniejszy jest dla nich rozwój kariery lub innych, nie związanych z uczuciem sfer życia, że chcą chodzić na imprezy dla samotnych, jeździć na wycieczki dla singli, ale jednocześnie być w związku. Nie są w stanie oddać partnerowi całego swojego zaangażowania ani uczynić tej relacji nadrzędną wartością w swoim życiu. Innym powodem mogą być poprzednie, nieudane związki uczuciowe i związany z tym strach przed pełnym zaangażowaniem i doznaniem kolejnego zawodu. Jeżeli osoby takie spotykają kogoś, kto z tych samych lub innych powodów chce zawrzeć układ bez czynnika implikującego wierność oraz wyłączność, jak i zakładający możliwość zerwania go w każdej chwili bez wzajemnych pretensji, wówczas powstaje związek bez zobowiązań. Warto podkreślić, iż ważne jest, aby obie strony znały swoje wzajemne oczekiwania. Nietrudno domyślać się, jak raniąca może być sytuacja, w której jedna osoba liczy na związek z pełnym zaangażowaniem, druga natomiast świadomie bierze pod uwagę jedynie relację niepełną.

Czy odejście od tradycyjnego modelu związku niesie ze sobą zagrożenia?

Skoro związki bez zobowiązań stają się coraz częstszą formą budowania relacji, pojawia się pytanie, jakie korzyści wyciągają zaangażowane w nie osoby? Czy odejście od tradycyjnego modelu związku niesie ze sobą zagrożenia? Zapewne osoby tkwiące w takim układzie czasem zadają sobie pytanie: "czy wszystko ze mną w porządku?  Tylu singli na świecie marzy o stałym związku, małżeństwie, a ja wolę żyć bez zobowiązań...". Trudno jednoznacznie rozwiać te wątpliwości. Jeżeli obie osoby w związku są świadome, ze jest to związek bez zobowiązań, a nie jest to układ, w którym jedna z osób wymyka się potajemnie na wycieczki dla Singli i imprezy dla Samotnych, to wydaje się, że jest to szczery układ. Jeżeli jednak masz wątpliwości czy taki związek Ci odpowiada czy też nie, a nawet podejrzewasz, że może to być związek toksyczny, skorzystanie z porady psychologa może być dobrym pomysłem. Na pewno nikomu nie zaszkodzi, a może okazać się pomocne. Najważniejsze to, żebyś żył w zgodzie ze sobą, ale jednocześnie nie ranił innych. 

 
Komentarze (4)

Związek bez zobowiązań - czy tego szukasz?  - dodaj komentarz
Szymek; 2017-11-22 18:28:54 
W Ameryce jest 50-60 % rozwodów - dlaczego ? Bo seksualizacja jest ogromna, teraz wszyscy myślą egoistycznie - żeby jemu było dobrze, a co z dziećmi, z drugą osobą ?? Poznałem dziewczynę która jest w takim układzie bez zobowiązań od 4 lat, inteligentna, fajna, z poczuciem humoru jak się dowiedziałem (bo na 4 spotkaniu sama mi wyznała) to podziękowałem od razu - zawsze będzie ciągnąć wilka do lasu, nie chce takiej kobiety sam jestem atrakcyjny i mam kręgosłup moralny - chce się związać z jedną kobietą która nie potrafi się puszczać bo jej sumienie i wychowanie nie pozwala - taką kobietę chce na całe życie a nie zindoktrynowanego słabego matoła który nie potrafi wytrzymać swędzenia na dole...
Kicia; 2015-11-12 08:12:29 
Są przeciwnicy spotkań bez zobowiązań lecz proszę pomyślcie - jakie to proste ! ! ! Jetem za takimi romansikami szczególnie z żonatymi mężczyznami bo z nimi to takie spotkania tajne /poufne są bardzo podniecające. Taki koleś zawsze obsypie prezentami w ramach rewanżu za udaną randkę. Wiem o czym piszę bo jestem młodą kobietą, która jadła chleb nie z jednego pieca ( zawsze tylko żonaty - bo jest duże prawdopodobieństwo , że jest zdrowy i nie zarazi cię choroba XXI wieku ). Zdarzyło mi się , że trafiłam na skąpca początkowo to kupił mi parę cennych prezentów ale najczęściej czekoladki w dalszej fazie schadzek to już nie starał się-chyba żona już sprawdzała na co wydaje kasę. Myślałam , że będzie zabierał mnie na wczasy czy wojaże zagraniczne , ale nic z tego, korzystał bo byłam szczodra wobec niego,zawsze chciałam żeby było mu ze mną dobrze a w zamian ,,on miał węża w kieszeni".,taki szkot. Niektóre dziewczyny piszą o takim sponsoringu to i ja liczyłam na to , ale się przeliczyłam bo trafiłam na wyjątkowego chama , chytrusa. Reasumując -dziewczyny zanim wejdziecie w taki romans bez zobowiązań to poznajcie faceta czy jest szczery i nie poskąpi pieniążków żeby zadbać o swojego króliczka. Powodzenia dziewczyny dojrzałe.
Kinia; 2015-09-22 00:52:29 
Jeśli ktoś decyduje się na tego typu związek, powinien zdawać sobie sprawę z czym to się wiąże. Początkowo może powiedzieć - „ok, zgadzam się na taki układ”, ale zdarza się, że po pewnym czasie angażuje się, a nawet zakochuje, no i niestety cierpi. Dlatego trzeba być ostrożnym, a najlepiej w ogóle nie wchodzić w tego typu układy, bo one prawie nigdy dobrze się nie kończą.
lucyna.; 2013-09-20 21:54:52 
bardzo zle się czuję w związku.ajednak tkwię wnim .mamy w dorobku mieszkanie, i35 lat życia uwżam ,że jestem przez męża wykorzystywana

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz lub zadzwoń do nas
Tel: (22) 201 25 89
w dni powszednie 11:00-16:00Fax: (22) 201 25 87


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij