Związek bez zobowiązań - czy tego szukasz?

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Seks z przyjacielem bez miłości, a czasem z nią - bajka a praktyka

Związek bez zobowiązań
Zobowiązania to słowo nie kojarzy się pozytywnie. Łączy się zazwyczaj z myślą o obowiązkach, które niekoniecznie lubimy wykonywać lub które wręcz nam ciążą. Brak zobowiązań to natomiast lekkość, beztroska, możliwość wybrania dowolnej drogi. Coraz częściej można usłyszeć zwrot „związek bez zobowiązań, czyli przyjaciel od seksu".  Pierwszą myślą, jaka się tutaj nasuwa jest pytanie o to, czy związek z drugim człowiekiem stał się już dla nas aż tak wielkim ciężarem, iż wolimy wziąć tylko tę jego część, która stanowi zmysłową przyjemność? Jeżeli tak lubimy zabawę i brak zobowiązań, to czy nie lepiej pozostać singlem i chodzić na imprezy dla samotnych? Czy tego właśnie szukasz?

Związek dla seksu - czy to wystarczy?

„Friend with benefit”, czyli przyjaciel „z dodatkiem” – tak brzmi pierwowzór określenia kogoś, z kim spotykamy się dla seksu. Jasny układ, zero zobowiązań i same przyjemności – tak brzmią zasady takich relacji. Przyjaciel od seksu, czy tego szukasz? Samotni jak wszyscy, mają swoje potrzeby seksualne, dlatego niektórym singlom taki układ może wydawać się idealny. Oprócz aspektów moralnych, nosi jednak w sobie niebezpieczeństwo uczuciowej krzywdy wyrządzonej jednemu z partnerów.

Człowiek, który tworzy związek bez zobowiązań gwałtownie zaprzecza, jeśli pada stwierdzenie, że tak naprawdę każdy mógłby być na miejscu „przyjaciela”. Kamila z Gdańska uzasadnia to w następujący sposób:

„To absolutnie nie jest tak, że seks z przyjacielem to seks obojętnie z kim. Różnica jest gigantyczna. Z Tomkiem znamy się od lat. Wiemy, że każde z nas będzie przestrzegało wspólnie ustalonych zasad – na przykład informowaniu o tym, że spotykamy się z kimś innym. To ma znaczenie chociażby ze względu na ryzyko zakażenia różnymi chorobami. Co więcej, spędzamy ze sobą czas również wtedy, kiedy nie myślimy o seksie – idziemy na przykład do kina na ciekawą komedię. No i najważniejsze – zaufanie. Ja wiem, że Tomek nigdy nie wyda się z naszym „bonusem” do przyjaźni, a on wie, że ja też zachowam tajemnicę.”

Z takiego punktu widzenia wszystko wydaje się być łatwe, lekkie i przyjemne. Jak jednak wygląda to z punktu widzenia naukowców?

„Seks z  przyjacielem” - badania

We wrześniu zeszłego roku brytyjskie organizacje charytatywne OnePlusOne oraz YouthNet wskazały na bardzo niepokojące wyniki przeprowadzonych przez siebie badań. Wynika z nich, że spośród tysiąca przebadanych singli, którzy decydowali się na seks z przyjacielem, aż 53% miało skryta nadzieję na zakochanie - różowy początek wszystkiego, a zatem przejście do kolejnego etapu relacji, którym jest trwały związek!

Inne badania, których wyniki zamieścił na swojej stronie portal psychologytoday.com podają, że blisko dwadzieścia procent przyjaciół, którzy zaczęli ze sobą sypiać, w przyszłości tę znajomość całkowicie zrywa. Co więcej, blisko 35% odpowiadających przyznało, że po wprowadzeniu w przyjaźń seksu, a następnie przejściu z powrotem tylko do przyjaźni, relacja nie była już tak bliska, jak przed podjęciem decyzji o współżyciu.

Co powoduje, że tak wielu przyjaciół faktycznie przestaje utrzymywać relację po tym, jak zdecydowali się na seks? Przypomnijmy - seks, który pozornie miał być tylko zabawą i przyjemnością. Zrywają relację, która miała być tylko związkiem bez zobowiązań wobec drugiej osoby.

