Biuro matrymonialne > Poradnik > Poszukiwanie partnera > Partner z zagranicy > Wywiad ze Steffenem Möllerem o nowej książce

Wywiad ze Steffenem Möllerem o nowej książce

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest
Steffen Moller - nowa Książka Weronika

Książka "Weronika, dein Mann ist da" czeka na polską premierę

Serwis matrymonialny dla Polek i Niemców Polishharmony rozmawia z autorem.

Książka Weronica, dein Mann ist da powstała na bazie 20 lat polsko - niemieckich doświadczeń  Steffena Möllera w Polsce oraz rozmów z polsko - niemieckimi parami, lektura obowiązkowa dla takich oraz singli szukających partnera za granicą. 

Polishharmony.de - nasz siostrzany serwis matrymonialny dla par polsko - niemieckich  przeprowadził wywiad ze Steffenem z okazji premiery książki.

O Wandzie, która nie chciała Niemca

Polishharmony: Weronika, dein Mann ist da (Weronica, twój mąż tu jest!) to Twoja nowa książka z serii o Niemcach i Polakach. Lecz tym razem jest stricte o parach mieszanych. Co zadecydowało o jej napisaniu: czy była to analiza rynku dokonana przez Twojego wydawcę, czy raczej sam wpadłeś na ten pomysł dzięki własnym doświadczeniom, a może coś jeszcze?

Steffen: Pomysł nie jest nowy. Przyszedł mi do głowy dwadzieścia lat temu, kiedy usłyszałem w Polsce słynną legendę „o Wandzie, która nie chciała Niemca”. To średniowieczna historia krakowskiej księżniczki, która wolała wskoczyć do Wisły niż poślubić natrętnego niemieckiego księcia. Każde dziecko w Polsce zna świetnie ten smutny epizod kończący życie Wandy - a w Krakowie można nawet podziwiać jej rzekomy kopiec pogrzebowy. Jednak, na szczęście, rzeczywistość wygląda dziś zupełnie inaczej. Polki to po Turczynkach najczęściej wybierane zagraniczne żony niemieckich mężów. Ja też z dumą się do tych mężczyzn zaliczam. Co przyciąga obie strony? Właśnie to chciałem pojąć.

Gdy Niemcy i Polacy się kochają

Polishharmony: Podtytuł książki brzmi „Gdy Niemcy i Polacy się kochają”. Polscy i niemieccy sceptycy widzą na pierwszym planie motywację materialną po stronie polskiej. Co ty na to?  

Steffen: Cóż, to ciekawy temat: o związkach niemiecko-polskich dużo się mówi i je analizuje. Osoby z zewnątrz myślą, że wszystko wiedzą- czego nie powiedziałyby o sobie w przypadku par niemiecko-niemieckich i polsko-polskich. Plotki takie mogą obciążać związek. W tym wypadku obydwoje partnerów musi umieć się tym nie przejmować. Na Twoje pytanie odpowiadam szczegółowo w jednym akapicie książki i mogę już stwierdzić: oczywiście materialny aspekt odgrywa swoją rolę w związkach. Zresztą w niemiecko-niemieckich związkach wcale nie jest inaczej. Kobiety szukają w 99 procentach partnera, który jest przynajmniej tak zamożny, jak one same  lub zamożniejszy, ale nie tylko o to chodzi. Prawdziwe powody są nieco bardziej skomplikowane. Teraz nie powiem ci więcej! Zapraszam do lektury książki!

Polishharmony: Czym wyróżnia się polsko-niemiecka miłość?

Steffen: Z czysto zewnętrznego punktu widzenia szczególne jest to, że niemiecko-polskie partnerstwa są trwalsze niż pary niemiecko-niemieckie. W przypadku tego drugiego prawdopodobieństwo rozwodu wynosi około 37 do 40 procent, a wśród osób niemiecko-polskich poniżej 33 procent. Jest to interesująca cecha, ponieważ małżeństwa między narodami są zwykle bardziej podatne na rozwód niż „normalne” małżeństwa. Na przykład niemieckie kobiety i południowoeuropejscy mężczyźni dużo łatwiej się rozwodzą, bo aż w 40 procentach.