Jeden z najczęściej występujących powodów, to – jak łatwo można wywnioskować z przedstawionych wyżej badań – zaangażowanie się jednego z przyjaciół w nową relację w znacznie większym stopniu, niż zostało to zaplanowane. Innymi słowy – ona lub on się zakochuje. Tak było w przypadku 30-letniego Krzysztofa:

„Nie planowałem zakochać się w Mai, kiedy okazało się, że dogadujemy się nie tylko jako przyjaciele, ale i w łóżku. Miało być lekko...

 
Komentarze (5)

Związek bez zobowiązań - czy tego szukasz?  - dodaj komentarz
andrzej; 2020-01-21 19:57:54 
szukam pani dojrz
Szymek; 2017-11-22 18:28:54 
W Ameryce jest 50-60 % rozwodów - dlaczego ? Bo seksualizacja jest ogromna, teraz wszyscy myślą egoistycznie - żeby jemu było dobrze, a co z dziećmi, z drugą osobą ?? Poznałem dziewczynę która jest w takim układzie bez zobowiązań od 4 lat, inteligentna, fajna, z poczuciem humoru jak się dowiedziałem (bo na 4 spotkaniu sama mi wyznała) to podziękowałem od razu - zawsze będzie ciągnąć wilka do lasu, nie chce takiej kobiety sam jestem atrakcyjny i mam kręgosłup moralny - chce się związać z jedną kobietą która nie potrafi się puszczać bo jej sumienie i wychowanie nie pozwala - taką kobietę chce na całe życie a nie zindoktrynowanego słabego matoła który nie potrafi wytrzymać swędzenia na dole...
Kicia; 2015-11-12 08:12:29 
Są przeciwnicy spotkań bez zobowiązań lecz proszę pomyślcie - jakie to proste ! ! ! Jetem za takimi romansikami szczególnie z żonatymi mężczyznami bo z nimi to takie spotkania tajne /poufne są bardzo podniecające. Taki koleś zawsze obsypie prezentami w ramach rewanżu za udaną randkę. Wiem o czym piszę bo jestem młodą kobietą, która jadła chleb nie z jednego pieca ( zawsze tylko żonaty - bo jest duże prawdopodobieństwo , że jest zdrowy i nie zarazi cię choroba XXI wieku ). Zdarzyło mi się , że trafiłam na skąpca początkowo to kupił mi parę cennych prezentów ale najczęściej czekoladki w dalszej fazie schadzek to już nie starał się-chyba żona już sprawdzała na co wydaje kasę. Myślałam , że będzie zabierał mnie na wczasy czy wojaże zagraniczne , ale nic z tego, korzystał bo byłam szczodra wobec niego,zawsze chciałam żeby było mu ze mną dobrze a w zamian ,,on miał węża w kieszeni".,taki szkot. Niektóre dziewczyny piszą o takim sponsoringu to i ja liczyłam na to , ale się przeliczyłam bo trafiłam na wyjątkowego chama , chytrusa. Reasumując -dziewczyny zanim wejdziecie w taki romans bez zobowiązań to poznajcie faceta czy jest szczery i nie poskąpi pieniążków żeby zadbać o swojego króliczka. Powodzenia dziewczyny dojrzałe.
Kinia; 2015-09-22 00:52:29 
Jeśli ktoś decyduje się na tego typu związek, powinien zdawać sobie sprawę z czym to się wiąże. Początkowo może powiedzieć - „ok, zgadzam się na taki układ”, ale zdarza się, że po pewnym czasie angażuje się, a nawet zakochuje, no i niestety cierpi. Dlatego trzeba być ostrożnym, a najlepiej w ogóle nie wchodzić w tego typu układy, bo one prawie nigdy dobrze się nie kończą.
lucyna.; 2013-09-20 21:54:52 
bardzo zle się czuję w związku.ajednak tkwię wnim .mamy w dorobku mieszkanie, i35 lat życia uwżam ,że jestem przez męża wykorzystywana

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości o charakterze marketingowym dotyczących produktów lub usług MyDwoje lub jej Partnerów
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd,  Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl, 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu. 

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach Premium+


MyDwoje - krok po kroku


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


(więcej)

  Akceptuję
zamknij