Polishharmony: Z pewnością pary niemiecko-polskie należą do Twoich najważniejszych czytelników. Kto jeszcze może być zainteresowany książką?

Steffen: Och, jest ich wielu w różnych konstelacjach, to może być ktoś zakochany w Polce lub jego kolega jest w takim związku z Polką i teraz chce się dowiedzieć, czego się spodziewa, gdyby sam szukał i związał się z Polką. (Śmiech)

Terapeuta par polsko - niemieckich


Polishharmony: Czy osobiste doświadczenia wpływają na książkę? Na okładce jesteś przedstawiony z bukietem kwiatów.

Steffen: Tak, jak powiedziałem wcześniej, ja też jestem ofiarą polskiej miłości, ale staram się nie zwierzać publicznie. Staram się raczej występować jako terapeuta par polsko-niemieckich w białym lekarskim fartuchu. Przecież nawet wielki psycho-patron Zygmunt Freud twierdził, że terapeuta powinien być niewidzialny w tle. W przeciwnym razie pacjenci mogą się w nim zakochać - oby nie! Bukiet na okładce jest dlatego wykonany ze zmywalnego plastiku.

Polishharmony: Często poruszałeś takie tematy jak: niemiecką mentalność planowania, sztywność z jednej strony i polska spontaniczność i chaotyczność z drugiej strony. Jaką rolę odgrywają te cechy w polsko-niemieckich miłosnych relacjach?

Steffen: Dużą. W tej książce rozmawiałem z prawie siedemdziesięcioma osobami żyjącymi i w takich związkach. Zakres problemów, które się pojawiły, samego mnie zaskoczył. Na przykład jedna Polka twierdziła, że Niemcy zawsze biorą prysznic rano, a Polacy robią to wieczorem. Musiała pracować długo nad swoim partnerem by zgodził się brać prysznic wieczorem. Jej argument był nie do zbicia: mąż nie powinien być świeży i pachnący dla swojego szefa, ale właśnie dla niej!


Polishharmony: Czy wkrótce pojawisz się również, jako "terapeuta par polsko-niemieckich" w swoim programie kabaretowym? 

Steffen: Zgadza się. Już intensywnie przygotowuję się do roli terapeuty, zamówiłem już kitel lekarski w Internecie i kupię sobie jakieś fajne czasopismo psychologiczne.

Polishharmony: Nasze użytkowniczki dopytują się o polskie wydanie książki, kiedy możemy się go spodziewać?

Steffen: Bardzo chciałbym, żeby książka okazała się szybko po polsku, znalazłem już dobrego tłumacza, ale jeszcze nie mam wydawnictwa.

Polishharmony: Dziękujemy za wywiad!

Książkę można zakupić bezpośrednio w wydawnictwie: Zamów Weronica, dein Mann ist da

Więcej o autorze książki: „Weronika, twój mąż tu jest! – Gdy Niemcy i Polacy się kochają


Steffen Möller 2019

Steffen Möller: Znany między innymi z programów "Europa da się lubić" czy "Załóż się", oraz roli Stefana Müllera w serialu "M jak miłość", Steffen Möller, jest autorem kilku książek, m.in. „Polska da się lubić”, wydanej również w języku niemieckim, jako „Viva Polonia”, a także programów kabaretowych, np: „Niemiec na Młocinach” i „E, tam, Unia!”. W 2004 roku otrzymał nagrodę Wiktora w kategorii Odkrycie Roku, a także Telekamerę. Aktor, pisarz, satyryk i kabareciarz, mieszkający na co dzień w Heidelbergu, ale będący częstym gościem w Polsce, z właściwym sobie humorem odpowiada na pytania dotyczące jego nowej książki, która niebawem ukaże się na rynku polskim. 

Czytaj również:


Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane Twoje dane osobowe jest: My Dwoje z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 951-187-51-87, 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl, 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu. 

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach VIP


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


  Akceptuję
zamknij